Artykuły

Co powiemy przyszłym pokoleniom?

waveW zeszłym miesiącu główny doradca naukowy brytyjskiego rządu, profesor John Beddington, przepowiedział, że do roku 2030 nastąpi katastrofa na poziomie globalnym. Podstawą takiego twierdzenia było proste założenie, że światowe zapotrzebowanie na żywność, wodę pitną oraz energię stale rośnie, zaś zasoby tych niezbędnych dóbr maleją. Efektem tego mogą być niepokoje społeczne i konflikty międzynarodowe.


Wulkany i CO2

ecuador-volcanicJednym z najczęściej powtarzanych mitów dotyczących globalnego cieplenia jest ten, który dotyczy wulkanicznych emisji dwutlenku węgla. Słowo "mit" dobrze oddaje przynależność tego zjawiska do dziedziny badanej przez antropologię kultury, ale myślę że "miejska legenda" albo "mem" lepiej oddaje istotę rzeczy.


Świat odpadów

butelki-plastikowePrzeciętny Polak codziennie wyrzuca kilogram odpadów. Amerykanin nawet dwa. A co gorsza, tak wiele z tego zupełnie bez sensu.

A tak w ogóle, to jak rozumieć określenie "odpady"? Zazwyczaj rozumiemy je dość wąsko, jako wyrzucane do kosza śmieci. A sprawa nie jest taka prosta. Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Czy tracimy umiejętność myślenia długoterminowego?

cupofcoffeeInspiracją dla tego artykułu była informacja "Szlachetne myśli potrzebują czasu" ang pokazująca, że Twitter i Facebook mogą wpływać na obniżenie moralności ludzi poprzez szybkość przekazu zbyt wysoką, aby nasz mózg był w stanie skutecznie przetworzyć i przyswoić informację.


Dlaczego zapomnieliśmy, jak się wytwarza żywność?

punnetcherryOkoło 40 procent żywności, którą zjada przeciętny Brytyjczyk, pochodzi z importu. Dotyczy to 95 procent naszych owoców i większości pszenicy w naszym chlebie. To poleganie na imporcie zza granicy jest niebezpieczne. Podczas strajku paliwowego w 2000 roku, zarządzający siecią handlową Sainsbury napisał do premiera ostrzeżenie, że zapasy żywności wyczerpią się "w przeciągu dni a nie tygodni". Supermarkety racjonowały takie towary jak chleb, cukier czy mleko.


Raport: Groble nie ocalą Nowego Orleanu przed powodziami

floodWedług Agencji Reutera w Houston budowanie coraz większych i mocniejszych grobli nie ocali Nowego Orleanu przed pogarszającymi się z roku na rok powodziami. Pomimo starań, miasto pozostanie bezbronne na ewentualność powtórzenia się huraganu na miarę Katriny.


Granice Wzrostu - weryfikacja po 37 latach

limit-of-the-growthZiemia posiada jedynie skończone zasoby, jednak populacja ludzka wciąż rośnie. Jak to się skończy? To pytanie zadała sobie grupa naukowców (Meadows et al), publikując w 1972 roku pod egidą "Klubu Rzymskiego" książkę "Granice Wzrostu". Zaprezentowany przez nich model przewidywał wzrastające niedobory zasobów, wzrost zanieczyszczeń i finalny spadek populacji - wszystko to w XXI stuleciu.


Kupiłeś swój ostatni samochód

magic-price-incentive-bandWłaściwie, prawdopodobnie kupiłeś ostatnią rzecz z wielu różnych kategorii, ale szczególnie uderzyła mnie myśl wypowiedziana przez Jamesa Howarda Kunstlera: "Większość Amerykanów kupiła już swoje ostatnie auto". Tak więc to właśnie na przykładzie samochodu pokażę, dlaczego nie uniezależnimy się na czas od paliw kopalnych.


Norwegia: zakaz sprzedaży samochodów benzynowych od 2015 roku

hybrid-carNorweska propozycja zakazująca sprzedaż nowych, w pełni napędzanych benzyną samochodów od roku 2015 może zachęcić producentów do walki o przerzucenie się na produkcję bardziej zielonych modeli, uważa norweska Minister Finansów Kristin Halvorsen.

Propozycja ta, jako sposób na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, uzyskała poparcie wielu grup zajmujących się tematyką środowiskową.


Nasza rola w cyklu węglowym

cut-treeJedną z najtrudniejszych do zaakceptowania implikacji teorii globalnego ocieplenia jest świadomość, że ludzkość uzyskała mierzalny wpływ na klimat i cykle geochemiczne własnej planety. Ziemia i jej zasoby są tak ogromne, że wycięcie kolejnego drzewa, spalenie kolejnej tony węgla i wylanie kolejnego hektolitra chemicznych ścieków do oceanu wydaje się nam całkowicie bez znaczenia.


Ciche Słońce i LIA

sunTemat nadchodzącej epoki lodowej lubi powracać w wypowiedziach sceptyków. Poprzednio pisałem, dlaczego obawy przed końcem obecnego interglacjału są bezpodstawne. Dzisiaj przyjrzymy się kolejnemu straszakowi, który ma uzasadniać brak redukcji emisji gazów cieplarnianych.


IEA przewiduje niedobory dostaw ropy do 2013

nobuo-tanakaMiędzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) uważa, że świat może stanąć w obliczu niewystarczającej podaży ropy juz za 4 lata, co wynika ze zbyt powolnych inwestycji w poszukiwania i wydobycie ropy zarówno w krajach OPEC, jak i nie należących do kartelu.


'Nieznośna lekkość wiatru'

wiatrakTak intrygujący tytuł nosi świetny artykuł Rossa McCrackena, ekonomisty ds. energetyki, zajmującego się tematyką energii oraz publikowanego przez Platts.

Jego zdaniem "krytycy energetyki wiatrowej czują, że ich zastrzeżenia zostały pominięte przez decydentów, o wyobraźni zdominowanej przez zielone plany, bagatelizujące ograniczenia wiatru".


Spada jakość światowych gleb

farmingBlisko 25 procent gleb na świecie jest w złej kondycji i staje się coraz gorsza - według nowych badań winę ponoszą za to ludzie.

Jest to pierwsze badanie mierzące bezpośrednio wpływ ludzkiej działalności na globalną degradację gleb. Zjawisko opisuje zanik upraw i jakości gleby w miejscach, gdzie ziemia nie jest w stanie sama się odnowić.


USA: trzeba zwiększyć produkcję żywności, aby uniknąć zamieszek

foodAmerykański minister rolnictwa ostrzega, że jeśli poszczególne kraje nie podejmą natychmiastowych kroków w celu zdecydowanego zwiększenia rolniczej wydajności i produkcji żywności oraz zwalczania głodu, światu grożą nowe niepokoje społeczne.

Bezpieczeństwo żywnościowe i stabilność sytuacji na świecie są powiązane. Światowy kryzys żywnościowy wykracza daleko poza skutki humanitarne.


Według raportu ONZ rośnie emisja gazów cieplarnianych w Kanadzie

emisje-kanadyEmisja gazów cieplarnianych w Kanadzie powraca do rosnącego trendu, pomimo obietnic rządowych i lokalnych przywódców o znacznych cięciach tych emisji.

Ostatnie analizy gazów cieplarnianych według Ministerstwa Środowiska Kanady pokazują, że po drobnym spadku w 2004-2006, całkowita emisja znów się podniosła.


Przemysłowi samochodowemu potrzebna jest przewidywalność

fordCo mają ze sobą wspólnego: Bill Ford, prezes Forda i szefowie firm energetycznych; David Crane z NRG Energy oraz Jim Rogers z Duke Energy? Głęboką awersję do nieprzewidywalności.

"Jako producenci, nie lubimy tego" - powiedział Ford.


Zmiany klimatu oznaczają niedobór wody w rzece Kolorado

colorado-riverSystem wodny rzeki Kolorado zaopatruje w wodę dziesiątki milionów ludzi i miliony akrów obszarów rolniczych i nigdy nie doświadczył braku w dostawach wody. Lecz jeśli spowodowane ludzką działalnością zmiany klimatu będą w dalszym ciągu przyczyniały się do wysuszania tego regionu, to wyznaczone dostawy wody będą utracone w 60-90 procentach do połowy tego stulecia, według badaczy klimatu z Scripps Institution of Oceanography w San Diego.


Zmiany klimatu przeciążą system pomocy humanitarnej

burmaOrganizacje, zajmujące się pomocą humanitarną, w ciągu siedmiu lat mogą zostać przygniecione przez rosnąca liczbę ludzi z biednych krajów, dotkniętych skutkami powodzi, suszy, długotrwałych upałów, pożarów, nawałnic, osunięć ziemi oraz innych niebezpieczeństw związanych z klimatem.


Polityka UE to "aberracja", twierdzą rybacy

fishingJoe Aston jest rybakiem z Cork, założycielem Grupy Zrównoważonego Rybołóstwa w Zachodnim Cork, nawiązującego do ruchów żywności organicznej i Slow Food.

Jest zdania, że statki są tak skuteczne w łowieniu ryb, nie dają szans na konkurencję tradycyjnym społecznościom rybackim, doprowadzają do zdziesiątkowania łowisk.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto