Artykuły

Niedobory minerałów: wezwanie do kontrolowanego ograniczania zużycia i pierwiastki nadziei

goldAndré Diederen jest naukowcem pracującym na rzecz wojska. Implikacje rysującego się niedoboru metali nie ograniczą się do niszy przemysłu obronnego, ale mogą wpłynąć na całą naszą cywilizację przemysłową.

Jeśli będziemy podążać drogą obowiązującego paradygmatu ciągłego wzrostu gospodarczego, wkrótce skończą nam się tanie i obfite zasoby większości rud metali.


Oil Peak a Zmiany Klimatu

ropa-naftowa-co2Rynek ropy i zmiany klimatu są z reguły postrzegane jako zupełnie osobne zagadnienia. Chociaż powszechnie wiadomo, że spalanie paliw kopalnych jest dominującym źródłem emisji dwutlenku węgla, to powiązanie przyszłości tych emisji i zbliżających się niedoborów paliw są rzadko analizowane. Dotyczy to nie tylko groźby przechodzenia na węgiel w obliczu niedoborów ropy i gazu, ale też samych paliw ciekłych.


Antarktyda: Rozpad lodowca szelfowego Wilkinsa

WilkinsNowe zdjęcia satelitarne Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazują ogromne ilości lodu, które odłamują się od szelfu lodowego w zachodniej części Półwyspu Antarktycznego.

Szelf lodowy Wilkinsa o powierzchni 330 km2 stracił dwa olbrzymie kawały lodu i następnie całkowicie rozpadł się w dniu 5 kwietnia tego roku.


Zapał Obamy daje nadzieję na sukces rozmów G8 o zmianach klimatu

usaZapał USA stanowiący zwrot o 180 stopni względem wcześniejszego ignorowania problemów środowiska, wywołuje optymizm wśród delegatów krajów grupy G8 zajmujących się zmianami klimatu.

Protokół z Kyoto - odrzucony przez poprzednika Obamy, prezydenta G.W. Busha - wygaśnie i ma zostać zastąpiony nowym porozumieniem.


'Oil Peak' czy 'Granice Wzrostu'

barylki-ropyZbiera się coraz więcej dowodów na to, że szczyt wydobycia ropy mamy już za sobą. Jednak wielu przyglądających się temu ludzi ma wrażenie, że sytuacja jest dość dziwna, a zdarzenia nie przebiegają tak, jak tego by oczekiwali. Wielu zajmujących się tematem spodziewało się, że Oil Peak będzie zasadniczo rzecz biorąc kryzysem paliwowym, spowodowanym przez czynniki geologiczne.
Dziś, okazuje się, że obecna sytuacja wygląda bardziej jak "pudełko" zbudowane nam przez granice wzrostu. Manifestują się one w wielu formach - nie tylko ograniczeń geologicznych związanych z ropą - ale też innymi zasobami, jak woda pitna czy żywność, a także degradacją środowiska i zmianami klimatu. Nawet system finansowy zachowuje się dość dziwnie.

Obecny moment, to - mam wrażenie - cisza przed burzą. Świat wszedł w recesję. Zapotrzebowanie na ropę zmniejszyło się, ale moce produkcyjne nie spadły na razie znacząco. Pakiety stymulacyjne zaczęły działać, a pieniędzy w gospodarkach przybyło. Ludzie nie zdają sobie sprawy z sytuacji i mają nadzieję na odbicie gospodarcze.

Według mnie, najwrażliwszym obecnie systemem jest międzynarodowy system monetarny. Tak długo, jak kraje ufają sobie nawzajem, handel będzie funkcjonować tak, jak dotychczas. Jednak, jak tylko pojawią się pierwsze niewypłacalne kraje, system zacznie się rozpadać...


Oil Peak, Zmiany Klimatu i środki masowego przekazu

kurtcobbmediaJeśli można podać kluczową myśl dotyczącą wypowiadania się w środkach masowego przekazu, to brzmi ona: slogany.

Niestety, ten truizm czyni ze środków masowego przekazu słaby kanał komunikacyjny dla tak złożonych tematów jak Oil Peak czy też Zmiany Klimatu.


Rząd brytyjski nie realizuje swojego własnego celu redukcji emisji

great britainRząd brytyjski nie zredukuje emisji pochodzących z działań własnej administracji do założonego na 2012 rok poziomu redukcji o 12.5 procent, pomimo redukcji emisji z transportu samochodowego oraz ograniczenia ilości odpadów i zużycia wody, stwierdza raport Komisji Zrównoważonego Rozwoju.


Jeśli pewnego dnia nasze emisje by znikły - co stałoby się z CO2 i temperaturą?

emisjeJaki jest bezpieczny poziom dwutlenku węgla w atmosferze z punktu widzenia zatrzymania zmian klimatu na bezpiecznym poziomie?

Powszechnie przyjmuje się tu poziom 450 ppm (względem 280 ppm z epoki przedprzemysłowej). Jednak nie jest to takie pewne.


Będziemy musieli ograniczyć WASZE emisje

emisjeW ostatnich latach spalanie paliw kopalnych i związane z tym emisje dwutlenku węgla rosły coraz szybciej, w roku 2007 aż o 3.3 procent.
Nic w tym zresztą dziwnego - gospodarki na całym świecie potrzebują energii, a tą w 86 procentach dostarczają paliwa kopalne.


Wyłącz zasilacz komórki! Albo lepiej nie zawracaj sobie tym głowy i skup się na czymś istotnym...

telefonWciąż słyszymy o oszczędzaniu energii. To oczywiście bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest, żeby skupiać się na tym, co da efekt, a nie na tym, co da poczucie "że coś z tym robię".

Jeśli każdy zrobi "mało", to efekt końcowy też będzie mały. Aby rzeczywiście ograniczyć zużycie energii i osiągnąć cel odejścia od paliw kopalnych, redukcje w zużyciu energii muszą być DUŻE.


Lekcja zmian klimatu z rafy koralowej w Tanzanii - raport

rafa-koralowaSieć "super-raf" koralowych na wschodnim wybrzeżu Afryki jest wyjątkowo odporna na zmiany klimatu i może dostarczyć ważnych informacje dla ochrony raf w innych częściach świata, powiedzieli naukowcy.

Wiele z pozostałych raf może umrzeć w przeciągu następnych 20 do 40 lat, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną zredukowane.


Bezpieczeństwo klimatu oznacza 'NIE DLA WĘGLA' (2)

suszaNaukowcy przeprowadzili analizę celu ograniczenia wzrostu temperatury do 2°C i tego, co to będzie oznaczać w praktyce.

Badania sugerują, że przyjęty przez grupę G8 cel ograniczenia do roku 2050 emisji o połowę względem poziomu z roku 1990 wiąże się ze znacznym ryzykiem przekroczenia progu wzrostu średniej temperatury planety o 2°C.


Bezpieczeństwo klimatu oznacza 'NIE DLA WĘGLA' (1)

coalJeśli chcemy uniknąć niebezpiecznych zmian klimatu, to około 3/4 światowych zasobów paliw kopalnych powinno pozostać pod ziemią.

Ponad 100 krajów popiera cel zatrzymania wzrostu temperatury poniżej progu 2°C, powyżej którego grożą nam poważne konsekwencje i włączenie się silnych dodatnich sprzężeń zwrotnych, nakręcających zmiany klimatu.


Nigeria: zależność od ropy przyczyną kryzysu energetycznego

nigeriaDr Rilwan Babalola, minister energetyki Nigerii, stwierdził, że przyczyny przedłużającego się kryzysu energetycznego, który poważnie zahamował ekonomiczny wzrost kraju, leżą w nadmiernej centralizacji krajowej sieci energetycznej oraz całkowitej zależności od ropy.


Jemen: niewydolne państwo może stać się matecznikiem terrorystów w rejonie Zatoki Adeńskiej

jemenZ powodu pogorszenia się warunków bezpieczeństwa, w Jemenie, najbiedniejszym kraju arabskim, ruch turystyczny zmniejszył się ze stu tysięcy osób dwadzieścia lat temu do poziomu zaledwie kilku tysięcy osób. To rozwiewa nadzieje rządu na to, że obiekty historyczne, takie jak świątynia królowej Saby sprzed trzech tysięcy lat i cztery zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO przyniosą dochód i miejsca pracy.


Sceptycy Klimatu: Lobby przemysłowe ignoruje zdanie swoich własnych naukowców

climatechangePrzez ponad dekadę Globalna Koalicja Klimatyczna (Global Climate Coalition), grupa reprezentująca koncerny czerpiące zyski powiązane z paliwami kopalnymi, prowadziła agresywny lobbying i kampanie społeczne skierowane przeciw faktowi, że spalanie ropy i węgla może prowadzić do globalnego ocieplenia.


Co z tymi geologami?

geologyWielokrotnie pisałem, w dyskusji o petycji Komitetu Nauk Geologicznych PAN w sprawie globalnego ocieplenia, że polscy geologowie bardzo słabo orientują się w tematyce zmian klimatu. Niestety, tezę tę potwierdza prezentacja prof. dr hab. Wojciecha Stankowskiego pod tytułem "Zrozumieć zmienność klimatyczną", która ma być "głosem w dyskusji" na panelu w Gdyni.


Niskoemisyjne Chiny - wyzwanie ambitne, ale wykonalne

china-emissionChiny muszą jak najszybciej oddzielić swój wzrost gospodarczy od wzrostu emisji dwutlenku węgla.

Chiny za pomocą odpowiedniej mieszanki zielonych źródeł energii, technologii składowania dwutlenku węgla oraz odpowiedniej polityki rozwoju mogą przetransformować swoją gospodarkę w "niskoemisyjną".


Niemcy doświadczają rekordów temperatury

hotNiemcy, największa europejska gospodarka, doświadczają najcieplejszej pogody od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1890 roku.
Sześć z 10 najgorętszych lat miało miejsce w ostatniej dekadzie. Kwiecień, ze średnią temperaturą na poziomie 11.5°C, był najcieplejszy w historii pomiarów.


Głębokowodnemu wydobyciu ropy grozi stagnacja

deep-water-oil-produkctioW ostatnich latach wydobycie ropy ze złóż głębokowodnych wyraźnie rosło. Związany z kryzysem spadek cen ropy powoduje, że poszukiwania nowych złóż głębokowodnych a nawet wydobycie ropy z takich złóż stają się nieopłacalne.

"Tempo wzrostu zwolni i wydobycie przestanie rosnąć na kilka najbliższych lat", uważa Michael Rodgers, partner w PFC Energy.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto