Kategoria Rozwiązania systemowe


Miliard dolarów rocznie za uratowanie Amazonii? Brazylia stawia warunki

Waszyngton negocjuje z administracją Jaira Bolsonaro w sprawie ograniczenia karczowania lasów deszczowych. Wycinka w Amazonii może zostać ograniczona, jeśli władze Brazylii dostaną miliard dolarów pomocy rocznie.


Zamiast wyrzucać – napraw. Nowe prawo w UE

Od marca w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy nakładające na producentów sprzętu RTV i AGD szereg obowiązków.  „Prawo do naprawy” ma przynieść korzyści nie tylko konsumentom, ale też pomóc ograniczyć ilość elektrośmieci oraz zmniejszyć emisje CO2.


Nowe prawo klimatyczne we Francji: likwidacja lotów krajowych, zakaz sprzedaży kopcących aut

Francuski parlament w tym tygodniu rozpoczął pracę nad kluczową ustawą dotyczącą polityki ekologicznej państwa. 69-punktowy dokument zawiera propozycje dotyczące między innymi ograniczeń w ruchu lotniczym i spedycji


Polskie lasy a Europejska Strategia na rzecz Bioróżnorodności – czas na mądre decyzje

Europejska Strategia na rzecz Bioróżnorodności 2030 staje się ostatnio tematem dyskusji na krajowym forum. Strategia dotyczy wielu różnych aspektów ochrony przyrody (morza, wody śródlądowe, obszary podmokłe, bezleśne, stepowe…). Jednak w naszych warunkach geograficznych nie ulega wątpliwości, że oś problemu i wynikających z niego dylematów dotyczy przede wszystkim zagadnienia lasów.


Nowy sposób zarządzania polskimi lasami

Polska w ruinie! Większość Czytelników zna skądinąd to hasło. Mimo, że zostało wypowiedziane w innym kontekście, doskonale pasuje do tego, co dzieje się w ochronie przyrody oraz zarządzaniu zasobami przyrodniczymi Polski.


Korzystasz z wyszukiwarki Ecosia? W zamian posadzą drzewa

Ecosia to internetowa wyszukiwarka, którą założono w 2009 r. Od tamtej pory jej twórcy posadzili 120 mln drzew na całym świecie. Tylko dlatego, że ludzie z niej korzystają.


Ostatnie miesiące jednorazowego plastiku w UE

Jeśli trudno nam wyobrazić sobie letni grill bez papierowych talerzy, kubków i plastikowych widelców, to musimy zacząć się oswajać z tą myślą. Za kilkanaście tygodni produkty te zostaną bowiem wycofane ze sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.


W 2020 zainwestowaliśmy w fotowoltaikę 10 mld zł. Ile z tego zostanie w Polsce?

Moc elektrowni słonecznych w Polsce wzrosła do 4 GW. W samym 2020 roku uruchomiliśmy 2,4 GW nowych instalacji PV za 10 mld zł. Ile z tych pieniędzy zostało w Polsce, wspierając naszą gospodarkę i przemysł? Sprawdzamy.


Stany Zjednoczone mogą dekarbonizować gospodarkę do 2050 roku. I na tym skorzystać

Najnowszy raport National Academies of Sciences, Engineering and Medicine pokazuje nie tylko, że Stany Zjednoczone mogą osiągnąć zerowy poziom emisji CO2 netto do 2050 roku. Według ekspertów odejście od paliw kopalnych może przynieść liczne korzyści.


Zielona rewolucja w USA: koniec z pozwoleniami na wydobycie ropy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiada zwołanie międzynarodowego szczytu klimatycznego. Miałby się on odbyć 22 kwietnia, zaproszeni będą najważniejsi przywódcy państw świata. Wcześniej Biden ma przedstawić nowe cele redukcji gazów cieplarnianych.


Rolnictwo a zmiany klimatyczne: od problemu do części rozwiązania

Kolejny rok suszy sprawia, że polscy rolnicy jak nikt inny rozumieją finansowe konsekwencje zmiany klimatu. Smutna wiadomość jest taka, że zmiany klimatyczne postępują i duża zmiana klimatu jest już nieunikniona.


Gospodarki rozwijające się potrzebują sprawiedliwszego wsparcia na drodze do dekarbonizacji

Istnieje przepaść pomiędzy ambitnymi planami ochrony klimatu omawianymi przez liderów zaawansowanych gospodarek a możliwościami krajów rozwijających się. Sam graniczny podatek węglowy nie wystarczy do przekonania biedniejszych krajów do osiągnięcia celów klimatycznych.


Powietrze w Krakowie mimo wszystko czystsze. Duży smog dwa razy rzadziej niż w 2018 roku

Krakowski magistrat chwali się sukcesami w walce ze smogiem. Według danych zgromadzonych przez urzędników w 2020 roku mieszkańcy rzadziej oddychali niezdrowym powietrzem. Mimo to za wcześnie na ogłoszenie zwycięstwa w walce ze smogiem.


Zanieczyszczenie światłem zaburza rytm życia ludzi i przyrody. W UK chcą z nim walczyć

Międzypartyjna grupa brytyjskich parlamentarzystów domaga się od rządu walki z zanieczyszczeniem świetlnym, które dotyka znaczącej części kraju. W przygotowanym raporcie zwracają uwagę na potencjalną szkodliwość całodobowego oświetlenia, zarówno dla ludzi, jak i przyrody.


Miasta wobec wyzwań klimatycznych – transformacja, nie kontynuacja

Na miastach ciąży bardzo duża odpowiedzialność związana z przeciwdziałaniem negatywnym konsekwencjom zmian klimatu. Europejski Zielony Ład stanowi dziś natomiast ogromny bodziec dla wdrażania nowej, zrównoważonej logiki rozwoju obszarów zurbanizowanych.


O reformie lasów mówimy poważnie

Ochrona przyrody za każdego rządu w Polsce miała mocno pod górkę. Od 2016 r. obserwujemy pogłębianie demontażu systemu ochrony przyrody. Oprócz zmiany prawa realizującej interesy wielkiego biznesu i lobby eksploatującego przyrodę (Lex Szyszko, Lex Ardanowski, Lex Inwestor) dramatycznej dewastacji uległa także praktyka stosowania prawa.


Hiszpania ogranicza prędkość w miastach do 30 km/h

Hiszpania zdecydowała się ograniczyć dopuszczalną prędkość na drogach miejskich do 30 kilometrów na godzinę. W przypadku dróg jednokierunkowych ma to być nawet mniej i limit prędkości określono na 20 kilometrów na godzinę. Samorządom dano sześć miesięcy na dostosowanie się do regulacji, jednak niektóre zrobiły to już wcześniej.


Planowane postarzanie produktu generuje góry elektrośmieci. UE chce z tym walczyć

Od 2021 r. w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy wymierzone w praktykę planowego postarzania produktów. Producenci zostaną zmuszeni do tworzenia trwalszych sprzętów AGD i RTV. Regulacje nie obejmą jednak tzw. małej elektroniki. Smartfony, tablety czy ekspresy do kawy, które przedwcześnie zakończą żywot, wciąż będą zasilały rosnące góry elektrośmieci.


UE chce zmodernizować 35 milionów budynków. Nadchodzi “fala renowacji”

Komisja Europejska opublikowała propozycję głównych założeń strategii “Fali Renowacji” (ang. Renovation Wave), w ramach której znacząco miałoby się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej. Inwestycje mają pomóc nie tylko w walce z coraz szybszymi zmianami klimatu – poprawie uległaby także jakość powietrza.


Parlament Europejski za ambitniejszą polityką klimatyczną. Emisje CO2 mają spaść o 60% do 2030 r.

Parlament Europejski poparł w głosowaniu cząstkowym przyjęcie ambitniejszego celu klimatycznego dla Wspólnoty. Europosłowie opowiedzieli się za redukcją emisji CO2 o 60 proc. do roku 2030 (względem roku 1990). Decyzje PE będą punktem wyjścia do dalszych negocjacji z Komisją Europejską i państwami członkowskimi.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto