Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Rekordowo mało lodu morskiego w Arktyce

Niedawne prognozy zakładały wzrost temperatur za kołem polarnym i warunki sprzyjające szybkiemu topnieniu lodu. I tak też się stało - czapa polarna jest rekordowo małych rozmiarów.


Wzrost poziomu morza znacznie szybszy niż prognozowano?

Topnienie Antarktydy może przynieść wzrost poziomu morza o 2m do końca stulecia i o 15m w ciągu 500 lat.


Opera mydlana pt. „Kolejny Rekord Temperatury”

Opera mydlana pod tytułem: „Kolejny Rekord Temperatury” wciąż trwa i prawdopodobnie emisja tego „serialu” jeszcze potrwa. Marzec bieżącego roku był najcieplejszym marcem w historii pomiarów, prowadzonych od końca XIX wieku.


Kilka stopni, które „robi różnicę”

Czy i kiedy wzrost temperatury zacznie poważnie zagrażać naszemu zdrowiu i życiu? Skonsultujmy się ze specjalistami…


Czy ocieplenie klimatu może być dla nas korzystne?

Twoi znajomi cieszą się, że "będzie parę stopni cieplej"? Poradź, żeby zastanowili się jeszcze raz. Dziś o klimatycznych uchodźcach


Kiribati: klimatyczna emigracja już za 5 lat

Rosnący poziom morza może sprawić, że mieszkańcy Kiribati zaczną opuszczać kraj już w 2020 roku.


Dylematy świata wzrostu i paliw kopalnych

Wykład Marcina Popkiewicza w Klubie Inteligencji Katolickiej


Ocieplenie klimatu. Fakty i mity

Wykład Marcina Popkiewicza w Klubie Inteligencji Katolickiej


Rekordowy luty deklasuje poprzedni rekord temperatury (ze stycznia)

Tak daleko od średniej jeszcze nie było: anomalia temperatury w lutym 2016 wyniosła rekordowe 1,35°C (względem lat 1951-1980).


Ocieplenie arktyczne: Dlaczego rekordowe topnienie jest jedynie początkiem

Po „absurdalnie ciepłej” zimie w Arktyce, podczas której odnotowaliśmy dodatnie temperatury nawet w bezpośredniej okolicy bieguna północnego powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym niedługo osiągnie maksimum. A być może już osiągnęła – jeśli tak, to jest to najniższe maksimum w historii pomiarów.


Walczymy o klimat dla naszych wnuków

Rozmowa z prof. Januszem Olejnikiem, kierownikiem Katedry Meteorologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Rekordowy rekord

Rok 2015 okazał się być najcieplejszym w historii pomiarów, temperatura była wyższa o 0,86oC od średniej z połowy XX wieku. Styczeń 2016 także był rekordowy.


Wolna od lodu Arktyka coraz bliżej

Kiedy zobaczymy wolny od lodu Ocean Arktyczny? Prognozy przedstawiane na przestrzeni ostatnich 20 lat były bardzo rozbieżne.Ostatnie zmiany w Arktyce pokazują, że czarne prognozy klimatologów mogą się ziścić.


Rekordowo niska powierzchnia lodu morskiego na świecie

Rekordowo niska powierzchnia lodu morskiego na świecieWłaśnie padł kolejny rekord: powierzchnia morskiego lodu pływającego na świecie, będąca sumą z Arktyki i wód wokół Antarktydy spadła do najmniejszego poziomu w historii pomiarów. Jest to głównie "zasługą" Arktyki w której powierzchnia lodu spadła do rekordowo niskiego poziomu.


Gorący 2015

Mapa anomalii temperatury na świecie w 2015 rokuNawet sceptycy i satelity - wszyscy zgadzają się, że 2015 był rekordowo gorącym rokiem w historii pomiarów. A to nie wszystko, co można o nim powiedzieć.


Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów

Niezwykle upalne lato i większość miesięcy z temperaturą powyżej średniej przyniosły Polsce w sumie najcieplejszy rok w historii pomiarów.


W Polsce zimniej niż na biegunie

Do Polski przyszła wreszcie zima. Od 30 grudnia w ciągu dnia nad większością Polski ma utrzymywać się mróz - lekki bo lekki, ale jednak mróz. To najcieplejszy rok w historii pomiarów, zarówno w Polsce jak i na świecie (i grudzień też), ale już słyszałem, że jak jest mróz, to globalne ocieplenie to lipa. Tymczasem analizowanie globalnego (!) ocieplenia przez pryzmat tu i teraz pokazuje tylko, jak wąskie bywa ludzkie spojrzenie. Kiedy my będziemy mieć w miarę normalną zimę, Arktyka doświadczy rekordowych anomalii temperatur. Na samym biegunie północnym będzie nie tylko cieplej niż w Polsce, ale wręcz powyżej zera.


NOAA Arctic Report Card 2015

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Raport ten przedstawia obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku, kiedy to, aż do ostatniej jego dekady, zmiany klimatu nie były tam jeszcze widoczne. Proces ocieplania się klimatu w Arktyce, jak i na całej planecie, dopiero się zaczynał – mechanizmy inicjowane przez wzrost ilości gazów cieplarnianych w atmosferze zaczynały dopiero reagować. Teraz są one wyraźnie dostrzegalne, a same zmiany w Arktyce stają się ewidentne.


Rekordowo ciepły miesiąc. Znowu.

Ocieplenie ziemskiej atmosfery przyspiesza. Listopad 2015 roku był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów. Temperatura na Ziemi była o 1,05oC wyższa niż średnia z lat 1951-1980.


Nie ma już zim w Puszczy Białowieskiej

Możemy opowiadać, że klimat zawsze się ocieplał, że Wikingowie mieli sady owocowe na Grenlandii. Ale to nieprawda.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto