Kategoria Sceptycy zmian klimatu


Pojutrze. Mit wiecznie żywy

Czy słabnące Słońce sprowadzi na nas nową epokę lodową? Sprawdzamy, skąd wziął się medialny szum na ten temat.


Jeśli zmiana klimatu byłaby prawdziwa, to jak wyjaśnisz mrożoną pizzę, hę?

Skoro nie da się już negować problemu zmiany klimatu w oparciu o najlepszą wiedzę naukową, to co pozostaje w „arsenale negacjonisty”? Całkiem sporo opcji: fałszywi eksperci (i metody pompowania opinii nielicznej grupy, tak, by wydawała się duża i znacząca), manipulacje logiczne (fałszywe tropy, zniekształcanie lub nadmierne upraszczanie ustaleń naukowych, przeskakiwanie do konkluzji, dychotomia myślenia, atakowanie słomianej kukły i in.), nierealistyczne kryteria, wybieranie wisienek i (na deser, kiedy już nie da się zaprzeczyć ustaleniom nauki) teorie spiskowe.


O królu Arturze i zawziętym Czarnym Rycerzu

Znasz komedię "Monty Python i Święty Graal"? W filmie jest scena, w której król Artur spotyka na swej drodze Czarnego Rycerza, który nie pozwala przejść mu dalej, grożąc królowi śmiercią. Adwersarze wyciągają miecze i zaczyna się walka, w której król Artur kolejno odrąbuje przeciwnikowi wszystkie kończyny, aż na ziemi zostaje sam kadłubek, głoszący swoje zwycięstwo i oskarżający odjeżdżającego Artura o ucieczkę z pola walki. Jak ta historia ma się do tematów poruszanych na ZnR?


Prof. Winiecki i „panikarstwo klimatyczne”, czyli centrum im. Adama Smitha znowu nadaje

Tytuł obrazkaKomentujemy mity klimatyczne rozpowszechniane w serwisie Project Syndicate. Project Syndicate Polska publikuje komentarze najbardziej wpływowych światowych intelektualistów, ekonomistów, mężów stanu, naukowców i liderów biznesu.


Spełnienie marzeń Filstranta: wszystkie paliwa kopalne do atmosfery!

Filstrant wielokrotnie kibicował wzrostowi emisji, biciu kolejnych rekordów stężenia CO2, zakwaszaniu oceanów i wizji destabilizacji pokładów hydratów metanu. Narzekał przy tym na zbyt wolne tempo ocieplania się klimatu. Jak by wyglądał świat z marzeń Filstranta? Filstrancie - zapraszam Cię do komentowania!


Polskie Lobby Przemysłowe: w naszym wszechświecie prawa fizyki działają inaczej

Wielokrotnie spotykaliśmy na swojej drodze ludzi tak nierozerwalnie związanych z wydobywaniem i spalaniem węgla, że w zaprzeczaniu antropogenicznej zmianie klimatu byli gotowi posunąć się do daleko idących kłamstw i manipulacji. Czasem jednak nawet nas potrafi zadziwić, jak daleko można się posunąć w dezinformacji.


Opinia wiarygodnej organizacji naukowej? Wpis na blogu 'Królowa Superstar'!

W komentarzach pod artykułem Rekordowo niski zasięg arktycznej czapy polarnej @Filstrant poinformował, że: „nie wszyscy naukowcy chcą ograniczyć emisję CO2, nie wszyscy mówią, że bilans globalnego ocieplenia będzie niekorzystny, nie wszyscy spodziewają się jakiejkolwiek katastrofy klimatycznej.”

Na co @Dragon poprosił go o linki do stanowisk wiarygodnych organizacji naukowych (nie blogów czy stanowisk nieznanych grupek), które: "nie są zdania, że należy ograniczyć emisję CO2", "nie mówią, że bilans globalnego ocieplenia będzie niekorzystny" tudzież "nie spodziewają się jakiejkolwiek katastrofy klimatycznej".

Dołączyłem się do prośby @Dragona, bo przeczuwałem, że jeśli @Filstrant podejmie to wyzwanie, to zrobi się ciekawie. Tak też się stało :)


Jak dawno temu miał miejsce taki wzrost temperatury powierzchni Ziemi, do jakiego doprowadzimy spalając całość paliw kopalnych?

Emitując dwutlenku węgla do atmosfery zwiększamy jego stężenie i wzmacniamy efekt cieplarniany. Czy, skoro w przeszłości geologicznej Ziemi w atmosferze bywało znacznie więcej CO2, nasze obecne działania rzeczywiście mogą prowadzić do bezprecedensowej zmiany klimatu? Czy możemy dowiedzieć się czegoś na ten temat badając przeszłość?


Pięć gwoździ do trumny globalnego ocieplenia

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.


Naomi klein - zmiany klimatyczne zmiotą neoliberalnykapitalizm

Większość lewej strony sceny politycznej, zarówno w Europie, Ameryce Północnej, jak i w krajach globalnego Południa, nie kwestionuje konsensusu w kwestii zmiany klimatu. Nauka mówi nam, że szybkim krokiem zbliżamy się do klimatycznej katastrofy, która za życia kilku pokoleń pogrzebie świat, jakim go dziś znamy. Mało kto na lewicy traktuje jednak te prognozy z całą ich złowieszczą powagą.


Konkurs "Klimatyczna bzdura roku 2014"

Konkurs klimatyczna bzdura roku 2014Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Co bardziej żenujące wystąpienia z 2014 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź. Dla uczestników konkursu redakcja przygotowała cenne nagrody!


Plebiscyt portalu naukaoklimacie.pl na "Klimatyczną bzdurę roku" - kandydaci

Nauka o klimacieZbieramy nominacje do konkursu na największą bzdurę dotyczącą klimatu, wygłoszoną w polskich mediach w roku 2014!
Trzeba przyznać, że konkurencja jest w tym roku bardzo mocna.


Naukowcy nic nie wiedzą

Co jakiś czas wraca temat, że naukowcy nic nie wiedzą. Ostatnio temat ten poruszył Tomasz, pisząc m.in.: „Żadne naukowe opracowanie nie opisuje w pełni syntezy termojądrowej w słońcu. W szczególności powstawania plam słonecznych, na temat których nasza wiedza jest bardzo ograniczona i sprowadza się do obserwacji.”.


Parada nonsensu

Z okazji szczytu klimatycznego UE nienaukowe opinie na temat zmiany klimatu wygłosiło wielu polityków i „ekspertów”. Dziś komentujemy wypowiedzi eksperta Centrum im. Adama Smitha Ireneusza Jabłońskiego, prof. Krzysztofa Rybińskiego oraz prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Miłej lektury!


Mit: Naukowcy z NASA i NOAA fałszują pomiary temperatury

To może być największe oszustwo naukowe wykryte w historii – NASA i NOAA zostały złapane na gorącym uczynku, zmieniając historyczne dane temperatury by wyprodukować „narrację zmiany klimatu”, która przeczy rzeczywistości. (...) [K]iedy urząd przejął Obama i zaczął popychać narrację o globalnym ociepleniu w celach politycznych, NASA musiała zmienić historyczne dane, żeby odwrócić tendencję chłodzącą i zamiast tego pokazać trend ocieplający.


Think tank Balcerowicza: wzrost temperatury i poziomu CO2 to naturalny proces, zachodzący co 25 tysięcy lat

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), think tank Leszka Balcerowicza, opublikował dokument "FOR ostrzega (nr 56): Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi", w którym wypowiada się przeciwko unijnej polityce ograniczania zużycia paliw kopalnych.


Janusz Korwin Mikke: pseudonaukowcy będą siedzieć

Szef Janusz Korwin-Mikke po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.


Czy Polaków obchodzi klimat

Ekolodzy myślą o zmianach klimatycznych, jako o kwestii moralnej. Tymczasem większość ludzi tak na to nie patrzy. W końcu nikt nie wsiada do samochodu, żeby pozatruwać trochę środowisko – mówi Adrian Wójcik z Pracowni Badań Środowiskowych UW w rozmowie z publicystą "Zielonych Wiadomości" Bartłomiejem Kozkiem.


Zlodowacenie A.D. 2014

Od kilku lat Chabibułło Abdusamatow z Petersburga (znany w Polsce jako "rosyjscy naukowcy) zapowiada nadejście epoki lodowcowej, małej epoki lodowcowej czy też innej zimy tysiąclecia lub co najmniej stulecia. Tak też było jesienią 2013 roku, kiedy (jak co roku) zapowiedział nadejście wyjątkowo mroźnej zimy, która swoim zasięgiem miała objąć także Polskę.


Konkurs portalu 'Nauka o klimacie'

Nauka o klimaciePortal 'Nauka o Klimacie' rozpoczyna konkurs, zachęcający do aktywnego zabrania głosu w dyskusji o zmianie klimatu.

Osoby, które zabiorą głos, pisząc komentarze do artykułów, otrzymają cenne nagrody, m.in. czytniki Kindle Paperwhite 2. Konkurs zaczyna się pod koniec marca.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto