Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Dziura ozonowa, a zmiany klimatu, czyli czemu lód Antarktyczny narasta

Dziura ozonowa, a zmiany klimatuJeśli ktoś się Was zapyta, czy dziura ozonowa ma coś wspólnego ze zmianami klimatu, to odpowiedź brzmi: "jak najbardziej". Ozon to gaz cieplarniany, a obniżenie jego koncentracji w znajdującej się nad biegunem południowym dziurze ozonowej skutkuje spadkiem temperatury i wzrostem powierzchni antarktycznego lodu pływającego.


Martwe strefy w oceanach powiększą się w miarę, jak CO2 doprowadzi do asfiksji u zwierząt głębokowodnych

Martwe strefy w  oceanachChemicy morscy uważają, że ubogie w tlen "martwe strefy" w oceanach mogą znacząco powiększyć się w kolejnych dekadach.
Przewidywania bazują na fakcie, że w miarę, jak coraz więcej dwutlenku węgla z atmosfery jest pochłaniane w oceanie i rozpuszcza się w nim, zwierzęta morskie do przeżycia będą potrzebować więcej tlenu.


Ginące lasy nasilą zmiany klimatu

rainforestEksperci gospodarki leśnej ostrzegli, że w miarę wzrostu temperatury obszary leśne mogą zacząć wyzwalać więcej węgla, niż pochłaniać. Punktem krytycznym będzie wzrost temperatury o około 2.5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, stwierdza nowy raport przedstawiony przez Międzynarodowy Związek Organizacji Badania Lasów.


Znaczący wpływ aerozoli na ocieplanie Arktyki

aerozoleAerozole emitowane z naturalnych źródeł lub w wyniku działalności człowieka mogą mieć bezpośredni wpływ na klimat poprzez odbijanie lub absorpcję promieniowania słonecznego. Małe cząstki wpływają na klimat pośrednio przez gromadzenie się w chmurach i zmianę ich właściwości, np. ich zdolności odbijających.


Naukowcy ponawiają ostrzezenie przed katastrofalnym wzrostem poziomu mórz

polarbearNaukowcy ostrzegają, że pod koniec wieku, wzrost poziomu mórz może przekroczyc 3 metry, co oznacza zagrożenie dla milionów ludzi oraz podtopienie takich miast jak Londyn, Nowy Jork, Tokio czy Kalkuta.

Badania pokazują niespotykaną skalę dostawy wód do oceanu światowego w wyniku topnienia czasz lodowych na Antarktydzie i Grenlandii.


Zmiany klimatyczne poniżej poziomu +2 stopni C nie do utrzymania

climate-changeBadania wykonane przez brytyjski dziennik Guardian pokazują, że 90% naukowców sądzi, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem zmian klimatu jest wzrost temperatur o 4-5 stopni C.

Nie uda się utrzymać zmian poniżej poziomu 2 stopni C ze względu na ogromny wzrost emisji CO2 oraz ograniczenia polityczne.


"Żeby powstrzymać katastrofę klimatyczną ... naukowcy muszą przestać łagodzić wyniki swoich badań"

co2Osoby negujące zmiany klimatu, ich mocodawcy, a także niektóre media podkreślają jak bardzo przesadzone są prognozy ekologów. Tymczasem naukowcy od dawna tonowali wyniki swoich badań, aby nie uniknąć paniki i braku działania wynikających z przekonania, że "nic nie można już zrobić".


Ponura diagnoza dla planety

icewarmingKiedy "Niewygodna Prawda" weszła na ekrany w 2006 roku, panowało ogólne przekonanie, że mamy jeszcze 2-3 dziesięciolecia na uporanie się z problemem. W ostatnim roku okres ten skurczył się do dekady. W ostatnim miesiącu profesor Penny Sackett zakomunikował że mamy na to sześć lat.


Cofanie się lodowców w Andach zapowiada światowe problemy z wodą

lodowiec-chacaltayaBoliwia odpowiada jedynie za znikomą część światowych emisji gazów cieplarnianych. Wkrótce zapłaci nieproporcjonalnie wysoką cenę: gwałtowny zanik lodowców i znaczący spadek dostępnych zasobów wody.

Kontynuacja trendu ocieplania się klimatu spowoduje, że wiele z lodowców w Andach zniknie w przeciągu najbliższych 20 lat.


Kryzys wodny w Los Angeles i Mexico City; kto następny?

suszaKryzys wodny dręczy dwa z największych miast świata - Mexico City na 36 godzin odcięło dostawy wody dla ludności, a Los Angeles jest w środku największego kryzysu wodnego w historii.

Problem ten dotyczy nie tylko dwóch największych miast zachodniej półkuli, ale też wielu innych.


Lasy deszczowe w głębi kontynentów zapewniają sobie deszcz

rainforestLasy deszczowe Amazonii i Afryki określa się często jako płuca planety. Nowe badania pokazują, że mogą być też jej sercem, współuczestnicząc w mechanizmie transportu wody na skalę kontynentalną.

Teoria pozwala wyjaśnić, jak to się dzieje, że położone w głębi kontynentów lasy otrzymują równie wiele opadów jak wybrzeże.


Bezprecedensowa susza w australijskim spichlerzu - dorzeczu Murray-Darling

susza"Długi czas trwania i głębokość suszy w dorzeczu Murray-Darling, szczególnie w ostatnich trzech latach, są bezprecedensowe", stwierdził Rob Freeman, kierujący odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami wody Murray-Darling Basin Authority, przedstawiając ostatni raport o suszy.


Czy klimat ociepla się czy ochładza

wahania-tempDavid R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł "Czy klimat ociepla się czy ochładza?".
Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania średniej temperatury Ziemi.


Arktyka Zaczyna Coroczne Topnienie, Balansuje na Cienkim Lodzie

nsidc-old-ice-animationW ostatnich dniach lutego lód w Arktyce osiągnął maksimum i rozpoczął letnie topnienie w znacznie gorszym stanie, niż normalnie, stwierdza raport National Snow and Ice Data Centre (NSIDC).

Jeśli przyjrzeć się po prostu powierzchni lodu, sprawy nie wyglądają aż tak źle, jak w ostatnich latach. Pokrywa lodowa jest o 5 procent większa, niż w rekordowym 2006 roku, choć wciąż jest o 4 procent poniżej średniej z lat 1979-2000.


Antarktyda: Lodowiec Szelfowy Wordie stał się historią, lodowce Wilkinsa i Larssena zagrożone

wilkinsiceshelf120U.S. Geological Survey (USGS) wspólnie z British Antarctic Survey stwierdziły, że lodowiec szelfowy Wordie, cofający się przez ostatnie 40 lat, znikł zupełnie. USGS potwierdziła też, że znikła północna część lodowca szelfowego Larsen - od roku 1986 lodowiec ten stracił 8500 km2 lodu.


Europa przygotowuje się na następstwa zmian klimatu

moorgateAdaptacja do następstw zmian klimatu w ocieplającym się świecie staje się gorącym tematem po obu stronach Atlantyku. Komisja Europejska właśnie przedstawiła białą księgę na ten temat.

Klęski żywiołowe niszczące zbiory rolne, wzrost śmiertelności, tropikalne choroby, utrudniony dostęp do wody pitnej - do przygotowania się wezwała KE.


Arktyka wolna od lodu za 30 lat

arcticNowe analizy przewidują, że już za 30 lat w Arktyce może zniknąć około 80 procent lodu. Dotychczasowe szacunki mówiły, że nastąpi to za 90 lat.
Powierzchnia Oceanu Arktycznego pokryta lodem pod koniec lata skurczy się do około 1 miliona km2, w porównaniu do 7 milionów km2 w ostatnich dwóch dekadach XX wieku i 4.5 miliona km2 w ostatnich dwóch latach.


Lasy deszczowe Amazonii zamienią się w sawannę

Rain-forestZ powodu wylesiania, pożarów oraz zmian klimatu lasy deszczowe Amazonii prawdopodobnie staną się sawanną.
Nowe badania pokazują, że intensywnie wylesiane Mato Grosso w Amazonii jest szczególnie narażone na "sawannienie" z powodu powtarzającego się wypalania, które prawdopodobnie doprowadziło do wyczerpania cennych składniki odżywczych w glebie.


Foki w Bałtyku bez lodu

fokiFoki żyjące w Morzu Bałtyckim znajdują coraz mniej jaskiń lodowych, w których mogłyby wychować młode.
Wzrost globalnych temperatur to problem uszczuplający główne źródło pożywienia olbrzymich niedźwiedzi polarnych.


Imamowie wzywają do wzrostu świadomości ekologicznej

BorneoKurczenie się lasów dziewiczych, które sprowadza katastrofy także na ludzi, znalazło się wczoraj na ustach imamów w Brunei. Podczas piątkowych uroczystości religijnych, imamowie powiedzieli, że Islam kładzie nacisk na wagę ochrony środowiska, które ostatnio znalazło się pod rosnącą presją.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto