Kategoria Sceptycy zmian klimatu


Klimat jak z Ludluma

PowódźCzyżby przyroda pozostawała na usługach ekologów? Dość wspomnieć, że lipcowe wichury zabiły siedem osób, a czerwcowa powódź kosztowała miliard złotych.


Jak zrobić w konia 'Journal of Geophysical Research'

Tydzień temu "sceptyczne" blogi entuzjastycznie ogłosiły, że to Natura, a nie ludzie są odpowiedzialni za ostatnie zmiany klimatu. Według autorów opublikowanego w 'Journal of Geophysical Research' artykułu udało im się udowodnić, że głównymi czynnikami klimatotwórczymi jest cykl El Nino, erupcje wulkaniczne i zmiany aktywności słonecznej, a gazy cieplarniane są nieistotne.
Sprawdźmy więc, czy faktycznie te bombastyczne twierdzenia są uzasadnione.


Jak to z "raportem EPA" było

EPA24 kwietnia amerykańska Agencja Ochrony Środowiska EPA opublikowała propozycję raportu na temat zagrożenia zdrowia i majątku publicznego przez emisję gazów cieplarnianych. Każdy obywatel USA mógł go przeczytać i nadesłać swoje uwagi, które następnie mogły zostać uwzględnione w treści ostatecznej wersji. Ekonomista Alan Carlin, który jako zatrudniony przez National Center for Environmental Economics miał wcześniejszy dostęp do raportu EPA, sporządził więc własny "raport", który miał podważać ustalenia zawarte w dokumentach EPA. Wygooglał kilka blogów i serwisów internetowych prowadzonych przez kontrarian, nieco zmodyfikował ich treść i voilà, narodziła się praca naukowa obalająca ustalenia dziesiątków tysięcy osobolat pracy specjalistów.


O globalnym ochłodzeniu

Połącz kropki"Czeka nas globalne ochłodzenie", pisze Tomasz Pompowski w dzienniku "Polska". I cytuje Jaya Lehra, "dyrektora ds. nauki" konserwatywnego think-tanku Heatland Institute: "jesteśmy w okresie przejściowego chłodu, który może przerodzić się w permanentne zimno [...] i w żadnym wypadku nie można mówić o ociepleniu klimatu". Powodem ma być niska aktywność słoneczna, "bowiem Słońce emituje energię z różnym natężeniem, a zdaniem naukowców znajduje się w stanie tzw. słonecznego minimum". Obawiam się jednak, że tym razem nasi rodzimi "sceptycy" się przeliczyli, bo krótkie trendy to broń obosieczna.


Wielkie oszustwo globalnego ocieplenia (The Great Global Warming Swindle)

Widzieliście już film "The Great Global Warming Swindle", udowadniający, że antropogeniczne zmiany klimatu to lipa? Wszystko bardzo przekonująco przedstawione w oparciu o fakty naukowe, wykresy i wypowiedzi naukowców.
Dowiedz się, co warte są przedstawione w filmie argumenty i jak zostały sfabrykowane. Po Polsku!


Sceptycy w natarciu - Ogórkowa ofensywa pseudonauki

Topniejące lodowceNajpierw Rafał Ziemkiewicz zmarzł w czerwcu, który okazał się być drugim najcieplejszym czerwcem w 130-letniej historii pomiarów temperatury; potem Max Kolonko pochylił się nad losem Amerykanów, którym Demokraci chcą zabrać ulubione SUVy; a ostatnio Marek Rabij postanowił uświadomić polskie społeczeństwo w kwestii "kosztownego złudzenia" jakim ma być globalne ocieplenie.


ExxonMobil mówi, że już nie finansuje sceptyków zmian klimatu. Tylko mówi...

exxonDokumenty pokazują, że ExxonMobil nadal przeznacza corocznie setki tysięcy dolarów na finansowanie grup lobbingowych, publikujących "wprowadzające w błąd i niedokładne informacje" o zmianach klimatu. Koncern czyni tak pomimo publicznego oświadczenia, że obetnie finansowanie dla grup zaprzeczających zmianom klimatu.


Sceptycy Klimatu: Lobby przemysłowe ignoruje zdanie swoich własnych naukowców

climatechangePrzez ponad dekadę Globalna Koalicja Klimatyczna (Global Climate Coalition), grupa reprezentująca koncerny czerpiące zyski powiązane z paliwami kopalnymi, prowadziła agresywny lobbying i kampanie społeczne skierowane przeciw faktowi, że spalanie ropy i węgla może prowadzić do globalnego ocieplenia.


Kurt Cobb: Dopóki nie ma jednoznacznych dowodów

ksiazkaWłaściwie nikt rozsądnie myślący nie czeka na jednoznaczne, kompletne dowody. Po prostu dlatego, że należałoby znać wszystkie możliwe fakty i wiedzieć na pewno, jakie będą ich przyszłe następstwa - można na to czekać w nieskończoność.

Co mają na myśli ludzie, mówiąc, że chcą wstrzymać się z działaniami, aż będą mieli pewność?


Thomas Homer-Dixon: Dopuśćcie do dyskusji pesymistów

shoppingEtykietowanie prognoz pesymistów jako 'przepowiedni Kasandry' jest destruktywne: to właśnie bezrefleksyjny optymizm wpakował nas w obecne bagno, a właśnie obawy i ostrożność mogą nas z niego wyciągnąć.

U podstaw obecnego kryzysu wcale nie leży nadmiar obaw, lecz ich zupełny brak.


Globalne ocieplenie zahamowane - to zła wiadomość dla Ala Gore'a

Sceptycy zmian klimatuZjawiskiem, które najbardziej irytuje w "sceptycznej" publicystyce, jest manipulowanie wynikami rzetelnych badań naukowych. Kolejnych przykładów dostarczył wczoraj Onet, przedrukowując artykuł "Shocker: 'Global warming' simply no longer happening" z worldnetdaily.com.

Już na "dzień dobry" wita nas nazwisko Roya Spencera - znanego sceptyka z Heartland Institute, mającego długą tradycję fabrykowania lipy na rzecz grup interesów - nie tylko energetyczno - naftowych zresztą.

A jak zawarte w artykule stwierdzenia mają się do rzeczywistości..? Dowiedz się.


Petycja Oregońska, czyli naukowcy(?) nie wierzą w Zmiany Klimatu

green planetSceptycy zmian klimatu przywołują często inicjatywy, mające uzasadnić tezę, że środowisko naukowe też jest do teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia nastawione sceptycznie, i tylko nieliczne, przekupione sowitymi grantami jednostki zgadzają się z wnioskami IPCC.

Bardzo znanym dokumentem "środowisk naukowych", wypowiadających się przeciw zmianom klimatu jest tzw. "Petycja Oregońska". Jeśli przyjrzyjmy się bliżej kwalifikacjom osób podpisanych pod petycją, okaże się że często osoby ze stopniami doktora zajmowały się bardzo odległymi od badań klimatu zagadnieniami.


'Konsensus' sceptyków zmian klimatu, czyli lista Morano

Rozjechana Ziemia'Dziś, ulegając ekologistycznej ideologii, UE wprowadza drastyczne normy limitujące emisję dwutlenku węgla. Udział człowieka w tej emisji to w skali globalnej mniej niż 5 proc., a założenie wpływu tego gazu na ocieplenie klimatu jest wielce dyskusyjne. Dyskusyjna jest zresztą teza o szczególnym ociepleniu się klimatu naszej planety. Opublikowany niedawno raport, sporządzony dla Senatu USA przez zespół złożony z 650 wybitnych specjalistów nauk o Ziemi, zasadniczo podważa tezy ONZ na ten temat.'

Taka wypowiedź Bronisława Wildsteina pojawiła się w "Rzeczpospolitej". Fragmenty raportu oraz listy owych "wybitnych specjalistów" zostały także pokazane w programie "Bronisław Wildstein przedstawia". Niestety, jest to dokument znacznie mniej imponujący, niż próbuje wmówić opinii publicznej Wildstein.

Przyjrzyjmy się liście 650 wybitnych rzekomo naukowców, którzy rzekomo kwestionują teorię antropogenicznego globalnego ocieplenia.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto