Kategoria Rozwiązania systemowe


Małopolska jednogłośnie przyjęła pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową

Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową, która obejmie całe województwo. Nowe prawo przyjęto jednogłośnie. Zgodnie głosowali radni Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Rewolucji na rzecz czystej energii nie da się już zatrzymać - Barack Obama, Prezydent Stanów Zjednoczonych

Na zakończenie swojej drugiej prezydentury Barack Obama w prestiżowym, założonym przez Thomasa Edisona w 1900 roku naukowym tygodniku „Science” (z 13 stycznia 2017 roku) opublikował tekst „The irreversible momentum of clean energy”, podsumowujący 8-letnie działania jego administracji na rzecz energetyki odnawialnej. 


Koncerny energetyczne poległy na Florydzie ws. "słonecznej poprawki"

Głosy mieszkańców Florydy przyczyniły się niedawno do wyboru na prezydenta USA Donalda Trumpa. Jednocześnie mieszkańcy Florydy opowiedzieli się w referendum za odrzuceniem regulacji uderzających w domowych producentów zielonej energii.


OZE i efektywność są za drogie? To nieaktualne.

Nowy raport Departamentu Energii USA podsumowuje zmiany cen i trendy w liczbie instalacji kluczowych technologii czystej energii: farm wiatrowych, małych i dużych farm fotowoltaicznych, baterii i lamp LED. Ceny tych technologii w ciągu siedmiu ostatnich lat, od 2008 do 2015 roku spadły od 41 do 94%.


Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju?

W ocenie Instytutu na rzecz Ekorozwoju i współpracujących z nim ekspertów „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju w niewielkim stopniu współgra z polityką klimatyczną. By wykorzystać szansę jaką proklimatyczny kierunek otwiera dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska, niezbędne jest dokonanie rewizji tego dokumentu.


San Francisco wprowadza obowiązek montażu fotowoltaiki

San Francisco dołącza do innych amerykańskich miast, które wprowadziły obowiązek montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych lub zadeklarowały przejście na zieloną energię.


Holandia: parlament za wyłączeniem elektrowni węglowych

Holenderscy posłowie opowiedzieli się za wyłączeniem pozostałych elektrowni węglowych, które jeszcze działają w Holandii. Takiego działania będzie wymagać przyjęty cel redukcji emisji COo 55 proc. do roku 2030.


Kup dobre, napraw stare!

"Bierz nowe, wyrzuć stare" - zachęca mnie na plakacie sieć hipermarketów. Tak się składa, że ostatnio przeszedłem serię napraw moich starych rzeczy. Według mnie nie opłacało się ich wyrzucać.


Cieżarówki - poważny problem dla klimatu

Europosłowie nalegają by Komisja Europejska wprowadziła normy zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych.


Morawiecki: „Technologia OZE tak szybko tanieje, że nie ma sensu w nią teraz inwestować

Wicepremier Morawiecki: „Technologia OZE tak szybko tanieje, że nie ma sensu w nią teraz inwestować – wstrzymajmy się z tym jeszcze kilka kolejnych lat”. Czy to dobre podejście? Wicepremier Morawiecki mówi, że nie.


Program Partii Demokratycznej w USA: mobilizacja dla ochrony klimatu

Amerykańska Partia Demokratów wzywa w swoim programie politycznym do zdecydowanej walki ze zmianami klimatu, nawet na skalę mobilizacji wojenne


Pierwsze miasto na świecie bez samochodów

Jeszcze tylko przez kilka lat mieszkańcy Helsinek będą mogli wyjeżdżać na miejskie ulice własnymi samochodami. Zakaz używania w ruchu miejskim prywatnych pojazdów zostanie wprowadzony w 2025 roku. Do tego czasu - według założeń - lokalny transport publiczny rozwinie się na taką skalę, że ponoć nikt nie odczuje dyskomfortu w związku z nowymi przepisami.


The Economist: lepiej inwestować w OZE niż w atom

Prestiżowy brytyjski magazyn "The Economist" ocenia, że Wielka Brytania powinna zrezygnować z budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C, nazywając ten projekt "Hinkley Pointless".


Likwidacja zakładów górniczych – problem czy szansa?

Energetyka węglowa jest coraz mniej opłacalna. Kurczące się  pokłady węgla w Polsce, sprawiają, że wydobycie jego jest coraz droższe. To powoduje, iż  coraz więcej kopalni węgla jest zamykanych, górnicy tracą zatrudnienie, a tereny pogórnicze wymagają rewitalizacji.


Deutsche Bank: moduły PV w USA wkrótce poniżej 0,5 USD/W

Deutsche Bank szacuje, że koszt monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych w USA może spać poniżej połowy dolara za W już pod koniec tego roku. Zdaniem DB, taki może być skutek rosnącej podaży modułów na rynku amerykańskim przy wolniejszym niż zakładano rozwoju rynku.


Fotowoltaika lekarstwem energetycznym na upał

W trakcie upałów elektrownie węglowe zawodzą, za to instalacje fotowoltaiczne działają na pełnych obrotach. Czyżby z racji zmieniającego się klimatu fotowoltaika okazała się wybawieniem? Polska energetyka, oparta głównie na węglu, bardzo cierpi podczas upałów. Elektrownie węglowe są najmniej wydajne w gorące dni, co powoduje, iż do wielu odbiorców w Polsce energia dociera w bardzo ograniczonym zakresie.


Czy chcemy mieć polski samochód elektryczny na węgiel?

1 000 000 samochodów elektrycznych w ciągu najbliższych 10 lat, program całkowicie realny i pożądany, musiałby oznaczać, że rządowi chodzi o coś więcej niż przesiadka, z okazji zakupu nowego samochodu, co czwartego Kowalskiego, z modelu tradycyjnego na elektryczny


Richard Heinberg: Lekcje na drodze do 100% czystej energii

Na początku maja tego roku Portugalia była zasilana elektrycznością pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł energii przez cztery dni z rzędu. Kilka dni później, 15 maja, Niemcy pokryły niemal całe swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.


PE: własna produkcja energii podstawowym prawem obywateli UE

23 czerwca 2016 r. członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dwie rezolucje wzywające do wyznaczenia ambitniejszych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Przyjęte przez PE rekomendacje zostaną uwzględnione w propozycjach legislacyjnych w zakresie planowanej reformy unijnego rynku energii.


Gospodarka niedoboru przestrzeni, czyli o parkowaniu w Warszawie

Poniższa prezentacja została wygłoszona w trakcie III Warszawskiej Burzy Mózgów w dniu 4 czerwca 2016 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. To wydarzenie jest częścią tworzenia Strategii Rozwoju Warszawy do 2030 roku. Obecnie prace są na etapie opracowywania diagnozy i wyznaczania celów. Zielone Mazowsze aktywnie uczestniczy w pracach nad opracowywaniem strategii.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto