Artykuły

Brytyjczycy pojadą na prąd

paliwoBrytyjski rząd jako pierwszy na świecie zacznie na serio propagować samochody elektryczne - będzie płacił ich właścicielom

Słyszymy od lat, że auta z napędem elektrycznym są przyszłością zatłoczonych i zatruwanych spalinami miast. Ale dotąd nie przełamano ich słabości: krótkiego zasięgu, wysokiej ceny, uciążliwej eksploatacji.


Nie ma alternatyw dla paliw kopalnych

coalCzy ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zastąpienie ich innymi źródłami energii jest w ogóle realne?

Ich zwolennicy zauważają, że to właśnie paliwa kopalne umożliwiły nam bezprecedensowy rozwój cywilizacji i osiągnięcie obecnego poziomu i długości życia. Bez ropy, gazu i węgla nie ma energetyki, transportu, budownictwa, ogrzewania, przemysłu ani współczesnego rolnictwa. Gdyby nie one, na Ziemi nie mogło by żyć blisko 7 miliardów ludzi, lecz jedynie 1-2 miliardy, a poziom życia nie miałby wiele wspólnego z tym, który znamy i lubimy.


Uwaga na fałszywe eko-produkty

recyclingCoraz więcej firm opisuje swoje produkty jako przyjazne środowisku.Jednak, jak pokazują opublikowane we środę badania, prawie wszystkie z nich używają przynajmniej jednego niemożliwego do zweryfikowania wskaźnika.

TerraChoice - agencja marketingu środowiskowego - podaje, że 98 procent zbadanych produktów miało przynajmniej jedną z cech tzw. greenwashingu.


Oil Peak i Los Ludzkości

oil-peak-i-los-ludzkosci1W formie komiksowych e-booków Robert Bériault wyjaśnia, dlaczego ropa jest tak niezastąpionym źródłem energii, zapewniającym działanie naszej cywilizacji.
Oraz, co może się zdarzyć, kiedy jej zasoby się wyczerpią.


Znaczący wpływ aerozoli na ocieplanie Arktyki

aerozoleAerozole emitowane z naturalnych źródeł lub w wyniku działalności człowieka mogą mieć bezpośredni wpływ na klimat poprzez odbijanie lub absorpcję promieniowania słonecznego. Małe cząstki wpływają na klimat pośrednio przez gromadzenie się w chmurach i zmianę ich właściwości, np. ich zdolności odbijających.


Naukowcy ponawiają ostrzezenie przed katastrofalnym wzrostem poziomu mórz

polarbearNaukowcy ostrzegają, że pod koniec wieku, wzrost poziomu mórz może przekroczyc 3 metry, co oznacza zagrożenie dla milionów ludzi oraz podtopienie takich miast jak Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Kalkuta.

Badania pokazują niespotykaną skalę dostawy wód do oceanu światowego w wyniku topnienia czasz lodowych na Antarktydzie i Grenlandii.


Czy sztuczne drzewa pomogą wystudzić klimat?

drzewaNowy rodzaj drzew moze pomóc w przywróceniu niższych temperatur przez usuwanie gazów cieplrnianych z atmosfery.

To co naukowcy nazwali sztucznym drzewem w rzeczywistości jest wieżą, wypełnioną rozmairtymi materiałami, które absorbują CO2 z powietrza.


Zmiany klimatyczne poniżej poziomu +2 stopni C nie do utrzymania

climate-changeBadania wykonane przez brytyjski dziennik Guardian pokazują, że 90% naukowców sądzi, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem zmian klimatu jest wzrost temperatur o 4-5 stopni C.

Nie uda się utrzymać zmian poniżej poziomu 2 stopni C ze względu na ogromny wzrost emisji CO2 oraz ograniczenia polityczne.


Czas na działania na rynku emisjii

rynek-emisjiProfesor Michael Grubb analizuje obecne działania i przyszłość rynków emisji CO2.

"Pomimo niepewnego początku, rynek emisji wydaje się być najważniejszym graczem w walce z globalnym ociepleniem. Rządy muszą zacząć działać aby było to w ogóle możliwe".


"Żeby powstrzymać katastrofę klimatyczną ... naukowcy muszą przestać łagodzić wyniki swoich badań"

co2Osoby negujące zmiany klimatu, ich mocodawcy, a także niektóre media podkreślają jak bardzo przesadzone są prognozy ekologów. Tymczasem naukowcy od dawna tonowali wyniki swoich badań, aby nie uniknąć paniki i braku działania wynikających z przekonania, że "nic nie można już zrobić".


Konsumpcja a nie boom demograficzny stanowi największe zagrożenie dla środowiska

enviromentWielu ekologów obwinia gwałtowny rozwój populacji ludzi za kryzys środowiska.

Łatwo zaakceptować taki pogląd: więcej ludzi oznacza głębsze zmiany w przyrodzie - ze względu na wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenia, co powoduje, że wykraczamy daleko poza możliwości środowiska.


Gospodarka oparta na długu czyli wymuszony wzrost

dollarcrunchJak myślisz - dlaczego, kiedy wzrost gospodarczy jest zerowy, ekonomiści biją na alarm, mówiąc o recesji, zwolnieniach i bankructwach? Wydawałoby się, że brak wzrostu to stabilna gospodarka, w której każdy jest tak samo bogaty jak rok wcześniej, wytwarza się tyle samo dóbr, działa tyle samo fabryk i ma pracę taka sama liczba ludzi, za takie same pieniądze. Więc w czym problem?


Dyrektor koncernu naftowego o Końcu Ropy: 'Musimy Oszczędzać, Oszczędzać i jeszcze raz Oszczędzać'

ropaŚwiatu w przeciągu 20 lat może skończyć się ropa. Ten niewesoły scenariusz to nie przewidywania ekologów, lecz Michela Malleta, dyrektora generalnego niemieckiego oddziału koncernu naftowego Total. W wywiadzie dla Spiegla, Mallet wzywa do radykalnego ograniczenia zużycia benzyny i wprowadzenia podatków na paliwo lotnicze.


Miłe miejsce, aby czekać na autobus, który nie przyjedzie

przystanekWygląda to na klasyczną sytuację, kiedy lewa ręka nie wie, co czyni prawa.

Dwa stare przystanki na Cortelyou Road na Brooklynie zostały właśnie zastąpione nowymi, połyskującymi konstrukcjami ze szkła i stali, które w dżdżyste dni ochronią pasażerów przed deszczem, a w wietrzne przed podmuchami.


Nowe domy same będą sobie produkować energię

judges-gavelJeśli legislatura stanowa przyjmie propozycje Lori Saldana - demokratki z San Diego, to właściciele kalifornijskich domów już za dekadę nie będą musieli płacić rachunków za elektrycznosć - ich domy będą ją wytwarzać same.

Według propozycji, wszystkie domy, których budowa zacznie się w 2020 roku będą musiały być budynkami zeroenergetycznymi


Kurt Cobb: Dopóki nie ma jednoznacznych dowodów

ksiazkaWłaściwie nikt rozsądnie myślący nie czeka na jednoznaczne, kompletne dowody. Po prostu dlatego, że należałoby znać wszystkie możliwe fakty i wiedzieć na pewno, jakie będą ich przyszłe następstwa - można na to czekać w nieskończoność.

Co mają na myśli ludzie, mówiąc, że chcą wstrzymać się z działaniami, aż będą mieli pewność?


Koniec amerykańskich przedmieść?

przedmiesciaAmerykańskie przedmieścia powoli zamieniają się w slumsy. Kryzys sprawił, że wypielęgnowane domki pustoszeją, a przestępczość wzrasta.

Rosnąca liczba opuszczonych domów oraz spadek aktywności policji sprzyjają włamywaczom - w ostatnim roku liczba włamań wyraźnie wzrosła.


Obsesja na punkcie plastikowych torebek napędza ekologiczną ignorancję

plasticbagsNie zrozumcie mnie źle - też nie lubię plastikowych torebek. Zużywamy ich zbyt wiele, tak jak praktycznie wszystkich produktów wytwarzanych z zasobów planety. Używamy ich przez kilka minut, a rozkładają się przez kilka stuleci. Zaśmiecają okolicę i powodują problemy dla zwierząt morskich.
Jednak ich rzeczywisty wpływ na środowisko jest mikroskopijny. W każdym razie w porównaniu do wszystkich innych następstw naszych działań.


Ponura diagnoza dla planety

icewarmingKiedy "Niewygodna Prawda" weszła na ekrany w 2006 roku, panowało ogólne przekonanie, że mamy jeszcze 2-3 dziesięciolecia na uporanie się z problemem. W ostatnim roku okres ten skurczył się do dekady. W ostatnim miesiącu profesor Penny Sackett zakomunikował że mamy na to sześć lat.


Nicholas Stern: Projekt Bezpieczniejszej Planety - Jak Zarządzać Zmianami Klimatu i Doprowadzić do Nowej Epoki Postępu i Dobrobytu

zmiany-klimatuZmiany klimatu, choroby, brak wody i spadek plonów będą nasilane przez globalne ocieplenie. To nie są różne problemy, ale powiązane ze sobą elementy. Podobnie jest z biedą. Następstwa zmian klimatu uczynią biednych jeszcze biedniejszymi, a głodnych jeszcze głodniejszymi.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto