Kategoria Rozwiązania systemowe


Zielona Europa w kwarantannie. Co dla Polski wyniknie z Europejskiego Zielonego Ładu?

Rozwijana konsekwentnie od wielu lat polityka klimatyczna Unii Europejskiej weszła obecnie w nową fazę. Europejski Zielony Ład ma ambicję całościowej przebudowy gospodarczej UE.


Warunki techniczne muszą być zmienione

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o potrzebie termomodernizacji wielu budynków w Polsce oraz kosztach tego przedsięwzięcia.


Energia odnawialna może zasilić świat do 2050 roku

Uniwersytet Stanforda zebrał obszerne wyniki badań z całego świata, pokazujących silny konsensus odnośnie szybkiej możliwości odejścia od paliw kopalnych.


Zakazują grzejników w ogródkach. “To jak ogrzewanie mieszkania, w którym nie ma okien”

We Francji coraz więcej miejscowości zakazuje gazowego ogrzewania namiotów przy restauracjach, będących charakterystycznym elementem wielu miast Europy.


Europejski Zielony Ład – prawny obowiązek osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku

Komisja Europejska przedstawiła prawo klimatyczne, nakładające na Unię prawny obowiązek osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., zaś wszelkie projekty legislacyjne muszą być zgodne z tym celem. Przepisy mają być też wiążące dla Polski, na co narzeka rząd. Silniejsza krytyka jest jednak po drugiej stronie.


Złe wieści dla lotnictwa? Rośnie opór wobec rozbudowy portów

Brytyjski sąd uznał niedawno, że rozbudowa lotniska Heathrow jest niezgodna z celami klimatycznymi Porozumienia Paryskiego. Z kolei w Polsce nasila się sprzeciw wobec budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, motywowany negatywnym wpływem tej inwestycji na środowisko i klimat.


Choroba kapitalizmu niszczy świat

Kapitalistyczna gospodarka opierająca się na pomnażaniu pieniędzy odcisnęła swoje piętno na środowisku naturalnym. Rozwiązania takie jak OZE same w sobie nie wystarczą. Potrzebna jest zmiana systemu.


Energetyka w Europie odchodzi od węgla najszybciej w historii

W zeszłym roku europejskie emisje CO2 z sektora elektroenergetycznego spadły aż o 12%. Produkcja prądu w elektrowniach węglowych poleciała w dół o 24%.


Chiny wprowadzają zakaz jednorazowego plastiku

Chińskie ministerstwo środowiska oraz Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiadają ambitną walkę z jednorazowym plastikiem. Przyjęty oficjalnie plan zakłada stopniowe odchodzenie od wybranych form jednorazowego plastiku w ciągu najbliższych 5 lat.


Rynek aut elektrycznych rośnie wykładniczo

Z roku na rok szybko rośnie dostępność i popularność samochodów elektrycznych. Według analiz europejscy producenci samochodów szykują się na nowy rok, dążąc do obniżenia emisji CO2 stymulowaną przez politykę Unii Europejskiej.


Kate Wiseman: Kryzys klimatyczny nikogo nie obchodzi

Kate Wiseman, jest założycielką grupy Extinction Rebellion w Brnie, narodową koordynatorką XR w Czechach. Jest Brytyjką, do Czech przyjechała, żeby uczyć angielskiego. Mieszka w Pradze.


Anna Dymna, Dariusz Gnatowski namawiają do dbania o powietrze

W sieci pojawił się nowy spot, promujący kampanię społeczną “Nie truj sąsiada!”. W filmie wystąpili Anna Dymna, Dariusz Gnatowski i Kabaret Młodych Panów.


Wywiad z Krzysztofem Jodłowskim

Polacy martwią się zniszczeniem środowiska naturalnego, ale nie wiedzą, co z tym zrobić. W wywiadzie dla Ziemi na Rozdrożu Krzysztof Jodłowski, współautor przełomowego raportu „Ziemianie Atakują” przygotowanego przez Kantar Polska, opowiada o społecznych postawach wobec katastrofy klimatycznej, problemie inercji i negacji, oraz o tym co zrobić, aby ludzie zmienili swoje nawyki związane z niszczeniem środowiska.


Timmermans: pociągi zamiast samolotów, wodór zamiast węgla

Wiceszef Komisji Europejskiej przyrównuje problem globalnego ocieplenia do komety lecącej w kierunku Ziemi. Bruksela szykuje plan, jak uniknąć zderzenia. W ramach nowego pakietu działań proklimatycznych Komisja może wziąć pod uwagę m.in. wprowadzenie podatku węglowego, którym zostaną obłożone towary importowane z państw spoza Unii Europejskiej, których gospodarki nadal charakteryzują się wysoką emisyjnością.


Ekologiczny odcisk mody. Co z nim zrobić?

Badania przeprowadzone przez grupę usług środowiskowych Quantis pokazują, że przemysł odzieżowy i obuwniczy odpowiada za 8% światowych emisji CO2. Jeśli nic się nie zmieni i politycy za pośrednictwem regulacji nie wpłyną na branże modową, to do 2030 emisje te wzrosną o blisko połowę.


Pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za “grzechy ekologiczne”

Podczas Synodu Biskupów dla Amazonii pojawiła się dyskusja na temat “grzechów ekologicznych”. Choć biskupi – dopytywani o szczegóły podczas konferencji prasowej – nie wskazali konkretnych przykładów takich grzechów, zwrócono uwagę na ich związek z ludzką chciwością.


Panel obywatelski w Greater Cambridge: samochodom już dziękujemy

Jak zmniejszyć korki, poprawić jakość powietrza i usprawnić transport publiczny? To pytanie zadano losowo wyłonionej grupie mieszkańców Greater Cambridge. Choć korki dotyczą samego Cambridge, to do tego miasta dojeżdżają również osoby mieszkające w okolicy, stąd do udziału w panelu zaproszono również osoby z regionu. Wyniki, szczególnie z Polskiej perspektywy, można uznać za zaskakujące.


Prof. Piotr Skubała: Wszyscy musimy się nauczyć brać tyle, ile potrzebujemy, nigdy więcej

W najbliższym miesiącach będziecie mogli przeczytać serię wywiadów z ludźmi, którzy na różne sposoby starają się zmieniać współczesny świat na lepsze. Tytuł cyklu to “Jak naprawić świat?”


Duży wzrost udziału OZE w miksie energetycznym Niemiec

W pierwszej połowie 2019 roku pracujące za naszą zachodnią granicą odnawialne źródła energii osiągnęły 44-procentowy udział w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej – wynika z analizy zaprezentowanej przez federalne stowarzyszenie BDEW i instytut ZSW


Francja chce opodatkowania lotów. Emitujesz – płacisz

Francuski rząd zapowiada, że będzie starał się o to, by Komisja Europejska (w nowym kształcie) przychyliła się do uchylenia obostrzeń dotyczących paliw lotniczych. Zgodnie z obowiązującą dziś międzynarodową konwencją, paliwo lotnicze nie może zostać opodatkowane. Francuskie władze chcą, by w obliczu kryzysu klimatycznego zapis ten został uchylony.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto