Kategoria Rozwiązania systemowe


Polska polityka energetyczna - po(d) prąd, przeciw megatrendom

W zeszłym tygodniu Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podzielił się swoimi pomysłami na politykę energetyczną kraju. Streszczając: więcej wielkich bloków węglowych, mniej odnawialnych źródeł energii. Wspieranie węgla tak, OZE nie.


Miasto w Kalifornii kupi najtańszą na świecie energię z fotowoltaiki

Palo Alto może zasłynąć w świecie czystej energii nie tylko z siedziby firmy Tesla. Rada kalifornijskiego miasta rekomendowała zawarcie umowy na zakup energii (Power Purchase Agreement – PPA) z farmy fotowoltaicznej po rekordowo niskiej cenie 36,76 USD/MWh.


Richard Heinberg: Klimatyczny Redukcjonizm kontra Holizm

Zmiana klimatu to niewątpliwie największe zagrożenie przed jakim stoi ludzkość, lecz sposób w jaki próbujemy uporać się z tym wyzwaniem, nawet jeśli nam się to powiedzie, może zrodzić kolejne poważne problemy.


Cała prawda o Energiewende

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.


Wzrost opłat z parkowanie?

Stawki za parkowanie w miastach są bardzo niskie – zgodnie z obowiązującą od 12 lat ustawą maksymalna stawkę za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 złote, a za kolejne może wzrastać maksymalnie o 20 proc. w porównaniu z poprzednią godziną. Opłaty wynoszą więc zwykle 3,60 zł za drugą godzinę i 4,30 zł za trzecią. Z kolei stawki za czwartą i każdą kolejną godzinę nie mogą być wyższe od stawki za pierwszą godzinę. Ustawa nie pozwala też na pobieranie opłat w niedziele, co skutkuje korkowaniem miejsc atrakcyjnych turystycznie takich jak krakowska starówka czy Sandomierz.


2015: rok rozwoju OZE w Europie

Europejski system elektroenergetyczny wchodzi na drogę znaczącej przebudowy w kierunku odnawialnych źródeł energii. Według Przeglądu Europejskiego Sektora Energetycznego, bazującego na danych Eurostatu do 2013 roku i najnowszych źródeł takich jak ENTSO-E, wzrost ilości energii odnawialnej (z pominięciem energii wodnej) wytworzonej w Unii Europejskiej był największy w historii i wyniósł 87 TWh. Największy wzrost miał miejsce w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.


Barack Obama wzywa do walki ze zmianą klimatu

Zdaniem prezydenta USA żadne wyzwania nie stwarzają większych zagrożeń dla naszych dzieci, planety i przyszłych pokoleń niż zmiany klimatyczne.


Zakaz spalania węgla w Krakowie

Dzięki przełomowym antysmogowym przepisom, jakość powietrza w Krakowie zacznie się poprawiać.


Obrazek dnia: niemiecki miks produkcji elektryczności w 2015 roku

W Niemczech względem zeszłego roku produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii wzrosła o ponad 30 TWh (czyli miliardów dobrze znanych nam kilowatogodzin), a najszybszy wzrost generacji nastąpił w sektorze wiatrowym.


Sty 2016 Bloomberg: dzięki OZE ceny energii w Europie najniższe od dekady

Według Bloomberga, średnie bieżące ceny energii na rynku hurtowym w 2015 r. były najniższe od 2004 r., a jest to zasługą wzrostu generacji z odnawialnych źródeł energii.


E.ON pozbywa się konwencjonalnych elektrowni i skupi się na OZE

Nowa, wydzielona z aktywów E.ON spółka Uniper, zajmie się handlem energią i zapewnieniem backup-u dla systemu energetycznego przez wydzielone z E.ON elektrownie konwencjonalne. Sam E.ON ma się skupić na odnawialnych źródłach energii, zarządzaniem siecią i dystrybucją, a także na oferowaniu nowych rozwiązań dla odbiorców energii.


Parlament Holandii chce wyłączenia wszystkich elektrowni węglowych

Decyzję o rezygnacji Holandii z energetyki węglowej już do 2020 r. podjął holenderski parlament. To kolejna tego rodzaju zapowiedź, która pada w ostatnim czasie ze strony władz jednej z czołowych europejskich gospodarek.


Cele wskazane w expose Beaty Szydło można zrealizować dzięki OZE

W expose premier Beaty Szydło, w części poświęconej energetyce, mogliśmy usłyszeć jedynie o konieczności wsparcia energetyki opartej na węglu i gazie. Jednak to dzięki energetyce odnawialnej – a nie energetyce węglowej i gazowej – można realizować najważniejsze cele, które Beata Szydło wskazała dzisiaj jako priorytety swojego rządu. W expose Beata Szydło przedstawiła zadania swojego rządu w kwestii energetyki – które będzie realizować powołane do tego celu Ministerstwo Energetyki –w kilku zdaniach.


Niemcy sprawdzili, ile mogą pomieścić elektrowni PV

W badaniu wykonanym na zlecenie niemieckiego rządu wskazano powierzchnie w Niemczech, które można wykorzystać do budowy instalacji fotowoltaicznych


Pułapki efektywności

Nie ma nowoczesnej gospodarki bez efektywności. Usprawnianie działań na każdym etapie życia gospodarczego jest niczym tlen w atmosferze i pozwala firmom realizować podstawowy cel ich istnienia, czyli maksymalizować zysk. W świecie ograniczeń – trudniej dostępnych i gorszej jakości surowców – procesy muszą być efektywne.


Dlaczego Niemcy zdecydowali się na Energiewende?

Na zachód od Odry działa największa na świecie fabryka myśli w zakresie ekonomii energetycznej.


Prof. Popczyk: energetyczny sojusz polityczno-korporacyjny uczy się powoli

O problemach polskiej energetyki portal reo.pl rozmawia z prof. Janem Popczykiem, pracownikiem Politechniki Śląskiej, w latach 1990-1995 prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.


Nowe prawo w Kalifornii. 50% energii z OZE do 2030

Zgodnie z przyjętą wcześniej regulacją – tzw. Renewable Portfolio Standard (RPS), udział OZE w energii sprzedawanej przez kalifornijskich operatorów ma wzrosnąć na koniec obecnej dekady do 33%. Teraz władze Kalifornii wprowadziły prawo, zgodnie z którym udział OZE w miksie energetycznym tego stanu ma wzrosnąć do 50% już w roku 2030.


Spalarnie odpadów przeszkodą w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym

Unia Europejska wielkimi krokami zmierza w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym. O wyzwaniach stojących przez Europą w kwestii gospodarki odpadami oraz niezbędnej zmianie sposobu produkowania i konsumowania opowiada Piotr Barczak, koordynator polityki ds. odpadów w EEB.


Sorry, taki mamy klimat 2.0

Argumentacja rządu twierdzącego, że energia odnawialna się w Polsce nie sprawdziła, ponieważ nie pomaga w przezwyciężeniu kryzysu energetycznego jest zadziwiająca. W Niemczech wyprodukowano 20 GW mocy ze słońca!


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto