Kategoria Powiązania

Bezpieczeństwo energetyczne: unikać zakłóceń dostaw w przyszłości, rozbudowywać objętości magazynowe

Parlament EuropejskiParlament ponownie wezwał do stworzenia wspólnej, europejskiej polityki bezpieczeństwa energetycznego. Zwiększenie skuteczności sieci korespondentów ds. bezpieczeństwa energetycznego (Nesco) powinno ułatwić uniknięcie potencjalnych problemów w dostawach energii. Posłowie z zadowoleniem przyjęli porozumienie w sprawie finansowania projektów infrastrukturalnych stanowiących element europejskiego planu naprawy gospodarczej (250 milionów euro) oraz pomysł utworzenia w Europie nowej europejskiej supersieci elektrycznej i gazowej.


Woda w rejonie Morza Śródziemnego

Sucholubna roślinność w HiszpaniiTutaj problem ma trochę inny charakter, chociaż basen Morza Śródziemnego jest geograficznie i etnicznie połączony z rejonem Bliskiego Wschodu. Konkurencja i konflikty o wodę będą tutaj grały mniejszą rolę niż na Bliskim Wschodzie, wzrośnie za to znaczenie zmian klimatu. Najprościej rzecz ujmując symulacje dotyczące zmian klimatycznych wskazują, że basen Morza Śródziemnego zamieni się w jedną wielką pustynię.


Woda na Bliskim Wschodzie

Woda na Bliskim WschodzieWoda na Bliskim Wschodzie jest cenniejsza niż ropa. Wiele krajów regionu ma do niej znacznie ograniczony dostęp. Arabia Saudyjska dla przykładu odsala 50 % potrzebnej jej wody, kolejne 40 % to wody gruntowe pobierane za pomocą studni głębinowych, reszta to wody powierzchniowe lub oczyszczone ścieki. Odsalanie wody to bardzo kosztowny proces, zarówno finansowo jak i energetycznie. Tylko ciągły dopływ petrodolarów pozwala Arabii Saudyjskiej odsalać wodę na tak dużą skalę.


Chiny ograniczają eksport metali. Świat się niepokoi.

Chiński przemysł metalowyChiny planują zmniejszyć eksport rzadkich metali i rozpocząć budowę rezerw strategicznych tych surowców. Ta decyzja największego światowego producenta rzadkich metali wzbudziła zaniepokojenie na świecie.


Dorsze z Morza Północnego "skazane na zagładę przez zmianę klimatu"

Dorsze z Morza PółnocnegoDorsze są skazane na zniknięcie z Morza Północnego, a przyczyną jest nie tylko przełowienie, lecz również zmiany klimatu. W ciągu ostatnich 40 lat średnia temperatura Morza Północnego wzrosła o jeden stopień Celsjusza, skutkując katastrofalnymi efektami dla jego delikatnego ekosystemu.


Korea Północna: 8.7 miliona ludzi stoi w obliczu śmierci z głodu

Wydatki wojskowe mają pierwszeństwoBez żadnych maszyn i po zjedzeniu wszystkich zwierząt, cisza króluje w wiejskich rejonach kraju, a 8.7 miliona ludzi głoduje.
W kraju, którego obywatele są poddani ciągłemu praniu mózgów przez propagandę, wmawiającą im, że żyją w socjalistycznym raju, to cisza pokazuje inną wersję rzeczywistości.


By ojczyzna rosła w siłę, ołów zabija Chińczyków

Mieszkańcy niewielkiej wioski w prowincji Shanxi w centralnej części Chin nie mogli zrozumieć, dlaczego ich tryskające zdrowiem pociechy traciły apetyt i skarżyły się na złe samopoczucie. W jednej chwili żywe i radosne, w następnej - markotne i ospałe.
Miejscowi lekarze zapewniali, że nie ma żadnego problemu - wszyscy pozostawali nieświadomi, że ich dzieci płacą za wzrost gospodarczy. W końcu ojciec jednego z dzieci, zaniepokojony drgawkami syna, zadzwonił do krewnego w stolicy prowincji, gdzie mógł liczyć na najlepszą opiekę medyczną. Badania wykazały, że dziecko cierpi z powodu zatrucia ołowiem. Gdy wrócili do wioski, całą okolicę ogarnęła panika. Aby uciszyć aferę, władze zabroniły lekarzom badać dzieci.


Odzyskiwanie surowców wtórnych - czy umiemy to robić

Nasza cywilizacja rozpoczęła istnienie, gdy ludzie nauczyli się, jak wykorzystywać skoncentrowane źródła minerałów, które nazywamy "rudami". Po stuleciach wydobywania, większość tych rud została już mocno wyeksploatowana lub wręcz zupełnie wyczerpana. Czy uda nam się domknąć cykl życia produktów? Czy będziemy umieli odzyskać materiały, które dziś trafiają do spalarni lub na wysypisko?


Turcja do Iraku i Syrii: Wody nie będzie

Delta Tygrysu i EufratuTurcja stwierdza, że nie może dać dręczonym przez suszę Irakowi i Syrii ani kropli wody więcej ze swoich sztucznych zbiorników na Tygrysie i Eufracie, gdyż sama ma niedobory wody, a nawet planuje przyspieszenie gigantycznego programu budowy zapór.


Baza zagrożonych ssaków

HienaUżytkownicy Internetu zyskali wolny dostęp do bazy danych, która pozwala określić ryzyko wymarcia różnych gatunków ssaków. Baza ta może pomóc w planowaniu ochrony zwierząt - informuje serwis "New Scientist".


Plamy na słońcu a klimat na Pacyfiku

Plamy na SłońcuIstnieje związek między cyklami słonecznymi, w których pojawiają się plamy słoneczne, a zmianami klimatu na Pacyfiku - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Science". Odkrycie może być pomocne w tworzeniu okresowych prognoz pogody. Pozwoli także przewidywać naukowcom intensywność zjawisk klimatycznych nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem.


Drogi rujnują deszczowe lasy tropikalne

Drogi w Amazonii"Najlepszą rzeczą jaką mógłbyś zrobić dla Amazonii byłoby zbombardowanie wszystkich dróg." Być może brzmi to jak groźba eko-terrorystów, lecz w rzeczywistości są to słowa Eneasa Salati'ego, jednego z najbardziej szanowanych brazylijskich naukowców. Thomas Lovejoy, czołowy biolog amerykański jest równie kategoryczny w ocenie: "To właśnie drogi są zarzewiami destrukcji lasu tropikalnego."


Komisja Europejska: potrzebne są lepsze miernik dobrobytu niż zwykły pomiar PKB

Komisja EuropejskaKomisja Europejska planuje określić i wprowadzić bardziej kompleksowy wskaźnik postępu Europy, obejmujący jakość życia i czynniki środowiskowe, uznając, że tradycyjne koncentrowanie się na PKB jest zaszłością historyczną.


Walka o zdrowie w obliczu zmian klimatu

Opieka medycznaZmiany klimatyczne stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia ludzi w dwudziestym pierwszym wieku. Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London (UCL) i pisma medycznego "Lancet". Według nich potrzebne jest jak najszybsze opracowanie planu, który pomorze w skali globalnej łagodzić skutki wpływu zmian klimatycznych na zdrowie milionów ludzi.


"Pustynie" oceaniczne rozrosły się w ostatniej dekadzie

Pustynie oceaniczne"Pustynie" oceaniczne - obszary, na których nieliczne życie egzystuje w oparciu o symboliczne ilości składników odżywczych - w ostatniej dekadzie stają się coraz bardziej ekstremalne. Naukowcy nie są pewni, jakie będą rezultaty tego, jak olbrzymie połacie jałowego oceanu wpłyną na oceaniczny łańcuch pokarmowy i światowe rybołówstwo.


ONZ: Przez zmiany klimatu historia nie może być już dłużej drogowskazem dla rolników i inwestorów

Lake MeadZmiany klimatu powodują, że nie można już wiarygodnie przyjmować, że warunki w przyszłości będą podobne do tych, z którymi mieliśmy do czynienia wcześniej. Podejmując więc swoje decyzje rolnicy i inwestorzy muszą więc polegać na scenariuszach i prawdopodobieństwach.


Premier: Ochrona środowiska nie może kosztować

Torba foliowaRząd miał zająć się przedłożonym przez Ministerstwo Środowiska projektem wprowadzenia opłat za torby foliowe. Nie udało się. Dlaczego? Jak uzasadnił to premier Donald Tusk "bezpośrednim skutkiem tej ustawy byłby najprawdopodobniej wzrost cen produktów w sklepach i rozwój biurokracji. (...) Chcemy uniknąć działań na rzecz środowiska, które obciążają finansowo zwykłych obywateli a także przedsiębiorców".


Susza w Australii spowodowana wzrostem emisji CO2

pawlakEksperci zajmujący się suszą po raz pierwszy udowodnili powiązanie pomiędzy wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych a spadkiem ilości opadów. Trzyletnie wspólne badania australijskich Biura Meteorologii i CSIRO dowiodły, że susza nie jest po prostu naturalnym dłuższym fenomenem, lecz zmianą warunków wynikającą ze zmian klimatu, a w szczególności ze wzmocnienia zwrotnikowego pasa wysokiego ciśnienia przechodzącego nad południem kontynentu, które nastąpiło w ostatnich 13 latach.


Jakość pszenicy spada wraz ze wzrostem koncentracji CO2

pawlakWiększość ludzi uważa, że wzrost koncentracji CO2 w atmosferze przyniesie korzyści w postaci wyższych zbiorów. Jednak rośnie ilość dowodów na to, że ceną może być jakość ziarna. Odkrycie, że kluczowe uprawy takie jak pszenica przy wyższych koncentracjach CO2 zawierają mniej protein wywołało zaniepokojenie, jednak to nie koniec niedobrych wiadomości.


Naśnieżanie stoków zagraża środowisku?

pawlakW obliczu coraz to cieplejszych zim właściciele stoków narciarskich sztucznie je naśnieżają. Problem w tym, skąd biorą potrzebną wodę...Wraz z ocieplaniem się klimatu skraca się okres zimowy, a to z kolei sprawia, że śnieg leży coraz krócej i spada go coraz mniej. W miastach na nizinach śnieg nie jest najczęściej pożądany, ponieważ często prowadzi do paraliżu komunikacyjnego...


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto