Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Warto obejrzeć: film Leonarda DiCaprio„Czy czeka nas koniec?”

Do 6 listopada dostępny jest do obejrzenia cały 96-minutowy film „Czy czeka nas koniec?” (w oryginale „Before the Flood”) Leonarda DiCaprio.


Ziemskie progi bezpieczeństwa

Na naszej stronie opublikowaliśmy już wiele artykułów o zmianie klimatu. Piszemy o zmianach klimatu w przeszłości i tej obserwowanej obecnie, wykraczającej poza to, co znamy z Holocenu,  a wkrótce może poza wszystko, co wystąpiło dotąd w historii geologicznej Ziemi.


Wzrost poziomu morza przyspiesza - zdemaskował to wulkan

Ocieplanie się klimatu przekłada się na zmiany poziomu morza dzięki dwóm mechanizmom: woda z topniejących lodowców i lądolodów spływa do oceanów, a jej ogrzewanie powoduje przy okazji rozszerzanie. W rezultacie objętość wody w oceanach rośnie, a poziom morza się podnosi.


Zanik lodu w Arktyce: bezprecedensowe zjawisko czy naturalna zmienność?

Co o historii Arktyki mówią stare mapy i dzienniki pokładowe?


Indie pustynnieją

Analiza obrazów satelitarnych pokazuje, że ponad jedna czwarta Indii zamienia się w pustynię, a co gorsze tempo degradacji terenów rolnych przyspiesza.


Chłodna plama na Atlantyku

Ostatni rok był najcieplejszy w historii pomiarów – cała planeta się ociepla. Cała? Nie! Na północnym Atlantyku, na południe od Grenlandii jest obszar, który w ostatnim stuleciu wyraźnie się ochłodził. Co jest w nim takiego unikalnego?


Negacjoniści klimatyczni: Nie ma rekordu! Lód w Arktyce ma się dobrze

Pod koniec dnia polarnego zasięg lodu pływającego w Arktyce osiąga minimum. W tym roku spadł on (zarówno wg danych NSIDC, JAXA i innych serii pomiarowych) do drugiego najmniejszego w historii pomiarów.


Tyndall, lodowce i Matterhorn

Alpiniści od zawsze zmagali się z pogodą. Od niedawna muszą też sprostać zmianie klimatu. Ocieplający się klimat powoduje coraz bardziej rzucające się w oczy zmiany, w tym znikanie lodowców górskich.


Zmiana klimatu przyczyną wojen?

Klęski żywiołowe zwiększają ryzyko konfliktów zbrojnych w krajach zróżnicowanych etnicznie. Czy tej wybuchowej mieszance można zapobiec?


Wzrost temperatury nad lądami powyżej 1,5°C - to już właściwie pewne

Już obecna koncentracja gazów cieplarnianych wystarczy, aby w wielu miejscach nad lądami doszło do podniesienia temperatury o ponad 1,5°C. Takie wnioski wynikają z badania opublikowanego w lipcu w czasopiśmie Scientific Reports (Huntingford i Mercado, 2016).


Rok 2016 będzie prawdopodobnie najcieplejszy w historii pomiarów

Specjaliści z NASA ogłosili, że pierwsze półrocze 2016 roku było zdecydowanie cieplejsze, niż najcieplejsze jak dotąd pierwsze 6 miesięcy roku 2015.


Wielka Rafa Koralowa obumiera w zastraszającym tempie

Obecny rok jest wyjątkowo destrukcyjny dla położonej u wybrzeży Australii Wielkiej Rafy Koralowej. Około 90% rafy wybielało, co doprowadziło już do śmierci ponad 1/3 koralowców.


Lasy deszczowe w głębi kontynentów zapewniają sobie deszcz

Lasy deszczowe Amazonii i Afryki określa się często jako płuca planety. Nowe badania pokazują, że mogą być też jej sercem, współuczestnicząc w mechanizmie transportu wody na skalę kontynentalną.

Teoria pozwala wyjaśnić, jak to się dzieje, że położone w głębi kontynentów lasy otrzymują równie wiele opadów jak wybrzeże.


Globalne ostrzeżenie

Czy koncentracje gazów cieplarnianych spadają? Przeciwnie: rosną. A w dodatku coraz szybciej.


Ognie piekielne w Rosji i metan

Według oficjalnych danych w Rosji pożary nie są duże, ale z analiz zdjęć wynika, że spłonęło już co najmniej 7 mln ha lasów i tundry. Na domiar złego, nad Morzem Karskim odkryto nowe, niepokojące zjawisko, związane z emisjami arktycznego metanu,


A jeśli spalimy wszystko, co się da?

Co się stanie z klimatem Ziemi jeśli ludzkość spali wszystkie paliwa kopalne?


Mysz, która nie dała rady… Pierwszy gatunek ssaków ofiarą zmiany klimatu

Na piaszczystej wyspie u południowych wybrzeży Papui Nowej Gwinei żyły sobie niewielkie, spokrewnione z myszami gryzonie, z łacińska zwane Melomys Rubicola, a z angielska Bramble Cay melomys. Były jedynym endemicznym gatunkiem ssaków żyjących na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej.


Ocieplenie o 1,5C możemy zapewnić sobie już w niecałe 5 lat

Ile CO2 "należy" wyemitować, żeby ocieplić świat o 1,5°C, 2°C czy 3°C? Na jakim etapie jesteśmy dzisiaj?


Maj 2016: trzynasty z rzędu rekord temperatury

Anomalia temperatury mapa 2016 majGlobalne ocieplenie + odrobina El Niño i mamy 13. z rzędu miesiąc, w którym pobity został rekord średniej temperatury powierzchni Ziemi. 


Obrazek dnia: Zmiany kwasowości wód oceanicznych w historii geologicznej Ziemi i obecnie

Poniższy wykres pokazuje zmiany współczynnika pH oceanów w ostatnich setkach milionów lat. Już teraz współczynnik pH wód oceanów spadł (czyli kwasowość oceanów wzrosła) do poziomu nie mającego precedensu w ostatnich 20 milionach lat.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto