Kategoria Sceptycy zmian klimatu


Pięć gwoździ do trumny globalnego ocieplenia

Piszę już tego bloga sześć lat, i duża jego część poświęcona jest polemikom z bardziej i mniej popularnymi mitami, oraz prostowaniem publikowanych w mediach (głównie internetowych) bredni.


Naomi klein - zmiany klimatyczne zmiotą neoliberalnykapitalizm

Większość lewej strony sceny politycznej, zarówno w Europie, Ameryce Północnej, jak i w krajach globalnego Południa, nie kwestionuje konsensusu w kwestii zmiany klimatu. Nauka mówi nam, że szybkim krokiem zbliżamy się do klimatycznej katastrofy, która za życia kilku pokoleń pogrzebie świat, jakim go dziś znamy. Mało kto na lewicy traktuje jednak te prognozy z całą ich złowieszczą powagą.


Konkurs "Klimatyczna bzdura roku 2014"

Konkurs klimatyczna bzdura roku 2014Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Co bardziej żenujące wystąpienia z 2014 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź. Dla uczestników konkursu redakcja przygotowała cenne nagrody!


Plebiscyt portalu naukaoklimacie.pl na "Klimatyczną bzdurę roku" - kandydaci

Nauka o klimacieZbieramy nominacje do konkursu na największą bzdurę dotyczącą klimatu, wygłoszoną w polskich mediach w roku 2014!
Trzeba przyznać, że konkurencja jest w tym roku bardzo mocna.


Naukowcy nic nie wiedzą

Co jakiś czas wraca temat, że naukowcy nic nie wiedzą. Ostatnio temat ten poruszył Tomasz, pisząc m.in.: „Żadne naukowe opracowanie nie opisuje w pełni syntezy termojądrowej w słońcu. W szczególności powstawania plam słonecznych, na temat których nasza wiedza jest bardzo ograniczona i sprowadza się do obserwacji.”.


Parada nonsensu

Z okazji szczytu klimatycznego UE nienaukowe opinie na temat zmiany klimatu wygłosiło wielu polityków i „ekspertów”. Dziś komentujemy wypowiedzi eksperta Centrum im. Adama Smitha Ireneusza Jabłońskiego, prof. Krzysztofa Rybińskiego oraz prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. Miłej lektury!


Mit: Naukowcy z NASA i NOAA fałszują pomiary temperatury

To może być największe oszustwo naukowe wykryte w historii – NASA i NOAA zostały złapane na gorącym uczynku, zmieniając historyczne dane temperatury by wyprodukować „narrację zmiany klimatu”, która przeczy rzeczywistości. (...) [K]iedy urząd przejął Obama i zaczął popychać narrację o globalnym ociepleniu w celach politycznych, NASA musiała zmienić historyczne dane, żeby odwrócić tendencję chłodzącą i zamiast tego pokazać trend ocieplający.


Think tank Balcerowicza: wzrost temperatury i poziomu CO2 to naturalny proces, zachodzący co 25 tysięcy lat

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), think tank Leszka Balcerowicza, opublikował dokument "FOR ostrzega (nr 56): Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi", w którym wypowiada się przeciwko unijnej polityce ograniczania zużycia paliw kopalnych.


Janusz Korwin Mikke: pseudonaukowcy będą siedzieć

Szef Janusz Korwin-Mikke po raz pierwszy przemawiał w europarlamencie. Kluczowym tematem wystąpienia była wojna z globalnym ociepleniem.


Czy Polaków obchodzi klimat

Ekolodzy myślą o zmianach klimatycznych, jako o kwestii moralnej. Tymczasem większość ludzi tak na to nie patrzy. W końcu nikt nie wsiada do samochodu, żeby pozatruwać trochę środowisko – mówi Adrian Wójcik z Pracowni Badań Środowiskowych UW w rozmowie z publicystą "Zielonych Wiadomości" Bartłomiejem Kozkiem.


Zlodowacenie A.D. 2014

Od kilku lat Chabibułło Abdusamatow z Petersburga (znany w Polsce jako "rosyjscy naukowcy) zapowiada nadejście epoki lodowcowej, małej epoki lodowcowej czy też innej zimy tysiąclecia lub co najmniej stulecia. Tak też było jesienią 2013 roku, kiedy (jak co roku) zapowiedział nadejście wyjątkowo mroźnej zimy, która swoim zasięgiem miała objąć także Polskę.


Konkurs portalu 'Nauka o klimacie'

Nauka o klimaciePortal 'Nauka o Klimacie' rozpoczyna konkurs, zachęcający do aktywnego zabrania głosu w dyskusji o zmianie klimatu.

Osoby, które zabiorą głos, pisząc komentarze do artykułów, otrzymają cenne nagrody, m.in. czytniki Kindle Paperwhite 2. Konkurs zaczyna się pod koniec marca.


Globalne ocieplenie będzie korzystne?

Pod wykresem obrazującym wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi w różnych scenariuszach przyszłych emisji dwutlenku węgla pojawiły się interesujące komentarze Filstranta, argumentującego, że nie ma się co przejmować nawet scenariuszem najwyższych możliwych emisji, bo zaadaptujemy się do każdego klimatu.


Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych cz. 2

Stanowisko KNG PAN drastycznie odbiega od opinii światowego środowiska naukowego. Zawiera także szereg poważnych błędów merytorycznych. Poznaj kolejne tezy Komitetu Nauk Geologicznych.


Mit: Globalnego ocieplenia nie ma, bo tak mówi Komitet Nauk Geologicznych cz.1

Stanowisko KNG PAN drastycznie odbiega od opinii światowego środowiska naukowego. Zawiera także szereg poważnych błędów merytorycznych.


Mit: Wykładniczy wzrost stężenia CO2 powoduje liniowy wzrost temperatury, a więc wpływ naszych emisji na klimat stopniowo będzie słabnąć

Wykładniczy wzrost stężenia CO2 powoduje zaledwie liniowy wzrost temperatury, a więc kolejne porcje naszych emisji będą powodować coraz mniejszy wzrost temperatury. Prawdą jest, że gdy koncentracja CO2 w atmosferze podwaja się, temperatura rośnie tylko o stałą wartość. Jednak przy aktualnej zawartości CO2 w atmosferze z dobrym przybliżeniem spełniona jest zależność, że na każde 500 GtC (1833 mld emisji CO2) można oczekiwać wzrostu temperatury o około 1°C.


Mit: Za czasów Eryka Rudego Grenlandia była zielona

Gdyby Grenlandia była „zieloną wyspą”, poziom wody w oceanach byłby wyższy o 7 metrów, co nie miało miejsca.


Rekordowe chłody czy upały?

W USA zima, śnieg na Bliskim Wschodzie i w Wietnamie. Czy więc globalne ocieplenie skończyło się? Faktycznie w wielu miejscach jest chłodniej od średniej. W wielu też jest jednak wyjątkowo ciepło.


Zlot denialistów na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

O ile pamiętam, nigdy wcześniej nie użyłem w artykule tak radykalnego języka, ale teraz to zrobię: po raz pierwszy w życiu trafiłem na konferencję, na której musiałem walczyć, żeby nie wyrzygać mózgu uszami. A mówię tu o Międzynarodowej Konferencji o zmianach klimatycznych, klimacie i energii, zorganizowanej 21.11 na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przez międzynarodówkę denialistyczną.


Czy globalne ocieplenie istnieje z przyczyn naturalnych?

Sceptycy ocieplenia klimatu tacy jak prof. Zbigniew Jaworowski twierdzą że globalne ocieplenie ma naturalne przyczyny. "Pogląd, że człowiek może wpływać – świadomie bądź nie – na klimat globalny, jest przejawem pychy. Naszym klimatem rządzi Słońce i naturalne procesy zachodzące na Ziemi." A jak jest naprawdę?


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto