Kategoria Rozwiązania technologiczne

Pierwszy budynek wielorodzinny przeszedł na offgrid. PV, baterie i wodór

Budynek wielorodzinny, który powstał w Szwajcarii, jest pierwszym na świecie tego typu obiektem, który nie posiada zewnętrznego zasilania w energię elektryczną czy gaz, a jego mieszkańcom w całości udaje się zaspokajać swoje zapotrzebowanie energią wyprodukowaną na miejscu.


Szwedzi będą produkować stal bez emisji CO2

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował o planach budowy ogromnej fabryki stali, przy produkcji której nie będą emitowane gazy cieplarniane. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu wodoru uzyskiwanego z nadwyżek energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.


Magazyn energii Tesli mógł zarobić 1 mln AUD w dwa dni

Budowa obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii zakończyła się dwa miesiące temu, a instalacja zrealizowana w Australii przez Teslę już pokazała swoje możliwości jeśli chodzi o wspomaganie pracy sieci, a także potencjał generowania sporych zarobków na charakteryzującym się ogromnymi wahaniami cen australijskim rynku energii.


Skanska zastosuje ogniwa perowskitowe Olgi Malinkiewicz

Skanska jest pierwszym na świecie deweloperem, który będzie pokrywał biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu. Biurowce już wkrótce mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Technologię dostarczy Saule Technologies. Pierwsze wdrożenia zostaną przeprowadzone w naszym kraju jeszcze w tym roku.


Ceny baterii litowo-jonowych znowu spadły

Bloomberg odnotowuje kolejny duży spadek cen baterii litowo-jonowych – kluczowej technologii dla rozwoju elektrycznej motoryzacji, ale także dla przyszłości odnawialnych źródeł energii.


Na 3 dni: A to historia! Energetyka solarna, czyli powrót do natury

Ludzie od tysięcy lat uczą się, jak najlepiej spożytkować światło i ciepło słoneczne. Wykorzystywali swoje obserwacje do budowy domów i obróbki żywności. Konstruowali solarne palniki do topienia metali i silniki. Aż nauczyli się przetwarzać energię słoneczną w prąd. Historia jej wykorzystania pełna jest fascynujących wynalazków, ale i porażek. Jednak obecny rozkwit fotowoltaiki pokazuje, że wciąż wiele przed nami. Artykuł Doroty M. Zielińskiej.


Geoinżynieria, czyli jak naprawić klimat - część pierwsza

Wolelibyśmy tego uniknąć, ale być może kiedyś szybkie zahamowanie globalnego ocieplenia stanie się koniecznością. Jakie metody są rozważane przez naukowców?


Odnawiane źródło energii - geotermia

Ostatnio pojawiły się wypowiedzi poważnych osób o wyjątkowym znaczeniu geotermii w bilansie energetycznym kraju. Warto zatem chłodnym okiem spojrzeć na blisko dwudziestoletnie doświadczenia w funkcjonowaniu instalacji głębokiej geotermii. Doświadczenia, ale i aspekty ekonomiczne tego odnawialnego źródła energii.


Pompa ciepła, kocioł gazowy czy kocioł węglowy 5. klasy – porównanie

Coraz więcej mówi się o problemie smogu w Polsce, szczególnie po kilku mroźnych dniach, w których normy dopuszczalnych stężeń były przekroczone np. o 3126 proc. w Rybniku, Skale k. Krakowa 20-krotne i były wyższe nawet niż w Pekinie – to są rekordy.


Auta zasilane odnawialnie: prąd z OZE czy biopaliwa

Liczba samochodów jeżdżących po drogach mogłaby i powinna być znacznie mniejsza, jednak zapotrzebowanie nie spadnie do zera i jakoś trzeba pojazdy zasilać. Dwa główne nurty to prąd z odnawialnych źródeł energii (być może z wodorem jako jej magazynem) i biopaliwa.


Elon Musk oficjalnie otworzył Gigafactory

Amerykański producent aut elektrycznych i magazynów energii Tesla oficjalnie otworzył znajdującą się w Nevadzie ogromną fabrykę baterii litowo-jonowych. Pełne uruchomienie Gigafactory może przełożyć się na podwojenie globalnego potencjału ich produkcji.


Elektryczne autostrady?

Szwecja otworzyła testowy 22-kilometrowy odcinek zelektryfikowanej autostrady z myślą o zasilaniu ciężarówek.


Francja zwiększa cel OZE na 2023 r.

Rządowa rada Conseil Superieur de l'Energie uzgodniła, że już do roku 2023 francuski potencjał energetyki słonecznej zostanie powiększony do 30 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wzrośnie do 25 GW.


PV CYCLE: rekordowy recykling paneli fotowoltaicznych

Europejskie stowarzyszenie PV CYCLE zajmujące się recyklingiem modułów fotowoltaicznych informuje, że udaje się mu przetworzyć już 96 proc. materiałów ze zużytych lub zniszczonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych.


Energia z farmy PV i magazynu energii za 0,145 USD/kWh

Tesla potwierdza gotowość do wejścia na rynek przemysłowych magazynów gromadzących energię z farm fotowoltaicznych. Pilotażowa instalacja magazynująca energię z dużej farmy fotowoltaicznej, w której zostaną wykorzystane baterie amerykańskiego producenta, powstanie na Hawajach.


Amerykanie pracują nad gigantyczną turbiną o mocy 50 MW

Celem projektu realizowanego pod auspicjami amerykańskiego Departamentu Energii jest budowa największej na świecie turbiny wiatrowej, której moc wyniesie aż 50 MW. To ponad 6 więcej, niż największe, testowane obecnie turbiny.


Prognoza rekordowego udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym

Według analityków niemieckiego instytutu ZSW oraz stowarzyszenia zrzeszającego branżę energetyczną i wodną (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft - BDEW), w tym roku udział OZE w generacji energii elektrycznej w Niemczech wzrośnie do rekordowego poziomu 33% i będzie o kilka punktów procentowych wyższy niż w roku ubiegłym.


W Holandii powstają największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe

Na farmie wiatrowej położonej na holenderskim wybrzeżu powstają największe zamontowane dotąd na świecie lądowe elektrownie wiatrowe. Inwestycję w ramach tzw. repoweringu realizuje RWE.


Bloomberg: Wiatr tańszy niż atom i węgiel

Jak wylicza BNEF, w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru już jest tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.


Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZE

Ten lipiec był miesiącem, w którym Niemcy wyprodukowali najwięcej w historii energii z farm wiatrowych i systemów fotowoltaicznych. W ubiegłym miesiącu ustanowiono też dzienny rekord produkcji zielonej energii, który padł 25 lipca.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto