Kategoria Kryzys gospodarczy

Rekordowe zadłużenie świata w 2017 r

Operacja ratowania gospodarki globalnej trwa już blisko dekadę. Z każdym kolejnym rokiem bodziec fiskalny powinien maleć, ponieważ sytuacja makroekonomiczna rzekomo ulega poprawie. Tymczasem w 2017 r. System Rezerwy Federalnej, Europejski Bank Centralny i Bank Japonii wydrukowały największą porcję waluty od 2008 r. – ponad 2,5 biliona dolarów.


Przyroda i lokalne społeczności ofiarami kryzysu w Wenezueli

Będąca w stanie upadku Wenezuela jest państwem, którego władze wykorzystają wszystko co możliwe by uratować tonącą, opartą na ropie naftowej gospodarkę. Nie licząc się przy tym z nikim, ani z ludźmi, ani z losem dzikiej przyrody.


Upadek gospodarki przemysłowej: symptomy, przyczyny i skutki

Rozmowa z Gail Tverberg, badaczką energii i gospodarki. Jako aktuariuszka zajmowała się do roku 2007 modelowaniem finansowym branży ubezpieczeniowej. Ze względu na swoje doświadczenie zagadnienia energetyczne rozpatruje z innej perspektywy niż większość analityków. Pisze regularnie na swojej witrynie OurFiniteWorld.com. Publikuje również artykuły naukowe i jest częstym prelegentem na konferencjach międzynarodowych.


Popsuta gospodarka USA, w jednym prostym wykresie

Wielu Amerykanów patrząc na sytuację gospodarczą nie pamięta innej rzeczywistości niż gospodarka z niezwykle szybko rosnącymi nierównościami społecznymi. To problem, z którym mierzy się coraz więcej niezamożnych ludzi – ich poziom życia nie chce wzrosnąć, rośnie za to przepaść między biednymi a bogatymi.


Cywilizacja i nierówność społeczna

Według raportu organizacji Oxfam, opublikowanego w styczniu 2017, bogactwo ośmiu mężczyzn jest obecnie równowartością łącznego „dorobku” połowy najbiedniejszych przedstawicieli rasy ludzkiej. Obserwujemy niepohamowany wzrost nierówności ekonomicznej.


Richard Heinberg: Żonglując odbezpieczonymi granatami

Żyjemy w świecie stojącym w obliczu społecznego upadku. Szereg prac przytacza argumenty, które co najmniej potwierdzają ryzyko upadku cywilizacji.


Ekonomia w Czasach Kryzysu: Czas Przemian

Aby wyjaśnić, jak będzie wyglądać transformacja naszej cywilizacji w kierunku bardziej zrównoważonego korzystania z zasobów natury posłużę się przykładem obrazującym jak złożony system (taki jak cywilizacja przemysłowa) zachowuje się w czasach wzrostu.


Ekonomia w czasach Kryzysu

Mówi się, że pieniądze są źródłem władzy, wpływów, oraz przywilejów. Ale co jest źródłem pieniądza? Pieniądz, ani złoto nie są bogactwem same w sobie, ale stanowią środek wymiany bogactwa pomiędzy ludźmi, chcącymi wymienić się owocami swojej pracy. 


Koniec wzrostu, oraz kryzys złożoności – tendencje, które postanowiliśmy ignorować

Podstawową przyczyną fali populizmu, ważniejszą nawet niż globalizacja, może być ogólnoświatowy zanik wzrostu gospodarczego szczególnie widoczny w krajach Zachodu. 


Trumpizm w świecie Granic Wzrostu

W Stanach Zjednoczonych narastająca frustracja szerokich rzesz społeczeństwa doprowadziła do wyboru na stanowisko prezydenta osoby zdecydowanie odcinającej się od establishmentu i dotychczasowych polityk, posługującej się przy tym populistycznym językiem i nawet jak na polityka pozwalającej sobie na – oględnie mówiąc – dość luźne podejście do faktów


Wzrost czy rozwój?

Koniec wzrostu w obecnym modelu finansowym oznacza załamanie gospodarcze, a dalszy wzrost w obecnej postaci to rosnące wykładniczo zużycie zasobów i koszty środowiskowe. W tym drugim scenariuszu również wzrost się skończy, a nasze dzieci otrzymają w spadku świat z wyczerpanymi zasobami i totalnie zdegradowanym środowiskiem.


Nierówności społeczne

Infografiki pokazujące dystrybucję majątku w USA, pokazujące nierówności i rozbieżność pomiędzy postrzeganiem Amerykanów, a stanem rzeczywistym. Rzeczywistość często wcale nie jest taka, jak nam się wydaje.


Przed nami upadek deflacyjny?

Wartość akcji i ceny ropy spadają. Czy to „tylko kolejny cykl,” a może coś znacznie gorszego? Myślę, że jest to coś o wiele gorszego.


„Granice wzrostu” Klubu Rzymskiego – strachy na lachy?

Myśl, że wzrost gospodarczy, do którego jesteśmy tak przywiązani, może prowadzić do katastrofy, jest nie tylko bardzo nieprzyjemna, ale i bardzo niewygodna dla wielkiego biznesu, ekonomistów i polityków.


Islandia: odebrać bankom możliwość tworzenia pieniądza

Rząd Islandii rozpoczął prace nad odebraniem bankom komercyjnym możliwości tworzenia pieniędzy i przekazaniem tego procesu w ręce banku centralnego. Propozycja, opisana w zleconym przez premiera raporcie Monetary Reform. A Better Monetary System for Iceland byłaby (kontr)rewolucyjnym zwrotem w historii współczesnej bankowości.


W czyich rękach znajdzie się świat w roku 2050?

Podział bogactw jest jednym z najżywiej dziś dyskutowanych problemów. Co jednak wiemy naprawdę o jego ewolucji w dłuższej perspektywie czasowej? Czy dynamika akumulacji kapitału prywatnego prowadzi nieuchronnie do coraz większej koncentracji bogactw i władzy w kilku rękach, jak sądził Marks w XIX wieku? Czy też równoważące się siły wzrostu, konkurencji i postępu technicznego prowadzą spontanicznie do redukcji nierówności i harmonijnej stabilizacji w zaawansowanych fazach rozwoju, jak myślał Kuznets w XX wieku?


Instytut Obywatelski: TTIP jest OK. Czy aby na pewno?

Instytut Obywatelski opublikował artykuł Konrada Niklewicza pt. „Co się nie podoba w TTIP?”, krytykujący krytykę porozumienia o wolnym handlu i inwestycjach między UE i USA, tzw. TTIP.


Baltic Dry Index najniżej w historii

Jeśli powiem, że u brzegów Singapuru stoi bezczynna flota setek frachtowców, a Baltic Dry Index spada, to większość ludzi zajmujących się klimatem, energią i zrównoważonym rozwojem otworzy tylko szeroko oczy i zapyta "a co to ma do rzeczy..?". Dlaczego wchodzi to w zakres naszych zainteresowań?


Grecka tragedia i zaklinanie rzeczywistości

Partia Syriza, która objęła rządy w Grecji, odważyła się powiedzieć to, co w zasadzie dla uważnych obserwatorów gospodarki światowej było oczywiste już od dawna. „Jestem ministrem finansów kraju bankruta”, oświadczył Yanis Varoufakis, nowy grecki minister finansów. Szczerość władz Grecji zagraża stabilności całego światowego systemu finansowego.


Ekonomiści a spowolnienie światowej gospodarki cz. 2: Hamowanie

W poprzedniej części przyjrzeliśmy się czynnikom, które przyczyniły się do bezprecedensowego wzrostu gospodarczego w minionych pokoleniach. W tej części zobaczymy, że większość z tych stymulujących wzrost czynników przestaje działać, a coraz więcej zaczyna działać hamująco.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto