Kategoria Negocjacje klimatyczne

Za mało ambicji, za dużo węgla. Eksperci o Polityce energetycznej Polski

Najnowszy plan energetyczny Polski nadal nie jest wystarczająco ambitny, aby dokonać szybkiej i skutecznej transformacji. Sama Polska może sprawić, że UE nie osiągnie swoich celów w zakresie redukcji emisji.


Rozlewa się fala pozwów klimatycznych. Przed sądem staną także PGE i rząd Polski.

Szóstka młodych Portugalczyków pozwała do Trybunału w Strasburgu rządy 33 europejskich państw, w tym Polski. W Australii sprawę do sądu przeciw rządowi skierowało ośmioro nastolatków. Kluczowe walki o ograniczenie zmian klimatu rozgrywają się na salach rozpraw.


USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

W listopadzie 2020 Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z Porozumienia Paryskiego, czyli międzynarodowego porozumienia, które ma doprowadzić do zahamowania zmiany klimatu. Wykreślenie USA z listy sygnatariuszy było decyzją byłego już prezydenta Donalda Trumpa.


Ekowyborca - analiza PEP 2040

Polski rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 roku, więc Ekowyborca zamierza podzielić się swoimi uwagami do planu polskiego rządu...


Nie chcę aby ludzie wpadali w panikę. Wywiad Grety Thunberg.

Wywiadu udzieliła Grata we wczorajszym wydaniu Svenska Dagbladet i był on, jak przystało na wydanie świąteczne, dosyć obszerny, pominąłem więc niektóre wątki.


Joe Biden będzie nowym prezydentem USA. Co chce zrobić w sprawie klimatu i ochrony środowiska?

Joe Biden wygrał wybory w USA. Dlatego pora na spełnienie obietnicy - przyjrzenie się temu, co chce zmienić w podejściu do ochrony klimatu i środowiska.


Demokracją w globalne ocieplenie, a kodeksem w ekobójców. O klimacie po francusku

Skoro demokracja zakłada rządy ludu, to czemu by w ręce społeczeństwa nie powierzyć walki z kryzysem klimatycznym? Na taki krok zdecydowała się Francja, która powołała specjalny konwent obywatelski do spraw globalnego ocieplenia. Efekt? 150 losowo wybranych Francuzek i Francuzów zarekomendowało rządowi, by ochronę klimatu wpisać do konstytucji, a zbrodnie przeciwko środowisku naturalnemu karać więzieniem.


Cele klimatyczne: świat ma czterokrotnie więcej pracy do wykonania albo jedną trzecią czasu mnie na działania

Synteza raportów Programu Środowiskowego ONZ (Höhne i in., 2020) pokazuje, co oznacza zmarnowanie ostatniej dekady w kwestii polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ta wielka zwłoka oznacza, że czasu jest coraz mniej.


„Jestem głęboko zasmucony, czuję się winny”: naukowcy ujawniają osobiste obawy związane z kryzysem klimatycznym.

Z listów pisanych przez klimatologów przebijają uczucia bezsilności i rozpaczy odnośnie przyszłość. Obserwując zachodzące zdarzenia, wciąż mają nadzieję, że da się zapobiec katastrofie. Choć są też tacy, którzy nadzieję tę tracą i boją się o swoje rodziny.


“Chcemy alarmu klimatycznego!” Jest petycja do senatorów i senatorek

“Wobec odrzucenia przez Sejm uchwał dotyczących stanu kryzysu klimatycznego, domagamy się od Senatu, by stanął po stronie obywateli i obywatelek” – piszą aktywiści Akcji Demokracji w petycji do Senatu.


Dlaczego rok 2070 a nawet 2050 to za późno? Zmiany klimatyczne mają charakter progowy

Kilka dni temu prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej zaakceptowały plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Prawie wszystkie.


Klimatyczny szczyt ONZ z decyzyjnym patem i bez przełomu

Rekordowo długie obrady, końskie łajno przed wejściem do hali obrad i rugające polityków przedstawicielki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Taki był finisz najważniejszego dyplomatycznego wydarzenia roku związanego z klimatem. Rezultat ONZ-owskiego szczytu COP25 w Madrycie według wielu komentatorów zakończył się blamażem.


Neutralność klimatyczna Unii do 2050 roku – ale nie w Polsce

Szefowie rządów państw członkowskich Unii zgodzili się podczas trwającego do późnych godzin nocnych szczytu na wyznaczenie celu neutralności klimatycznej Wspólnoty. Ma być on osiągnięty do 2050 roku. Polska wyłamała się jednak z tego grona, ale prace nad Europejskim Zielonym Ładem będą szły do przodu bez zakłóceń.


Stany Zjednoczone oficjalnie rozpoczynają wyjście z Porozumienia Paryskiego

Poniedziałkowym popołudniem amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił oficjalnie, że Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego. Oznacza to, że dokładnie za rok kraj ten przestanie być stroną porozumienia. Nastąpi to dzień po zbliżających się amerykańskich wyborach prezydenckich.


Redakcja Nature: Członkowie młodzieżowych ruchów klimatycznych są odważni i mają rację

Młodzi aktywiści klimatyczni (a nie ich krytycy) mają rację, na serio podchodząc do ustaleń nauki i reagując adekwatnie do powagi sytuacji w której się znaleźliśmy.


Szczyt klimatyczny ONZ - wiele się działo, ale niewiele z tego wynikło

Płomienne apele 16 -letniej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, deklaracje biznesu i miast o odejściu od węgla, dwuznaczna polityka Chin i Indii oraz mało konkretne obietnice większości państw - tak można najkrócej podsumować konferencję klimatyczną ONZ


Punkt Informacji Klimatycznej – 29 września na osiedlu Jazdów w Warszawie

Poziom wiedzy na temat zmiany klimatu jest w naszym społeczeństwie stanowczo za niski. Tymczasem problem narasta i wymaga bardziej zdecydowanych działań aby uniknąć katastrofy. Z inicjatywy grupy członków Extinction Rebellion w Warszawie powstał pierwszy regularnie działający Punkt Informacji Klimatycznej.


Światowi liderzy w większości bez pomysłów. Klimatyczny szczyt ONZ poniżej oczekiwań

Poniedziałkowy (24.09) szczyt ONZ miał być spotkaniem światowych przywódców przedstawiających konkretne plany na powstrzymanie kryzysu klimatycznego. Tak przynajmniej chciał Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych. Wielu polityków nie wyszło jednak poza poziom ogólników. Na sali zabrakło też prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro i USA Donalda Trumpa


Greta do polityków: “Zawodzicie nas. Okradliście mnie z dzieciństwa i marzeń.”

Tak wzburzonej Grety Thunberg chyba jeszcze nie widzieliśmy Szwedzka nastolatka zabrała głos na początku wczorajszego szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku. Aktywistka, przez wielu postrzegana jako źródło nadziei dla ludzkości, wystąpiła z wyjątkowo pesymistycznym przemówieniem.


Mobilizacja klimatyczna jak mobilizacja wojenna

Coraz częściej pojawia się opinia, że nie uchronimy się przed nadciągającą katastrofą klimatyczną jeśli na całym świecie nie nastąpi wyjątkowa mobilizacja społeczna, organizacyjna i gospodarcza. Mobilizacja podobna do tej, jaka miała miejsce w trakcie II wojny światowej w USA i Wielkiej Brytanii.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto