Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Wielka Rafa Koralowa obumiera w zastraszającym tempie

Obecny rok jest wyjątkowo destrukcyjny dla położonej u wybrzeży Australii Wielkiej Rafy Koralowej. Około 90% rafy wybielało, co doprowadziło już do śmierci ponad 1/3 koralowców.


Lasy deszczowe w głębi kontynentów zapewniają sobie deszcz

Lasy deszczowe Amazonii i Afryki określa się często jako płuca planety. Nowe badania pokazują, że mogą być też jej sercem, współuczestnicząc w mechanizmie transportu wody na skalę kontynentalną.

Teoria pozwala wyjaśnić, jak to się dzieje, że położone w głębi kontynentów lasy otrzymują równie wiele opadów jak wybrzeże.


Globalne ostrzeżenie

Czy koncentracje gazów cieplarnianych spadają? Przeciwnie: rosną. A w dodatku coraz szybciej.


Ognie piekielne w Rosji i metan

Według oficjalnych danych w Rosji pożary nie są duże, ale z analiz zdjęć wynika, że spłonęło już co najmniej 7 mln ha lasów i tundry. Na domiar złego, nad Morzem Karskim odkryto nowe, niepokojące zjawisko, związane z emisjami arktycznego metanu,


A jeśli spalimy wszystko, co się da?

Co się stanie z klimatem Ziemi jeśli ludzkość spali wszystkie paliwa kopalne?


Mysz, która nie dała rady… Pierwszy gatunek ssaków ofiarą zmiany klimatu

Na piaszczystej wyspie u południowych wybrzeży Papui Nowej Gwinei żyły sobie niewielkie, spokrewnione z myszami gryzonie, z łacińska zwane Melomys Rubicola, a z angielska Bramble Cay melomys. Były jedynym endemicznym gatunkiem ssaków żyjących na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej.


Ocieplenie o 1,5C możemy zapewnić sobie już w niecałe 5 lat

Ile CO2 "należy" wyemitować, żeby ocieplić świat o 1,5°C, 2°C czy 3°C? Na jakim etapie jesteśmy dzisiaj?


Maj 2016: trzynasty z rzędu rekord temperatury

Anomalia temperatury mapa 2016 majGlobalne ocieplenie + odrobina El Niño i mamy 13. z rzędu miesiąc, w którym pobity został rekord średniej temperatury powierzchni Ziemi. 


Obrazek dnia: Zmiany kwasowości wód oceanicznych w historii geologicznej Ziemi i obecnie

Poniższy wykres pokazuje zmiany współczynnika pH oceanów w ostatnich setkach milionów lat. Już teraz współczynnik pH wód oceanów spadł (czyli kwasowość oceanów wzrosła) do poziomu nie mającego precedensu w ostatnich 20 milionach lat.


Może być niedobrze. Ekstremalna prognoza Jamesa Hansena wchodzi do kanonu nauki.

Oddziaływanie pomiędzy oceanami i lądolodami mogą doprowadzić do niebezpiecznego i szybszego niż uważano wzrostu poziomu morza.


Arktyka 2016: Megatopnienie trwa

Przez cały maj temperatury w Arktyce były niezwykle wysokie, co pozwoliło na kontynuację szybkiego topnienia czapy polarnej, po tym jak przez cały kwiecień zasięg lodu morskiego w Arktyce był rekordowo niski. Sytuacja utrzymywała się przez cały maj i wciąż ma miejsce


Spirala dalszego wzrostu temperatury

Niedawno opublikowaliśmy animację pokazującą historyczne zmiany temperatury w postaci rozwijającej się spirali. Bazując na tej wizualizacji, Jay Alder z US Geological Survey zrobił animację pokazującą dalsze zmiany klimatu w scenariuszu biznes-jak-zwykle do 2100 roku.


Kolejny problem zmiany klimatu: odtlenianie oceanów

Wzrost temperatury oznacza mniejszą rozpuszczalność tlenu w wodzie. Jak poradzą sobie z tym ryby i skorupiaki?


Kwiecień kolejnym rekordzistą

W ubiegłym miesiącu padł kolejny rekord temperatury. NASA przewiduje, że 2016 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów.


Tysiące lat zmian poziomu morza

Jak w minionych tysiącleciach zmieniał się poziom morza? I jak będzie zmieniał się w obecnym stuleciu i kolejnych tysiącach lat? Jaki będzie wpływ antropogenicznej zmiany klimatu?


Ciepło w Arktyce: mniej śniegu, mniej lodu, więcej pożarów

W kanadyjskiej Albercie trwa katastrofalny pożar lasu. W miarę ocieplania się klimatu, podobne zdarzenia w Arktyce będą coraz bardziej prawdopodobne.


Spirala temperatury rozkręca się w kierunku progu ocieplenia o 2°C

Zobacz animację, jak temperatura powierzchni Ziemi rozkręca się w kierunku progu ocieplenia o 2°C.


Gavin Schmidt: emersyjne wzorce zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne nie mogą być analizowane pojedynczo, lecz w powiązaniu - mówi klimatolog Gavin Schmidt. W swojej pouczającej prelekcji wyjaśnia istotę badań nad całościowymi zmianami klimatu przy wykorzystaniu fascynujących modeli, które pokazują nieskończenie złożone zależności między pojedynczymi zjawiskami w przyrodzie


Rekordowo mało lodu morskiego w Arktyce

Niedawne prognozy zakładały wzrost temperatur za kołem polarnym i warunki sprzyjające szybkiemu topnieniu lodu. I tak też się stało - czapa polarna jest rekordowo małych rozmiarów.


Wzrost poziomu morza znacznie szybszy niż prognozowano?

Topnienie Antarktydy może przynieść wzrost poziomu morza o 2m do końca stulecia i o 15m w ciągu 500 lat.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto