Kategoria Negocjacje klimatyczne

O tym, jak zawodowy denialista odkrył kłamstwa i zdecydował się walczyć dla nauki.

Najtrudniejszą rzeczą do zrobienia, by odwrócić trend ocieplania planety, może być przekonanie klimatycznych „sceptyków”, że w ogóle istnieje taka konieczność. Co najistotniejsze, ta grupka ludzi kontroluje obecnie amerykański Kongres i Biały Dom. Sharon Lerner spotkała się więc w tej sprawie z Jerrym Taylorem, którego praca jako przewodniczącego Niskanen Center polega m.in. na przekształcaniu klimatycznych „sceptyków” w aktywistów działających na rzecz ochrony klimatu.


Klimatyczne bitwy coraz częściej toczą się – i są wygrywane – w sądach.

Gdy w kwestii ochrony klimatu zawodzą politycy, do akcji wkraczają sądy. Na początku 2017 roku rząd RPA przegrał proces dotyczący planów budowy nowej elektrowni węglowej.


Trump wypowiada porozumienie paryskie. Świat potępia – z jednym samobójczym wyjątkiem.

Podjęcie skutecznych działań na rzecz ochrony klimatu jest bardzo trudne. Dlaczego? Główną przyczyną obecnej zmiany klimatu jest wydobywanie i spalanie węgla, ropy i gazu, a zrealizowanie podpisanego w Paryżu porozumienia klimatycznego oznacza konieczność całkowitego zaprzestania spalania ich w ciągu 30 lat – co, biorąc pod uwagę obecne uzależnienie gospodarki światowej od tych nośników energii jest monumentalnym wyzwaniem.


Trump wycofuje się z postanowień porozumienia klimatycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump ogłosił 1 czerwca, że USA wycofują się z porozumienia klimatycznego, zawartego w Paryżu. Już w trakcje kampanii Trump deklarował odejście od polityki klimatycznej. Tym samym obecny prezydent zrezygnował z wytyczonej w ramach negocjacji klimatycznych polityki klimatycznej Baracka Obamy.


Zobowiązania INDC: lasy mają dać ¼ redukcji emisji

Podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku zawarto historyczne porozumienie zakładające ograniczenie wzrostu średniej temperatury o 2 stopnie i osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.


Możliwe kierunki polityki klimatycznej USA za prezydentury Donalda Trumpa

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiedział zerwanie z polityką ograniczania emisji gazów cieplarnianych, która jego zdaniem negatywnie wpływa na działalność biznesową w Stanach Zjednoczonych.


Trump i działania na rzecz zmiany klimatu. Nie, nie ochrony – zmiany…

Wybór Donalda Trumpa na 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki budzi tak wiele obaw, że każdej z nich można by poświęcić odrębny artykuł:izolacjonizm w polityce zagranicznej, rasistowskie ustawodawstwo imigracyjne, nieodpowiedzialne użycie broni nuklearnej czy fizyczna eliminacja oponentów (zapowiadane więzienie dla Hillary Clinton). 


Spory wokół ONZ-owskiego porozumienia ograniczającego poziom emisji w lotnictwie

Nie milkną spory wokół przyjętego na początku października przez Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) pierwszego w historii porozumienia dotyczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w branży lotniczej. 


Brak politycznej woli utrzymania progu 2 stopni

Gdybyśmy chcieli  zrobić to do czego się zobowiązujemy, musielibyśmy całkowicie wszędzie wstrzymać wydobycie nowych paliw kopalnych. Świadomość zmiany klimatu wywołuje wśród wielu osób i całych społeczeństw niemiłe poczucie dysonansu poznawczego.


Porozumienie klimatyczne z Paryża wchodzi w życie

Aby porozumienie klimatyczne z Paryża weszło w życie, potrzebna była ratyfikacja go przez co najmniej 55 krajów dopowiedzianych za co najmniej 55% światowych emisji gazów cieplarnianych. 


Straszenie nimi ludzi nie jest skuteczne – mówi Per Espen Stoknes.

Naukowcy i dziennikarze od lat przestrzegają przed skutkami zmian klimatu. A pan twierdzi, że do ludzi to nie trafia. Dlaczego?


Potrzebne większe ambicje

Naukowcy alarmują: dobrowolne zobowiązania do redukcji emisji nie wystarczą, aby zatrzymać wzrost temperatury poniżej 2 st. C.


Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej: Węgiel polskim bogactwem

Na forum Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach, w panelu dyskusyjnym na temat nowej polityki energetycznej Polski głos zabrał Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.


Dyrektywa UE o ograniczeniu emisji przemysłowych a polska energetyka węglowa (

Dr Michał Wilczyński pokazuje, jak można "przespać" niezwykle istotne dla energetyki obostrzenia emisyjne.


Porozumienie klimatyczne w Paryżu

COP21COP21, konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu zakończyła się zawarciem globalnego porozumienia. Co właściwie ustalono? I co to oznacza dla świata, Europy i Polski?


Klein: Umowa klimatyczna to jedyna szansa na pokój

Bezpieczeństwo w ocieplającym się świecie jest mrzonką.


Angela Merkel, Jerry Brown i Shell – debata o podatku węglowym

Co ma ze sobą wspólnego Angela Merkel, prezydent Filipin i Shell? 20 października zwołana została Komisja ds. Podatku Węglowego.


Polska na COP 21 – trochę za, trochę przeciw

Polska ma wieloletnią tradycję kontestacji polityki klimatycznej UE. Jednak w tym roku wszystko wskazuje na to, że tym razem dojdzie do porozumienia.


Szczyt klimatyczny w Paryżu COP21 - komentarze

Zapraszamy do dedykowanego wątku poświęconego szczytowi klimatycznemu w Paryżu.

Sukces szczytu klimatycznego w Paryżu. Przyjęto porozumienie ws. ochrony klimatu

Paris climate deal: nearly 200 nations sign in end of fossil fuel era

Grand promises of Paris climate deal undermined by squalid retrenchments


Event klimatyczny na pl. Zamkowym

Na spotkaniu na pl. Zamkowym przed szczytem klimatycznym w Paryżu pojawiło się około 80 osób. Chciałoby się duuużo więcej, ale to chyba i tak rekord Polski. Robiliśmy znak Słońca jako symbolu transformacji energetycznej. Efekt wyszedł bardzo artystyczny.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto