Kategoria Rozwiązania systemowe


UE powinna ograniczyć emisje CO2 o 40 proc.

emisje-co2Unia Europejska może i powinna ograniczyć swoje emisje CO2 o 40 proc. do 2020 r. w porównaniu z rokiem 1990 - głosi opublikowany w Brukseli raport Sztokholmskiego Instytutu Środowiska i obrońców środowiska z Friends of the Earth Europe.


Australia: rewizja programu walki z emisją CO2 i pomoc dla emitentów

emisja-weglaRząd Australii zamierza zwiększyć rekompensaty dla podmiotów emitujących znaczną ilość CO2, koncernów węglowych oraz producentów energii elektrycznej. Jest to część zrewidowanego programu obrotu emisjami CO2, mającego na celu zapewnienie sobie przez rząd poparcia w parlamencie w trakcie kluczowego głosowania jeszcze w tym tygodniu.


Oszczędności energii w brytyjskich domach

energysavingBrytyjski program oszczędności energetycznej ma zapewnić ponad 1 mld € w celu zwiększenia energooszczędności w gospodarstwach domowych...

Wielka Brytania ogłosiła utworzenie pakietu, który ma zwiększyć efektywność energetyczną w gospodarstwach domowych. Program oszczędności energetycznej pomoże zaoszczędzić każdemu z nich około 350 € rocznie na kosztach energii.


Make love, not CO2!


Recepta na sukces

prof. Zbigniew BochniarzAgresywna polityka klimatyczna,  nowoczesna wizja, intensyfikacja działań w celu przestawienia gospodarki na bardziej energooszczędne technologie, to niezbędne czynniki trwałego rozwoju - powiedział prof. Zbigniew Bochniarz w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl


Energetyka jądrowa: przebieg debaty w Niemczech - podsumowanie

nuclear-power-generation"Wpływ na zdrowie też jest dla mnie oczywisty, największy odsetek dzieci chorych na białaczkę notuje się właśnie w okolicach elektrowni Krümmel" - powiedział Lutz Ribbe podczas spotkania dyskusyjnego na temat energetyki jądrowej. 14 września 2009 r. Instytut na rzecz Ekorozwoju przy współpracy z Fundacją Heinricha Bölla, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz EuroNature, zorganizował spotkanie dyskusyjne dotyczące energetyki jądrowej.


Rostowski: pomoc na walkę ze zmianami klimatu zbyt wysoka

Jacek RostowskiPolska nie akceptuje wysokiego wkładu Europy Środkowej i Wschodniej w pomoc finansową, która miałaby być udzielona przez kraje rozwinięte krajom rozwijającym się w ramach walki ze zmianami klimatu - oświadczył minister finansów Jacek Rostowski.


Pyrrusowe zwycięstwo

Polska - UEMedia doniosły o sukcesie Polski z powodu wyroku Sądu Pierwszej Instancji WE. Polska bowiem skarżyła Komisję Europejską za zbyt restrykcyjny limit uprawnień do handlu emisjami CO2 na okres 2008-2012. Wyrok Sądu I Instancji przyznaje rację naszemu krajowi w kwestii błędów proceduralnych przy zatwierdzaniu Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Handlu Emisjami (KPRU), co może prowadzić do uchylenia decyzji Komisji Europejskiej przyznającej Polsce uprawnienia w wysokości 208,5 mln ton CO2 . Polska występowała z propozycją 284 mln ton CO2. Nie można tutaj jednak mówić o sukcesie.


Dlaczego 100 W żarówki znikają ze sklepów?

"Tańsze" żarówki kosztują więcejZrobiłem krótką kalkulację dla jednej 100W żarówki: przy standardowym użyciu przez 4 godziny dziennie, oszczędność roczna na wymianie na świetlówkę energooszczędną na naszych rachunkach za energię wyniesie 48 zł. Jestem pewien, że podobne wyliczenia spowodowały, że KE postanowiła wycofać z użytku żarówki o największym watażu, gdyż oszczędność jest tu najlepiej zauważalna - powiedział Wojciech Stępniewski w wywiadzie dla portalu ChronmyKlimat.pl


Nowa jakość powietrza

Emisje dwutlenku węglaNowe normy mają wejść w życie od 2016 r. Zgodnie z propozycjami unijnymi elektrownie i elektrociepłownie o mocy powyżej 50 MW będą musiałyby ograniczyć emisje szkodliwych substancji do powietrza nawet o dwie trzecie w stosunku do obecnych norm. Definicja źródła spalania będzie też bardziej niekorzystna dla firm: obecnie za źródło uznaje się kocioł ciepłowniczy, w nowej dyrektywie będzie to komin. Regulacje uderzą najmocniej w elektrociepłownie miejskie.


Indie rozważają ograniczenie emisji - dobrowolne i bez zobowiązań

Korek na ulicach New DelhiDążąc do poprawienia swojego wizerunku na arenie międzynarodowej przed wielkim szczytem klimatycznym w Kopenhadze, Indie rozważają długo odrzucane ograniczenie emisji węglowych.


Przyszłość komunikacji w Warszawie

Nowoczesny tramwajDo przewiezienia jednej osoby samochodem potrzeba 5 razy więcej miejsca niż autobusem, 10 razy więcej niż rowerem, 20 razy więcej niż szybkim tramwajem. W przeciętnym autobusie jedzie średnio 80 osób. Wyobraźmy sobie jaką długość miałby sznur 80 samochodów, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości między nimi! I to jest właśnie przyczyna korkowania się miast. W Warszawie coraz więcej ludzi przesiada się z bardzo wydajnego środka transportu, jakim jest transport zbiorowy, do komunikacji indywidualnej, która wymaga wielokrotnie więcej przestrzeni.


José Manuel Barroso podczas kongresu European Economic Association w Barcelonie

José Manuel Barroso"Musimy zapewnić płynne przejście do gospodarki niskowęglowej, która będzie efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby naturalne. Cel ten stawia wiele możliwości i nie należy rozpatrywać go w kategoriach problemu." - powiedział José Manuel Barroso podczas kongresu European Economic Association w Barcelonie.


Połączenie rynków energetycznych Norwegii i Szwecji

Flagi Szwecji i NorwegiiSzwedzkie oraz norweskie ministerstwa gospodarki i energii ogłosiły zamiar utworzenia wspólnego rynku tzw. zielonych certyfikatów. Dodatkowo przewiduje się wspólne działania w celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.


Wraca temat darmowej komunikacji miejskiej

Wrocławski tramwajZ dużą satysfakcją zauważamy, że propagowany przez nas pomysł darmowej komunikacji miejskiej zatacza coraz szersze kręgi. Pisze o tym "Dziennik". Jak to możliwe, że opłaca się zrezygnować z wpływów do budżetu miasta z biletów? Jeśli autobusy i tramwaje będą darmowe, to korzystać z nich będzie więcej osób. To oznacza mniej samochodów na ulicach, a więc mniej korków, spalin i wydatków na remonty dróg.


Nowy system prognozowania klimatycznego

Przyrządy klimatologicznePodczas Światowej Konferencji Klimatycznej w Genewie uzgodniono utworzenie nowego systemu prognozowania klimatycznego, aby w ten sposób pomóc biedniejszym krajom w przystosowaniu się do zmian klimatu i umożliwić im lepsze przygotowanie na wypadek klęsk żywiołowych.


Komplementarny projekt polityki energetycznej

"Energia odnawialna"23 czerwca 2009 r. Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprezentował wyniki półtorarocznej pracy nad projektem Alternatywnej Polityki Energetycznej Polski do roku 2030, w skrócie APE. W projekcie uczestniczyło ponad 550 osób. Wzięli w nim udział wybitni specjaliści od energetyki oraz przedstawiciele wielu różnych środowisk społecznych.


Nowy sposób na pobudzenie ekologicznych inwestycji

"Zielona energia""Największą przeszkodą w inwestowaniu w ekologiczne projekty jest ogólny brak zaufania do stałości polityki rządu."- powiedział profesor Michael Mainelli z londyńskiej firmy zarządzającej ryzykiem. Według profesora Michaela Mainelli`ego z londyńskiej firmy zarządzającej ryzykiem, aby zachęcić inwestorów do inwestowania w projekty niskowęglowe, należałoby wyemitować obligacje, chroniące przed ryzykiem niewypełnienia przez rządy zobowiązań, dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu.


UE stawia na energooszczędne budownictwo

Dom pasywnyParlament Europejski przyjął nowelizację Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Od 2019 r. wszystkie nowe budynki powinny charakteryzować się zerowym zużyciem energii netto, co w praktyce oznacza, że mają produkować tyle samo energii, ile jej zużywają.


Survival odpowiedzią na kryzys energetyczny?

przetrwaniePrzekonani, że światowe dostawy ropy kurczą się, a światowa gospodarka zmierza w stronę katastrofy, wielu Amerykanów przeprowadza się w odosobnione miejsca, uczą się, jak samodzielnie przeżyć w terenie, jak oszczędzać paliwo, a nawet gromadzą broń, którą planują używać broniąc siebie i swoich zapasów przed zdesperowanymi tłumami ludzi, którzy nie pomyśleli na czas o przygotowaniach.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto