Kategoria Rozwiązania systemowe


Parlament Europejski zagłosował za energetyką obywatelską

Pod koniec ubiegłego tygodnia europosłowie zagłosowali za przyjęciem regulacji ułatwiających rozwój rozproszonych, obywatelskich źródeł energii. Parlament Europejski opowiedział się za wcieleniem rekomendacji, które znalazły się w opracowanym przez Komisję Europejską raporcie pt. Delivering a New Deal for Energy Consumers.


Najpilniejsze wyzwania ochrony przyrody w Polsce

W kwietniu Państwowa Rada Ochrony Przyrody przedstawiła listę najpilniejszych wyzwań, przed którymi stoi polska ochrona przyrody.


Profesor Harvarda: fotowoltaika da najtańszą energię na planecie

W ciągu ostatnich kilku lat fotowoltaika stała się tania – wystarczająco tania, aby wpływać na niektóre rynki energii, wystarczająco tania, aby poprzez ciągły postęp, a nie przełomy, zmienić w ciągu dekady globalny rynek energii – pisze David Keith, profesor Uniwersytetu Harvarda.


10 faktów i mitów o farmach wiatrowych w Polsce

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii ma ograniczyć rozwój farm wiatrowych. Zdaniem Ministra Energii wiatraki są drogie, o nieprzewidywalnej i niewielkiej produkcji i wymagają utrzymywania elektrowni węglowych w gotowości. Dlaczego zatem, obok fotowoltaiki, to najszybciej rozwijające się źródło energii na świecie?


Indie przekraczają rządowy cel potencjału OZE

Indie przyjęły wyjątkowo ambitne cele w zakresie zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Teraz okazuje się, że są w stanie zrealizować te cele nawet szybciej niż założył indyjski rząd.


Chiny nie zwalniają tempa w fotowoltaice. Rekordowy kwartał

W ubiegłym roku Chińczycy wyprzedzili Niemców na pozycji globalnego lidera w zainstalowanym potencjale fotowoltaiki. Teraz nie zwalniają tempa i biją kolejny rekord instalacji PV wykonanych w ciągu jednego kwartału.


Polski węgiel przyspieszy wejście OZE?

My, Polacy będziemy mieli własny patent na osiągnięcie przez odnawialne źródła energii parytetu sieci - pisze dr Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.


BNEF: produkcja energii z wiatru w Polsce tańsza niż z węgla

Spadające ceny ropy, gazu i węgla nie spowodowały zahamowania rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii. Rok 2015 był rekordowy pod względem inwestycji w tym sektorze i w opinii ekspertów trend ten ma szanse być kontynuowany.


Porównanie efektywności działania elektrowni wiatrowych w Polsce i w Niemczech

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zaczęła rozwijać się na większą skalę po roku 2005, kiedy wprowadzono system wsparcia (tzw. zielone certyfikaty), a jednocześnie szybko rosły cen energii (ponad 2-krotnie w latach 2005-2009). Sektor energetyki wiatrowej, rozwijał się najszybciej .


A. Bramora: potrzebne wysłuchanie publiczne ws. nowych przepisów dla prosumentów

Poseł poprzedniej kadencji Sejmu, współautor tzw. poprawki prosumenckiej, Artur Bramora w programie TOK FM wezwał do przeprowadzenia konsultacji społecznych nowych przepisów dla prosumentów, których przygotowanie zapowiada rząd, w tym w ramach tzw. wysłuchania publicznego.


Polski oddział Citizen’s Climate Lobby zaprasza do współpracy

Na początku tego roku powstał polski oddział Citizens’ Climate Lobby (CCL) - międzynarodowej organizacji pozarządowej, która buduje relacje z decydentami politycznymi w celu wpłynięcia na politykę w sprawie zmiany klimatu. Możesz włączyć się do działania.


Polska polityka energetyczna - po(d) prąd, przeciw megatrendom

W zeszłym tygodniu Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej podzielił się swoimi pomysłami na politykę energetyczną kraju. Streszczając: więcej wielkich bloków węglowych, mniej odnawialnych źródeł energii. Wspieranie węgla tak, OZE nie.


Miasto w Kalifornii kupi najtańszą na świecie energię z fotowoltaiki

Palo Alto może zasłynąć w świecie czystej energii nie tylko z siedziby firmy Tesla. Rada kalifornijskiego miasta rekomendowała zawarcie umowy na zakup energii (Power Purchase Agreement – PPA) z farmy fotowoltaicznej po rekordowo niskiej cenie 36,76 USD/MWh.


Richard Heinberg: Klimatyczny Redukcjonizm kontra Holizm

Zmiana klimatu to niewątpliwie największe zagrożenie przed jakim stoi ludzkość, lecz sposób w jaki próbujemy uporać się z tym wyzwaniem, nawet jeśli nam się to powiedzie, może zrodzić kolejne poważne problemy.


Cała prawda o Energiewende

W nowej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla dr Wojciech Szymalski omawia fakty i mity dotyczące niemieckiej transformacji energetycznej.


Wzrost opłat z parkowanie?

Stawki za parkowanie w miastach są bardzo niskie – zgodnie z obowiązującą od 12 lat ustawą maksymalna stawkę za pierwszą godzinę parkowania wynosi 3 złote, a za kolejne może wzrastać maksymalnie o 20 proc. w porównaniu z poprzednią godziną. Opłaty wynoszą więc zwykle 3,60 zł za drugą godzinę i 4,30 zł za trzecią. Z kolei stawki za czwartą i każdą kolejną godzinę nie mogą być wyższe od stawki za pierwszą godzinę. Ustawa nie pozwala też na pobieranie opłat w niedziele, co skutkuje korkowaniem miejsc atrakcyjnych turystycznie takich jak krakowska starówka czy Sandomierz.


2015: rok rozwoju OZE w Europie

Europejski system elektroenergetyczny wchodzi na drogę znaczącej przebudowy w kierunku odnawialnych źródeł energii. Według Przeglądu Europejskiego Sektora Energetycznego, bazującego na danych Eurostatu do 2013 roku i najnowszych źródeł takich jak ENTSO-E, wzrost ilości energii odnawialnej (z pominięciem energii wodnej) wytworzonej w Unii Europejskiej był największy w historii i wyniósł 87 TWh. Największy wzrost miał miejsce w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech.


Barack Obama wzywa do walki ze zmianą klimatu

Zdaniem prezydenta USA żadne wyzwania nie stwarzają większych zagrożeń dla naszych dzieci, planety i przyszłych pokoleń niż zmiany klimatyczne.


Zakaz spalania węgla w Krakowie

Dzięki przełomowym antysmogowym przepisom, jakość powietrza w Krakowie zacznie się poprawiać.


Obrazek dnia: niemiecki miks produkcji elektryczności w 2015 roku

W Niemczech względem zeszłego roku produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii wzrosła o ponad 30 TWh (czyli miliardów dobrze znanych nam kilowatogodzin), a najszybszy wzrost generacji nastąpił w sektorze wiatrowym.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto