Kategoria Rozwiązania systemowe


Indie rozważają ograniczenie emisji - dobrowolne i bez zobowiązań

Korek na ulicach New DelhiDążąc do poprawienia swojego wizerunku na arenie międzynarodowej przed wielkim szczytem klimatycznym w Kopenhadze, Indie rozważają długo odrzucane ograniczenie emisji węglowych.


Przyszłość komunikacji w Warszawie

Nowoczesny tramwajDo przewiezienia jednej osoby samochodem potrzeba 5 razy więcej miejsca niż autobusem, 10 razy więcej niż rowerem, 20 razy więcej niż szybkim tramwajem. W przeciętnym autobusie jedzie średnio 80 osób. Wyobraźmy sobie jaką długość miałby sznur 80 samochodów, pamiętając o zachowaniu bezpiecznej odległości między nimi! I to jest właśnie przyczyna korkowania się miast. W Warszawie coraz więcej ludzi przesiada się z bardzo wydajnego środka transportu, jakim jest transport zbiorowy, do komunikacji indywidualnej, która wymaga wielokrotnie więcej przestrzeni.


José Manuel Barroso podczas kongresu European Economic Association w Barcelonie

José Manuel Barroso"Musimy zapewnić płynne przejście do gospodarki niskowęglowej, która będzie efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby naturalne. Cel ten stawia wiele możliwości i nie należy rozpatrywać go w kategoriach problemu." - powiedział José Manuel Barroso podczas kongresu European Economic Association w Barcelonie.


Połączenie rynków energetycznych Norwegii i Szwecji

Flagi Szwecji i NorwegiiSzwedzkie oraz norweskie ministerstwa gospodarki i energii ogłosiły zamiar utworzenia wspólnego rynku tzw. zielonych certyfikatów. Dodatkowo przewiduje się wspólne działania w celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.


Wraca temat darmowej komunikacji miejskiej

Wrocławski tramwajZ dużą satysfakcją zauważamy, że propagowany przez nas pomysł darmowej komunikacji miejskiej zatacza coraz szersze kręgi. Pisze o tym "Dziennik". Jak to możliwe, że opłaca się zrezygnować z wpływów do budżetu miasta z biletów? Jeśli autobusy i tramwaje będą darmowe, to korzystać z nich będzie więcej osób. To oznacza mniej samochodów na ulicach, a więc mniej korków, spalin i wydatków na remonty dróg.


Nowy system prognozowania klimatycznego

Przyrządy klimatologicznePodczas Światowej Konferencji Klimatycznej w Genewie uzgodniono utworzenie nowego systemu prognozowania klimatycznego, aby w ten sposób pomóc biedniejszym krajom w przystosowaniu się do zmian klimatu i umożliwić im lepsze przygotowanie na wypadek klęsk żywiołowych.


Komplementarny projekt polityki energetycznej

"Energia odnawialna"23 czerwca 2009 r. Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprezentował wyniki półtorarocznej pracy nad projektem Alternatywnej Polityki Energetycznej Polski do roku 2030, w skrócie APE. W projekcie uczestniczyło ponad 550 osób. Wzięli w nim udział wybitni specjaliści od energetyki oraz przedstawiciele wielu różnych środowisk społecznych.


Nowy sposób na pobudzenie ekologicznych inwestycji

"Zielona energia""Największą przeszkodą w inwestowaniu w ekologiczne projekty jest ogólny brak zaufania do stałości polityki rządu."- powiedział profesor Michael Mainelli z londyńskiej firmy zarządzającej ryzykiem. Według profesora Michaela Mainelli`ego z londyńskiej firmy zarządzającej ryzykiem, aby zachęcić inwestorów do inwestowania w projekty niskowęglowe, należałoby wyemitować obligacje, chroniące przed ryzykiem niewypełnienia przez rządy zobowiązań, dotyczących przeciwdziałaniu zmianom klimatu.


UE stawia na energooszczędne budownictwo

Dom pasywnyParlament Europejski przyjął nowelizację Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Od 2019 r. wszystkie nowe budynki powinny charakteryzować się zerowym zużyciem energii netto, co w praktyce oznacza, że mają produkować tyle samo energii, ile jej zużywają.


Survival odpowiedzią na kryzys energetyczny?

przetrwaniePrzekonani, że światowe dostawy ropy kurczą się, a światowa gospodarka zmierza w stronę katastrofy, wielu Amerykanów przeprowadza się w odosobnione miejsca, uczą się, jak samodzielnie przeżyć w terenie, jak oszczędzać paliwo, a nawet gromadzą broń, którą planują używać broniąc siebie i swoich zapasów przed zdesperowanymi tłumami ludzi, którzy nie pomyśleli na czas o przygotowaniach.


Prezydent Obama: cięcia w zużyciu energii są kluczem do uratowania planety

spaliny"Światowe dążenie do poprawy efektywności energetycznej będą osią strategii Prezydenta Obamy w przeciwdziałaniu zmianom klimatu", stwierdził Steven Chu, amerykański Sekretarz ds. Energii.

Chu wzywa do ogólnoświatowego inwestowania w projektowanie "zielonych" budynków pozwalających na ograniczenie energii.


20 procentowa redukcja emisji korzyścią dla transportu morskiego - raport

shippingWedług nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) sektor transportu morskiego mógłby znacznie obniżyć swoje emisje gazów cieplarnianych przynajmniej o piątą część bez ponoszenia kosztów netto.

Badania  stwierdzają, że szerokie spektrum działań ukierunkowanych na oszczędności paliwa może pomóc zmniejszyć emisje dwutlenku węgla.


Rowery to 'pierwsze nowoczesne pojazdy epoki postkopalnej'

bicycleJazda rowerem jest nie tylko korzystna dla zdrowia, może też pomóc uporać się z takimi globalnymi wyzwaniami jak zmiany klimatu czy uzależnienie od ropy, zaznaczyli eksperci zebrani na brukselskiej konferencji 'Velo-City'.

Rośnie świadomość, że jazda rowerem przyczynia się do redukcji problemu otyłości, korków drogowych, zmian klimatu i ogólnej poprawy jakości życia.


Przedmieście Freiburga wolne od aut

vaubanChociaż niezupełnie wolne od ruchu samochodowego, Vauban, dzielnica leżącego pod granicą szwajcarską Freiburga, można określić jako "przedmieście z ograniczonym ruchem samochodowym", znacznie różniące się od typowego. Najważniejszą różnicą jest zakaz jazdy samochodami po większości ulic, z wyjątkiem głównej ulicy, po której jeżdżą też tramwaje, oraz kilku ulic na obrzeżach. Domy nie mają podjazdów i garaży.


Bardziej rozważne używanie wody zmniejszy kryzys żywnościowy w przyszłości

blue-green-waterSprostanie wyzwaniu jakim jest zapotrzebowanie na wodę w przyszłości w obliczu skutków zmian klimatu i rosnącej populacji ludzkości może nie być takie trudne, jak jest to szeroko przedstawiane.

Jeśli całe zasoby wód w dorzeczach rzek, które zostały rozpoznane, byłyby lepiej zarządzane, kryzys żywnościowy mógłby być znacząco zredukowany.


Shell wzywa do zapobieżenia kryzysowi energetycznemu

Shell rafineria dymOpodatkowanie spalania paliw kopalnych pozwoli na odzwierciedlenie rzeczywistego kosztu wykorzystywania energii, stwierdził R. Caplan, przewodniczący Shell Australia.

Ekonomia użytkowania energii, w której konsumenci preferują tańsze jej źródła, bez oglądania się na szkody wyrządzane środowisku, nie ma żadnego sensu z punktu widzenia całości społeczeństwa.


Domagajmy się zaostrzenia przepisów budowlanych, by walczyć ze zmianami klimatu

buildingJeśli chcemy zapobiec zmianom klimatu, wszystkie kraje na świecie powinny wprowadzić ostrzejsze regulacje budowlane, stworzyć system dopłat rządowych oraz zachęty cenowe dla efektywnych energetycznie budynków.

Raport WBCSD przyniósł zalecenia dla działań dążących do zwiększenia efektywności energetycznej budynków istniejących i tych, które powstaną.


Norwegia: zakaz sprzedaży samochodów benzynowych od 2015 roku

hybrid-carNorweska propozycja zakazująca sprzedaż nowych, w pełni napędzanych benzyną samochodów od roku 2015 może zachęcić producentów do walki o przerzucenie się na produkcję bardziej zielonych modeli, uważa norweska Minister Finansów Kristin Halvorsen.

Propozycja ta, jako sposób na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, uzyskała poparcie wielu grup zajmujących się tematyką środowiskową.


Nowe domy same będą sobie produkować energię

judges-gavelJeśli legislatura stanowa przyjmie propozycje Lori Saldana - demokratki z San Diego, to właściciele kalifornijskich domów już za dekadę nie będą musieli płacić rachunków za elektrycznosć - ich domy będą ją wytwarzać same.

Według propozycji, wszystkie domy, których budowa zacznie się w 2020 roku będą musiały być budynkami zeroenergetycznymi


Jak przekonać ludzi, że powinniśmy odejść od paliw kopalnych?

kwiatyDla tych, którzy chcą przekonać ludzi, że ze względu na Zmiany Klimatu powinniśmy odchodzić od paliw kopalnych mam jedną radę: Nie próbujcie.

Elegancką stroną tego wielokierunkowego podejścia jest to, że któryś z tych argumentów zawsze trafi do Twojego słuchacza, niezależnie od tego, kim on będzie.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto