Artykuły

Przemysłowi samochodowemu potrzebna jest przewidywalność

fordCo mają ze sobą wspólnego: Bill Ford, prezes Forda i szefowie firm energetycznych; David Crane z NRG Energy oraz Jim Rogers z Duke Energy? Głęboką awersję do nieprzewidywalności.

"Jako producenci, nie lubimy tego" - powiedział Ford.


Zmiany klimatu oznaczają niedobór wody w rzece Kolorado

colorado-riverSystem wodny rzeki Kolorado zaopatruje w wodę dziesiątki milionów ludzi i miliony akrów obszarów rolniczych i nigdy nie doświadczył braku w dostawach wody. Lecz jeśli spowodowane ludzką działalnością zmiany klimatu będą w dalszym ciągu przyczyniały się do wysuszania tego regionu, to wyznaczone dostawy wody będą utracone w 60-90 procentach do połowy tego stulecia, według badaczy klimatu z Scripps Institution of Oceanography w San Diego.


Zmiany klimatu przeciążą system pomocy humanitarnej

burmaOrganizacje, zajmujące się pomocą humanitarną, w ciągu siedmiu lat mogą zostać przygniecione przez rosnąca liczbę ludzi z biednych krajów, dotkniętych skutkami powodzi, suszy, długotrwałych upałów, pożarów, nawałnic, osunięć ziemi oraz innych niebezpieczeństw związanych z klimatem.


Polityka UE to "aberracja", twierdzą rybacy

fishingJoe Aston jest rybakiem z Cork, założycielem Grupy Zrównoważonego Rybołóstwa w Zachodnim Cork, nawiązującego do ruchów żywności organicznej i Slow Food.

Jest zdania, że statki są tak skuteczne w łowieniu ryb, nie dają szans na konkurencję tradycyjnym społecznościom rybackim, doprowadzają do zdziesiątkowania łowisk.


Wywiad z Mattem Simmonsem

peak-oilNie mieliśmy "skoku cen ropy", lecz ich stopniowy, trwający przez dekadę 15-krotny wzrost. Podczas tego dziesięciolecia słyszałem wszystkie możliwe głupie wypowiedzi, dlaczego ceny ropy rosną: z powodu wojny, ryzyka, zamieszek w Wenezueli, rebeliantów w Nigerii, braku stabilizacji w Iraku, opóźnienia projektów naftowych, słabego dolara, funduszy hedgingowych, spekulantów, niesamowitego wzrostu gospodarczego w Chinach.


Czy Chiny złapią wiatr w żagle?

chinski-smokChiny stoją obecnie przed bardzo poważnymi decyzjami. Mają do wyboru dwie drogi: albo będą nadal budować nowe autostrady dla masowo pojawiających się nowych samochodów, stawiać luksusowe rezydencje i pola golfowe, naśladując amerykański styl życia, albo przyłożą się do inwestowania w odnawialne źródła energii - a mają na tym polu spore osiągnięcia.


Dziura ozonowa, a zmiany klimatu, czyli czemu lód Antarktyczny narasta

Dziura ozonowa, a zmiany klimatuJeśli ktoś się Was zapyta, czy dziura ozonowa ma coś wspólnego ze zmianami klimatu, to odpowiedź brzmi: "jak najbardziej". Ozon to gaz cieplarniany, a obniżenie jego koncentracji w znajdującej się nad biegunem południowym dziurze ozonowej skutkuje spadkiem temperatury i wzrostem powierzchni antarktycznego lodu pływającego.


Wywiad z Colinem Campbellem - założycielem Association for the Study of Peak Oil and Gas (ASPO)

Wywiad z Colinem CampbellemDlaczego Oil Peak jest tak ważny?
Oil Peak to punkt zwrotny w dziejach ludzkości. Krótko mówiąc, podwojenie się populacji planety zajęło pierwszych 7 wieków ostatniego tysiąclecia. Potem sięgnęliśmy po praktycznie darmową energię z węgla, a następnie z ropy i gazu, a populacja wzrosła sześciokrotnie.


Martwe strefy w oceanach powiększą się w miarę, jak CO2 doprowadzi do asfiksji u zwierząt głębokowodnych

Martwe strefy w  oceanachChemicy morscy uważają, że ubogie w tlen "martwe strefy" w oceanach mogą znacząco powiększyć się w kolejnych dekadach.
Przewidywania bazują na fakcie, że w miarę, jak coraz więcej dwutlenku węgla z atmosfery jest pochłaniane w oceanie i rozpuszcza się w nim, zwierzęta morskie do przeżycia będą potrzebować więcej tlenu.


Etanolowa bańka pęka w Iowa: ekonomiczny sens etanolu pod znakiem zapytania

BiopaliwaWe wrześniu, etanolowy gigant VeraSun Energy otworzył w Iowa nową rafinerię w Dyersville. Będąc jednym z największych zakładów biopaliwowych w kraju, instalacja mogła przetworzyć 1.4 miliona m3 kukurydzy i wytworzyć ponad 400 milionów litrów etanolu rocznie. VeraSun chwaliła się, że zakład może działać przez 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu.


Ginące lasy nasilą zmiany klimatu

rainforestEksperci gospodarki leśnej ostrzegli, że w miarę wzrostu temperatury obszary leśne mogą zacząć wyzwalać więcej węgla, niż pochłaniać. Punktem krytycznym będzie wzrost temperatury o około 2.5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, stwierdza nowy raport przedstawiony przez Międzynarodowy Związek Organizacji Badania Lasów.


Ropa - obecna sytuacja (Oilwatch Monthly April 2009)

produkcja-paliw-cieklych-oilwatchapril2009Od czasu światowego szczytu produkcji paliw ciekłych w lipcu 2008, na poziomie 86.5 miliona baryłek/dzień, nastąpił znaczący jej spadek.
W pierwszym kwartale tego roku światowa produkcja wyniosła 83.9 miliona baryłek/dzień. W latach 2008 i 2007 było to odpowiednio 86.59 i 85.41 milionów b/d.


Brytyjczycy pojadą na prąd

paliwoBrytyjski rząd jako pierwszy na świecie zacznie na serio propagować samochody elektryczne - będzie płacił ich właścicielom

Słyszymy od lat, że auta z napędem elektrycznym są przyszłością zatłoczonych i zatruwanych spalinami miast. Ale dotąd nie przełamano ich słabości: krótkiego zasięgu, wysokiej ceny, uciążliwej eksploatacji.


Nie ma alternatyw dla paliw kopalnych

coalCzy ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zastąpienie ich innymi źródłami energii jest w ogóle realne?

Ich zwolennicy zauważają, że to właśnie paliwa kopalne umożliwiły nam bezprecedensowy rozwój cywilizacji i osiągnięcie obecnego poziomu i długości życia. Bez ropy, gazu i węgla nie ma energetyki, transportu, budownictwa, ogrzewania, przemysłu ani współczesnego rolnictwa. Gdyby nie one, na Ziemi nie mogło by żyć blisko 7 miliardów ludzi, lecz jedynie 1-2 miliardy, a poziom życia nie miałby wiele wspólnego z tym, który znamy i lubimy.


Uwaga na fałszywe eko-produkty

recyclingCoraz więcej firm opisuje swoje produkty jako przyjazne środowisku.Jednak, jak pokazują opublikowane we środę badania, prawie wszystkie z nich używają przynajmniej jednego niemożliwego do zweryfikowania wskaźnika.

TerraChoice - agencja marketingu środowiskowego - podaje, że 98 procent zbadanych produktów miało przynajmniej jedną z cech tzw. greenwashingu.


Oil Peak i Los Ludzkości

oil-peak-i-los-ludzkosci1W formie komiksowych e-booków Robert Bériault wyjaśnia, dlaczego ropa jest tak niezastąpionym źródłem energii, zapewniającym działanie naszej cywilizacji.
Oraz, co może się zdarzyć, kiedy jej zasoby się wyczerpią.


Znaczący wpływ aerozoli na ocieplanie Arktyki

aerozoleAerozole emitowane z naturalnych źródeł lub w wyniku działalności człowieka mogą mieć bezpośredni wpływ na klimat poprzez odbijanie lub absorpcję promieniowania słonecznego. Małe cząstki wpływają na klimat pośrednio przez gromadzenie się w chmurach i zmianę ich właściwości, np. ich zdolności odbijających.


Naukowcy ponawiają ostrzezenie przed katastrofalnym wzrostem poziomu mórz

polarbearNaukowcy ostrzegają, że pod koniec wieku, wzrost poziomu mórz może przekroczyc 3 metry, co oznacza zagrożenie dla milionów ludzi oraz podtopienie takich miast jak Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Kalkuta.

Badania pokazują niespotykaną skalę dostawy wód do oceanu światowego w wyniku topnienia czasz lodowych na Antarktydzie i Grenlandii.


Czy sztuczne drzewa pomogą wystudzić klimat?

drzewaNowy rodzaj drzew moze pomóc w przywróceniu niższych temperatur przez usuwanie gazów cieplrnianych z atmosfery.

To co naukowcy nazwali sztucznym drzewem w rzeczywistości jest wieżą, wypełnioną rozmairtymi materiałami, które absorbują CO2 z powietrza.


Zmiany klimatyczne poniżej poziomu +2 stopni C nie do utrzymania

climate-changeBadania wykonane przez brytyjski dziennik Guardian pokazują, że 90% naukowców sądzi, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem zmian klimatu jest wzrost temperatur o 4-5 stopni C.

Nie uda się utrzymać zmian poniżej poziomu 2 stopni C ze względu na ogromny wzrost emisji CO2 oraz ograniczenia polityczne.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto