Kategoria Klimat a gospodarka


Nauka swoje, przemysł paliw kopalnych swoje. Nowy raport pokazuje, jak podpala się Ziemię

Raport Programu Środowiskowego ONZ: Do 2030 r. na świecie wyprodukowanych zostanie aż 120 proc. więcej paliw kopalnych niż w scenariuszu ograniczenia ocieplenia do 1,5°C. Firmy wydobywające i spalające paliwa kopalne nie przejmują się kryzysem klimatycznym. Publikacja zbiega się z wiadomościami z Chin, które planują budowę 148 gigawatów mocy węglowych.


Rekordowy średni poziom CO2 w atmosferze. „Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku”

Światowa Organizacja Meteorologiczna, opublikowała raport, z którego wnioski nie są optymistyczne z punktu widzenia walki z kryzysem klimatycznym. Uśredniony poziom dwutlenku węgla w 2018 roku był wyższy niż w poprzednim o wartość porównywalną z dotychczasowym wzrostem.


Jak chronić klikmat? Według naszych polityków - węglem.

Ministerstwo Energii wypowiedziało się o "Technologiach wspomagających polski sektor paliwowo-energetycznych w spełnieniu celów klimatycznych". Jakie to technologie?
Węgiel.
Więcej węgla.
I jeszcze więcej węgla.


Obóz dla Klimatu – Obywatelskie nieposłuszeństwo przeciw odkrywkom

Obóz dla klimatu 2019Tegoroczny Obóz dla Klimatu, który odbył się niedawno w Stawiskach na Pojezierzu Gnieźnieńskim odbił się szerokim echem. Centralnym wydarzeniem była seria protestów i demonstracji przeciwko zgubnemu dla klimatu i okolicznych mieszkańców wydobyciu węgla brunatnego. Grupa prawie dwustu osób wdarła się na teren kopalni i zatrzymała pracujące maszyny. To pierwsza tak wielka w Polsce akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego.


Lasy po huraganach: uczmy się na błędach

Huraganowe wiatry powodujące uszkodzenia lasów są zjawiskami naturalnymi, jednak – jak pokazały to reakcje po przejściu przez Polskę huraganu w sierpniu 2017 – zarówno w społeczeństwie jak i wśród zarządzających lasami zrozumienie ich roli w kształtowaniu dynamiki lasów jest niepełne.


Bogactwa Arktyki: Klątwa Midasa

Wraz z postępującym ociepleniem klimatu znika pancerz chroniący dotychczas Arktykę, a leżące wokół Arktyki państwa coraz bardziej ostrzą sobie zęby na bogactwach, jakie kryje ten region, szczególnie ropę i gaz. Szczególnie aktywna w tej rywalizacji jest Rosja, która do tematu eksploatacji zasobów Arktyki podchodzi szczególnie agresywnie i przy pomocy środków militarnych zaznacza tam swoją obecność, dając do zrozumienia, że znaczna część Oceanu Arktycznego należy do niej.


Punkt krytyczny - trailer

Dostępny jest już trailer filmu 'Punkt krytyczny'

Serdecznie zapraszam na pokazy, które odbędą się w drugiej połowie maja w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy


Carbon Budget 2016: wykresy po polsku

Doroczny raport Global Carbon Project, podsumowuje bieżący stan światowych emisji dwutlenku węgla. Przetłumaczyliśmy dla Was najważniejsze grafiki. 


Europa powinna przygotować się na ekstrema pogodowe

Miasta europejskie dostały ostrzeżenie o konieczności dostosowania się do kłopotów, jakie nadejdą, z powodu gwałtownych burz i coraz częstszych ekstremalnych warunków pogodowych.


Prognoza dla Polski: Znowu nas zaleje.

Taki mamy klimat, a w zasadzie, takie mamy zmiany klimatu. Powódź w Gdańsku świetnie to pokazuje.


Klimatyzacja dobra rzecz?

Według najnowszych analiz do roku 2030 na całym świecie zostanie zainstalowanych 700 milionów nowych klimatyzatorów. Co to oznacza dla klimatu?


Najlepsza polska książka ekonomiczna? "Rewolucja energetyczna. Ale po co?"

Marcin Popkiewicz odbiera nagrodę Economicus 2016Kto by tam słuchał ekologów... Albo naukowców... Światem rządzi dziś ekonomia. Tym większym zaskoczeniem było dla mnie, kiedy kilka dni temu dowiedziałem się, że "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" została nominowana do Nagrody Economicus 2016 pod patronatem NBP w kategorii „książka promująca wiedzę ekonomiczną napisana przez polskiego autora”...


To właściwie na ile winne są Chiny?

Jaki jest procentowy wkład chińskich emisji dwutlenku węgla do atmosfery? Około 10% światowych emisji.


Czy zmiana klimatu obudzi nas z drzemki, której na imię ‘biznes-jak-zwykle’?

Recenzja książki Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat.


Marcin Popkiewicz w "Naturalnie Tak" o uchodźcach klimatycznych

Wywiad Marcina Popkiewicza w programie "Naturalnie tak" Regionalnej TVP na temat uchodźców klimatycznych. Zapraszamy.


Konkurs „Władca świata” – znamy zwycięzców!

Konkurs "Władca Świata" dobiegł końca. Bardzo pozytywnie zaskoczył nas wysoki poziom rozgrywek – cała dziesiątka finalistów skutecznie popilotowała ludzkość w XXI i XXII wiek, unikając większych kryzysów, zapewniając dostępność zasobów, co najmniej przyzwoity stan środowiska, a równocześnie podnosząc poziom życia. Gratulujemy!


Porozumienie paryskie

Kilka słów komentarza do porozumienia klimatycznego podpisanego kilka dni temu w Paryżu.


Film: Years of Living Dangerously, polskie tłumaczenie

"Years of living dangerously" to serial dokumentalny, pokazujący jak zmiana klimatu wpływa na życie ludzi już tu i teraz. Nieczęsto pojawiają się tak dobre filmy, ujmujące fachowym spojrzeniem, głębokimi spostrzeżeniami i profesjonalną realizacją. Film ujął nas na tyle, że zrobiliśmy tłumaczenie całego pierwszego - udostępnionego przez producentów nieodpłatnie - odcinka na język polski. Polecamy!


Władca Świata 2015 - konkurs z nagrodami

Zagraj w strategiczną grę komputerową „Świat na rozdrożu”, rozpoczynając rozgrywkę w 2015 roku i zapewnij ludzkości jak najlepszą przyszłość. Dla najskuteczniejszych przywódców portal Reo.pl ufundował nagrody o łącznej wartości ponad 3000 złotych.


Polska - czarna plama w Unii Europejskiej

Z roku na rok, wraz ze zmianami klimatu, temperatura rośnie, a różnorodność pór roku z czasem zacznie przypominać angielską. Jedynym wyjątkiem mogą pozostać gwałtowne burze, które najczęściej będą odwiedzać Polskę ze względu na jej geolokalizację – pisze Wiktoria Kalina z Energy Express UK.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto