Kategoria Powiązania

Klimat zmienia granice w Europie - i na świecie

alpyGranica pomiędzy Szwajcarią i Włochami musi być poprowadzona na nowo. Winny nie jest konflikt dyplomatyczny, a ocieplenie klimatu. Granica biegnie po lodowcach, a te znikają. Podobny problem jest na granicy włosko-francuskiej i włosko-austriackiej.

Włoska Partia Demokratyczna przygotowuje już nawet nową ustawę ustalającą przebieg granic.


Życie w Epoce Głupoty

Age-of-stupidLondyn tonie, nie uda się po raz trzeci odbudować Nowego Orleanu, Arktyka topnieje. Rolnictwo upadnie, co stanie się przyczyną zamieszek, a w końcu runie cała cywilizacja…
Taką wizję przedstawia wstęp do nowej produkcji brytyjskiego kina niezależnego "The Age of Stupid" ("Epoka Głupoty").


Arcybiskup Canterbury: Bóg "nie ześle nam szczęśliwego zakończenia"

Rowanwilliams"Bóg nie zainterweniuje, aby zapobiec działaniom ludzkości prowadzących do katastrofalnego niszczenia środowiska", ostrzegł Arcybiskup Canterbury.

W swoim wykładzie, Dr Rowan Williams wezwał do "radykalnej odmiany serc", aby zapobiec katastrofalnym zmianom klimatu.


Smog skraca Polakom życie o 9 miesięcy

smogChociaż najczęściej informuje się o smogu zatruwającym miasta w Chinach i Indiach, to jednak w Polsce wcale nie jest lepiej.

W bezwietrzne dni zanieczyszczenia emitowane przez kominy zakładów przemysłowych, silniki samochodów i piece węglowe nie są w stanie się rozwiać i gromadząc się przy powierzchni ziemi zatruwają nasz układ oddechowy.


Zapewnienie żywności, energii i wody stanie się coraz trudniejsze

suszaProfesor John Beddington, jeden z wiodących naukowców brytyjskich, ostrzegł polityków i przemysłowców, że mamy co najwyżej 20 lat, aby przygotować się na nadciągający sztorm - wywołane przez zmiany klimatu problemy z zapewnieniem dostaw żywności i wody oraz trudności z zapewnieniem energii. W przeciwnym wypadku mogą nas czekać zamieszki, konflikty i masowe migracje.

Problemy nasili postępujący wzrost populacji i zmiana zwyczajów żywieniowych prowadząca do wzrostu zapotrzebowania na żywność, wodę i energię, co spowoduje wzrost cen i doprowadzi do powszechnych niedoborów.


Zbudować bardziej zrównoważone miasta

cityLondyn, Paryż, Rzym, Nowy Jork. Jeśli coś miałoby reprezentować naszą cywilizację, to byłoby to "miasto". W miastach mieszka już połowa ludzkości, a w ciągu kilku dekad może być to już 3/4. A może i nie...?

Miasta będą musiały zmierzyć się z potrójnym wyzwaniem: zmian klimatu, niedoborami energii i zasobów oraz zerwanymi liniami zaopatrzenia.


Globalne wyzwanie dla 'bezpieczeństwa narodowego' narasta na granicach Bangladeszu

Granica-Bangladesz-IndieWysoki, ciężki płot z drutu kolczastego przecina puste pole porośnięte wysoką trawą i tamaryndem.

To nie zmiany klimatu zapoczątkowały budowę tej bariery, ale dostarczają one Indiom nowych, mocnych argumentów dla jej utrzymania i rozbudowy.

Z tej strony bariery, podnoszący się poziom oceanu wywołany zmianami klimatu powoduje zalewanie nisko położonych terenów Bangladeszu.


Australia Wysycha

murrayCo stanie się, gdy zaczynie się zmieniać klimat, wyschną rzeki, a dotychczasowy sposób życia dobiegnie końca?

Ludzie z australijskiego dorzecza rzek Murray i Darling dowiadują się o tym już teraz.

Na poboczu, gdzieś w południowo-wschodniej Australii siedzi mężczyzna w nieruchomym aucie rozmyślając, na jak wiele sposobów jego świat wysechł.


Story of Stuff - Opowieść o Rzeczach

Story of Stuff

story of stuffOd wydobycia surowców, przez produkcję, sprzedaż, użycie po utylizację, nasze rzeczy i ich cykl żywotności wpływają na życie całych społeczeństw - w większości w sposób ukryty przed naszym wzrokiem. Story of Stuff (Opowieść o Rzeczach) to 20-minutowy, wypełniony informacjami film, pokazujący drugą stronę naszej produkcji i wzorców konsumpcji.
Story of Stuff pokazuje powiązania pomiędzy wielką ilością zagadnień społecznych i środowiskowych, wzywając jednocześnie do stworzenia bardziej zrównoważonej gospodarki. Ten film nauczy Cię czegoś, rozśmieszy, a być może nawet na zawsze zmieni sposób, w jaki postrzegasz otaczające Cię rzeczy.


Czy wzrost PKB sam w sobie jest miarą dobrobytu

Pułapka wzrostu PKBWzrost dochodu narodowego PKB nie mierzy jakości życia i pomija ważne i rozległe części gospodarki, gdzie wymiana nie ma charakteru monetarnego - rodzinę, opiekę i pracę społeczną - elementy tworzące cywilizację.

Opracowany został cały szereg innych wskaźników, np. MDP (measure of domestic progress - miernik postępu), ISEW (index of sustainable economic welfare), GPI (genuine progress indicator). Biorą one pod uwagę korzyści wynikające z pracy w domu, uwzględniają korekty na rozwarstwienie dochodów, odejmują koszty społeczne (takie jak wzrost przestępczości, korki uliczne czy rozpad rodzin) i środowiskowe (takie jak zanieczyszczenie powietrza, wyczerpywanie zasobów, i ukryte koszty zmian klimatu) i dokonują poprawek na długoterminowe inwestycje i rozwój zrównoważony.

Wskaźniki MDP, GPI czy ISEW w krajach rozwiniętych osiągnęły szczyt kilka dekad temu, kiedy ludzie byli szczęśliwsi, rodziny trwalsze, zasobów było więcej, a przestępczości i ruchu samochodowego mniej. Dla porównania w tym czasie PKB wzrósł nawet kilkukrotnie.

Jeśli już pomiar wzrostu gospodarczego ma jakiś rzeczywisty sens, to jest dobrym miernikiem tempa, w którym wyczerpujemy niezastąpione zasoby naturalne. Im wyższe są wskaźniki napędzanego paliwami kopalnymi wzrostu, tym szybciej wyczerpujemy zasoby naturalne i tym szybciej zmierzamy w stronę nieodwracalnych zmian klimatu.


Zmiany klimatu, oil peak, kryzys ekonomiczny - powiązania

Zmiany klimatu, paliwa kopalne, wyczerpywanie się ropy, zrównoważony rozwój, socjologia, ekonomia i obecny kryzys systemu finansowego - to wszystko elementy jednej spójnej układanki. Poznaj ją!


Ziemia na rozdrożu

Ziemia na rozdrożuKiedy formowały się wzorce życia, w oparciu o które funkcjonuje nasz świat, żyły w ten sposób jedynie dziesiątki milionów ludzi, co nie stanowiło problemu dla środowiska. Ten sposób życia, oparty o hiperkonsumpcję i rabunkową eksploatację środowiska i paliw kopalnych, stopniowo rozpowszechnił się i objął setki miliony ludzi.

W miarę wzrostu skali tego zjawiska zaczęły wyczerpywać się zasoby i możliwości środowiska, przez co stanęliśmy w obliczu szeregu kryzysów na skalę planetarną: globalnych zmian klimatu, ryzyka wyczerpania się krytycznych dla istnienia cywilizacji technicznej zasobów paliw kopalnych, kryzysu wodnego i żywnościowego - grożących śmiercią milionom ludzi i destabilizacją całych krajów.

To my, ludzie, w ostatecznym rozrachunku możemy zrezygnować z bezmyślnej drogi ku zagładzie, a zamiast tego zmienić świat świadomie, z właściwą nam pasją i energią, na lepsze - dla nas, naszych dzieci i wszystkich żyjących na Ziemi istot.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy ze skali tych zagrożeń, a za kilkanaście lat będzie już za późno, aby coś zrobić. Wybór właściwej drogi to wyzwanie, przed którym stoimy tu i teraz. Ja, Ty i Twoi znajomi. My wszyscy. Od tego, jak zdamy ten egzamin zależy przyszłość następnych pokoleń. To nasza odpowiedzialność. Chowając głowę w piasek możemy kupić sobie jeszcze kilka spokojnych lat - jednak im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsze będziemy mieć szanse na zapobieżenie katastrofie.

Zapraszamy do pogłębienia tematu - dowiedz się więcej o zmianach klimatu - o ich przyczynach, mechanizmach, zjawiskach i przewidywaniach. O zbliżającym się kryzysie energetycznym. O tym, dlaczego jako społeczeństwo i ludzie mamy tak olbrzymi problem w podjęciu koniecznych działań. A wreszcie, co powinniśmy zrobić.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.



logowanie | nowe konto