Kategoria Rozwiązania systemowe


Europejski raport ESPAS: Globalne trendy do 2030 roku.

Następna dekada nakreśli przyszłość Europy i jej rolę na świecie. Presja na liberalne demokracje; wyzwania dla globalnego zarządzania; transformacja modeli ekonomicznych i samej tkanki społecznej; nowe zastosowania i nadużycia technologii; kontrastujące ze sobą wzorce demograficzne; oraz rosnący ślad ekologiczny ludzkości - świat jest na dobrej drodze do nowego porządku geopolitycznego, geoekonomicznego i geo-technologicznego.


Jak ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w UE o 55-65% do 2030 roku?

Wyznaczony w Europejskim Zielonym Ładzie cel neutralności klimatycznej (zero emisji gazów cieplarnianych do atmosfery netto) do 2050 roku jest dobrym drogowskazem, jednak jest dość odległy, a wejście na tę drogę wymaga działań już teraz


Francja: Konwent obywatelski ws. klimatu chce uznania ekobójstwa za przestępstwo

Obywatele - jak dostarczy im się informacji i mają możliwość ich przemyślenia - podejmują zdecydowanie lepsze decyzje niż politycy. Uwagę zwraca rekomendacja uczestników panelu aby dokonać reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO), aby w negocjacjach handlowych istniał obowiązek uwzględnienia paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.


Szkoły w Nowej Zelandii uczą, by w diecie zastąpić mięso i nabiał

W Nowej Zelandii wprowadzono zmiany w programach nauczania, kładąc nacisk na walkę ze zmianami klimatu. Teraz uczniowie będą się uczyć, w jaki sposób ich wybory żywieniowe wpływają na planetę. Zawarta w materiałach sugestia ograniczenia mięsa i nabiału w diecie spotkała się jednak z oburzeniem środowisk rolniczych.


Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone – kilka pytań o suszę w Polsce

Susza nie jest zjawiskiem nowym, jednak w ostatnich latach występuje coraz częściej. Działając proaktywnie, można ograniczać jej negatywne skutki. Kluczem do zniwelowania skutków suszy jest przede wszystkim wzmacnianie całego systemu przyrodniczego. Dziś wywiad o suszy i zapobieganiu jej, przeprowadzony przez współpracującego z Ziemią na Rozdrożu Radosława Zywerta z prof. Zbigniewem Karaczunem.


Dwie strategie UE: „Ochrona bioróżnorodności” i „Od pola do stołu”. Kierunek dobry, ale…

W ostatnim tygodniu Komisja Europejska przyjęła dwa dokumenty będące częścią Nowego Zielonego Ładu: strategię na rzecz ochrony bioróżnorodności, oraz strategię "Od pola do stołu".


WHO zaleca poruszanie się rowerem. Europejskie miasta będą to ułatwiać

Europejskie miasta chcą, by ich mieszkańcy częściej korzystali z roweru i przemieszczali się pieszo. Inaczej ulice największych metropolii mogą stanąć w ogromnych korkach. Powód? Spadek zaufania do komunikacji miejskiej w czasie zagrożenia pandemią. Przesiadkę na rower w wytycznych dotyczących poruszania się zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, a ułatwienia dla cyklistów planuje między innymi Bruksela i Paryż


Zielona Europa w kwarantannie. Co dla Polski wyniknie z Europejskiego Zielonego Ładu?

Rozwijana konsekwentnie od wielu lat polityka klimatyczna Unii Europejskiej weszła obecnie w nową fazę. Europejski Zielony Ład ma ambicję całościowej przebudowy gospodarczej UE.


Warunki techniczne muszą być zmienione

Dr Ludomir Duda, doradca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi o potrzebie termomodernizacji wielu budynków w Polsce oraz kosztach tego przedsięwzięcia.


Energia odnawialna może zasilić świat do 2050 roku

Uniwersytet Stanforda zebrał obszerne wyniki badań z całego świata, pokazujących silny konsensus odnośnie szybkiej możliwości odejścia od paliw kopalnych.


Zakazują grzejników w ogródkach. “To jak ogrzewanie mieszkania, w którym nie ma okien”

We Francji coraz więcej miejscowości zakazuje gazowego ogrzewania namiotów przy restauracjach, będących charakterystycznym elementem wielu miast Europy.


Europejski Zielony Ład – prawny obowiązek osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku

Komisja Europejska przedstawiła prawo klimatyczne, nakładające na Unię prawny obowiązek osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., zaś wszelkie projekty legislacyjne muszą być zgodne z tym celem. Przepisy mają być też wiążące dla Polski, na co narzeka rząd. Silniejsza krytyka jest jednak po drugiej stronie.


Złe wieści dla lotnictwa? Rośnie opór wobec rozbudowy portów

Brytyjski sąd uznał niedawno, że rozbudowa lotniska Heathrow jest niezgodna z celami klimatycznymi Porozumienia Paryskiego. Z kolei w Polsce nasila się sprzeciw wobec budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, motywowany negatywnym wpływem tej inwestycji na środowisko i klimat.


Choroba kapitalizmu niszczy świat

Kapitalistyczna gospodarka opierająca się na pomnażaniu pieniędzy odcisnęła swoje piętno na środowisku naturalnym. Rozwiązania takie jak OZE same w sobie nie wystarczą. Potrzebna jest zmiana systemu.


Energetyka w Europie odchodzi od węgla najszybciej w historii

W zeszłym roku europejskie emisje CO2 z sektora elektroenergetycznego spadły aż o 12%. Produkcja prądu w elektrowniach węglowych poleciała w dół o 24%.


Chiny wprowadzają zakaz jednorazowego plastiku

Chińskie ministerstwo środowiska oraz Państwowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (NDRC) zapowiadają ambitną walkę z jednorazowym plastikiem. Przyjęty oficjalnie plan zakłada stopniowe odchodzenie od wybranych form jednorazowego plastiku w ciągu najbliższych 5 lat.


Rynek aut elektrycznych rośnie wykładniczo

Z roku na rok szybko rośnie dostępność i popularność samochodów elektrycznych. Według analiz europejscy producenci samochodów szykują się na nowy rok, dążąc do obniżenia emisji CO2 stymulowaną przez politykę Unii Europejskiej.


Kate Wiseman: Kryzys klimatyczny nikogo nie obchodzi

Kate Wiseman, jest założycielką grupy Extinction Rebellion w Brnie, narodową koordynatorką XR w Czechach. Jest Brytyjką, do Czech przyjechała, żeby uczyć angielskiego. Mieszka w Pradze.


Anna Dymna, Dariusz Gnatowski namawiają do dbania o powietrze

W sieci pojawił się nowy spot, promujący kampanię społeczną “Nie truj sąsiada!”. W filmie wystąpili Anna Dymna, Dariusz Gnatowski i Kabaret Młodych Panów.


Wywiad z Krzysztofem Jodłowskim

Polacy martwią się zniszczeniem środowiska naturalnego, ale nie wiedzą, co z tym zrobić. W wywiadzie dla Ziemi na Rozdrożu Krzysztof Jodłowski, współautor przełomowego raportu „Ziemianie Atakują” przygotowanego przez Kantar Polska, opowiada o społecznych postawach wobec katastrofy klimatycznej, problemie inercji i negacji, oraz o tym co zrobić, aby ludzie zmienili swoje nawyki związane z niszczeniem środowiska.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto