Kategoria Negocjacje klimatyczne

Ocieplenie o 1,5 stopnia - specjalny raport IPCC

Naukowcy: zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C będzie wymagać szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich dziedzinach życia społecznego.


Naukowcy a politycy: gdy 'ostatnia chwila' trwa od dziesięcioleci

Jak mówić do polityków tak, by zrozumieli problem i podjęli działania ograniczające zmianę klimatu?


Kto zagwarantuje ujemne emisje dwutlenku węgla, by uniknąć ocieplenia o 2 stopnie?

Z każdym rokiem, z którym światowa emisja dwutlenku węgla nie spada, staje się coraz bardziej ewidentne, że ludzkość będzie zmuszona sięgnąć po bardziej niekonwencjonalne opcje, by zatrzymać wzrost CO2 w atmosferze, takie jak technologie „ujemnych emisji dwutlenku węgla”, określanych jako „Carbon Dioxide Removal” (CDR).


Skamielina Dnia dla Polski za utrudnianie negocjacji w zakresie EU ETS

Już drugiego dnia szczytu klimatycznego w Bonn (COP23) Polska dostała niechlubną nagrodę, zyskując tytuł „Skamieliny Dnia”. Wyróżnienie otrzymała za próbę przekształcenia głównego narzędzia służącego redukcji emisji gazów cieplarnianych, czyli EU ETS, w program subsydiowania węgla.


FNP: Nie ma ucieczki przed trudnymi decyzjami wobec klimatu

Na ostatnim posiedzeniu Europejskiej Rady ds. Środowiska ministrowie przyjęli stanowisko wobec rozporządzenia „Effort Sharing Regulation”, wobec którego zaproponowali nowe cele obniżające nasze szanse na osiągnięcie postanowień Porozumienia Paryskiego. Zamiast zwiększać wymogi redukcyjne, ministrowie pozwalają państwom, które swoich celów na rok 2020 nie mają już szans osiągnąć, na dalsze igranie z polityką klimatyczną.


O tym, jak zawodowy denialista odkrył kłamstwa i zdecydował się walczyć dla nauki.

Najtrudniejszą rzeczą do zrobienia, by odwrócić trend ocieplania planety, może być przekonanie klimatycznych „sceptyków”, że w ogóle istnieje taka konieczność. Co najistotniejsze, ta grupka ludzi kontroluje obecnie amerykański Kongres i Biały Dom. Sharon Lerner spotkała się więc w tej sprawie z Jerrym Taylorem, którego praca jako przewodniczącego Niskanen Center polega m.in. na przekształcaniu klimatycznych „sceptyków” w aktywistów działających na rzecz ochrony klimatu.


Klimatyczne bitwy coraz częściej toczą się – i są wygrywane – w sądach.

Gdy w kwestii ochrony klimatu zawodzą politycy, do akcji wkraczają sądy. Na początku 2017 roku rząd RPA przegrał proces dotyczący planów budowy nowej elektrowni węglowej.


Trump wypowiada porozumienie paryskie. Świat potępia – z jednym samobójczym wyjątkiem.

Podjęcie skutecznych działań na rzecz ochrony klimatu jest bardzo trudne. Dlaczego? Główną przyczyną obecnej zmiany klimatu jest wydobywanie i spalanie węgla, ropy i gazu, a zrealizowanie podpisanego w Paryżu porozumienia klimatycznego oznacza konieczność całkowitego zaprzestania spalania ich w ciągu 30 lat – co, biorąc pod uwagę obecne uzależnienie gospodarki światowej od tych nośników energii jest monumentalnym wyzwaniem.


Trump wycofuje się z postanowień porozumienia klimatycznego

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump ogłosił 1 czerwca, że USA wycofują się z porozumienia klimatycznego, zawartego w Paryżu. Już w trakcje kampanii Trump deklarował odejście od polityki klimatycznej. Tym samym obecny prezydent zrezygnował z wytyczonej w ramach negocjacji klimatycznych polityki klimatycznej Baracka Obamy.


Zobowiązania INDC: lasy mają dać ¼ redukcji emisji

Podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku zawarto historyczne porozumienie zakładające ograniczenie wzrostu średniej temperatury o 2 stopnie i osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku.


Możliwe kierunki polityki klimatycznej USA za prezydentury Donalda Trumpa

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiedział zerwanie z polityką ograniczania emisji gazów cieplarnianych, która jego zdaniem negatywnie wpływa na działalność biznesową w Stanach Zjednoczonych.


Trump i działania na rzecz zmiany klimatu. Nie, nie ochrony – zmiany…

Wybór Donalda Trumpa na 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki budzi tak wiele obaw, że każdej z nich można by poświęcić odrębny artykuł:izolacjonizm w polityce zagranicznej, rasistowskie ustawodawstwo imigracyjne, nieodpowiedzialne użycie broni nuklearnej czy fizyczna eliminacja oponentów (zapowiadane więzienie dla Hillary Clinton). 


Spory wokół ONZ-owskiego porozumienia ograniczającego poziom emisji w lotnictwie

Nie milkną spory wokół przyjętego na początku października przez Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ang. ICAO) pierwszego w historii porozumienia dotyczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla w branży lotniczej. 


Brak politycznej woli utrzymania progu 2 stopni

Gdybyśmy chcieli  zrobić to do czego się zobowiązujemy, musielibyśmy całkowicie wszędzie wstrzymać wydobycie nowych paliw kopalnych. Świadomość zmiany klimatu wywołuje wśród wielu osób i całych społeczeństw niemiłe poczucie dysonansu poznawczego.


Porozumienie klimatyczne z Paryża wchodzi w życie

Aby porozumienie klimatyczne z Paryża weszło w życie, potrzebna była ratyfikacja go przez co najmniej 55 krajów dopowiedzianych za co najmniej 55% światowych emisji gazów cieplarnianych. 


Straszenie nimi ludzi nie jest skuteczne – mówi Per Espen Stoknes.

Naukowcy i dziennikarze od lat przestrzegają przed skutkami zmian klimatu. A pan twierdzi, że do ludzi to nie trafia. Dlaczego?


Potrzebne większe ambicje

Naukowcy alarmują: dobrowolne zobowiązania do redukcji emisji nie wystarczą, aby zatrzymać wzrost temperatury poniżej 2 st. C.


Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej: Węgiel polskim bogactwem

Na forum Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach, w panelu dyskusyjnym na temat nowej polityki energetycznej Polski głos zabrał Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.


Dyrektywa UE o ograniczeniu emisji przemysłowych a polska energetyka węglowa (

Dr Michał Wilczyński pokazuje, jak można "przespać" niezwykle istotne dla energetyki obostrzenia emisyjne.


Porozumienie klimatyczne w Paryżu

COP21COP21, konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu zakończyła się zawarciem globalnego porozumienia. Co właściwie ustalono? I co to oznacza dla świata, Europy i Polski?


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto