Kategoria Rozwiązania technologiczne

Odnawiane źródło energii - geotermia

Ostatnio pojawiły się wypowiedzi poważnych osób o wyjątkowym znaczeniu geotermii w bilansie energetycznym kraju. Warto zatem chłodnym okiem spojrzeć na blisko dwudziestoletnie doświadczenia w funkcjonowaniu instalacji głębokiej geotermii. Doświadczenia, ale i aspekty ekonomiczne tego odnawialnego źródła energii.


Pompa ciepła, kocioł gazowy czy kocioł węglowy 5. klasy – porównanie

Coraz więcej mówi się o problemie smogu w Polsce, szczególnie po kilku mroźnych dniach, w których normy dopuszczalnych stężeń były przekroczone np. o 3126 proc. w Rybniku, Skale k. Krakowa 20-krotne i były wyższe nawet niż w Pekinie – to są rekordy.


Auta zasilane odnawialnie: prąd z OZE czy biopaliwa

Liczba samochodów jeżdżących po drogach mogłaby i powinna być znacznie mniejsza, jednak zapotrzebowanie nie spadnie do zera i jakoś trzeba pojazdy zasilać. Dwa główne nurty to prąd z odnawialnych źródeł energii (być może z wodorem jako jej magazynem) i biopaliwa.


Elon Musk oficjalnie otworzył Gigafactory

Amerykański producent aut elektrycznych i magazynów energii Tesla oficjalnie otworzył znajdującą się w Nevadzie ogromną fabrykę baterii litowo-jonowych. Pełne uruchomienie Gigafactory może przełożyć się na podwojenie globalnego potencjału ich produkcji.


Elektryczne autostrady?

Szwecja otworzyła testowy 22-kilometrowy odcinek zelektryfikowanej autostrady z myślą o zasilaniu ciężarówek.


Francja zwiększa cel OZE na 2023 r.

Rządowa rada Conseil Superieur de l'Energie uzgodniła, że już do roku 2023 francuski potencjał energetyki słonecznej zostanie powiększony do 30 GW, a potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wzrośnie do 25 GW.


PV CYCLE: rekordowy recykling paneli fotowoltaicznych

Europejskie stowarzyszenie PV CYCLE zajmujące się recyklingiem modułów fotowoltaicznych informuje, że udaje się mu przetworzyć już 96 proc. materiałów ze zużytych lub zniszczonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych.


Energia z farmy PV i magazynu energii za 0,145 USD/kWh

Tesla potwierdza gotowość do wejścia na rynek przemysłowych magazynów gromadzących energię z farm fotowoltaicznych. Pilotażowa instalacja magazynująca energię z dużej farmy fotowoltaicznej, w której zostaną wykorzystane baterie amerykańskiego producenta, powstanie na Hawajach.


Amerykanie pracują nad gigantyczną turbiną o mocy 50 MW

Celem projektu realizowanego pod auspicjami amerykańskiego Departamentu Energii jest budowa największej na świecie turbiny wiatrowej, której moc wyniesie aż 50 MW. To ponad 6 więcej, niż największe, testowane obecnie turbiny.


Prognoza rekordowego udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym

Według analityków niemieckiego instytutu ZSW oraz stowarzyszenia zrzeszającego branżę energetyczną i wodną (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft - BDEW), w tym roku udział OZE w generacji energii elektrycznej w Niemczech wzrośnie do rekordowego poziomu 33% i będzie o kilka punktów procentowych wyższy niż w roku ubiegłym.


W Holandii powstają największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe

Na farmie wiatrowej położonej na holenderskim wybrzeżu powstają największe zamontowane dotąd na świecie lądowe elektrownie wiatrowe. Inwestycję w ramach tzw. repoweringu realizuje RWE.


Bloomberg: Wiatr tańszy niż atom i węgiel

Jak wylicza BNEF, w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru już jest tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.


Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZE

Ten lipiec był miesiącem, w którym Niemcy wyprodukowali najwięcej w historii energii z farm wiatrowych i systemów fotowoltaicznych. W ubiegłym miesiącu ustanowiono też dzienny rekord produkcji zielonej energii, który padł 25 lipca.


Już prawie 1/3 energii elektrycznej z OZE w Niemczech

Niemieckie stowarzyszenie energetyki odnawialnej Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE) podało, że w pierwszej połowie tego roku udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł do rekordowego poziomu 32,5%. W ubiegłym roku zielona energia stanowiła około 28% niemieckiego miksu energii elektrycznej.


Rewolucja energetyczna i upały

W Europie trwa fala upałów. Trudno mieć wątpliwości, że jest to rachunek za węgiel. Można się męczyć, włączyć klimatyzator, albo siedzieć w przyjemnym chłodku dobrego domu bez wyrzucania pieniędzy na klimatyzację i dalszego niszczenia naszej jedynej planety spalaniem paliw kopalnych. W tym przypadku zupełnie niepotrzebnym dodajmy.


Spadające ceny paliw kopalnych – krótkotrwały trend czy reguła?

Czy świat tak po prostu zrezygnuje z paliw kopalnych? Trudno w to uwierzyć. W wielu krajach, w tym Polsce, węgiel i ropa traktowane są jak najcenniejsze dobro narodowe. Rzeczywistość może jednak zaskakiwać.


Ogrzewanie i palenie w piecu: podstawy

Sezon grzewczy co prawda się kończy, ale podstawowa wiedza o spalaniu w domowym piecu tak szybko się nie zdezaktualizuje.


Business Insider: gospodarka niskoemisyjna jest nieunikniona

Postęp technologiczny w produkcji i magazynowaniu energii sprawi, że niskoemisyjna gospodarka jest tylko kwestią czasu – donosi Business Insider.


Wielki autobus hybrydowy alternatywą dla tramwaju? Wspólny projekt Solarisa i polskich politechnik

„Pierwszy polski autobus klasy MEGA z wieloosiowym napędem hybrydowym zasilanym gazowymi paliwami ekologicznymi” – to oficjalny tytuł projektu realizowanego przez konsorcjum, które tworzą Solaris Bus & Coach S.A. oraz Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska.


Tanie ogrzewanie na wsi

Padło jakiś czas temu w komentarzach pytanie „a co zrobić z wioską w Polsce, gdzie wszyscy palą w swoich piecach najtańszym węglem, albo i mułem węglowym?” Bez zmiany tego stanu rzeczy w sensowny sposób, żadnej rewolucji w Polsce nie będzie. Tą i inne takie zmiany trzeba robić. Z dwóch powodów: jeden to dołączenie i utrzymanie się w światowym wyścigu technologii, a drugi to zamożność społeczeństwa.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto