Artykuly

Kryzys gospodarczy, czyli 'może wróżka coś doradzi?’

Już wiele lat temu, osoby zajmujące się kwestią granic wzrostu, a szczególnie zdarzeń, których możemy oczekiwać, kiedy świat osiągnie szczyt wydobycia ropy naftowej (Oil Peak), przewidywały, że dojdzie do załamania się systemu finansowego i bankowego.

Obecny model ekonomiczny może funkcjonować tylko w sytuacji stałego wzrostu, nawet stabilizacja gospodarcza dla opartego na długu systemu finansowego oznacza katastrofę. Piszemy o tym więcej w sekcji Gospodarka Oparta Na Długu, Czyli Wymuszony Wzrost.

Wywołany przez niedobory energii i jej rosnące ceny obecny kryzys gospodarczy raczej nie przez przypadek wystąpił w momencie osiągnięcia Oil Peak.Na naszych oczach zachodzą zdarzenia, zmieniające otaczającą nas rzeczywistość, nie tylko w USA, na Ukrainie czy w Islandii, także u nas.

Poniżej zebrane wiadomości z ostatniego tygodnia:

Łotewski premier pyta wróżkę o gospodarkę
Łotewski premier Valdis Dombrovskis poszedł do wróżki, by dowiedzieć się, co czeka udręczoną gospodarkę bałtyckiego kraju. Ale nawet wróżka mu nie pomogła…

Moody’s ostrzega: Obniżymy rating Portugalii, jeśli nie wprowadzi reform
Jeśli Portugalia nie wprowadzi reform, dzięki którym utrzyma w ryzach swój deficyt budżetowy, będziemy zmuszeni obniżyć jej rating kredytowy – mówi Anthony Thomas, analityk ryzyka z agencji Moody’s.

Wenezuela dewaluuje boliwara, ludzie rzucili się na zakupy
Wenezuelskie władze zdecydowały w piątek o dewaluacji czyli osłabieniu kursu swojej waluty względem dolara. Ma to poprawić konkurencyjność wenezuelskiej gospodarki, ale sceptycy mówią, że to posunięcie znacznie zwiększy i tak już wysoką inflację.

Eksperci o propozycjach resortu pracy: Szaleństwo i nieodpowiedzialność
Te propozycje to nieodpowiedzialne działanie ze strony rządu. Choć zmiany w systemie emerytalnym dadzą ministrowi finansów 12-13 mld zł w skali roku, to za wszystko i tak w przyszłości będą płaciły nasze dzieci. A musimy pamiętać, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba emerytów w stosunków do osób w wieku produkcyjnym podwoi się. Co wtedy zrobimy?

Niektóre miejsca pracy wraz z z recesją przeszły do historii
Nawet gdy amerykański rynek pracy zacznie tworzyć więcej miejsc pracy, niż traci, wielu bezrobotnych nie znajdzie na nim podobnego zatrudnienia do tego, jakie mieli przed recesją. Niektóre rodzaje pracy odejdą w przeszłość, pisze „Wall Street Journal”.

Dane statystyczne: niemiecka gospodarka ciągle słaba
W Niemczech rośnie liczba bankrutujących firm, spadają zamówienia na wyposażenie fabryk. Opublikowane we wtorek dane niemieckiego urzędu statystycznego pokazują, że gospodarka naszego sąsiada ciągle ma problemy.

economicrecession.

Japan Airlines blisko bankructwa. Akcje spadają o 45 proc.
Największy przewoźnik lotniczy w Azji może wkrótce ogłosić bankructwo – po ujawnieniu takich pogłosek kurs akcji Japan Airlines spadł we wtorek o 45 proc.

Bezrobocie męczy Europę
W listopadzie ub.r. bezrobocie w strefie euro sięgnęło 10 proc, a w całej Unii – 9,5 proc., co oznacza, że bez pracy było już 22,9 mln osób. To o niemal 5 mln więcej niż rok wcześniej.

Dania wyłożyła 46 mld koron na ratowanie swoich banków
Duński rząd podsumował roczny program wspomagania sektora bankowego, w którym do dyspozycji miał 100 mld koron.

Liczba nowych bezrobotnych w USA wzrosła do 434 tys. osób
Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła do 434 tys. osób z 433 tys. tydzień wcześniej – podał amerykański Departament Pracy.

Coraz więcej przedsiębiorstw upada
Prawie 700 firm nie przetrwało pierwszego roku kryzysu. To aż 68 proc. więcej niż w 2008 r. – pokazuje raport Coface Poland na temat upadłości firm w Polsce w 2009 r.

Islandia: od raju dla migrantów do bankruta
Islandia przez lata była oazą dobrobytu, jednym z najbogatszych krajów na świecie. Mały kraj na Atlantyku był jednak zbyt otwarty na świat i stał się jedną z pierwszych ofiar kryzysu finansowego na świecie. Do tej pory tkwi po pachy w kłopotach.

Większość słowackich rolników na skraju bankructwa
Taki wniosek wynika z informacji Agra Europe, wydawnictwa zbierającego informacje o bieżącej sytuacji w rolnictwie w Europie.

Rośnie bezrobocie na Węgrzech. „Bo nie chcą pracować”
Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie od września do listopada zwiększyła się do 10,5 proc. Jak pisze Bloomberg, oprócz braku miejsc pracy problemem tamtejszej gospodarki jest też to, że sami Węgrzy niespecjalnie kwapią się do podejmowania zatrudnienia.

Kryzys przyniósł symbiozę Kremla z oligarchami
Jeszcze rok temu wydawało się, że imperium Olega Deripaski nie przetrwa kryzysu, ale dziś dzięki pomocy Kremla i spolegliwości zagranicznych wierzycieli rosyjski oligarcha jest na najlepszej drodze, by uratować skórę.

ECB: nie będzie pomocy finansowej dla Grecji
Kraje europejskie nie złożą się na pomoc dla Grecji – ostrzega członek zarządu ECB Juergen Stark. Rynki łudzą się, jeśli sądzą, że w którymś momencie inne kraje członkowskie sięgną do portfeli. Na te słowa kurs euro znacząco się osłabił.

Jedna piąta aktywnych zawodowo Hiszpanów to bezrobotni
Według najnowszych danych hiszpańskiego rządu bezrobocie w Hiszpanii przekracza już 3,9 mln osób. W ciągu roku przybyło niemal 795 tys. bezrobotnych.

Chińska bańka pęknie
James S. Chanos zbudował jedną z największych fortun na Wall Street przewidując załamanie się Enronu i innych potężnych firm, których osiągnięcia i sukcesy były zbyt piękne, aby być prawdziwe. Dziś Chanos, przygotowuje się na największe w historii pęknięcie mitu o sukcesie: China Inc. W ostatnich miesiącach, rosnąca liczba analityków, a nawet niektórzy chińscy oficjele, przestrzegają przed groźbą pojawienia się w Chinach bańki inwestycyjnej.

Zdruzgotany dubajski miraż odbija się czkawką na Bliskim Wschodzie
Zwolnieni pracownicy odchodzą 'we łzach’, a strumienie pieniędzy przesyłanych do biednych krajów regionu wysychają. Upadek Dubaju dotknął nie tylko tego miasta-państwa i inwestorów finansowych grających na jego dalszy wzrost. Problemy finansowe Dubaju rozeszły się falami po całym regionie, zmuszając napływowych robotników do opuszczenia kraju i powrotu w strony rodzinne, gdzie często nie ma dla nich żadnej pracy, a płace są o rząd wielkości niższe. Wiele rodzin, bazujących na dochodach pracujących w Dubaju krewnych, znalazło się nagle w kryzysowej sytuacji. To złe wieści dla świata arabskiego, w któym chroniczny zastój gospodarczy, wysokie bezrobocie i niskie pensje od dawna wywołują frustrację, szczególnie młodych.

Większość z nas ma nadzieję, że to jeszcze „nie teraz”. A właściwie zdecydowana większość ludzi w ogóle nie ma świadomości, że coś takiego jak ograniczone zasobyistnieje i nasza gospodarka również podlega ograniczeniom zewnętrznym.
Wielu specjalistów zajmujących się Oil Peak, Zmianami Klimatu i Granicami Wzrostu przyznaje, że nie wierzy, że kultura „chcę mieć teraz, a nie inwestować w przyszłość” zaszła zbyt daleko, a interesy związane z utrzymaniem status quo (od przemysłu, po państwa i system emerytalny) są zbyt silne, aby ludzie zechcieli zmienić obecny model gospodarczy. Mamy możliwości, aby żyć w sposób zrównoważony, ale nie chcemy dostrzec problemu i z nich skorzystać.
Czy musi dojść do poważnego kryzysu obecnej cywilizacji, abyśmy zaczęli żyć w sposób zrównoważony?

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly