Kategoria Rozwiązania systemowe


Hiszpania ogranicza prędkość w miastach do 30 km/h

Hiszpania zdecydowała się ograniczyć dopuszczalną prędkość na drogach miejskich do 30 kilometrów na godzinę. W przypadku dróg jednokierunkowych ma to być nawet mniej i limit prędkości określono na 20 kilometrów na godzinę. Samorządom dano sześć miesięcy na dostosowanie się do regulacji, jednak niektóre zrobiły to już wcześniej.


Planowane postarzanie produktu generuje góry elektrośmieci. UE chce z tym walczyć

Od 2021 r. w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy wymierzone w praktykę planowego postarzania produktów. Producenci zostaną zmuszeni do tworzenia trwalszych sprzętów AGD i RTV. Regulacje nie obejmą jednak tzw. małej elektroniki. Smartfony, tablety czy ekspresy do kawy, które przedwcześnie zakończą żywot, wciąż będą zasilały rosnące góry elektrośmieci.


UE chce zmodernizować 35 milionów budynków. Nadchodzi “fala renowacji”

Komisja Europejska opublikowała propozycję głównych założeń strategii “Fali Renowacji” (ang. Renovation Wave), w ramach której znacząco miałoby się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej. Inwestycje mają pomóc nie tylko w walce z coraz szybszymi zmianami klimatu – poprawie uległaby także jakość powietrza.


Parlament Europejski za ambitniejszą polityką klimatyczną. Emisje CO2 mają spaść o 60% do 2030 r.

Parlament Europejski poparł w głosowaniu cząstkowym przyjęcie ambitniejszego celu klimatycznego dla Wspólnoty. Europosłowie opowiedzieli się za redukcją emisji CO2 o 60 proc. do roku 2030 (względem roku 1990). Decyzje PE będą punktem wyjścia do dalszych negocjacji z Komisją Europejską i państwami członkowskimi.


Mniej aut na ulicach, lepszy transport publiczny. To postulaty wrocławskiego panelu obywatelskiego

Po raz kolejny okazuje się, że mieszkańcy miast nie patrzą na transport tylko przez pryzmat samochodu. We Wrocławiu zmniejszenie udziału aut w ruchu na rzecz innych środków transportu popiera ogromna część mieszkańców – tak wynika z przeprowadzonego właśnie panelu obywatelskiego.


Komisja proponuje ambitniejszy cel klimatyczny: obniżenie emisji do 2030 r. o 55%

Komisja Europejska przedstawiła 22 września plan obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. o co najmniej 55% w stosunku do poziomu z 1990 r.


WT 2021 i co dalej?

Zbliża się ważna z punktu widzenia rynku budowlanego data 1 stycznia 2021 r. W tym dniu zaczną obowiązywać nowe wskaźniki efektywności energetycznej, zdefiniowane w Warunkach Technicznych (WT). Nowe nie znaczy w tym przypadku nieznane, bo ich nadejście zostało ogłoszone już w 2012 r., kiedy to zmieniono rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Europejski Zielony Ład w pięciu punktach

Europejski Zielony Ład to nowa strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Jej celem jest głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki Unii Europejskiej, która z trzeciego największego źródła emisji gazów cieplarnianych na świecie ma w ciągu trzech dekad stać się pierwszym obszarem neutralnym klimatycznie. Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o Zielonym Ładzie, w pięciu krótkich punktach.


Chcą zakazu promowania SUV-ów. “Skończyliśmy z reklamowaniem papierosów, czas na auta”

Rozpoczęta niedawno kampania społeczna w Wielkiej Brytanii nawołuje do zakazu reklamowania SUV-ów, czyli popularnych osobowych terenówek. Według jej autorów przemawia za tym szkodliwość emisji pochodzących z tego segmentu pojazdów. Ich zdaniem nie powinny być reklamowane, podobnie jak papierosy.


Strefa bez diesli prawie w całym Krakowie? Zakaz wjazdu nawet dla aut z 2014 roku

Praktycznie cały Kraków może stać się strefą bez starych diesli. Ograniczenia mają dotknąć również posiadaczy aut benzynowych, a w centrum mieszkańcy wyraźnie zwolnią. To propozycje wojewódzkich władz, które chcą zadbać o jakość powietrza w mieście. Możliwe jednak, że nawet po przegłosowaniu, staną się one martwym prawem


Spalanie śmieci się nie opłaca

Zjadamy mikroplastik, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Jakby tego było mało, na horyzoncie pojawił się nowy truciciel, który poczyna sobie coraz śmielej – spalarNIE odpadów. W Polsce jak grzyby po deszczu wyrastają pomysły ich budowania w kolejnych miastach.


Niemiecki operator sieci szykuje się na 100 % energii z OZE

Obsługujący system energetyczny we wschodniej części Niemiec operator 50Hertz deklaruje przygotowanie się na sytuację, w której całość energii przesyłanej jego sieciami będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.


Europejski raport ESPAS: Globalne trendy do 2030 roku.

Następna dekada nakreśli przyszłość Europy i jej rolę na świecie. Presja na liberalne demokracje; wyzwania dla globalnego zarządzania; transformacja modeli ekonomicznych i samej tkanki społecznej; nowe zastosowania i nadużycia technologii; kontrastujące ze sobą wzorce demograficzne; oraz rosnący ślad ekologiczny ludzkości - świat jest na dobrej drodze do nowego porządku geopolitycznego, geoekonomicznego i geo-technologicznego.


Jak ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w UE o 55-65% do 2030 roku?

Wyznaczony w Europejskim Zielonym Ładzie cel neutralności klimatycznej (zero emisji gazów cieplarnianych do atmosfery netto) do 2050 roku jest dobrym drogowskazem, jednak jest dość odległy, a wejście na tę drogę wymaga działań już teraz


Francja: Konwent obywatelski ws. klimatu chce uznania ekobójstwa za przestępstwo

Obywatele - jak dostarczy im się informacji i mają możliwość ich przemyślenia - podejmują zdecydowanie lepsze decyzje niż politycy. Uwagę zwraca rekomendacja uczestników panelu aby dokonać reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO), aby w negocjacjach handlowych istniał obowiązek uwzględnienia paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.


Szkoły w Nowej Zelandii uczą, by w diecie zastąpić mięso i nabiał

W Nowej Zelandii wprowadzono zmiany w programach nauczania, kładąc nacisk na walkę ze zmianami klimatu. Teraz uczniowie będą się uczyć, w jaki sposób ich wybory żywieniowe wpływają na planetę. Zawarta w materiałach sugestia ograniczenia mięsa i nabiału w diecie spotkała się jednak z oburzeniem środowisk rolniczych.


Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone – kilka pytań o suszę w Polsce

Susza nie jest zjawiskiem nowym, jednak w ostatnich latach występuje coraz częściej. Działając proaktywnie, można ograniczać jej negatywne skutki. Kluczem do zniwelowania skutków suszy jest przede wszystkim wzmacnianie całego systemu przyrodniczego. Dziś wywiad o suszy i zapobieganiu jej, przeprowadzony przez współpracującego z Ziemią na Rozdrożu Radosława Zywerta z prof. Zbigniewem Karaczunem.


Dwie strategie UE: „Ochrona bioróżnorodności” i „Od pola do stołu”. Kierunek dobry, ale…

W ostatnim tygodniu Komisja Europejska przyjęła dwa dokumenty będące częścią Nowego Zielonego Ładu: strategię na rzecz ochrony bioróżnorodności, oraz strategię "Od pola do stołu".


WHO zaleca poruszanie się rowerem. Europejskie miasta będą to ułatwiać

Europejskie miasta chcą, by ich mieszkańcy częściej korzystali z roweru i przemieszczali się pieszo. Inaczej ulice największych metropolii mogą stanąć w ogromnych korkach. Powód? Spadek zaufania do komunikacji miejskiej w czasie zagrożenia pandemią. Przesiadkę na rower w wytycznych dotyczących poruszania się zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, a ułatwienia dla cyklistów planuje między innymi Bruksela i Paryż


Zielona Europa w kwarantannie. Co dla Polski wyniknie z Europejskiego Zielonego Ładu?

Rozwijana konsekwentnie od wielu lat polityka klimatyczna Unii Europejskiej weszła obecnie w nową fazę. Europejski Zielony Ład ma ambicję całościowej przebudowy gospodarczej UE.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto