Kategoria Zmiany klimatu

Artykuły koncentrujące się na zmianach klimatu

13 tys. naukowców: „Mamy katastrofę klimatyczną”. Co robić? Mniej emisji, mniej mięsa i mniej ludzi

Kryzys klimatyczny już nastąpił i postępuje szybciej, niż spodziewała się tego większość naukowców. Jest on poważniejszy niż przewidywano, i zagraża istnieniu całych ekosystemów i ludzkości” - ostrzegają naukowcy w specjalnym apelu. Badacze wskazują też kierunki działania. Jednym z nich jest zahamowane wzrostu liczby ludzi.


Nawet 500 tysięcy małż ugotowało się żywcem na nowozelandzkiej wyspie

Aż pół miliona małż mogło zginąć na plaży jednej z wysp Nowej Zelandii. Problem uwiecznili na nagraniu mieszkańcy, przerażeni niecodziennym widokiem. Władze wszczęły oficjalne dochodzenie, a jako przyczynę wymarcia mięczaków wskazuje się “stres cieplny”, spowodowany przez upał. Eksperci zwracają przy okazji uwagę na problem zmian klimatycznych, przekładających się na wzrost temperatur wód powierzchniowych.


Niedoceniane koszty gospodarcze zmiany klimatu

Spadek PKB o kilka procent czy możliwość upadku globalnej gospodarki? Tłumaczymy, czemu ekonomiści często nie doceniają problemu zmiany klimatu.


Topniejąca wieczna zmarzlina zmienia krajobraz Dalekiej Północy

Rozmarzanie wiecznej zmarzliny powoduje ogromne zmiany w krajobrazie tundry. Znikają jeziora i stawy, a tych zmian nie da się tak łatwo powstrzymać.


2019: na podium klimatycznych rekordów

Rok 2019 zapisał się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, za rekordowo ciepłym 2016. W wielu innych kategoriach ostatni rok też stanął na podium, nierzadko na pierwszym miejscu.


Lovejoy i Nobre: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

Naukowcy ostrzegają, że lasy deszczowe Ameryki Południowej są bardzo blisko tego, by zacząć samoistnie obumierać i zanikać.


Copernicus: rok 2019 ociera się o rekord

Rok 2019 był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, podaje raport Copernicus Climate Change (C3S), europejskiej służby meteorologicznej, prowadzącej program monitorowania zmian klimatycznych na Ziemi.


Australijczycy nie myślą o zmianach klimatu, bo ratują dobytek

Australię od września pustoszą pożary, które w ostatnich tygodniach nabrały na sile. Czy pożary zmienią Australię i Australijczyków?


Najcieplejszy rok w polskiej historii pomiarów. Ponownie.

Rekordowo ciepły w Polsce rok 2018 niedługo cieszył się tym tytułem. Rok 2019 okazał się jeszcze cieplejszy.


Kolejne raporty pokazują, że Antarktyda traci coraz więcej lodu

Raport przedstawiony przez Komitet Naukowy Badań Antarktycznych (SCAR), oraz należące do amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk (PNAS) czasopismo stwierdzają jasno, że antarktyczny lądolód topi się coraz szybciej.


Australia płonie, a premier Morrison dorzuca węgla do pieca

Australia, podobnie jak Polska, nie pali się do szybkiego odchodzenia od węgla, pomimo tego, że kraj mu się dosłownie pali. Przed Wigilią 2019 roku premier Scott Morrison powiedział, że nie dokona „nierozsądnych cięć” w przemyśle węglowym. Jego wypowiedź zbiega się z katastrofalną sytuacją klimatyczną Antypodów i trwających od wielu miesięcy protestów klimatycznych.


Święta bez śniegu

Od kilku dni temperatury powietrza w Polsce są wyjątkowo wysokie, przynajmniej jak na drugą połowę grudnia. Wczoraj na południu kraju w ciągu dnia było nawet 14-15 °C. Tylko nieco chłodniej jest dziś (w ciągu dnia od 4°C w Białymstoku do 11 °C w Rzeszowie).


Klimat przyszłości: wyprawa w nieznane

Jak współczesna zmiana klimatu wypada i może wypadać na tle tych z przeszłości?


Znika jeden z największych cudów natury na świecie

Słynne Wodospady Wiktorii znajdujące się na rzecze Zambezi wysychają. Ilość płynącej przez nie wody jest najmniejsza od 25 lat. Choć podobne sytuacje miały już miejsce w przeszłości, to postępujące globalne ocieplenie może pewnego dnia doprowadzić do ich całkowitego zaniku.


Klimat dawnych epok: wielkie wymierania

Tempo, w jakim giną dziś kolejne gatunki roślin i zwierząt sprawia, że mówimy już o szóstym wielkim wymieraniu. A co spowodowało poprzednie?


Aktywizm w obliczu katastrofalnego upadku ekosystemów

Może być tak, że gdy nie wiemy już, co robić, rozpoczyna się nasza prawdziwa praca, i gdy nie wiemy już, którą drogą pójść, rozpoczęliśmy naszą prawdziwą podróż. Umysł, który nie jest skonsternowany, nie pracuje. Strumień, który napotyka przeszkody, śpiewa


Ponad połowa punktów krytycznych globalnego ocieplenia została przekroczona

Uruchomiliśmy ponad połowę “punktów krytycznych” wyznaczonych dla klimatu. Według badaczy grozi nam efekt domina.


Nie cieszmy się z ciepłej jesieni

Wysokie temperatury w drugiej połowie listopada tego roku powinny być dla nas równie niepokojące co fale upałów - na przykład te, z jakimi mieliśmy do czynienia w czerwcu i sierpniu, kiedy w dzień temperatura przekraczała 35 °C.


11 tysięcy naukowców ostrzega przed „cierpieniem nie do opisania”. Piszą, jak uratować naszą przyszłość

Jako naukowcy mamy moralny obowiązek ostrzegać ludzkość o każdym katastrofalnym zagrożeniu i »mówić jak jest«” – piszą autorzy najnowszej publikacji w magazynie „BioScience”. Ostrzegają, że katastrofa klimatyczna będzie dla ludzkości „cierpieniem nie do opisania”. Opisują kroki, jakie należy podjąć. Ich zdaniem wzrost PKB trzeba zastąpić innymi priorytetami.


Copernicus: najcieplejszy październik w historii pomiarów

Opublikowane kilka dni temu dane z europejskiego programu Copernicus pokazują, że październik także był najcieplejszym w historii pomiarów.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto