Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: lipiec 2020 (akt. 09.07)

Liczba spalarni w Polsce. Wystarczająca czy nie?


Ostatnia szansa dla lamparta perskiego: walka o ocalenie irackich lasów Kurdystanu

W górach Kurdystanu żyje zagrożony wyginięciem lampart perski. Pola minowe pozostałe po wojnie irańsko-irackiej są jedną z ostatnich linii obrony chroniącą tego drapieżnego kota. Głównym zagrożeniem dla lamparta jest nielegalna wycinka lasów.


Film dnia: znikajace jeziora

Od kilkunastu lat Wielkopolska i Kujawy tracą swoje jeziora. Proces przyspieszył w ostatnim okresie.


Wycinki w Polsce wzrosły o 58 proc. Przez nowy projekt resortu środowiska będzie jeszcze gorzej?

Według badań, które ukazały się w najnowszym wydaniu “Nature”, skala wycinki drzew w całej Europie wciąż rośnie. W Polsce w latach 2016-2018 powierzchnia wycinki wzrosła prawie o 60 procent. Tymczasem Ministerstwo Środowiska stworzyło projekt, który zmieniła obecną ustawę o OZE i pozwala na zwiększoną sprzedaż drzew na cele energetyczne.


Spalarniom mówimy NIE

Z ekspertem Pawłem Głuszyńskim rozmawiamy o rosnących opłatach za odpady, braku ich recyklingu, lobby spalarniowym i najnowszej „modzie” na budowanie spalarni śmieci w Polsce.


Film dnia "Jak za ciężką kasę zrobić sobie super powódź - instrukcja obsługi"


Kryzys znokautuje transport publiczny?

Polski model transportu publicznego oparty o mechanizmy rynkowe już od dawna przyczynia się do wykluczenia komunikacyjnego Polaków, ale trwający obecnie kryzys jeszcze bardziej unaocznił jego niedostatki. Czy pandemia będzie ostatecznym gwoździem do trumny transportu publicznego w Polsce, a użytkowanie samochodów osobowych zamiast się zmniejszać, jeszcze wzrośnie?


Nadchodzi era cyfrowych dyktatur. Yuval Harari ostrzega w Davos

„Wiele słyszymy o ogromnych obietnicach technologii – i te obietnice są z pewnością prawdziwe. Ale technologia może również zakłócić działanie ludzkiego społeczeństwa i podkopać na wiele sposobów sens ludzkiego życia, od stworzenia globalnej klasy bezużytecznych po zapoczątkowanie kolonializmu danych i dyktatur cyfrowych” – mówił Yuval Harari podczas tegorocznej konferencji w Davos. Publikujemy transkrypcję jego ostrzeżenia i propozycji poszukiwania rozwiązań.


Nowy wymiar katastrofy środowiskowej: Norylsk

Katastrofy przemysłowe często powodują zniszczenia w środowisku. Mogą też zajść zdarzenia odwrotne, gdy katastrofa w środowisku przyrodniczym doprowadza do zniszczenia w instalacjach przemysłowych. Przykładem są niedawne wydarzenia w Norylsku.


Miesiąc po pożarach osuszają torfowisko nad Biebrzą. “To niedorzeczne”

W sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego ruszyło osuszanie na dużą skalę – alarmują działacze ekologiczni. Wysychające Bagno Wizna jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków, a z suchego torfu mogą ulatniać się ogromne ilości dwutlenku węgla. Dzieje się to zaledwie miesiąc po niszczycielskich dla lokalnej przyrody pożarach.


Hydrozagadka. Czego nie rozumiecie?

Jak to jest, że w Polsce wiosną jest susza? W większości lasów wysokie zagrożenie pożarowe? Nad Biebrzą łąki palą się jak siano i coraz częściej słyszymy, że latem może zabraknąć wody w kranach?


Syberyjskie rzeki w kolorze rdzy. Z elektrowni w Norylsku wyciekły tysiące ton paliwa

Do środowiska dostało się co najmniej 21 tysięcy ton oleju napędowego. Powodem jest wyciek z elektrowni w okolicy Norylska. Przyczyniły się do niego zmiany klimatyczne i topnienie wiecznej zmarzliny. Specjaliści przyznają: to może być największy toksyczny wyciek w historii Arktyki.


Wyobraź sobie … czysty, zdrowy Bałtyk

Dopiero wiosna, a już niektórzy myślą o wakacjach. Istnieje jednak ryzyko, że w przeciągu najbliższych dekad nie odpoczniemy nad polskim morzem beztrosko i w pełni, a budżety gmin nadmorskich się odchudzą.


Kronika Rozdroża: czerwiec 2020 (akt. 25.06)

Kiedy wreszcie porozmawiamy o Strategii “Od pola do stołu”?

Wiedeń w pierwszej linii walki ze zmianami klimatycznym

Podatek majątkowy – remedium na problemy finansowe Europy

Nadchodzi era cyfrowych dyktatur

Last chance for the Persian leopard: the fight to save Iraqi Kurdistan’s forests

Germany bans single-use plastic straws, food containers

Germany's National Hydrogen Strategy

‘Climate progressives’ fail on Paris carbon target

Who is really to blame for climate change?

The Vatican has urged Catholics to drop investments in fossil fuels and arms

Why you should go animal-free: 18 arguments for eating meat debunked


Głupia teoria spiskowa

Usłyszałem najgłupszą, z tych co do mnie dotarły, teorię spiskową. Jeszcze głupszą niż ta, że Wieża Nr 7 World Trade Centre została wysadzona przez rząd USA.


Pandemia i rozszczelnianie zdrowego rozsądku. Szansa na demontaż ‘business as usual’?

Pandemia i rozszczelnianie zdrowego rozsądku. Szansa na demontaż ‘business as usual’? - tekst Ewy Bińczyk, socjolożki zajmującej się dyskusją na temat zmiany klimatycznej i planetarnego kryzysu środowiskowego.


Wytnij tropikalne drzewa, a teren będzie twój. Brazylia szykuje kolejną rzeź Amazonii?

Aktywiści alarmują, że nowe prawo, proponowane przez prezydenta Brazylii, będzie zachęcać do nielegalnej wycinki w amazońskiej puszczy. Jeśli do jego pomysłu przychyli się parlament, wykarczowany i zajęty teren będzie łatwiej przejąć na własność. W tle sprawy pojawiają się także obawy o zdrowie Indian, związane z nasileniem się wycinki.


Prognoza globalnego wymarcia drzew

Tim Brodribb w swojej analizie opublikowanej 17 kwietnia 2020 r. w Science uczony dokonał przeglądu ostatnich badań nad ich śmiertelnością. Nie pozostawiają one wątpliwości, że nawet przy liniowej zmianie klimatu większość drzew nie przeżyłaby następnych czterech dekad.


Lobbyści prosili, minister Ardanowski się zgodził. Pozwolił na stosowanie środka zabijającego pszczoły

Wbrew opiniom wielu naukowców i zakazowi Komisji Europejskiej Jan Ardanowski, tuż po objęciu teki ministra rolnictwa, w ekspresowym tempie wydał zgodę na używanie neonikotynoidów. To substancje owadobójcze uznane za niebezpieczne dla pszczół. Prokuratura przyznała, że złamał prawo, ale odmówiła wszczęcia śledztwa. Sąd nakazał jej zająć się sprawą


Susza. Dlaczego nie pomogą nam zapory?

Piotr Bednarek opowiada o suszy, o tym jak powinniśmy jej przeciwdziałać i dlaczego plany budowy zapór i regulacji rzek nie mają nic wspólnego z walką z suszą.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto