Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

NOAA Arctic Report Card 2016

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Przedstawia on obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku.


Adaptacja - wyścig z czasem

Zdaniem naukowców wiele gatunków roślin i zwierząt nie zdąży zaadaptować się do postępujących zmian klimatu. 


Globalne ocieplenie w 2016 roku

Koniec grudnia to tradycyjnie czas podsumowań, wykorzystam zatem tę okazję do reaktywowania bloga i krótkiego omówienia kontekstu związanego z najcieplejszym rokiem w historii obserwacji.


Jeśli Ziemia nadal będzie się ocieplać, spora część Hiszpanii stanie się pustynią

Jeśli globalne ocieplenie nie zostanie powstrzymane na poziomie 1,5°C, południowa Hiszpania obróci się w pustynię, a lasy liściaste znikną na większości obszaru basenu Morza Śródziemnego.


W nieodległej przeszłości geologicznej na znacznej części Grenlandii nie było lodu

Lądolód Grenlandii jest bardziej wrażliwy na klimat, niż dotąd uważano


Odwieczne lodowce andyjskie w ciągu zaledwie 40 lat utraciły połowę lodu

Olśniewający swoją śnieżną bielą zarys Andów na tle nieba dramatycznie traci swój blask. Od połowy lat siedemdziesiątych obszar pokryty lodowcami w peruwiańskiej Cordillera de Vilcanota zmniejszył się prawie o połowę.


Lód morski w opałach

Jesienią zwykle mało uważne śledzimy sytuację w Arktyce. Wiadomo już, jaki był minimalny zasięg lodu a powierzchnia lodu zaczyna powoli przyrastać. W tym roku pojawiła się jednak "scena po napisach".


Rekordowo mało lodu w Arktyce. A wokół Antarktydy? Też.

W poprzednim artykule zauważyliśmy, że pokrywa lodowa w Arktyce w październiku i na początku listopada była (i wciąż jest) rekordowo małych rozmiarów. Również wokół Antarktydy mamy najmniejszą ilość lodu morskiego w historii. Łącznie globalny zasięg lodu jest tak mały, że jest to aż niesamowite.


Gorąca noc w Arktyce

W 2016 roku Arktyka nie doświadczyła rekordowego topnienia, tak jak w 2012 roku. Mimo to, w ostatnich tygodniach zachodzą tam dramatyczne zmiany. Zmiany, które mogą rzutować na przyszłoroczny sezon roztopów.


Warto obejrzeć: film Leonarda DiCaprio„Czy czeka nas koniec?”

Do 6 listopada dostępny jest do obejrzenia cały 96-minutowy film „Czy czeka nas koniec?” (w oryginale „Before the Flood”) Leonarda DiCaprio.


Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie, wykraczającej poza to, co znamy z Holocenu,  a wkrótce może poza wszystko, co wystąpiło dotąd w historii geologicznej Ziemi.


Wzrost poziomu morza przyspiesza - zdemaskował to wulkan

Ocieplanie się klimatu przekłada się na zmiany poziomu morza dzięki dwóm mechanizmom: woda z topniejących lodowców i lądolodów spływa do oceanów, a jej ogrzewanie powoduje przy okazji rozszerzanie. W rezultacie objętość wody w oceanach rośnie, a poziom morza się podnosi.


Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Co o historii Arktyki mówią stare mapy i dzienniki pokładowe?


Indie pustynnieją

Analiza obrazów satelitarnych pokazuje, że ponad jedna czwarta Indii zamienia się w pustynię, a co gorsze tempo degradacji terenów rolnych przyspiesza.


Chłodna plama na Atlantyku

Ostatni rok był najcieplejszy w historii pomiarów – cała planeta się ociepla. Cała? Nie! Na północnym Atlantyku, na południe od Grenlandii jest obszar, który w ostatnim stuleciu wyraźnie się ochłodził. Co jest w nim takiego unikalnego?


Negacjoniści klimatyczni: Nie ma rekordu! Lód w Arktyce ma się dobrze

Pod koniec dnia polarnego zasięg lodu pływającego w Arktyce osiąga minimum. W tym roku spadł on (zarówno wg danych NSIDC, JAXA i innych serii pomiarowych) do drugiego najmniejszego w historii pomiarów.


Tyndall, lodowce i Matterhorn

Alpiniści od zawsze zmagali się z pogodą. Od niedawna muszą też sprostać zmianie klimatu. Ocieplający się klimat powoduje coraz bardziej rzucające się w oczy zmiany, w tym znikanie lodowców górskich.


Zmiana klimatu przyczyną wojen?

Klęski żywiołowe zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych w krajach zróżnicowanych etnicznie. Czy tej wybuchowej mieszance można zapobiec?


Wzrost temperatury nad lądami powyżej 1,5°C - to już właściwie pewne

Już obecna koncentracja gazów cieplarnianych wystarczy, aby w wielu miejscach nad lądami doszło do podniesienia temperatury o ponad 1,5°C. Takie wnioski wynikają z badania opublikowanego w lipcu w czasopiśmie Scientific Reports (Huntingford i Mercado, 2016).


Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów

Specjaliści z NASA ogłosili, że pierwsze półrocze 2016 roku było zdecydowanie cieplejsze, niż najcieplejsze jak dotąd pierwsze 6 miesięcy roku 2015.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto