Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

Spalone drzewa, zatuszowane emisje

Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu ONZ (IPCC) uznaje pelety drzewne (granulat, biomasa) za neutralną pod względem emisji gazów cieplarnianych alternatywę paliwową dla węgla kopalnego. W konsekwencji liczne elektrownie w Europie zasilane są drewnem. Badanie opublikowane 21 lutego 2018 w Environmental Research Letters ustaliło, że ta praktyka pozyskiwania energii, promowana przez rządy jako odnawialna i zrównoważona, w rzeczywistości emituje więcej CO2 niż eksploatacja węgla.


Rekordowy kwiecień 2018: 410, 400, 3, 1

Rekordowo wysoka koncentracja CO2 i kolejny z wielu miesięcy z temperaturą powyżej średniej.


Lato wiosną

Jeszcze miesiąc temu mieliśmy do czynienia z typowo zimową aurą. Wiele marcowych dni  było zimowych, z niemałymi zresztą mrozami. Po świętach jednak sytuacja się odwróciła. I ostatecznie kwiecień okazał się być najcieplejszym w historii pomiarów.


Ocieplenie klimatu: Petersburg w Warszawie a Warszawa w Budapeszcie

Klimat ociepla się z dekady na dekadę, więc zmienia się obraz pór roku, szczególnie w półroczu zimowym. Typowa polska zima powoli odchodzi w przeszłość.


Czy mamy możliwość odwrócenia globalnego ocieplenia w rozsądnym przedziale czasu?

„Czy mamy możliwość odwrócenia globalnego ocieplenia w rozsądnym przedziale czasu?”, to kwestia dyskutowana przez Davida Spratta i Iana Dunlopa, autorów raportów „Ukryte powody. Niedoszacowywanie zagrożenia klimatycznego przez środowisko naukowe.” i „Aleja katastrof. Zmiana klimatu, konflikt i ryzyko”.


Wzrost poziomu morza - prognozy coraz bardziej pesymistyczne

Ponad 1 metr - o tyle może wzrosnąć średni poziom morza jeszcze w tym stuleciu. A to przez przyśpieszający rozpad lodowców Antarktydy.


Naukowcy nie pozostawiają złudzeń – stabilny klimat holocenu to przeszłość

Wygląda na to, że typowy dla holoceńskiego interglacjału względnie stabilny klimat to już historia. Według badań, obecne zmiany przekraczają to, co miało miejsce na przestrzeni ostatnich ponad 11 tysięcy lat. Niestety, ludzkość jak na razie nie robi zbyt wiele, by zmienić kurs.


IPCC o ograniczeniu wzrostu temperatury do 1,5C

Wzrost temperatury globalnej o 1,5oC wydaje się być już nieunikniony, jest kwestią czasu. Kiedy do tego dojdzie, świat będzie musiał zmierzyć się z poważnymi konsekwencjami.


W Warszawie zimniej niż na biegunie północnym

Na biegunie północnym jest cieplej niż w Warszawie, a nawet Wrocławiu. W wyniku zmian w atmosferze podyktowanych topnieniem lodu i wzrostem temperatur w Arktyce, Arktyka doświadcza wyjątkowej fali ciepła, my zaś dla odmiany marzniemy.


Rok 2016 był wyjątkowo ciepły. Do czasu.

Rekordy gorąca i rekordowe straty w związku z huraganami. 2017 dał Ziemianom do wiwatu!


Kryzys wodny w Kapsztadzie – za kilka tygodni w mieście skończy się woda

Kapsztad, miasto leżące w Republice Południowej Afryki, jak i cały kraj, stoi w obliczu perspektywy wyczerpania się zasobów wodnych. W wyniku trzyletniej suszy, w mieście wprowadzana jest reglamentacja wody, która w ciągu kilku tygodni może przybrać zupełnie drakońską skalę. Już od lat naukowcy ostrzegają, że z powodu zmian klimatycznych kryzysy wodne będą stawać się chlebem powszednim wielu regionów świata.


2017: Najgorętszy rok bez El Nino

Ostatni rok (2017) nie był najgorętszym w historii pomiarów. Ale prawdopodobnie tylko dlatego, że w 2016 temperaturę dodatkowo podbijało El Nino.


2017: Najgorętszy rok bez El Nino

Ostatni rok (2017) nie był najgorętszym w historii pomiarów. Ale prawdopodobnie tylko dlatego, że w 2016 temperaturę dodatkowo podbijało El Nino.


Rekordowy rok katastrof klimatycznych w USA

Amerykanie w 2017 roku doświadczyli poważnych następstw globalnego ocieplenia, a katastrofy pogodowe przyniosły olbrzymie straty. To jednak nie zrobiło większego wrażenia na Donaldzie Trumpie, który robi wszystko to, czego można by oczekiwać od lobbysty koncernów paliw kopalnych.


Globalne brązowienie: Zmiana klimatu może zmniejszyć zdolność słońca do dezynfekowania rzek i jezior

Zmiana klimatu na całym świecie nasila „brązowienie” (tj. mętnienie) jezior i rzek. To zła wiadomość dla ekosystemów i naszej cywilizacji.


Od Miami po Szanghaj, miasta nadbrzeżne w opałach

Wzrost globalnej temperatury o 3oC spowoduje nieodwracalny w skali tysięcy lat wzrost poziomu oceanów. Wpłynie to na życie setek milionów ludzi, żyjących w ich sąsiedztwie.


Masowe wymieranie w oceanach - to już niedługo

Do roku 2100 oceany mogą pochłonąć tak dużo węgla, że zapoczątkuje to w kolejnych stuleciach masową zagładę gatunków.


Amazonia w ogniu

Światowa opinia publiczna w październiku 2017 roku kierowała swoje oczy na katastrofalne w skutkach pożary w Kalifornii. Uwaga skupiała się nie wokół roślinności i dziko żyjących zwierząt, lecz na dramacie ludzi i ich mienia. Tymczasem w Amazonii szalały inne pożary, o których media bardzo słabo informowały…


Fale upałów coraz silniejsze i dłuższe

Choć obecny rok nie będzie rekordowo ciepły, to i tak zapisze się jako jeden z kilku najcieplejszych i obfitujących w ekstrema pogodowe.


2017. Rok katastrof w USA: żniwo ludzkiej bezmyślności wobec natury

W 2017 roku Stany Zjednoczone Ameryki doświadczyły serii katastrof, które mają mniej lub bardziej ścisły związek ze zmianą klimatu. W „międzyczasie” prezydent USA, Donald Trump zrezygnował z celów polityki klimatycznej, jaką obrał jego poprzednik....


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto