Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Kryzys wodny w Los Angeles i Mexico City; kto następny?

suszaKryzys wodny dręczy dwa z największych miast świata - Mexico City na 36 godzin odcięło dostawy wody dla ludności, a Los Angeles jest w środku największego kryzysu wodnego w historii.

Problem ten dotyczy nie tylko dwóch największych miast zachodniej półkuli, ale też wielu innych.


Lasy deszczowe w głębi kontynentów zapewniają sobie deszcz

rainforestLasy deszczowe Amazonii i Afryki określa się często jako płuca planety. Nowe badania pokazują, że mogą być też jej sercem, współuczestnicząc w mechanizmie transportu wody na skalę kontynentalną.

Teoria pozwala wyjaśnić, jak to się dzieje, że położone w głębi kontynentów lasy otrzymują równie wiele opadów jak wybrzeże.


Bezprecedensowa susza w australijskim spichlerzu - dorzeczu Murray-Darling

susza"Długi czas trwania i głębokość suszy w dorzeczu Murray-Darling, szczególnie w ostatnich trzech latach, są bezprecedensowe", stwierdził Rob Freeman, kierujący odpowiedzialnymi za zarządzanie zasobami wody Murray-Darling Basin Authority, przedstawiając ostatni raport o suszy.


Czy klimat ociepla się czy ochładza

wahania-tempDavid R. Easterling z NCAR (National Climatic Data Center) i Michael F. Wehner z Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley przygotowali właśnie artykuł do publikacji w Geophysical Research Letters. Nosi on tytuł "Czy klimat ociepla się czy ochładza?".
Naukowcy analizują w nim, jakie mogą być okresowe wahania średniej temperatury Ziemi.


Arktyka Zaczyna Coroczne Topnienie, Balansuje na Cienkim Lodzie

nsidc-old-ice-animationW ostatnich dniach lutego lód w Arktyce osiągnął maksimum i rozpoczął letnie topnienie w znacznie gorszym stanie, niż normalnie, stwierdza raport National Snow and Ice Data Centre (NSIDC).

Jeśli przyjrzeć się po prostu powierzchni lodu, sprawy nie wyglądają aż tak źle, jak w ostatnich latach. Pokrywa lodowa jest o 5 procent większa, niż w rekordowym 2006 roku, choć wciąż jest o 4 procent poniżej średniej z lat 1979-2000.


Antarktyda: Lodowiec Szelfowy Wordie stał się historią, lodowce Wilkinsa i Larssena zagrożone

wilkinsiceshelf120U.S. Geological Survey (USGS) wspólnie z British Antarctic Survey stwierdziły, że lodowiec szelfowy Wordie, cofający się przez ostatnie 40 lat, znikł zupełnie. USGS potwierdziła też, że znikła północna część lodowca szelfowego Larsen - od roku 1986 lodowiec ten stracił 8500 km2 lodu.


Europa przygotowuje się na następstwa zmian klimatu

moorgateAdaptacja do następstw zmian klimatu w ocieplającym się świecie staje się gorącym tematem po obu stronach Atlantyku. Komisja Europejska właśnie przedstawiła białą księgę na ten temat.

Klęski żywiołowe niszczące zbiory rolne, wzrost śmiertelności, tropikalne choroby, utrudniony dostęp do wody pitnej - do przygotowania się wezwała KE.


Arktyka wolna od lodu za 30 lat

arcticNowe analizy przewidują, że już za 30 lat w Arktyce może zniknąć około 80 procent lodu. Dotychczasowe szacunki mówiły, że nastąpi to za 90 lat.
Powierzchnia Oceanu Arktycznego pokryta lodem pod koniec lata skurczy się do około 1 miliona km2, w porównaniu do 7 milionów km2 w ostatnich dwóch dekadach XX wieku i 4.5 miliona km2 w ostatnich dwóch latach.


Lasy deszczowe Amazonii zamienią się w sawannę

Rain-forestZ powodu wylesiania, pożarów oraz zmian klimatu lasy deszczowe Amazonii prawdopodobnie staną się sawanną.
Nowe badania pokazują, że intensywnie wylesiane Mato Grosso w Amazonii jest szczególnie narażone na "sawannienie" z powodu powtarzającego się wypalania, które prawdopodobnie doprowadziło do wyczerpania cennych składniki odżywczych w glebie.


Foki w Bałtyku bez lodu

fokiFoki żyjące w Morzu Bałtyckim znajdują coraz mniej jaskiń lodowych, w których mogłyby wychować młode.
Wzrost globalnych temperatur to problem uszczuplający główne źródło pożywienia olbrzymich niedźwiedzi polarnych.


Imamowie wzywają do wzrostu świadomości ekologicznej

BorneoKurczenie się lasów dziewiczych, które sprowadza katastrofy także na ludzi, znalazło się wczoraj na ustach imamów w Brunei. Podczas piątkowych uroczystości religijnych, imamowie powiedzieli, że Islam kładzie nacisk na wagę ochrony środowiska, które ostatnio znalazło się pod rosnącą presją.


Czy wzrost koncentracji CO2 w atmosferze jest naturalny

emisje co2Naczelny sceptyk Rzeczypospolitej, radiolog medyczny prof. Zbigniew Jaworowski, nie przepuści żadnej okazji, żeby podkreślić, że nasze emisje to tylko 4-5% naturalnych.
W swoim ostatnim opracowaniu dołączyli do niego geolodzy z PANu zaprzeczający antropogenicznym zmianom klimatu.


Topnienie Arktyki jest groźbą dla ludzkości

Arctic"Jestem wstrząśnięta, głęboko wstrząśnięta" - mówi Katey Walter, ekolog z Uniwersytetu w Fairbanks na Alasce. "Byłam na Syberii kilka tygodni temu, a ostatnio na badaniach terenowych na Alasce. Wieczna zmarzlina szybko roztapia się w całej Arktyce, wszędzie tworzą się jeziora, a z nich bąbluje metan".

Jednak nawet ona nie oczekiwała tak gwałtownego biegu wydarzeń.


Stanowisko polskich geologów wobec globalnego ocieplenia

GoryCzasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Geofizycznego (AGU) opublikowało wyniki sondażu przeprowadzonego wśród specjalistów w dziedzinie nauk o Ziemi, z którego wynikało, że niemal wszyscy specjaliści od zmian klimatu byli przekonani co do słuszności teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia. Sceptyczni byli ci naukowcy, których dziedzina miała mało wspólnego z klimatologią.


Lodowe naleśniki przejmują Arktykę

Pancake-iceZmiany klimatu nie tylko powodują zanik lodu w Arktyce - lecz również zmieniają jego formę. Badacze starają się teraz określić, jak wzrost ilości "lodu naleśnikowego" wpływa na sytuację na dalekiej północy, włączając w to możliwość wpływu na przyspieszanie ocieplania Arktyki.

W przeszłości, wody Arktyki były zdominowane przez grube płyty lodu morskiego, które trwały całymi latami. Jednak pokrywa lodowa szybko zanika, a wraz z nią wieloletni lód - coraz większą część pokrywy lodowej stanowi cienki, młody lód.


Pokłady metanu - bomba zegarowa?

Wieczna zmarzlina - topnienieWraz z ogrzewaniem się planety, ogromne pokłady metanu - silnego gazu cieplarnianego - mogą zostać uwolnione z zamarzniętych pokładów w ziemi i pod dnem oceanu.
W 2007 naukowcy badający lodowate wody oceanu Arktycznego zaczęli zauważać niepokojące oznaki. W próbkach wody poddanych analizie, stężenie rozpuszczonego metanu było 2-10 razy większe, niż w próbkach pobieranych w latach poprzednich w tych samych miejscach. W ostatnie wakacje spostrzegli zaś wielkie pierścienie gazu - czasem o średnicy nawet 30 centymetrów - uwięzione w lodzie, jak również pióropusze metanu bulgoczące na powierzchni setek kilometrów kwadratowych płytkich wód szelfu syberyjskiego.
Naukowcy wyrażają obawy, że w miarę, jak podnosi się temperatura planety, duże ilości metanu stopniowo destabilizują się.


Jak przeżyć obecne stulecie

familyAligatory wylegujące się na angielskich wybrzeżach, rozległa pustynia brazylijska, mityczne zaginione miasta Sajgon, Nowy Orlean, Wenecja i Bombaj, ludzka populacja mniejsza o 90 procent. Witajcie w świecie cieplejszym o 4°C.
Rzecz jasna nie jest to wizja przyszłości , której byśmy sobie życzyli - ale może się ona zdarzyć.


W wyniku ocieplenia Nowy Jork będzie narażony na sztormy

new-yorkGlobalne ocieplenie spowoduje podniesienie się poziomu morza wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża USA, niemal dwukrotnie szybciej niż średnia światowa w tym stuleciu, wystawiając Nowym Jork na ryzyko uszkodzenia przez huragany i nagłe sztormy zimowe, twierdzą naukowcy.


Klimatyczna ruletka

Ruletka KlimatycznaŚwietną ilustracją do dyskusji o wyborach i ryzyku zmian klimatu są diagramy ze stron MIT Joint Program on the Science and Policy of Global Change.
Jeśli będziemy robić to, co do tej pory (Business As Usual - BAU), czyli nie próbujemy ograniczać emisji CO2, spalimy dostępne nam węgiel i ropę, to stężenie dwutlenku węgla wzrośnie do 900 ppmv.
O ile wzrośnie wtedy średnia temperatura Ziemi?

pl Czytaj więcej


Naukowcy: Tempo zmian klimatu przekracza przewidywania

planetaTempo globalnego ocieplenia jest prawdopodobnie o wiele szybsze niż, wcześniej przewidywano, ponieważ przemysłowa emisja gazów cieplarnianych wzrosła znacznie szybciej niż zakładano, a wyższa temperatura uwalnia samowzmacniające się mechanizmy sprzężeń zwrotnych zwrotnego w globalnych ekosystemach.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto