Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Czy przegapiamy ostatnią szansę ocalenia świata przed zmianą klimatu?

Pod koniec lat 80. James Hansen został pierwszym naukowcem, który przedstawił niepodważalne dowody na to, że spalanie paliw kopalnych powoduje wzrost temperatury powierzchni naszej planety. W kolejnych dekadach, w miarę dalszego ocieplania się globu, nasilania się procesu topnienia lodu i występowania samoistnych pożarów, Hansen publikował kolejne artykuły o wszystkim, co wiązało się z globalnym ociepleniem.


Dodatnie sprzężenia zwrotne klimatu uruchomione przez silnik cieplny cywilizacji przemysłowej

Dodatnie sprzężenie zwrotne to proces, w którym początkowa zmiana powoduje dodatkową zmianę w tym samym kierunku. Istnieją również ujemne sprzężenia zwrotne – procesy, w których początkowa zmiana powoduje dodatkową zmianę w przeciwnym kierunku. To właśnie dodatnie, a nie ujemne sprzężenia przyczyniają się do gwałtownych zmian klimatycznych. Przy sprzężeniach dodatnich niewielkie zaburzenia początkowe mogą wywołać ogromne zmiany. Przykład: gdy topniejący lód odsłania ziemię lub wodę, ich powierzchnie wchłaniają więcej promieniowania słonecznego, co podnosi poziom temperatur i powoduje dalsze topnienie lodu.


1,5 czy 2 stopnie - co to w ogóle za różnica?

Biorąc pod uwagę skutki zmian klimatu, jakie odczują poszczególne rejony świata, pół stopnia robi wielką różnicę – taki wniosek płynie z pierwszego badania porównującego konsekwencje, jakie przyniesie światu przy wzrost temperatury o 1,5°C oraz 2°C opublikowanego ostatnio w czasopiśmie Earth System Dynamics


Czy zagrożenie klimatu przez metan może być mocno niedoszacowane?

Ostatnimi czasy obserwuje się symptomy ogromnych zmian w Arktyce, a koncentracja metanu w tych rejonach osiągnęła nigdy wcześniej nie występujący, niesłychanie wysoki poziom.


Zanik lodowców powoduje katastrofalną suszę w Boliwii

Trzy główne sztuczne zbiorniki wodne, zasilane wodą z andyjskich lodowców i zaopatrujące w wodę La Paz oraz El Alto, prawie zupełnie wyschły. 


NOAA Arctic Report Card 2016

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Przedstawia on obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku.


Adaptacja - wyścig z czasem

Zdaniem naukowców wiele gatunków roślin i zwierząt nie zdąży zaadaptować się do postępujących zmian klimatu. 


Globalne ocieplenie w 2016 roku

Koniec grudnia to tradycyjnie czas podsumowań, wykorzystam zatem tę okazję do reaktywowania bloga i krótkiego omówienia kontekstu związanego z najcieplejszym rokiem w historii obserwacji.


Jeśli Ziemia nadal będzie się ocieplać, spora część Hiszpanii stanie się pustynią

Jeśli globalne ocieplenie nie zostanie powstrzymane na poziomie 1,5°C, południowa Hiszpania obróci się w pustynię, a lasy liściaste znikną na większości obszaru basenu Morza Śródziemnego.


W nieodległej przeszłości geologicznej na znacznej części Grenlandii nie było lodu

Lądolód Grenlandii jest bardziej wrażliwy na klimat, niż dotąd uważano


Odwieczne lodowce andyjskie w ciągu zaledwie 40 lat utraciły połowę lodu

Olśniewający swoją śnieżną bielą zarys Andów na tle nieba dramatycznie traci swój blask. Od połowy lat siedemdziesiątych obszar pokryty lodowcami w peruwiańskiej Cordillera de Vilcanota zmniejszył się prawie o połowę.


Lód morski w opałach

Jesienią zwykle mało uważne śledzimy sytuację w Arktyce. Wiadomo już, jaki był minimalny zasięg lodu a powierzchnia lodu zaczyna powoli przyrastać. W tym roku pojawiła się jednak "scena po napisach".


Rekordowo mało lodu w Arktyce. A wokół Antarktydy? Też.

W poprzednim artykule zauważyliśmy, że pokrywa lodowa w Arktyce w październiku i na początku listopada była (i wciąż jest) rekordowo małych rozmiarów. Również wokół Antarktydy mamy najmniejszą ilość lodu morskiego w historii. Łącznie globalny zasięg lodu jest tak mały, że jest to aż niesamowite.


Gorąca noc w Arktyce

W 2016 roku Arktyka nie doświadczyła rekordowego topnienia, tak jak w 2012 roku. Mimo to, w ostatnich tygodniach zachodzą tam dramatyczne zmiany. Zmiany, które mogą rzutować na przyszłoroczny sezon roztopów.


Warto obejrzeć: film Leonarda DiCaprio„Czy czeka nas koniec?”

Do 6 listopada dostępny jest do obejrzenia cały 96-minutowy film „Czy czeka nas koniec?” (w oryginale „Before the Flood”) Leonarda DiCaprio.


Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie, wykraczającej poza to, co znamy z Holocenu,  a wkrótce może poza wszystko, co wystąpiło dotąd w historii geologicznej Ziemi.


Wzrost poziomu morza przyspiesza - zdemaskował to wulkan

Ocieplanie się klimatu przekłada się na zmiany poziomu morza dzięki dwóm mechanizmom: woda z topniejących lodowców i lądolodów spływa do oceanów, a jej ogrzewanie powoduje przy okazji rozszerzanie. W rezultacie objętość wody w oceanach rośnie, a poziom morza się podnosi.


Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Co o historii Arktyki mówią stare mapy i dzienniki pokładowe?


Indie pustynnieją

Analiza obrazów satelitarnych pokazuje, że ponad jedna czwarta Indii zamienia się w pustynię, a co gorsze tempo degradacji terenów rolnych przyspiesza.


Chłodna plama na Atlantyku

Ostatni rok był najcieplejszy w historii pomiarów – cała planeta się ociepla. Cała? Nie! Na północnym Atlantyku, na południe od Grenlandii jest obszar, który w ostatnim stuleciu wyraźnie się ochłodził. Co jest w nim takiego unikalnego?


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto