Kategoria Negocjacje klimatyczne

Zobowiązania INDC: lasy mają dać ¼ redukcji emisji

Podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku zawarto historyczne porozumienie zakładające ograniczenie wzrostu średniej temperatury o 2 stopnie i osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.


Możliwe kierunki polityki klimatycznej USA za prezydentury Donalda Trumpa

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiedział zerwanie z polityką ograniczania emisji gazów cieplarnianych, która jego zdaniem negatywnie wpływa na działalność biznesową w Stanach Zjednoczonych.


Trump i działania na rzecz zmiany klimatu. Nie, nie ochrony – zmiany…

Wybór Donalda Trumpa na 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki budzi tak wiele obaw, że każdej z nich można by poświęcić odrębny artykuł:izolacjonizm w polityce zagranicznej, rasistowskie ustawodawstwo imigracyjne, nieodpowiedzialne użycie broni nuklearnej czy fizyczna eliminacja oponentów (zapowiadane więzienie dla Hillary Clinton). 


Spory wokół ONZ-owskiego porozumienia ograniczającego poziom emisji w lotnictwie

Nie milkną spory wokół przyjętego na początku października przez Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) pierwszego w historii porozumienia dotyczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w branży lotniczej. 


Brak politycznej woli utrzymania progu 2 stopni

Gdybyśmy chcieli  zrobić to do czego się zobowiązujemy, musielibyśmy całkowicie wszędzie wstrzymać wydobycie nowych paliw kopalnych. Świadomość zmiany klimatu wywołuje wśród wielu osób i całych społeczeństw niemiłe poczucie dysonansu poznawczego.


Porozumienie klimatyczne z Paryża wchodzi w życie

Aby porozumienie klimatyczne z Paryża weszło w życie, potrzebna była ratyfikacja go przez co najmniej 55 krajów dopowiedzianych za co najmniej 55% światowych emisji gazów cieplarnianych. 


Straszenie nimi ludzi nie jest skuteczne – mówi Per Espen Stoknes.

Naukowcy i dziennikarze od lat przestrzegają przed skutkami zmian klimatu. A pan twierdzi, że do ludzi to nie trafia. Dlaczego?


Potrzebne większe ambicje

Naukowcy alarmują: dobrowolne zobowiązania do redukcji emisji nie wystarczą, aby zatrzymać wzrost temperatury poniżej 2 st. C.


Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej: Węgiel polskim bogactwem

Na forum Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach, w panelu dyskusyjnym na temat nowej polityki energetycznej Polski głos zabrał Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.


Dyrektywa UE o ograniczeniu emisji przemysłowych a polska energetyka węglowa (

Dr Michał Wilczyński pokazuje, jak można "przespać" niezwykle istotne dla energetyki obostrzenia emisyjne.


Porozumienie klimatyczne w Paryżu

COP21COP21, konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu zakończyła się zawarciem globalnego porozumienia. Co właściwie ustalono? I co to oznacza dla świata, Europy i Polski?


Klein: Umowa klimatyczna to jedyna szansa na pokój

Bezpieczeństwo w ocieplającym się świecie jest mrzonką.


Angela Merkel, Jerry Brown i Shell – debata o podatku węglowym

Co ma ze sobą wspólnego Angela Merkel, prezydent Filipin i Shell? 20 października zwołana została Komisja ds. Podatku Węglowego.


Polska na COP 21 – trochę za, trochę przeciw

Polska ma wieloletnią tradycję kontestacji polityki klimatycznej UE. Jednak w tym roku wszystko wskazuje na to, że tym razem dojdzie do porozumienia.


Szczyt klimatyczny w Paryżu COP21 - komentarze

Zapraszamy do dedykowanego wątku poświęconego szczytowi klimatycznemu w Paryżu.

Sukces szczytu klimatycznego w Paryżu. Przyjęto porozumienie ws. ochrony klimatu

Paris climate deal: nearly 200 nations sign in end of fossil fuel era

Grand promises of Paris climate deal undermined by squalid retrenchments


Event klimatyczny na pl. Zamkowym

Na spotkaniu na pl. Zamkowym przed szczytem klimatycznym w Paryżu pojawiło się około 80 osób. Chciałoby się duuużo więcej, ale to chyba i tak rekord Polski. Robiliśmy znak Słońca jako symbolu transformacji energetycznej. Efekt wyszedł bardzo artystyczny.


Ostatnia przymiarka do porozumienia klimatycznego na COP21

Szczyt klimatyczny w Paryżu rozpoczyna się już za kilka dni. Pomimo intensywnych działań dyplomatycznych i negocjacji wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Na ile konkretne może być ewentualne globalne porozumienie klimatyczne, jakie ma zostać zawarte w grudniu na COP21 w Paryżu?


Z czym Polska pojedzie na COP21? Polityka klimatyczna po wyborach

W Polsce nie ma dobrego momentu na szerszą dyskusje o zmianach klimatu, polityce klimatycznej, konwencji klimatycznej czy unijnym pakiecie klimatycznym. Od ponad dekady, czyli od momentu ratyfikacji protokołu z Kioto oraz od daty przyjęcia w ramach wstępowania do UE zobowiązania do wdrożenia pierwszej unijnej dyrektywy o handlu emisjami obowiązuję zasada, że o istocie globalnego ocieplenia i antropogenicznych przyczynach zmiany klimatu się nie rozmawia konstruktywnie.


Happening 27.11 w Warszawie przed Szczytem Klimatycznym w Paryżu

Wszystkich z Warszawy zapraszam na happening przed Szczytem Klimatycznym w Paryżu w piątek 27 listopada o 16:45 na pl. Zamkowym.

Pierwszym 10 uczestnikom happeningu, którzy podadzą mi tajne hasło "Rewolucja", sprezentuję egzemplarze mojej nowej książki "Rewolucja energetyczna. Ale po co!" z indywidualną dedykacją.

Bardzo proszę, jeśli tylko możesz, spotkajmy się na placu Zamkowym!


Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!

Prezydent Andrzej Duda nie ratyfikował poprawki dauhańskiej, przedłużającej obowiązywanie w Polsce Protokołu z Kioto do 2020 roku.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto