Kategoria Rozwiązania systemowe


Rowery to 'pierwsze nowoczesne pojazdy epoki postkopalnej'

bicycleJazda rowerem jest nie tylko korzystna dla zdrowia, może też pomóc uporać się z takimi globalnymi wyzwaniami jak zmiany klimatu czy uzależnienie od ropy, zaznaczyli eksperci zebrani na brukselskiej konferencji 'Velo-City'.

Rośnie świadomość, że jazda rowerem przyczynia się do redukcji problemu otyłości, korków drogowych, zmian klimatu i ogólnej poprawy jakości życia.


Przedmieście Freiburga wolne od aut

vaubanChociaż niezupełnie wolne od ruchu samochodowego, Vauban, dzielnica leżącego pod granicą szwajcarską Freiburga, można określić jako "przedmieście z ograniczonym ruchem samochodowym", znacznie różniące się od typowego. Najważniejszą różnicą jest zakaz jazdy samochodami po większości ulic, z wyjątkiem głównej ulicy, po której jeżdżą też tramwaje, oraz kilku ulic na obrzeżach. Domy nie mają podjazdów i garaży.


Bardziej rozważne używanie wody zmniejszy kryzys żywnościowy w przyszłości

blue-green-waterSprostanie wyzwaniu jakim jest zapotrzebowanie na wodę w przyszłości w obliczu skutków zmian klimatu i rosnącej populacji ludzkości może nie być takie trudne, jak jest to szeroko przedstawiane.

Jeśli całe zasoby wód w dorzeczach rzek, które zostały rozpoznane, byłyby lepiej zarządzane, kryzys żywnościowy mógłby być znacząco zredukowany.


Shell wzywa do zapobieżenia kryzysowi energetycznemu

Shell rafineria dymOpodatkowanie spalania paliw kopalnych pozwoli na odzwierciedlenie rzeczywistego kosztu wykorzystywania energii, stwierdził R. Caplan, przewodniczący Shell Australia.

Ekonomia użytkowania energii, w której konsumenci preferują tańsze jej źródła, bez oglądania się na szkody wyrządzane środowisku, nie ma żadnego sensu z punktu widzenia całości społeczeństwa.


Domagajmy się zaostrzenia przepisów budowlanych, by walczyć ze zmianami klimatu

buildingJeśli chcemy zapobiec zmianom klimatu, wszystkie kraje na świecie powinny wprowadzić ostrzejsze regulacje budowlane, stworzyć system dopłat rządowych oraz zachęty cenowe dla efektywnych energetycznie budynków.

Raport WBCSD przyniósł zalecenia dla działań dążących do zwiększenia efektywności energetycznej budynków istniejących i tych, które powstaną.


Norwegia: zakaz sprzedaży samochodów benzynowych od 2015 roku

hybrid-carNorweska propozycja zakazująca sprzedaż nowych, w pełni napędzanych benzyną samochodów od roku 2015 może zachęcić producentów do walki o przerzucenie się na produkcję bardziej zielonych modeli, uważa norweska Minister Finansów Kristin Halvorsen.

Propozycja ta, jako sposób na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, uzyskała poparcie wielu grup zajmujących się tematyką środowiskową.


Nowe domy same będą sobie produkować energię

judges-gavelJeśli legislatura stanowa przyjmie propozycje Lori Saldana - demokratki z San Diego, to właściciele kalifornijskich domów już za dekadę nie będą musieli płacić rachunków za elektrycznosć - ich domy będą ją wytwarzać same.

Według propozycji, wszystkie domy, których budowa zacznie się w 2020 roku będą musiały być budynkami zeroenergetycznymi


Jak przekonać ludzi, że powinniśmy odejść od paliw kopalnych?

kwiatyDla tych, którzy chcą przekonać ludzi, że ze względu na Zmiany Klimatu powinniśmy odchodzić od paliw kopalnych mam jedną radę: Nie próbujcie.

Elegancką stroną tego wielokierunkowego podejścia jest to, że któryś z tych argumentów zawsze trafi do Twojego słuchacza, niezależnie od tego, kim on będzie.


Proste rozwiązanie

moneyJakie mechanizmy wprowadzić, żeby ograniczyć zużycie paliw kopalnych i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych?
System handlu emisjami? Więcej norm w transporcie, budownictwie, elektrowniach? Promocja postaw proekologicznych w mediach? Przydzielanie indywidualnych limitów emisji? Wszystko to jest mało skuteczne i skomplikowane.


Uczniowie stają na nogi

walk-to-schoolKażdego ranka, około 450 uczniów dociera 17 trasami autobusowymi do 10 szkół podstawowych w miejscowości Lecco nad Jeziorem Como we Włoszech. Autobusy są absolutnie zeroemisyjne...

By zmierzyć się z otyłością dzieci, lokalnymi korkami drogowymi i emisjami gazów cieplarnianych z samochodów: dzieci powinny chodzić do szkoły!


EPA: Czyste paliwa to rozwiązanie problemów społecznych

field"Przechodzenie Stanów Zjednoczonych na czyste paliwa odnawialne ma szanse złagodzić palące bolączki społeczne i rozwiązać długoterminowe problemy społeczeństwa amerykańskiego, od produkcji towarów, przez bezpieczeństwo narodowe, aż po zapewnienie czystej wody", stwierdziła Lisa Jackson, Administrator EPA (U.S. Environmental Protection Agency).


Oszczędzanie przez wyłączanie

pcZ opublikowanego właśnie dokumentu pt. "PC Energy Report 2009" dowiadujemy się, jak wiele zanieczyszczeń można uniknąć i ile pieniędzy zaoszczędzić, wyłączając nieużywane komputery.

Te maszyny zwiększają emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 20 milionów ton rocznie.


Koncerny samochodowe lobbują za paliwożernymi autami

autoAmerykańskie koncerny samochodowe zgłaszają się po kolejne wielomiliardowe, płacone przez podatników, pakiety pomocowe. A na co je wydają?

Na Florydzie olbrzymie pieniądze idą na opłacanie lobbystów, którzy robią, co tylko mogą, aby storpedować wysiłki gubernatora Charliego Crista, który chce wprowadzenia wyższych standardów spalania dla aut.

Przeprowadzone w lutym badania opinii publicznej na Florydzie pokazują, że 71 procent wyborców oczekuje wprowadzenia przepisów zobowiązujących producentów aut do obniżenia zużycia paliwa.


Co mogą zrobić firmy

Zielona firma - polityka klimatycznaBiznes może na wiele sposobów skutecznie wpłynąć na działania w kwestii klimatu, nawet na poziomie rządowym. Najpierw jednak musi zacząć od zbudowania swojej własnej wiarygodności w tym obszarze.
Firmy muszą znaleźć największą dostępną im dźwignię, mającą znaczący wpływ na oszczędzanie energii, i zastosować ją.
Jak to zrobić i jeszcze na tym skorzystać?


Nowe kierownictwo NOAA

Jane Lubchenko NOAANowym szefem NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) została Jane Lubchenco, która w ostatnich latach prowadziła badania nad wpływem ocieplania się klimatu na oceany. Mianowana przez prezydenta Baracka Obamę Lubchenco uważa, że "poprzednia administracja nie przejmowała się faktami naukowymi".
Zdaniem Lubchenco "Rzeczywisty wybór, przed którym stoimy, to wybór pomiędzy zapewnianiem sobie krótkoterminowych zysków ekonomicznych, a długoterminowym dostatkiem, który... jest zależny od dobrego stanu środowiska".


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto