Kategoria Sceptycy zmian klimatu


Bredzenia Filstranta

Dziś Filstrant przeszedł sam siebie, w swoim komentarzu stwierdzając: "Trudno też uwierzyć w takie opinie że po 2100 roku wiele obszarów zwłaszcza okołorównikowych będzie niedostępnych z powodu przekroczenia temperatury mokrego termometru 35 stopni kiedy dzisiaj możemy zaobserwować pewne ochładzanie się niektórych obszarów w tej strefie." No to zobaczmy...


Panteon negacjonistów

Marcin Popkiewicz zebrał dla Was listę najpopularniejszych nibynaukowych dokumentów negujących osiągnięcia klimatologii.


Konkurs "Klimatyczna bzdura roku 2015"

Konkurs klimatyczna bzdura roku 2015Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Co bardziej żenujące wystąpienia z 2015 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź. Dla uczestników konkursu redakcja przygotowała cenne nagrody!


Polska Geotermalna Asocjacja i „Utopia religii globalnego ocieplenia”

Sensacyjna strona PGA i sensacje na temat zmiany klimatu. Nieprawdziwe, oczywiście.


Mit: Apel Heidelberski to protest noblistów przeciwko ideologii ocieplenia

Przypadek Apelu Heidelberskiego to przykład dobrze zaplanowanej manipulacji.


Redakcja Nauki o Klimacie w "Świat się kręci" w TVP1


Mit: By zwalczyć globalne ocieplenie, wystarczy sadzić więcej drzew

Minister Środowiska Jan Szyszko postuluje rozwiązywanie problemu emisji CO2 przez sadzenie lasów. Czy to dobry pomysł? Tak. Czy wystarczy? Nie. W ramach przybliżania tej kwestii publikujemy serie trzech artykułów. Dziś...


Rola lasów w pochłanianiu CO2 w pytaniach i odpowiedziach

Minister Środowiska Jan Szyszko postuluje rozwiązywanie problemu emisji CO2 przez sadzenie lasów. Czy to dobry pomysł? Tak. Czy wystarczy? Nie. W ramach przybliżania tej kwestii publikujemy serie trzech artykułów. Dziś...


Antarktyda. Epizod IV - Nowa nadzieja

Opublikowana ostatnio w Journal of Glaciology analiza, według której lądolód Antarktydy przybiera na masie 135 miliardów ton rocznie, wywołała serię komentarzy w mediach. Pojawiły się m.in. takie stwierdzenia:To w końcu maleje, czy rośnie? Wyjaśniamy i komentujemy najnowsze doniesienia na temat Antarktydy.


I znów nam wmawiają: cieszcie się z ocieplenia

Jedną z technik siania wątpliwości i podważania naukowego konsensusu w kwestii globalnego ocieplenia jest tworzenie fałszywych autorytetów i materiałów wyglądających na naukowe.


„Gazy cieplarniane nie są głównym źródłem CO2”. Że co..?

Dziś bierzemy pod lupę artykuł Leszka Sosnowskiego, opublikowany na portalu wPolityce.pl. Już jego tytuł niezwykle nas zaskoczył. Niestety to chyba nie był "błąd w druku".


Sekrety poziomu morza

Jak naukowcy mierzą poziom morza i co wynika z ich obserwacji.


Łukasz Bąk: emisjami CO2 straszą nas nieuki

O krowach i samochodach Volkswagena: kolekcja mitów w Gazecie Prawnej. W prasie pojawił się kolejny artykuł, którego autor ma szanse na mocne miejsce w konkursie na Klimatyczną Bzdurę Roku.


Klimatyczna Kon(tro)wersja

Czy warto wchodzić w dyskusje z osobami negującymi wpływ człowieka na klimat? Jak wiecie, często bywa to męczące, a argumenty merytoryczne odbijają się jak od ściany. Jednak zdarza się też, że zadeklarowany sceptyk, po zapoznaniu się z merytoryką, okazuje się nie być denialistą (taki bowiem swoje wie i żadne argumenty nie zmienią jego stanowiska), lecz faktycznym sceptykiem (ma wątpliwości, ale argumenty merytoryczne mogą zmienić jego poglądy).


Profesor Leszek Marks i skrócony holocen

Na firmowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny portalu JednaZiemia.pl ukazał się artykuł autorstwa prof. Marksa „Zmiany klimatu w holocenie - ostatnie 11 700 lat”, w którym przedstawiono historię klimatu w ostatnich tysiącleciach. Niestety nie jest on wolny od poważnych błędów i przeinaczeń.


Czy leci z nami klimatolog?

Wysłuchiwanie, jak na spotkaniach Sejmie przedstawiciele naszej nauki i lobbyści ze stopniami i tytułami naukowymi przedstawiają decydentom stan wiedzy o klimacie wymaga żelaznych nerwów, a i tak na koniec świadomy obserwator jest bliski załamania i rozstroju nerwowego.


Pojutrze. Mit wiecznie żywy

Czy słabnące Słońce sprowadzi na nas nową epokę lodową? Sprawdzamy, skąd wziął się medialny szum na ten temat.


Jeśli zmiana klimatu byłaby prawdziwa, to jak wyjaśnisz mrożoną pizzę, hę?

Skoro nie da się już negować problemu zmiany klimatu w oparciu o najlepszą wiedzę naukową, to co pozostaje w „arsenale negacjonisty”? Całkiem sporo opcji: fałszywi eksperci (i metody pompowania opinii nielicznej grupy, tak, by wydawała się duża i znacząca), manipulacje logiczne (fałszywe tropy, zniekształcanie lub nadmierne upraszczanie ustaleń naukowych, przeskakiwanie do konkluzji, dychotomia myślenia, atakowanie słomianej kukły i in.), nierealistyczne kryteria, wybieranie wisienek i (na deser, kiedy już nie da się zaprzeczyć ustaleniom nauki) teorie spiskowe.


O królu Arturze i zawziętym Czarnym Rycerzu

Znasz komedię "Monty Python i Święty Graal"? W filmie jest scena, w której król Artur spotyka na swej drodze Czarnego Rycerza, który nie pozwala przejść mu dalej, grożąc królowi śmiercią. Adwersarze wyciągają miecze i zaczyna się walka, w której król Artur kolejno odrąbuje przeciwnikowi wszystkie kończyny, aż na ziemi zostaje sam kadłubek, głoszący swoje zwycięstwo i oskarżający odjeżdżającego Artura o ucieczkę z pola walki. Jak ta historia ma się do tematów poruszanych na ZnR?


Prof. Winiecki i „panikarstwo klimatyczne”, czyli centrum im. Adama Smitha znowu nadaje

Tytuł obrazkaKomentujemy mity klimatyczne rozpowszechniane w serwisie Project Syndicate. Project Syndicate Polska publikuje komentarze najbardziej wpływowych światowych intelektualistów, ekonomistów, mężów stanu, naukowców i liderów biznesu.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto