Waszyngton negocjuje z administracją Jaira Bolsonaro w sprawie
ograniczenia karczowania lasów deszczowych. Wycinka w Amazonii może
zostać ograniczona, jeśli władze Brazylii dostaną miliard dolarów pomocy
rocznie.
Od marca w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy nakładające na producentów sprzętu RTV i AGD szereg obowiązków. „Prawo do naprawy” ma przynieść korzyści nie tylko konsumentom, ale też pomóc ograniczyć ilość elektrośmieci oraz zmniejszyć emisje CO2.
Francuski parlament w tym tygodniu rozpoczął pracę nad kluczową ustawą
dotyczącą polityki ekologicznej państwa. 69-punktowy dokument zawiera
propozycje dotyczące między innymi ograniczeń w ruchu lotniczym i
spedycji
Europejska Strategia na rzecz Bioróżnorodności 2030 staje się ostatnio
tematem dyskusji na krajowym forum. Strategia dotyczy wielu różnych
aspektów ochrony przyrody (morza, wody śródlądowe, obszary podmokłe,
bezleśne, stepowe…). Jednak w naszych warunkach geograficznych nie ulega
wątpliwości, że oś problemu i wynikających z niego dylematów dotyczy
przede wszystkim zagadnienia lasów.
Polska w ruinie! Większość Czytelników zna skądinąd to hasło. Mimo, że zostało wypowiedziane w innym kontekście, doskonale pasuje do tego, co dzieje się w ochronie przyrody oraz zarządzaniu zasobami przyrodniczymi Polski.
Ecosia to internetowa wyszukiwarka, którą założono w 2009 r. Od tamtej pory jej twórcy posadzili 120 mln drzew na całym świecie. Tylko dlatego, że ludzie z niej korzystają.
Jeśli trudno nam wyobrazić sobie letni grill bez papierowych talerzy,
kubków i plastikowych widelców, to musimy zacząć się oswajać z tą myślą.
Za kilkanaście tygodni produkty te zostaną bowiem wycofane ze sprzedaży
na terenie Unii Europejskiej.
Moc elektrowni słonecznych w Polsce wzrosła do 4 GW. W samym 2020 roku uruchomiliśmy 2,4 GW nowych instalacji PV za 10 mld zł. Ile z tych pieniędzy zostało w Polsce, wspierając naszą gospodarkę i przemysł? Sprawdzamy.
Najnowszy raport National Academies of Sciences, Engineering and Medicine pokazuje nie tylko, że Stany Zjednoczone mogą osiągnąć zerowy poziom emisji CO2 netto do 2050 roku. Według ekspertów odejście od paliw kopalnych może przynieść liczne korzyści.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiada zwołanie międzynarodowego szczytu klimatycznego. Miałby się on odbyć 22 kwietnia, zaproszeni będą najważniejsi przywódcy państw świata. Wcześniej Biden ma przedstawić nowe cele redukcji gazów cieplarnianych.
Kolejny rok suszy sprawia, że polscy rolnicy jak nikt inny rozumieją
finansowe konsekwencje zmiany klimatu. Smutna wiadomość jest taka, że
zmiany klimatyczne postępują i duża zmiana klimatu jest już nieunikniona.
Istnieje przepaść pomiędzy ambitnymi planami ochrony klimatu omawianymi przez liderów zaawansowanych gospodarek a możliwościami krajów rozwijających się. Sam graniczny podatek węglowy nie wystarczy do przekonania biedniejszych krajów do osiągnięcia celów klimatycznych.
Krakowski magistrat chwali się sukcesami w walce ze smogiem. Według danych zgromadzonych przez urzędników w 2020 roku mieszkańcy rzadziej oddychali niezdrowym powietrzem. Mimo to za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa w walce ze smogiem.
Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znaczącej części kraju. W przygotowanym raporcie zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość całodobowego oświetlenia, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.
Na miastach ciąży bardzo duża odpowiedzialność związana z
przeciwdziałaniem negatywnym konsekwencjom zmian klimatu. Europejski
Zielony Ład stanowi dziś natomiast ogromny bodziec dla wdrażania nowej,
zrównoważonej logiki rozwoju obszarów zurbanizowanych.
Ochrona przyrody za każdego rządu w Polsce miała mocno pod górkę. Od
2016 r. obserwujemy pogłębianie demontażu systemu ochrony przyrody.
Oprócz zmiany prawa realizującej interesy wielkiego biznesu i lobby
eksploatującego przyrodę (Lex Szyszko, Lex Ardanowski, Lex Inwestor)
dramatycznej dewastacji uległa także praktyka stosowania prawa.
Hiszpania zdecydowała się ograniczyć dopuszczalną prędkość na drogach miejskich do 30 kilometrów na godzinę. W przypadku dróg jednokierunkowych ma to być nawet mniej i limit prędkości określono na 20 kilometrów na godzinę. Samorządom dano sześć miesięcy na dostosowanie się do regulacji, jednak niektóre zrobiły to już wcześniej.
Od 2021 r. w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy wymierzone w praktykę planowego postarzania produktów. Producenci zostaną zmuszeni do tworzenia trwalszych sprzętów AGD i RTV. Regulacje nie obejmą jednak tzw. małej elektroniki. Smartfony, tablety czy ekspresy do kawy, które przedwcześnie zakończą żywot, wciąż będą zasilały rosnące góry elektrośmieci.
Komisja Europejska opublikowała propozycję głównych założeń strategii “Fali Renowacji” (ang. Renovation Wave), w ramach której znacząco miałoby się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej. Inwestycje mają pomóc nie tylko w walce z coraz szybszymi zmianami klimatu – poprawie uległaby także jakość powietrza.
Parlament Europejski poparł w głosowaniu cząstkowym przyjęcie ambitniejszego celu klimatycznego dla Wspólnoty. Europosłowie opowiedzieli się za redukcją emisji CO2 o 60 proc. do roku 2030 (względem roku 1990). Decyzje PE będą punktem wyjścia do dalszych negocjacji z Komisją Europejską i państwami członkowskimi.
Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.