Kategoria Kryzys gospodarczy

Jeszcze większy wielki kryzys?

Po zapaści z 2008 roku zdecydowana reakcja rządów pozwoliła odciągnąć globalną gospodarkę znad krawędzi otchłani. Tym razem możemy nie mieć tyle szczęścia.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (4/4): Koniec wzrostu?

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś czwarty artykuł z serii.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (3/4): A gdyby gospodarka przestała rosnąć… czyli przepis na kryzys

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś trzeci artykuł z serii.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (2/4): Skąd się biorą pieniądze

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś drugi artykuł z serii.


ABC kryzysu gospodarczego w czasach koronawirusa (1/4): Wzrost gospodarczy

„Tematem dnia” jest koronawirus. To nie tylko problemy zdrowotne. Do ludzi już stopniowo dociera, że pandemia i działania na rzecz jej ograniczenia prowadzą do kryzysu gospodarczo-społecznego. Aby zrozumieć, w co gramy, trzeba zrozumieć podstawy mechanizmów działania systemu finansowego oraz pojęcia takie jak deflacja. Dziś pierwszy artykuł na ten temat.


Rekordowe zadłużenie świata w 2017 r

Operacja ratowania gospodarki globalnej trwa już blisko dekadę. Z każdym kolejnym rokiem bodziec fiskalny powinien maleć, ponieważ sytuacja makroekonomiczna rzekomo ulega poprawie. Tymczasem w 2017 r. System Rezerwy Federalnej, Europejski Bank Centralny i Bank Japonii wydrukowały największą porcję waluty od 2008 r. – ponad 2,5 biliona dolarów.


Przyroda i lokalne społeczności ofiarami kryzysu w Wenezueli

Będąca w stanie upadku Wenezuela jest państwem, którego władze wykorzystają wszystko co możliwe by uratować tonącą, opartą na ropie naftowej gospodarkę. Nie licząc się przy tym z nikim, ani z ludźmi, ani z losem dzikiej przyrody.


Upadek gospodarki przemysłowej: symptomy, przyczyny i skutki

Rozmowa z Gail Tverberg, badaczką energii i gospodarki. Jako aktuariuszka zajmowała się do roku 2007 modelowaniem finansowym branży ubezpieczeniowej. Ze względu na swoje doświadczenie zagadnienia energetyczne rozpatruje z innej perspektywy niż większość analityków. Pisze regularnie na swojej witrynie OurFiniteWorld.com. Publikuje również artykuły naukowe i jest częstym prelegentem na konferencjach międzynarodowych.


Popsuta gospodarka USA, w jednym prostym wykresie

Wielu Amerykanów patrząc na sytuację gospodarczą nie pamięta innej rzeczywistości niż gospodarka z niezwykle szybko rosnącymi nierównościami społecznymi. To problem, z którym mierzy się coraz więcej niezamożnych ludzi – ich poziom życia nie chce wzrosnąć, rośnie za to przepaść między biednymi a bogatymi.


Cywilizacja i nierówność społeczna

Według raportu organizacji Oxfam, opublikowanego w styczniu 2017, bogactwo ośmiu mężczyzn jest obecnie równowartością łącznego „dorobku” połowy najbiedniejszych przedstawicieli rasy ludzkiej. Obserwujemy niepohamowany wzrost nierówności ekonomicznej.


Richard Heinberg: Żonglując odbezpieczonymi granatami

Żyjemy w świecie stojącym w obliczu społecznego upadku. Szereg prac przytacza argumenty, które co najmniej potwierdzają ryzyko upadku cywilizacji.


Ekonomia w Czasach Kryzysu: Czas Przemian

Aby wyjaśnić, jak będzie wyglądać transformacja naszej cywilizacji w kierunku bardziej zrównoważonego korzystania z zasobów natury posłużę się przykładem obrazującym jak złożony system (taki jak cywilizacja przemysłowa) zachowuje się w czasach wzrostu.


Ekonomia w czasach Kryzysu

Mówi się, że pieniądze są źródłem władzy, wpływów, oraz przywilejów. Ale co jest źródłem pieniądza? Pieniądz, ani złoto nie są bogactwem same w sobie, ale stanowią środek wymiany bogactwa pomiędzy ludźmi, chcącymi wymienić się owocami swojej pracy. 


Koniec wzrostu, oraz kryzys złożoności – tendencje, które postanowiliśmy ignorować

Podstawową przyczyną fali populizmu, ważniejszą nawet niż globalizacja, może być ogólnoświatowy zanik wzrostu gospodarczego szczególnie widoczny w krajach Zachodu. 


Trumpizm w świecie Granic Wzrostu

W Stanach Zjednoczonych narastająca frustracja szerokich rzesz społeczeństwa doprowadziła do wyboru na stanowisko prezydenta osoby zdecydowanie odcinającej się od establishmentu i dotychczasowych polityk, posługującej się przy tym populistycznym językiem i nawet jak na polityka pozwalającej sobie na – oględnie mówiąc – dość luźne podejście do faktów


Wzrost czy rozwój?

Koniec wzrostu w obecnym modelu finansowym oznacza załamanie gospodarcze, a dalszy wzrost w obecnej postaci to rosnące wykładniczo zużycie zasobów i koszty środowiskowe. W tym drugim scenariuszu również wzrost się skończy, a nasze dzieci otrzymają w spadku świat z wyczerpanymi zasobami i totalnie zdegradowanym środowiskiem.


Nierówności społeczne

Infografiki pokazujące dystrybucję majątku w USA, pokazujące nierówności i rozbieżność pomiędzy postrzeganiem Amerykanów, a stanem rzeczywistym. Rzeczywistość często wcale nie jest taka, jak nam się wydaje.


Przed nami upadek deflacyjny?

Wartość akcji i ceny ropy spadają. Czy to „tylko kolejny cykl,” a może coś znacznie gorszego? Myślę, że jest to coś o wiele gorszego.


„Granice wzrostu” Klubu Rzymskiego – strachy na lachy?

Myśl, że wzrost gospodarczy, do którego jesteśmy tak przywiązani, może prowadzić do katastrofy, jest nie tylko bardzo nieprzyjemna, ale i bardzo niewygodna dla wielkiego biznesu, ekonomistów i polityków.


Islandia: odebrać bankom możliwość tworzenia pieniądza

Rząd Islandii rozpoczął prace nad odebraniem bankom komercyjnym możliwości tworzenia pieniędzy i przekazaniem tego procesu w ręce banku centralnego. Propozycja, opisana w zleconym przez premiera raporcie Monetary Reform. A Better Monetary System for Iceland byłaby (kontr)rewolucyjnym zwrotem w historii współczesnej bankowości.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto