Kategoria Powiązania

Kronika Rozdroża: luty 2017 (akt. 21.02)

Jak "stworzyć przyszłość" w górnictwie cz.1

Jak „stworzyć przyszłość” w górnictwie cz 2

Rekordowa sprawność seryjnie produkowanych ogniw PV

Pollution does not cause premature death: Polish minister

Alpine ski resorts could lose up to 70% of snow cover by 2100

A Push for Diesel Leaves London Gasping Amid Record Pollution

The Murky Future of Nuclear Power in the United States


Plastikowa katastrofa

butelki-plastikowePlastik jest tak wszechobecny w naszym życiu, że czasem zapominamy, czym on właściwie jest. Powstaje z ropy naftowej, którą następnie poddaje się rafinacji i wzbogaca różnymi dodatkami. Jednak jest z nim poważny problem. Plastik jest w zasadzie nierozkładalny.


Świat odpadów

butelki-plastikowePrzeciętny Polak codziennie wyrzuca kilogram odpadów. Amerykanin nawet dwa. A co gorsza, tak wiele z tego zupełnie bez sensu.


Spadek emisji w USA. Na ile to zasługa gazu łupkowego? A może recesji

Stany Zjednoczone są krajem ustępującym pod względem emisji jedynie Chinom, jednocześnie mając od nich ponad dwukrotnie większe emisje na osobę. W dekadzie przed 2007 rokiem, emisje USA rosły średnio o 0,7% rocznie. Jednak od 2007 roku emisje zaczęły spadać, w 2012 roku malejąc do poziomu 5284 MtCO2 – o 12% poniżej szczytu w 2007 roku i o 5% poniżej poziomu z 1997 roku.


Przez 200 lat od króla przetrwania, do króla centrum handlowego

Czy poradzilibyśmy sobie bez współczesnych udogodnień, jakie oferuje cywilizacja? Żyjemy w erze taniej i powszechnej energii, która zapewnia nam wygodę życia. Jeździmy samochodami, latami samolotem, używamy sprzętu AGD, mieszkamy w klimatyzowanych domach, żywność mamy dostępną w supermarketach i restauracjach. A gdyby przyszło nam nagle funkcjonować bez tego wszystkiego, posiadając jedynie przy sobie parę prostych narzędzi, czyli tak, jak wielu ludzi z przed ... 200-300 laty?


"Overshoot", czyli "przekroczenie pojemności środowiska".

Nasz styl życia, obyczaje, instytucje, relacje społeczne, wartości i oczekiwania są kształtowane przez dziedzictwo kulturowe uformowane w okresie, gdy pojemność środowiska przekraczała nasze zapotrzebowania. Ta nadwyżka pojemności środowiska jest już przeszłością, wyczerpana zarówno przez wzrost populacji jak i niezmierne technologiczne powiększenie przypadającego na osobę apetytu na zasoby i wpływu na środowisko.


To nie jest kraj dla obrońców środowiska

Ludzie walczący w głębi Amazonii z bezwzględną eksploatacją tropikalnego lasu muszą liczyć się z tym, że ich życie, w porównaniu do zysków z wycinki drzew, warte jest niewiele. Z dala od dużych ośrodków rządowych panuje prawo dżungli – niewygodni dla biznesu działacze na rzecz praw ludności rdzennej czy ochrony przyrody mordowani są bez skrupułów. Zresztą nie tylko aktywiści – w Brazylii, jesienią 2016 roku, na oczach rodziny został zastrzelony państwowy urzędnik zajmujący się tropieniem przestępstw przeciw środowisku.


Polska tonie w smogu

Smog w WarszawieNiskie temperatury spowodowały, że Polacy zaczęli intensywniej palić w piecach, zaś bezwietrzne warunki zatrzymały dym tam, gdzie powstał. W rezultacie gęsty smog spowił nie tylko Kraków, Katowice, Żywiec i górskie uzdrowiska, ale też Warszawę, Kielce i wiele innych polskich miast.


Kronika Rozdroża:styczeń 2017 (akt. 29.01)

Janusz Korwin Mikke wygrywa wybory! 1 miejsce JKM w konkursie 'Klimatyczna bzdura roku 2016'

Zostań Strażnikiem Klimatu!

It is 30 seconds closer to midnight

Donald Trump and Economic Growth: A Brief Interregnum on Growthism

Ebell: Purge Necessary at EPA to Rid 'Scientists Who Believe the Global Warming Alarmist Agenda'

The nation’s top scientists can’t get through to Trump — and they’re alarmed


Planet Earth II: Official Extended Trailer - BBC Earth

10 lat temu film BBC Planet Earth zmienił nasz pogląd na świat. Druga część tego filmu zabierze nasz w jeszcze głębszą niż wcześniej podróż po świecie. Świecie, w którym istnieje pełne zachwytu życie, które twórcy filmu Planet Earth II chcą nam pokazać.


Walka z rurociągiem Dakota Access.„To początek czegoś niesamowitego”

Od marca tego roku plemię Siuksów ze Standing Rock w Północnej Dakocie zażarcie protestuje przeciwko projektowi przeprowadzenia rurociągu w sąsiedztwie indiańskiego rezerwatu, argumentując, że projekt ten zagraża zarówno ich dostępowi do wody pitnej miejscom kultu.


Co stracimy, gdy znikną żaby?

Płazy znakomicie przetrwały zagładę, która zabiła dinozaury. Czemu teraz masowo wymierają?


Trzynaście wielkich, współczesnych zagrożeń dla ludzkości

Wielogłowa hydra zagrożeń – od Trumpa po zmianę klimatu, zwiastuje upadek. I nie będzie już nadziei na wyjście z ‘drugiej strony’, jeśli do reszty znikną polityczne alternatywy.


Kronika Rozdroża: grudzień 2016 (akt. 23.12)

Brazil's plan to roll back environment laws draws fire: 'The danger is real'

New Project Aims to Lure People Away from Meat, to a Climate-Healthier Diet

India plans nearly 60% of electricity capacity from non-fossil fuels by 2027

China to spend $100 bln on wind power by 2020

Doctors call for ban on diesel engines in London

Google Earth Shows 30 Years of Climate Change


Dlaczego upadek jest nieuchronny

Każda cywilizacja w dziejach upadła. Dlaczego z naszą miałoby być inaczej?


Na małej, skończonej planecie

Od czasu gdy pod koniec XVIII wieku Thomas Malthus opublikował książkę, w której stwierdzał, że liczba ludności ma tendencje do wzrostu wykładniczego, a ilość ziem ornych jest ograniczona, to nieuniknione jest osiągnięcie stanu przeludnienia a w konsekwencji upadku. Tymczasem, choć od prognozy Malthusa minęło już ponad 200 lat, do niczego takiego nie doszło, choć populacja w tym czasie wzrosła od niecałego miliarda do 7,5 miliarda obecnie.


WWF: Bogactwo przyrody znika na naszych oczach

Według raportu WWF Living Planet Report 2016, globalna populacja gatunków dzikich zwierząt może się zmniejszyć do 2020 roku nawet o 67 proc. Jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje Ziemię na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji


Alarmujący stan jakości powietrza w wielu polskich miastach

7 listopada w Delhi odnotowano poziom zanieczyszczenia pyłem PM2.5 sięgający 700 ug/m3. Sytuację taką większość światowych mediów przedstawiła jako urągającą standardom cywilizowanych krajów. Okazuje się, że podobne stężenia w tym samym czasie wystąpiły również w Polsce.


Większa różnorodność drzew w lasach to zyski dla gospodarki

Hodowla drzewostanów, w których uprawia się jeden gatunek drzew, to strata pieniędzy - z takich monokultur pozyskać można znacznie mniej drewna niż z drzewostanów wielogatunkowych - pokazały globalne badania, w których brali udział polscy naukowcy.


Kronika Rozdroża: listopad 2016 (akt. 27.11)

Wielka masakra kręgowców

Under Trump, NASA May Turn a Blind Eye to Climate Change

So fracking reduces carbon emissions, right?

Sensitivity of UK butterflies to local climatic extremes: which life stages are most at risk?

Threatened Nations Aim For Renewables

Only 60 Years of Farming Left If Soil Degradation Continues


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto