Artykuły

Wywiad z Colinem Campbellem - założycielem Association for the Study of Peak Oil and Gas (ASPO)

Wywiad z Colinem CampbellemDlaczego Oil Peak jest tak ważny?
Oil Peak to punkt zwrotny w dziejach ludzkości. Krótko mówiąc, podwojenie się populacji planety zajęło pierwszych 7 wieków ostatniego tysiąclecia. Potem sięgnęliśmy po praktycznie darmową energię z węgla, a następnie z ropy i gazu, a populacja wzrosła sześciokrotnie.


Martwe strefy w oceanach powiększą się w miarę, jak CO2 doprowadzi do asfiksji u zwierząt głębokowodnych

Martwe strefy w  oceanachChemicy morscy uważają, że ubogie w tlen "martwe strefy" w oceanach mogą znacząco powiększyć się w kolejnych dekadach.
Przewidywania bazują na fakcie, że w miarę, jak coraz więcej dwutlenku węgla z atmosfery jest pochłaniane w oceanie i rozpuszcza się w nim, zwierzęta morskie do przeżycia będą potrzebować więcej tlenu.


Etanolowa bańka pęka w Iowa: ekonomiczny sens etanolu pod znakiem zapytania

BiopaliwaWe wrześniu, etanolowy gigant VeraSun Energy otworzył w Iowa nową rafinerię w Dyersville. Będąc jednym z największych zakładów biopaliwowych w kraju, instalacja mogła przetworzyć 1.4 miliona m3 kukurydzy i wytworzyć ponad 400 milionów litrów etanolu rocznie. VeraSun chwaliła się, że zakład może działać przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.


Ginące lasy nasilą zmiany klimatu

rainforestEksperci gospodarki leśnej ostrzegli, że w miarę wzrostu temperatury obszary leśne mogą zacząć wyzwalać więcej węgla, niż pochłaniać. Punktem krytycznym będzie wzrost temperatury o około 2.5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, stwierdza nowy raport przedstawiony przez Międzynarodowy Związek Organizacji Badania Lasów.


Ropa - obecna sytuacja (Oilwatch Monthly April 2009)

produkcja-paliw-cieklych-oilwatchapril2009Od czasu światowego szczytu produkcji paliw ciekłych w lipcu 2008, na poziomie 86.5 miliona baryłek/dzień, nastąpił znaczący jej spadek.
W pierwszym kwartale tego roku światowa produkcja wyniosła 83.9 miliona baryłek/dzień. W latach 2008 i 2007 było to odpowiednio 86.59 i 85.41 milionów b/d.


Brytyjczycy pojadą na prąd

paliwoBrytyjski rząd jako pierwszy na świecie zacznie na serio propagować samochody elektryczne - będzie płacił ich właścicielom

Słyszymy od lat, że auta z napędem elektrycznym są przyszłością zatłoczonych i zatruwanych spalinami miast. Ale dotąd nie przełamano ich słabości: krótkiego zasięgu, wysokiej ceny, uciążliwej eksploatacji.


Nie ma alternatyw dla paliw kopalnych

coalCzy ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zastąpienie ich innymi źródłami energii jest w ogóle realne?

Ich zwolennicy zauważają, że to właśnie paliwa kopalne umożliwiły nam bezprecedensowy rozwój cywilizacji i osiągnięcie obecnego poziomu i długości życia. Bez ropy, gazu i węgla nie ma energetyki, transportu, budownictwa, ogrzewania, przemysłu ani współczesnego rolnictwa. Gdyby nie one, na Ziemi nie mogło by żyć blisko 7 miliardów ludzi, lecz jedynie 1-2 miliardy, a poziom życia nie miałby wiele wspólnego z tym, który znamy i lubimy.


Uwaga na fałszywe eko-produkty

recyclingCoraz więcej firm opisuje swoje produkty jako przyjazne środowisku.Jednak, jak pokazują opublikowane we środę badania, prawie wszystkie z nich używają przynajmniej jednego niemożliwego do zweryfikowania wskaźnika.

TerraChoice - agencja marketingu środowiskowego - podaje, że 98 procent zbadanych produktów miało przynajmniej jedną z cech tzw. greenwashingu.


Oil Peak i Los Ludzkości

oil-peak-i-los-ludzkosci1W formie komiksowych e-booków Robert Bériault wyjaśnia, dlaczego ropa jest tak niezastąpionym źródłem energii, zapewniającym działanie naszej cywilizacji.
Oraz, co może się zdarzyć, kiedy jej zasoby się wyczerpią.


Znaczący wpływ aerozoli na ocieplanie Arktyki

aerozoleAerozole emitowane z naturalnych źródeł lub w wyniku działalności człowieka mogą mieć bezpośredni wpływ na klimat poprzez odbijanie lub absorpcję promieniowania słonecznego. Małe cząstki wpływają na klimat pośrednio przez gromadzenie się w chmurach i zmianę ich właściwości, np. ich zdolności odbijających.


Naukowcy ponawiają ostrzezenie przed katastrofalnym wzrostem poziomu mórz

polarbearNaukowcy ostrzegają, że pod koniec wieku, wzrost poziomu mórz może przekroczyc 3 metry, co oznacza zagrożenie dla milionów ludzi oraz podtopienie takich miast jak Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Kalkuta.

Badania pokazują niespotykaną skalę dostawy wód do oceanu światowego w wyniku topnienia czasz lodowych na Antarktydzie i Grenlandii.


Czy sztuczne drzewa pomogą wystudzić klimat?

drzewaNowy rodzaj drzew moze pomóc w przywróceniu niższych temperatur przez usuwanie gazów cieplrnianych z atmosfery.

To co naukowcy nazwali sztucznym drzewem w rzeczywistości jest wieżą, wypełnioną rozmairtymi materiałami, które absorbują CO2 z powietrza.


Zmiany klimatyczne poniżej poziomu +2 stopni C nie do utrzymania

climate-changeBadania wykonane przez brytyjski dziennik Guardian pokazują, że 90% naukowców sądzi, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem zmian klimatu jest wzrost temperatur o 4-5 stopni C.

Nie uda się utrzymać zmian poniżej poziomu 2 stopni C ze względu na ogromny wzrost emisji CO2 oraz ograniczenia polityczne.


Czas na działania na rynku emisjii

rynek-emisjiProfesor Michael Grubb analizuje obecne działania i przyszłość rynków emisji CO2.

"Pomimo niepewnego początku, rynek emisji wydaje się być najważniejszym graczem w walce z globalnym ociepleniem. Rządy muszą zacząć działać aby było to w ogóle możliwe".


"Żeby powstrzymać katastrofę klimatyczną ... naukowcy muszą przestać łagodzić wyniki swoich badań"

co2Osoby negujące zmiany klimatu, ich mocodawcy, a także niektóre media podkreślają jak bardzo przesadzone są prognozy ekologów. Tymczasem naukowcy od dawna tonowali wyniki swoich badań, aby nie uniknąć paniki i braku działania wynikających z przekonania, że "nic nie można już zrobić".


Konsumpcja a nie boom demograficzny stanowi największe zagrożenie dla środowiska

enviromentWielu ekologów obwinia gwałtowny rozwój populacji ludzi za kryzys środowiska.

Łatwo zaakceptować taki pogląd: więcej ludzi oznacza głębsze zmiany w przyrodzie - ze względu na wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenia, co powoduje, że wykraczamy daleko poza możliwości środowiska.


Gospodarka oparta na długu czyli wymuszony wzrost

dollarcrunchJak myślisz - dlaczego, kiedy wzrost gospodarczy jest zerowy, ekonomiści biją na alarm, mówiąc o recesji, zwolnieniach i bankructwach? Wydawałoby się, że brak wzrostu to stabilna gospodarka, w której każdy jest tak samo bogaty jak rok wcześniej, wytwarza się tyle samo dóbr, działa tyle samo fabryk i ma pracę taka sama liczba ludzi, za takie same pieniądze. Więc w czym problem?


Dyrektor koncernu naftowego o Końcu Ropy: 'Musimy Oszczędzać, Oszczędzać i jeszcze raz Oszczędzać'

ropaŚwiatu w przeciągu 20 lat może skończyć się ropa. Ten niewesoły scenariusz to nie przewidywania ekologów, lecz Michela Malleta, dyrektora generalnego niemieckiego oddziału koncernu naftowego Total. W wywiadzie dla Spiegla, Mallet wzywa do radykalnego ograniczenia zużycia benzyny i wprowadzenia podatków na paliwo lotnicze.


Miłe miejsce, aby czekać na autobus, który nie przyjedzie

przystanekWygląda to na klasyczną sytuację, kiedy lewa ręka nie wie, co czyni prawa.

Dwa stare przystanki na Cortelyou Road na Brooklynie zostały właśnie zastąpione nowymi, połyskującymi konstrukcjami ze szkła i stali, które w dżdżyste dni ochronią pasażerów przed deszczem, a w wietrzne przed podmuchami.


Nowe domy same będą sobie produkować energię

judges-gavelJeśli legislatura stanowa przyjmie propozycje Lori Saldana - demokratki z San Diego, to właściciele kalifornijskich domów już za dekadę nie będą musieli płacić rachunków za elektrycznosć - ich domy będą ją wytwarzać same.

Według propozycji, wszystkie domy, których budowa zacznie się w 2020 roku będą musiały być budynkami zeroenergetycznymi


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto