Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: luty 2021 (akt. 22.02)

KE interweniuje w sprawie Puszczy Białowieskiej. Polsce grożą wielotysięczne kary

Ludzie nie będą zdolni do kontrolowania superinteligentnej AI. Wnioski z nowego badania

Jak rozmawiać o zmianach klimatu? Rozmowa z Magdaleną Budziszewską

W czasie kryzysu w Teksasie cena prądu wzrosła 100-krotnie. Rachunki na tysiące dolarów

Teksańska masakra śniegiem i mrozem

W Teksasie helikopter polewał chemikaliami zamarznięty wiatrak? Nie w Teksasie i nie chemikaliami

Why Texas Republicans Fear the Green New Deal

Australia shows the way. It’s the job of governments not big tech to run democracies

Why Bitcoin Truly Is Bad For The Climate & Environment


Film dnia: eutrofizacja Bałtyku


Ptasie wymieranie w Polsce

Jeszcze trochę i frazeologizmu „po ptakach” będziemy mogli używać dosłownie. Taki wniosek płynie z opublikowanego niedawno opracowania, w którym naukowcy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oszacowali ryzyko wymarcia awifauny w naszym kraju.


Blackout w Szwecji, bo „wyłączyli atom”?

W sieci pojawiły się katastroficzne informacje o sytuacji energetycznej w Szwecji, które zdominowały portale energetyczne. Przykładowo w Energetyka24 pojawił się tekst pt. „Wyłączyli atom, nie mają energii. Blackouty w Szwecji”. W związku z tym, że jest w tym więcej medialnego spinu niż faktów, przedstawiamy krótki fact check.


Pandemia pogłębiła nierówności. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.

Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła nierówności: 10 najbogatszych ludzi na świecie od początku pandemii wzbogaciło się o 550 mld dolarów, podczas gdy miliardy ludzi walczą z kryzysem. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.


Żółw błotny, wodniczka i prawie 200 innych gatunków straci siedliska, jeśli na Polesiu powstanie kopalnia

Australijska spółka od lat stara się o pozwolenie na wydobycie węgla ze złoża “Sawin” na Polesiu. Jeśli kopalnia przy Poleskim Parku Narodowym powstanie, zagrożone będą najcenniejsze przyrodniczo tereny i siedliska zwierząt.


Dlaczego rok 2021 może być punktem zwrotnym w ochronie klimatu?

Kraje mają ograniczony czas do działania, jeśli zamierzają zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatu. Poniżej podajemy pięć powodów, dla których 2021 może być kluczowym rokiem w ochronie klimatu.


Andrzej Guła: Polska nie ma polityki antysmogowej

Choć w ostatnich latach świadomość problemu smogu zwiększyła się wśród polityków, a premier Morawiecki w swoim exposé wskazywał na czyste powietrze jako miarę rozwoju cywilizacyjnego kraju, to wciąż nie doczekaliśmy się spójnej polityki rządu w tym obszarze.


Ryż jako współwinny i ofiara zmiany klimatu

Ryż zapewnia podstawowe pożywienie 1/3 ludności świata. Wraz ze wzrostem populacji zapotrzebowanie na niego będzie rosnąć, podczas gdy prognozy wskazują na zmianę klimatu jako czynnik znacznie ograniczający plony.


Największe zagrożenia dla świata 2021: zniszczenie środowiska, choroby i kryzys finansowy

W 2006 roku Global Risk Report na liście największych zagrożeń umieszczał pandemię. Ostrzegano, że to jak bardzo “skurczył się” współczesny świat i jak łatwo się po nim podróżuje.


Gęsty smog na czwartą rocznicę ogłoszenia przez rząd walki ze smogiem

W 2017 roku Polskę spowił rekordowy smog. Przez kilka tygodni powietrze można było gryźć, a o tym, że są u nas miasteczka, gdzie powietrze jest gorsze niż w Pekinie, pisali nawet Brytyjczycy.


Mokry sen o Warszawie

Bagno Zakola Wawerskiego to jeden z najciekawszych przyrodniczo terenów, które jeszcze można uratować. To również przestrzeń, którą można potraktować jako poligon w myśleniu o mieście, katastrofie klimatycznej, roli społeczności.


Jak policzyć plamy na Słońcu?

Indeks plam słonecznych pozwala na rekonstrukcję aktywności słonecznej w oparciu o łatwe do wykonania, prowadzone od setek lat obserwacje tarczy słonecznej. Prosta sprawa? Niezupełnie


Kronika Rozdroża: styczeń 2021 (akt. 28.01)

"Klimatyczna Bzdura Roku 2020". Kto wygrał?

Świat mogą czekać kolejne pandemie. Ekspert wymienia czynniki ryzyka

Kraków wygrywa ze smogiem. Analiza potwierdza efekty uchwały antysmogowej

Covid has made inequality even worse. The only answer: squeeze the super-rich

How much is an elephant worth? Meet the ecologists doing the sums

Hoarding Covid vaccines 'could cost wealthy countries $4.5tn'

‘Gas is over’, EU bank chief says

US returns to global climate arena with call to act on 'emergency'

Climate crisis: world is at its hottest for at least 12,000 years


Szukam chętnych do zajęcia się stroną 'Ziemia na rozdrożu'

To już 12 lat... od 2008 roku publikuję tu artykuły na temat megatrendów gospodarczo-zasobowo-energetyczno-środowiskowych i powiązań między nimi.

Mam teraz mniej czasu na pisanie i tłumaczenie artykułów, obecnie umieszczam głównie przedruki, a 12 lat i 4000 artykułów później widzę, że to, co kiedyś było niszowe, o czym pisałem w książkach "Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" staje się kluczowym nurtem polityki europejskiej (European Green Deal) i światowej, zdecydowanie zasługując na uwagę. Trwa wyścig między budzeniem się Ludzkości z zaczadzenia wzrostem konsumpcji a destrukcją planetarnego systemu podtrzymywania życia. Wszystko to jak najbardziej zasługuje na uwagę.

Przechodząc do rzeczy - zajmując się wieloma rzeczami nie mam czasu na prowadzenie "Ziemi na rozdrożu" jak należy, szukam więc osób, które chciałyby przejąć temat. Jak bardzo i w jakiej formie, do ustalenia.

Zapraszam - od osób, które czują, że czasem mogłyby dostarczyć tekst, po osoby mające pomysł na pozyskanie konkretnego dofinansowania na działania edukacyjne w obszarze ochrony klimatu, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności itd. i rozbujanie ZnR tak, żeby było tam więcej wejść niż na Onet. Jak będzie ktoś, kto będzie mógł to dobrze 'pociągnąć' mogę docelowo nawet 'przekazać klucze'.

Zapraszam do kontaktu na mail redakcja@ziemianarozdrozu.pl

Marcin Popkiewicz


Hipotetyczny scenariusz: co Ludzkość ma zrobić z Illianami. Jaka byłaby Twoja decyzja?

Od XXI wieku minęło 1,5 mln lat. Ludzkość, po ówczesnym kryzysie zderzenia z Granicami Wzrostu odrodziła się i wyciągnęła wnioski. Populacja rzędu miliarda ludzi cieszy się wygodnym życiem trwającym setki lat i zaawansowaną technologią pozwalającą traktować Układ Słoneczny jak własne podwórko.


40 tys. zgonów rocznie, bo Polska nie walczy ze smogiem. Raport NIK obnaża fikcję

Polacy duszą się w smogu, bo zawodzą: rząd, miasta, policja, inspekcja drogowa. Do tego sieć pomiaru zanieczyszczeń mało co mierzy. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli to niewesoła lektura


Ostatnia elektrownia w Polsce będzie zamknięta w 2037 roku? “Pojawiają się rozbieżne cele i daty”

Chaos – to, zdaniem ekspertów, najlepsze słowo opisujące polską politykę energetyczną. – Nad planem odchodzenia od węgla i polityką klimatyczną pracuje jednocześnie kilka resortów. Można odnieść wrażenie, że bez wzajemnego porozumienia.


Polskie instytucje państwowe każdego dnia niszczą przyrodę rzek i ich dolin


Komisja Europejska: Polska niewystarczająco chroni lasy. Będzie kolejny proces przed TSUE

Brak możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu i wyłączenie gospodarki leśnej z obowiązków ochrony ścisłej gatunków i siedlisk ważnych dla UE - to złamanie unijnych dyrektyw. KE dwukrotnie bezskutecznie wzywała Polskę do korekty prawa. Będzie więc proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto