Kategoria Rozwiązania systemowe


Fotowoltaika lekarstwem energetycznym na upał

W trakcie upałów elektrownie węglowe zawodzą, za to instalacje fotowoltaiczne działają na pełnych obrotach. Czyżby z racji zmieniającego się klimatu fotowoltaika okazała się wybawieniem? Polska energetyka, oparta głównie na węglu, bardzo cierpi podczas upałów. Elektrownie węglowe są najmniej wydajne w gorące dni, co powoduje, iż do wielu odbiorców w Polsce energia dociera w bardzo ograniczonym zakresie.


Czy chcemy mieć polski samochód elektryczny na węgiel?

1 000 000 samochodów elektrycznych w ciągu najbliższych 10 lat, program całkowicie realny i pożądany, musiałby oznaczać, że rządowi chodzi o coś więcej niż przesiadka, z okazji zakupu nowego samochodu, co czwartego Kowalskiego, z modelu tradycyjnego na elektryczny


Richard Heinberg: Lekcje na drodze do 100% czystej energii

Na początku maja tego roku Portugalia była zasilana elektrycznością pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł energii przez cztery dni z rzędu. Kilka dni później, 15 maja, Niemcy pokryły niemal całe swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.


PE: własna produkcja energii podstawowym prawem obywateli UE

23 czerwca 2016 r. członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dwie rezolucje wzywające do wyznaczenia ambitniejszych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Przyjęte przez PE rekomendacje zostaną uwzględnione w propozycjach legislacyjnych w zakresie planowanej reformy unijnego rynku energii.


Gospodarka niedoboru przestrzeni, czyli o parkowaniu w Warszawie

Poniższa prezentacja została wygłoszona w trakcie III Warszawskiej Burzy Mózgów w dniu 4 czerwca 2016 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. To wydarzenie jest częścią tworzenia Strategii Rozwoju Warszawy do 2030 roku. Obecnie prace są na etapie opracowywania diagnozy i wyznaczania celów. Zielone Mazowsze aktywnie uczestniczy w pracach nad opracowywaniem strategii.


Koniec dotacji dla paliw kopalnych?

Przywódcy siedmiu najbogatszych krajów świata w oświadczeniu wydanym po zakończonym szczycie G7 po raz pierwszy wyznaczyli sobie termin zaprzestania subsydiowania paliw kopalnych. Czy za tymi deklaracjami pójdą rzeczywiste działania?


204 EUR/MWh. Wyniki francuskiej aukcji dla PV z magazynami energii

Francuski rząd rozstrzygnął nietypową aukcję dla OZE, w której o wsparcie mogli ubiegać się inwestorzy planujący realizację swoich projektów na należących do Francji wyspach. Projekty musiały uwzględniać wykorzystanie magazynów energii.


Cze 2016 Rekord fotowoltaiki w USA. 64 proc. wszystkich nowych mocy

GTM Research informuje, że w I kwartale aż za 64 proc. potencjału dodanego w amerykańskiej energetyce odpowiada fotowoltaika i prognozuje, że USA czekają w tym roku rekordowe inwestycje w PV.


10 czy 30 lat? Jaka jest rzeczywista stopa zwrotu mikroinstalacji?

Ministerstwo Energii twierdzi, że opracowało nowelizację ustawy o OZE zapewniającą stopę zwrotu prosumenckim mikroinstalacjom PV na poziomie 10 lat. Organizacje pozarządowe związane z OZE szacują tę stopę na kilkadziesiąt lat. Kto ma rację? Wystarczy policzyć.


Parlament Europejski zagłosował za energetyką obywatelską

Pod koniec ubiegłego tygodnia europosłowie zagłosowali za przyjęciem regulacji ułatwiających rozwój rozproszonych, obywatelskich źródeł energii. Parlament Europejski opowiedział się za wcieleniem rekomendacji, które znalazły się w opracowanym przez Komisję Europejską raporcie pt. Delivering a New Deal for Energy Consumers.


Najpilniejsze wyzwania ochrony przyrody w Polsce

W kwietniu Państwowa Rada Ochrony Przyrody przedstawiła listę najpilniejszych wyzwań, przed którymi stoi polska ochrona przyrody.


Profesor Harvarda: fotowoltaika da najtańszą energię na planecie

W ciągu ostatnich kilku lat fotowoltaika stała się tania – wystarczająco tania, aby wpływać na niektóre rynki energii, wystarczająco tania, aby poprzez ciągły postęp, a nie przełomy, zmienić w ciągu dekady globalny rynek energii – pisze David Keith, profesor Uniwersytetu Harvarda.


10 faktów i mitów o farmach wiatrowych w Polsce

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii ma ograniczyć rozwój farm wiatrowych. Zdaniem Ministra Energii wiatraki są drogie, o nieprzewidywalnej i niewielkiej produkcji i wymagają utrzymywania elektrowni węglowych w gotowości. Dlaczego zatem, obok fotowoltaiki, to najszybciej rozwijające się źródło energii na świecie?


Indie przekraczają rządowy cel potencjału OZE

Indie przyjęły wyjątkowo ambitne cele w zakresie zwiększania swojego potencjału odnawialnych źródeł energii. Teraz okazuje się, że są w stanie zrealizować te cele nawet szybciej niż założył indyjski rząd.


Chiny nie zwalniają tempa w fotowoltaice. Rekordowy kwartał

W ubiegłym roku Chińczycy wyprzedzili Niemców na pozycji globalnego lidera w zainstalowanym potencjale fotowoltaiki. Teraz nie zwalniają tempa i biją kolejny rekord instalacji PV wykonanych w ciągu jednego kwartału.


Polski węgiel przyspieszy wejście OZE?

My, Polacy będziemy mieli własny patent na osiągnięcie przez odnawialne źródła energii parytetu sieci - pisze dr Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.


BNEF: produkcja energii z wiatru w Polsce tańsza niż z węgla

Spadające ceny ropy, gazu i węgla nie spowodowały zahamowania rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii. Rok 2015 był rekordowy pod względem inwestycji w tym sektorze i w opinii ekspertów trend ten ma szanse być kontynuowany.


Porównanie efektywności działania elektrowni wiatrowych w Polsce i w Niemczech

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zaczęła rozwijać się na większą skalę po roku 2005, kiedy wprowadzono system wsparcia (tzw. zielone certyfikaty), a jednocześnie szybko rosły cen energii (ponad 2-krotnie w latach 2005-2009). Sektor energetyki wiatrowej, rozwijał się najszybciej .


A. Bramora: potrzebne wysłuchanie publiczne ws. nowych przepisów dla prosumentów

Poseł poprzedniej kadencji Sejmu, współautor tzw. poprawki prosumenckiej, Artur Bramora w programie TOK FM wezwał do przeprowadzenia konsultacji społecznych nowych przepisów dla prosumentów, których przygotowanie zapowiada rząd, w tym w ramach tzw. wysłuchania publicznego.


Polski oddział Citizen’s Climate Lobby zaprasza do współpracy

Na początku tego roku powstał polski oddział Citizens’ Climate Lobby (CCL) - międzynarodowej organizacji pozarządowej, która buduje relacje z decydentami politycznymi w celu wpłynięcia na politykę w sprawie zmiany klimatu. Możesz włączyć się do działania.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto