Kategoria Powiązania

Film dla dzieci: Oil Peak oczami Krecika

krecikDziś Dzień Dziecka - a więc mamy coś dla najmłodszych.

Osoby zajmujące się kwestiami Granic Wzrostu czy Oil Peak często zastanawiają się, czy w ogóle mówić o tym dzieciom, a jeśli tak, to co powinniśmy im przekazać. Jak im powiedzieć, że pokolenie ich rodziców rabunkowo eksploatowało zasoby, zanieczyczyszczało środowisko i destabilizowało klimat?


Historyczny zwrot w polityce klimatycznej Rosji

zmiany klimatuŚwiat jest w szoku - Władimir Putin podkreśla potrzebę działania na rzecz zapobiegania globalnemu ociepleniu!
Rosja uznała globalne ocieplenie za poważne zagrożenie, przyznała też, że ludzie są za nie odpowiedzialni i należy podjąć natychmiastowe działania, szczególnie przez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.


'Co możesz zrobić?'

polityka-ekologicznaObecna droga to szybkie osiągnięcie granic wzrostu i katastrofa cywilizacji. Nasz model gospodarczy prowadzi nas na kurs kolizyjny z granicami wzrostu. Albo świadomie sami zatrzymamy się przed zderzeniem, albo zatrzymamy się zderzając się z granicami wzrostu - tyle, że będzie to bardzo bolesne dla ludzi i reszty biosfery.


Objawy zderzenia z Granicami Wzrostu: 22 maj 2009

Załamanie gospodarczeCoraz więcej sygnałów wskazuje, że światowy szczyt wydobycia ropy mamy za sobą. Zajmujący się tematyką Oil Peak już od dawna przewidywali, że szczyt wydobycia ropy naftowej spowoduje perturbacje w światowej gospodarce. Zachodzące na naszych oczach zdarzenia to obraz tego czego można oczekiwać na pierwszym etapie załamywania się systemu.


Czy Ignorancja jest Błogosławieństwem?

limit of growthSukces naszej adaptacji w obliczu granic wzrostu i związanego z tym wyczerpywania się zasobów wymaga:
1. umiejętności myślenia o przyszłości
2. uświadomienia sobie, że o ile zostawimy sprawy samym sobie, to przyszłość będzie gorsza od teraźniejszości
3. chęci podjęcia działań jak najszybciej, dopóki czas i zasoby są wciąż dostępne.


Wyłącz zasilacz komórki! Albo lepiej nie zawracaj sobie tym głowy i skup się na czymś istotnym...

telefonWciąż słyszymy o oszczędzaniu energii. To oczywiście bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest, żeby skupiać się na tym, co da efekt, a nie na tym, co da poczucie "że coś z tym robię".

Jeśli każdy zrobi "mało", to efekt końcowy też będzie mały. Aby rzeczywiście ograniczyć zużycie energii i osiągnąć cel odejścia od paliw kopalnych, redukcje w zużyciu energii muszą być DUŻE.


Co powiemy przyszłym pokoleniom?

waveW zeszłym miesiącu główny doradca naukowy brytyjskiego rządu, profesor John Beddington, przepowiedział, że do roku 2030 nastąpi katastrofa na poziomie globalnym. Podstawą takiego twierdzenia było proste założenie, że światowe zapotrzebowanie na żywność, wodę pitną oraz energię stale rośnie, zaś zasoby tych niezbędnych dóbr maleją. Efektem tego mogą być niepokoje społeczne i konflikty międzynarodowe.


Świat odpadów

butelki-plastikowePrzeciętny Polak codziennie wyrzuca kilogram odpadów. Amerykanin nawet dwa. A co gorsza, tak wiele z tego zupełnie bez sensu.

A tak w ogóle, to jak rozumieć określenie "odpady"? Zazwyczaj rozumiemy je dość wąsko, jako wyrzucane do kosza śmieci. A sprawa nie jest taka prosta. Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Czy tracimy umiejętność myślenia długoterminowego?

cupofcoffeeInspiracją dla tego artykułu była informacja "Szlachetne myśli potrzebują czasu" ang pokazująca, że Twitter i Facebook mogą wpływać na obniżenie moralności ludzi poprzez szybkość przekazu zbyt wysoką, aby nasz mózg był w stanie skutecznie przetworzyć i przyswoić informację.


'Nieznośna lekkość wiatru'

wiatrakTak intrygujący tytuł nosi świetny artykuł Rossa McCrackena, ekonomisty ds. energetyki, zajmującego się tematyką energii oraz publikowanego przez Platts.

Jego zdaniem "krytycy energetyki wiatrowej czują, że ich zastrzeżenia zostały pominięte przez decydentów, o wyobraźni zdominowanej przez zielone plany, bagatelizujące ograniczenia wiatru".


Zmiany klimatu przeciążą system pomocy humanitarnej

burmaOrganizacje, zajmujące się pomocą humanitarną, w ciągu siedmiu lat mogą zostać przygniecione przez rosnąca liczbę ludzi z biednych krajów, dotkniętych skutkami powodzi, suszy, długotrwałych upałów, pożarów, nawałnic, osunięć ziemi oraz innych niebezpieczeństw związanych z klimatem.


Uwaga na fałszywe eko-produkty

recyclingCoraz więcej firm opisuje swoje produkty jako przyjazne środowisku.Jednak, jak pokazują opublikowane we środę badania, prawie wszystkie z nich używają przynajmniej jednego niemożliwego do zweryfikowania wskaźnika.

TerraChoice - agencja marketingu środowiskowego - podaje, że 98 procent zbadanych produktów miało przynajmniej jedną z cech tzw. greenwashingu.


Oil Peak i Los Ludzkości

oil-peak-i-los-ludzkosci1W formie komiksowych e-booków Robert Bériault wyjaśnia, dlaczego ropa jest tak niezastąpionym źródłem energii, zapewniającym działanie naszej cywilizacji.
Oraz, co może się zdarzyć, kiedy jej zasoby się wyczerpią.


Konsumpcja a nie boom demograficzny stanowi największe zagrożenie dla środowiska

enviromentWielu ekologów obwinia gwałtowny rozwój populacji ludzi za kryzys środowiska.

Łatwo zaakceptować taki pogląd: więcej ludzi oznacza głębsze zmiany w przyrodzie - ze względu na wykorzystanie zasobów, zanieczyszczenia, co powoduje, że wykraczamy daleko poza możliwości środowiska.


Koniec amerykańskich przedmieść?

przedmiesciaAmerykańskie przedmieścia powoli zamieniają się w slumsy. Kryzys sprawił, że wypielęgnowane domki pustoszeją, a przestępczość wzrasta.

Rosnąca liczba opuszczonych domów oraz spadek aktywności policji sprzyjają włamywaczom - w ostatnim roku liczba włamań wyraźnie wzrosła.


Obsesja na punkcie plastikowych torebek napędza ekologiczną ignorancję

plasticbagsNie zrozumcie mnie źle - też nie lubię plastikowych torebek. Zużywamy ich zbyt wiele, tak jak praktycznie wszystkich produktów wytwarzanych z zasobów planety. Używamy ich przez kilka minut, a rozkładają się przez kilka stuleci. Zaśmiecają okolicę i powodują problemy dla zwierząt morskich.
Jednak ich rzeczywisty wpływ na środowisko jest mikroskopijny. W każdym razie w porównaniu do wszystkich innych następstw naszych działań.


Sobota Wielkanocna roku 1722

historia-wyspy-wielkanocnejTego dnia holenderski admirał, Jacob Roggeveen, żeglując przez Pacyfik, odkrył nieznaną wyspę.

Na wyspie żyło w skrajnej nędzy 3000 ludzi, choć jeszcze niewiele wcześniej kwitła tam wyjątkowa cywilizacja.


Piramida Zmian Klimatu

zanieczyszczeniaPiramida finansowa to zwykłe oszustwo. Każda kolejna generacja inwestorów jest spłacana przez kolejną generację inwestorów. W końcu system rozpada się, bo nowa generacja inwestorów nie może spłacić transakcji poprzedniej. Brzmi to bardzo podobnie do obecnej sytuacji ze zmianami klimatu, którą mamy obecnie...


Co Amerykanie wiedzą o źródłach energii

climate-change-knowlegdeOrganizacja Public Agenda przedstawiła trzeciego kwietnia raport pod tytułem "Amerykanie Popierają Pakiet Polityki Energetycznej, ale Nie Są Chętni do Ponoszenia Kosztów" ang.

Uderzające jest, jak niewielka jest wiedza społeczeństwa o paliwach kopalnych i odnawialnych źródłach energii. Ludzie nie wiedzą nawet, co to jest!


Pokoleniowa Amnezja Środowiskowa - narastający problem

NaturePrzez kamery internetowe możemy na bieżąco oglądać sokoły, fretki i ryby, w każdej chwili możemy odbyć wirtualną podróż po Wielkim Kanionie Kolorado i Parku Narodowym Yosemite. Żywe stworzenia zastępują nam elektroniczne gry i różne odmiany Furby. Ludzie, szczególnie dzieci, mają coraz mniejszy kontakt z przyrodą, nie obserwują zwierząt w naturalnym środowisku, nie jeżdżą pod namiot, nie bawią się z żywymi zwierzętami.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto