Kategoria Klimat a gospodarka


Lasy po huraganach: uczmy się na błędach

Huraganowe wiatry powodujące uszkodzenia lasów są zjawiskami naturalnymi, jednak – jak pokazały to reakcje po przejściu przez Polskę huraganu w sierpniu 2017 – zarówno w społeczeństwie jak i wśród zarządzających lasami zrozumienie ich roli w kształtowaniu dynamiki lasów jest niepełne.


Bogactwa Arktyki: Klątwa Midasa

Wraz z postępującym ociepleniem klimatu znika pancerz chroniący dotychczas Arktykę, a leżące wokół Arktyki państwa coraz bardziej ostrzą sobie zęby na bogactwach, jakie kryje ten region, szczególnie ropę i gaz. Szczególnie aktywna w tej rywalizacji jest Rosja, która do tematu eksploatacji zasobów Arktyki podchodzi szczególnie agresywnie i przy pomocy środków militarnych zaznacza tam swoją obecność, dając do zrozumienia, że znaczna część Oceanu Arktycznego należy do niej.


Punkt krytyczny - trailer

Dostępny jest już trailer filmu 'Punkt krytyczny'

Serdecznie zapraszam na pokazy, które odbędą się w drugiej połowie maja w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy


Carbon Budget 2016: wykresy po polsku

Doroczny raport Global Carbon Project, podsumowuje bieżący stan światowych emisji dwutlenku węgla. Przetłumaczyliśmy dla Was najważniejsze grafiki. 


Europa powinna przygotować się na ekstrema pogodowe

Miasta europejskie dostały ostrzeżenie o konieczności dostosowania się do kłopotów, jakie nadejdą, z powodu gwałtownych burz i coraz częstszych ekstremalnych warunków pogodowych.


Prognoza dla Polski: Znowu nas zaleje.

Taki mamy klimat, a w zasadzie, takie mamy zmiany klimatu. Powódź w Gdańsku świetnie to pokazuje.


Klimatyzacja dobra rzecz?

Według najnowszych analiz do roku 2030 na całym świecie zostanie zainstalowanych 700 milionów nowych klimatyzatorów. Co to oznacza dla klimatu?


Najlepsza polska książka ekonomiczna? "Rewolucja energetyczna. Ale po co?"

Marcin Popkiewicz odbiera nagrodę Economicus 2016Kto by tam słuchał ekologów... Albo naukowców... Światem rządzi dziś ekonomia. Tym większym zaskoczeniem było dla mnie, kiedy kilka dni temu dowiedziałem się, że "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" została nominowana do Nagrody Economicus 2016 pod patronatem NBP w kategorii „książka promująca wiedzę ekonomiczną napisana przez polskiego autora”...


To właściwie na ile winne są Chiny?

Jaki jest procentowy wkład chińskich emisji dwutlenku węgla do atmosfery? Około 10% światowych emisji.


Czy zmiana klimatu obudzi nas z drzemki, której na imię ‘biznes-jak-zwykle’?

Recenzja książki Naomi Klein To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat.


Marcin Popkiewicz w "Naturalnie Tak" o uchodźcach klimatycznych

Wywiad Marcina Popkiewicza w programie "Naturalnie tak" Regionalnej TVP na temat uchodźców klimatycznych. Zapraszamy.


Konkurs „Władca świata” – znamy zwycięzców!

Konkurs "Władca Świata" dobiegł końca. Bardzo pozytywnie zaskoczył nas wysoki poziom rozgrywek – cała dziesiątka finalistów skutecznie popilotowała ludzkość w XXI i XXII wiek, unikając większych kryzysów, zapewniając dostępność zasobów, co najmniej przyzwoity stan środowiska, a równocześnie podnosząc poziom życia. Gratulujemy!


Porozumienie paryskie

Kilka słów komentarza do porozumienia klimatycznego podpisanego kilka dni temu w Paryżu.


Film: Years of Living Dangerously, polskie tłumaczenie

"Years of living dangerously" to serial dokumentalny, pokazujący jak zmiana klimatu wpływa na życie ludzi już tu i teraz. Nieczęsto pojawiają się tak dobre filmy, ujmujące fachowym spojrzeniem, głębokimi spostrzeżeniami i profesjonalną realizacją. Film ujął nas na tyle, że zrobiliśmy tłumaczenie całego pierwszego - udostępnionego przez producentów nieodpłatnie - odcinka na język polski. Polecamy!


Władca Świata 2015 - konkurs z nagrodami

Zagraj w strategiczną grę komputerową „Świat na rozdrożu”, rozpoczynając rozgrywkę w 2015 roku i zapewnij ludzkości jak najlepszą przyszłość. Dla najskuteczniejszych przywódców portal Reo.pl ufundował nagrody o łącznej wartości ponad 3000 złotych.


Polska - czarna plama w Unii Europejskiej

Z roku na rok, wraz ze zmianami klimatu, temperatura rośnie, a różnorodność pór roku z czasem zacznie przypominać angielską. Jedynym wyjątkiem mogą pozostać gwałtowne burze, które najczęściej będą odwiedzać Polskę ze względu na jej geolokalizację – pisze Wiktoria Kalina z Energy Express UK.


Alaska: „Wydobywajmy więcej ropy by radzić sobie z następstwami zmiany klimatu”

Leczenie raka płuc jest nadzwyczaj kosztowne. A co, gdybym zaproponował, że powinniśmy uprawiać więcej tytoniu i zachęcać ludzi do palenia, żeby większe wpływy z podatków pomogły finansować leczenie ofiar palenia papierosów?


Pakistańska beczka prochu

Karaczi, zamieszkane przez miliony ludzi megalopolis nad Oceanem Indyjskim w Pakistanie. Wysuszone, wręcz wyniszczone przez morderczą falę upałów, zamieszkiwane przez miliony mieszkańców, cierpiących z powodu zagrażającego życiu braku wody i często nie mających środków na zakup bardzo drogiej żywności.


Rosyjskie piekło pożarów - cena za naftową gospodarkę

Ogromne pożary tym razem pustoszą rosyjski Daleki Wschód. Początkowo pożary syberyjskiej tajgi były niewielkie, ale w połowie sierpnia znacznie przybrały na intensywności. Sięgające w regionie Bajkału 38oC temperatury sprawiają, że pożary lasów iglastych szybko się rozprzestrzeniają. Wielkie smugi dymu są widoczne z kosmosu - całkowicie przesłoniły jezioro Bajkał. Krajobraz w rejonie pożarów ma iście apokaliptyczny pejzaż.


20 stopień zasilania – dlaczego energetyka cieplna przegrywa z upałem?

W ostatnim tygodniu po raz pierwszy od czasów komunizmu wprowadzono ograniczenia w dostawach prądu. Duzi odbiorcy energii (nie tylko huty, ale też przemysł spożywczy, biurowce,  nawet wrocławskie tramwaje), zostały zmuszone do ograniczenia zużycia prądu do niezbędnego minimum. Dlaczego wprowadzono 20 stopień zasilania i czy braki prądu będą się powtarzać?


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto