Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Foki w Bałtyku bez lodu

fokiFoki żyjące w Morzu Bałtyckim znajdują coraz mniej jaskiń lodowych, w których mogłyby wychować młode.
Wzrost globalnych temperatur to problem uszczuplający główne źródło pożywienia olbrzymich niedźwiedzi polarnych.


Imamowie wzywają do wzrostu świadomości ekologicznej

BorneoKurczenie się lasów dziewiczych, które sprowadza katastrofy także na ludzi, znalazło się wczoraj na ustach imamów w Brunei. Podczas piątkowych uroczystości religijnych, imamowie powiedzieli, że Islam kładzie nacisk na wagę ochrony środowiska, które ostatnio znalazło się pod rosnącą presją.


Czy wzrost koncentracji CO2 w atmosferze jest naturalny

emisje co2Naczelny sceptyk Rzeczypospolitej, radiolog medyczny prof. Zbigniew Jaworowski, nie przepuści żadnej okazji, żeby podkreślić, że nasze emisje to tylko 4-5% naturalnych.
W swoim ostatnim opracowaniu dołączyli do niego geolodzy z PANu zaprzeczający antropogenicznym zmianom klimatu.


Topnienie Arktyki jest groźbą dla ludzkości

Arctic"Jestem wstrząśnięta, głęboko wstrząśnięta" - mówi Katey Walter, ekolog z Uniwersytetu w Fairbanks na Alasce. "Byłam na Syberii kilka tygodni temu, a ostatnio na badaniach terenowych na Alasce. Wieczna zmarzlina szybko roztapia się w całej Arktyce, wszędzie tworzą się jeziora, a z nich bąbluje metan".

Jednak nawet ona nie oczekiwała tak gwałtownego biegu wydarzeń.


Stanowisko polskich geologów wobec globalnego ocieplenia

GoryCzasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Geofizycznego (AGU) opublikowało wyniki sondażu przeprowadzonego wśród specjalistów w dziedzinie nauk o Ziemi, z którego wynikało, że niemal wszyscy specjaliści od zmian klimatu byli przekonani co do słuszności teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia. Sceptyczni byli ci naukowcy, których dziedzina miała mało wspólnego z klimatologią.


Lodowe naleśniki przejmują Arktykę

Pancake-iceZmiany klimatu nie tylko powodują zanik lodu w Arktyce - lecz również zmieniają jego formę. Badacze starają się teraz określić, jak wzrost ilości "lodu naleśnikowego" wpływa na sytuację na dalekiej północy, włączając w to możliwość wpływu na przyspieszanie ocieplania Arktyki.

W przeszłości, wody Arktyki były zdominowane przez grube płyty lodu morskiego, które trwały całymi latami. Jednak pokrywa lodowa szybko zanika, a wraz z nią wieloletni lód - coraz większą część pokrywy lodowej stanowi cienki, młody lód.


Pokłady metanu - bomba zegarowa?

Wieczna zmarzlina - topnienieWraz z ogrzewaniem się planety, ogromne pokłady metanu - silnego gazu cieplarnianego - mogą zostać uwolnione z zamarzniętych pokładów w ziemi i pod dnem oceanu.
W 2007 naukowcy badający lodowate wody oceanu Arktycznego zaczęli zauważać niepokojące oznaki. W próbkach wody poddanych analizie, stężenie rozpuszczonego metanu było 2-10 razy większe, niż w próbkach pobieranych w latach poprzednich w tych samych miejscach. W ostatnie wakacje spostrzegli zaś wielkie pierścienie gazu - czasem o średnicy nawet 30 centymetrów - uwięzione w lodzie, jak również pióropusze metanu bulgoczące na powierzchni setek kilometrów kwadratowych płytkich wód szelfu syberyjskiego.
Naukowcy wyrażają obawy, że w miarę, jak podnosi się temperatura planety, duże ilości metanu stopniowo destabilizują się.


Jak przeżyć obecne stulecie

familyAligatory wylegujące się na angielskich wybrzeżach, rozległa pustynia brazylijska, mityczne zaginione miasta Sajgon, Nowy Orlean, Wenecja i Bombaj, ludzka populacja mniejsza o 90 procent. Witajcie w świecie cieplejszym o 4°C.
Rzecz jasna nie jest to wizja przyszłości , której byśmy sobie życzyli - ale może się ona zdarzyć.


W wyniku ocieplenia Nowy Jork będzie narażony na sztormy

new-yorkGlobalne ocieplenie spowoduje podniesienie się poziomu morza wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża USA, niemal dwukrotnie szybciej niż średnia światowa w tym stuleciu, wystawiając Nowym Jork na ryzyko uszkodzenia przez huragany i nagłe sztormy zimowe, twierdzą naukowcy.


Klimatyczna ruletka

Ruletka KlimatycznaŚwietną ilustracją do dyskusji o wyborach i ryzyku zmian klimatu są diagramy ze stron MIT Joint Program on the Science and Policy of Global Change.
Jeśli będziemy robić to, co do tej pory (Business As Usual - BAU), czyli nie próbujemy ograniczać emisji CO2, spalimy dostępne nam węgiel i ropę, to stężenie dwutlenku węgla wzrośnie do 900 ppmv.
O ile wzrośnie wtedy średnia temperatura Ziemi?

pl Czytaj więcej


Naukowcy: Tempo zmian klimatu przekracza przewidywania

planetaTempo globalnego ocieplenia jest prawdopodobnie o wiele szybsze niż, wcześniej przewidywano, ponieważ przemysłowa emisja gazów cieplarnianych wzrosła znacznie szybciej niż zakładano, a wyższa temperatura uwalnia samowzmacniające się mechanizmy sprzężeń zwrotnych zwrotnego w globalnych ekosystemach.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto