Kategoria Rozwiązania systemowe


Koniec dotacji dla paliw kopalnych?

Przywódcy siedmiu najbogatszych krajów świata w oświadczeniu wydanym po zakończonym szczycie G7 po raz pierwszy wyznaczyli sobie termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych. Czy za tymi deklaracjami pójdą rzeczywiste działania?


204 EUR/MWh. Wyniki francuskiej aukcji dla PV z magazynami energii

Francuski rząd rozstrzygnął nietypową aukcję dla OZE, w której o wsparcie mogli ubiegać się inwestorzy planujący realizację swoich projektów na należących do Francji wyspach. Projekty musiały uwzględniać wykorzystanie magazynów energii.


Cze 2016 Rekord fotowoltaiki w USA. 64 proc. wszystkich nowych mocy

GTM Research informuje, że w I kwartale aż za 64 proc. potencjału dodanego w amerykańskiej energetyce odpowiada fotowoltaika i prognozuje, że USA czekają w tym roku rekordowe inwestycje w PV.


10 czy 30 lat? Jaka jest rzeczywista stopa zwrotu mikroinstalacji?

Ministerstwo Energii twierdzi, że opracowało nowelizację ustawy o OZE zapewniającą stopę zwrotu prosumenckim mikroinstalacjom PV na poziomie 10 lat. Organizacje pozarządowe związane z OZE szacują tę stopę na kilkadziesiąt lat. Kto ma rację? Wystarczy policzyć.


Parlament Europejski zagłosował za energetyką obywatelską

Pod koniec ubiegłego tygodnia europosłowie zagłosowali za przyjęciem regulacji ułatwiających rozwój rozproszonych, obywatelskich źródeł energii. Parlament Europejski opowiedział się za wcieleniem rekomendacji, które znalazły się w opracowanym przez Komisję Europejską raporcie pt. Delivering a New Deal for Energy Consumers.


Najpilniejsze wyzwania ochrony przyrody w Polsce

W kwietniu Państwowa Rada Ochrony Przyrody przedstawiła listę najpilniejszych wyzwań, przed którymi stoi polska ochrona przyrody.


Profesor Harvarda: fotowoltaika da najtańszą energię na planecie

W ciągu ostatnich kilku lat fotowoltaika stała się tania – wystarczająco tania, aby wpływać na niektóre rynki energii, wystarczająco tania, aby poprzez ciągły postęp, a nie przełomy, zmienić w ciągu dekady globalny rynek energii – pisze David Keith, profesor Uniwersytetu Harvarda.


10 faktów i mitów o farmach wiatrowych w Polsce

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii ma ograniczyć rozwój farm wiatrowych. Zdaniem Ministra Energii wiatraki są drogie, o nieprzewidywalnej i niewielkiej produkcji i wymagają utrzymywania elektrowni węglowych w gotowości. Dlaczego zatem, obok fotowoltaiki, to najszybciej rozwijające się źródło energii na świecie?


Indie przekraczają rządowy cel potencjału OZE

Indie przyjęły wyjątkowo ambitne cele w zakresie zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Teraz okazuje się, że są w stanie zrealizować te cele nawet szybciej niż założył indyjski rząd.


Chiny nie zwalniają tempa w fotowoltaice. Rekordowy kwartał

W ubiegłym roku Chińczycy wyprzedzili Niemców na pozycji globalnego lidera w zainstalowanym potencjale fotowoltaiki. Teraz nie zwalniają tempa i biją kolejny rekord instalacji PV wykonanych w ciągu jednego kwartału.


Polski węgiel przyspieszy wejście OZE?

My, Polacy będziemy mieli własny patent na osiągnięcie przez odnawialne źródła energii parytetu sieci - pisze dr Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.


BNEF: produkcja energii z wiatru w Polsce tańsza niż z węgla

Spadające ceny ropy, gazu i węgla nie spowodowały zahamowania rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii. Rok 2015 był rekordowy pod względem inwestycji w tym sektorze i w opinii ekspertów trend ten ma szanse być kontynuowany.


Porównanie efektywności działania elektrowni wiatrowych w Polsce i w Niemczech

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zaczęła rozwijać się na większą skalę po roku 2005, kiedy wprowadzono system wsparcia (tzw. zielone certyfikaty), a jednocześnie szybko rosły cen energii (ponad 2-krotnie w latach 2005-2009). Sektor energetyki wiatrowej, rozwijał się najszybciej .


A. Bramora: potrzebne wysłuchanie publiczne ws. nowych przepisów dla prosumentów

Poseł poprzedniej kadencji Sejmu, współautor tzw. poprawki prosumenckiej, Artur Bramora w programie TOK FM wezwał do przeprowadzenia konsultacji społecznych nowych przepisów dla prosumentów, których przygotowanie zapowiada rząd, w tym w ramach tzw. wysłuchania publicznego.


Polski oddział Citizen’s Climate Lobby zaprasza do współpracy

Na początku tego roku powstał polski oddział Citizens’ Climate Lobby (CCL) - międzynarodowej organizacji pozarządowej, która buduje relacje z decydentami politycznymi w celu wpłynięcia na politykę w sprawie zmiany klimatu. Możesz włączyć się do działania.


Polska polityka energetyczna - po(d) prąd, przeciw megatrendom

W zeszłym tygodniu Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podzielił się swoimi pomysłami na politykę energetyczną kraju. Streszczając: więcej wielkich bloków węglowych, mniej odnawialnych źródeł energii. Wspieranie węgla tak, OZE nie.


Miasto w Kalifornii kupi najtańszą na świecie energię z fotowoltaiki

Palo Alto może zasłynąć w świecie czystej energii nie tylko z siedziby firmy Tesla. Rada kalifornijskiego miasta rekomendowała zawarcie umowy na zakup energii (Power Purchase Agreement – PPA) z farmy fotowoltaicznej po rekordowo niskiej cenie 36,76 USD/MWh.


Richard Heinberg: Klimatyczny Redukcjonizm kontra Holizm

Zmiana klimatu to niewątpliwie największe zagrożenie przed jakim stoi ludzkość, lecz sposób w jaki próbujemy uporać się z tym wyzwaniem, nawet jeśli nam się to powiedzie, może zrodzić kolejne poważne problemy.


Cała prawda o Energiewende

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.


Wzrost opłat z parkowanie?

Stawki za parkowanie w miastach są bardzo niskie – zgodnie z obowiązującą od 12 lat ustawą maksymalna stawkę za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 złote, a za kolejne może wzrastać maksymalnie o 20 proc. w porównaniu z poprzednią godziną. Opłaty wynoszą więc zwykle 3,60 zł za drugą godzinę i 4,30 zł za trzecią. Z kolei stawki za czwartą i każdą kolejną godzinę nie mogą być wyższe od stawki za pierwszą godzinę. Ustawa nie pozwala też na pobieranie opłat w niedziele, co skutkuje korkowaniem miejsc atrakcyjnych turystycznie takich jak krakowska starówka czy Sandomierz.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto