Artykuły

Koalicja Klimatyczna: Niekonstytucyjna nowelizacja uderzy w polskich rolników

Procedowane projekty zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego posiadają zapisy niezgodne z Konstytucją – ostrzega Koalicja Klimatyczna i apeluje o ich odrzucenie. Jej zdaniem, uchwalenie tych regulacji uderzy w polskich rolników.


Już prawie 1/3 energii elektrycznej z OZE w Niemczech

Niemieckie stowarzyszenie energetyki odnawialnej Bundesverband Erneuerbare Energie (BEE) podało, że w pierwszej połowie tego roku udział OZE w konsumpcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł do rekordowego poziomu 32,5%. W ubiegłym roku zielona energia stanowiła około 28% niemieckiego miksu energii elektrycznej.


Mężczyźni szczególnie zagrożeni wyższą umieralnością z powodu fal upałów

Jak wynika z analizy przeprowadzonej w 2015 roku na zamówienie Instytutu na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu ADAPTCITY, fale upałów na terenie Warszawy mają istotny statystycznie wpływ na zwiększenie poziomu umieralności mieszkańców.


Związek Zaniepokojonych Naukowców: Dossier oszustwa

Przez blisko trzy dekady największe na świecie koncerny paliwowe świadomie podejmowały starania, aby wprowadzić w błąd opinię publiczną w kwestii realiów i zagrożeń związanych ze zmianą klimatu.


Chiny uchylają się od odpowiedzialności za zmiany klimatu

Entuzjazm, jaki wywołała chińska deklaracja dotycząca planów redukcji CO2 znika, kiedy wczytamy się w jej treść. Dokument jest nieprecyzyjny i mało ambitny, bije z niego niechęć do krajów rozwiniętych i brak poczucia odpowiedzialności za stan środowiska – komentuje francuski analityk.


Temperatura mokrego termometru

Kombinacja upału i wilgotności jest dla ludzi zabójcza, ponieważ przy temperaturach mokrego termometru zbliżających się do 35°C [przy 100% wilgotności powietrza] ludzkie ciało traci możliwość odprowadzania nadmiaru generowanego ciepła poprzez odparowanie.


Czy susza uśmierci sekwoje?

Kalifornijskie sekwoje usychają. „Sekwoja wymaga olbrzymich ilości wody. Duże, stare drzewa potrzebują latem ponad 2000 litrów wody dziennie.” – opowiada Antoni Ambrose, biolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, badający sekwoje od prawie 20 lat.


Plan dla Śląska, czyli trochę o polityce

Stan polskiej energetyki i ogólnie sytuacja w zakresie surowców energetycznych jest beznadziejna. Tak po prostu. Węgiel jest paliwem, którego ostatnie dni się zbliżają. Zarówno jeśli mowa o wydobyciu w polskich kopalniach, jak tez o światowym zastosowaniu. O polskich kopalniach wiadomo wystarczająco wiele, aby zdawać sobie sprawę, że wydobycie węgla kamiennego w Polsce się kończy.


Rewolucja energetyczna i upały

W Europie trwa fala upałów. Trudno mieć wątpliwości, że jest to rachunek za węgiel. Można się męczyć, włączyć klimatyzator, albo siedzieć w przyjemnym chłodku dobrego domu bez wyrzucania pieniędzy na klimatyzację i dalszego niszczenia naszej jedynej planety spalaniem paliw kopalnych. W tym przypadku zupełnie niepotrzebnym dodajmy.


Pojutrze. Mit wiecznie żywy

Czy słabnące Słońce sprowadzi na nas nową epokę lodową? Sprawdzamy, skąd wziął się medialny szum na ten temat.


Globalne ocieplenie pędzi do przodu

NASA poinformowała, że czerwiec był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów, ex aequo z czerwcem 1998 roku, kiedy to panowało rekordowo silne zjawisko El Niño.


Jeśli zmiana klimatu byłaby prawdziwa, to jak wyjaśnisz mrożoną pizzę, hę?

Skoro nie da się już negować problemu zmiany klimatu w oparciu o najlepszą wiedzę naukową, to co pozostaje w „arsenale negacjonisty”? Całkiem sporo opcji: fałszywi eksperci (i metody pompowania opinii nielicznej grupy, tak, by wydawała się duża i znacząca), manipulacje logiczne (fałszywe tropy, zniekształcanie lub nadmierne upraszczanie ustaleń naukowych, przeskakiwanie do konkluzji, dychotomia myślenia, atakowanie słomianej kukły i in.), nierealistyczne kryteria, wybieranie wisienek i (na deser, kiedy już nie da się zaprzeczyć ustaleniom nauki) teorie spiskowe.


O królu Arturze i zawziętym Czarnym Rycerzu

Znasz komedię "Monty Python i Święty Graal"? W filmie jest scena, w której król Artur spotyka na swej drodze Czarnego Rycerza, który nie pozwala przejść mu dalej, grożąc królowi śmiercią. Adwersarze wyciągają miecze i zaczyna się walka, w której król Artur kolejno odrąbuje przeciwnikowi wszystkie kończyny, aż na ziemi zostaje sam kadłubek, głoszący swoje zwycięstwo i oskarżający odjeżdżającego Artura o ucieczkę z pola walki. Jak ta historia ma się do tematów poruszanych na ZnR?


Stanęłam pomiędzy koncernem i Arktyką

W środę rano u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej stanęłam naprzeciw arktycznej platformy wiertniczej Shella „Polarny Pionier.” To było przerażające. Ale są w życiu chwile, kiedy pomimo swego lęku musisz działać.


Raport WISE – węgiel kulą u nogi polskiej gospodarki

Górnictwo węgla kamiennego w Polsce nie przyczyniło się do wzrostu gospodarczego kraju w ostatniej dekadzie, pomimo dobrej koniunktury na rynku węgla, piszą analitycy WISE Institute w najnowszym raporcie "Polski węgiel: quo vadis?".


„The Lancet”: Zmiana klimatu pogorszy nasze zdrowie

Zła wiadomość jest taka, że zmiany klimatu pogorszą stan zdrowia całej ludzkości. Dobra natomiast mówi o tym, że walka ze zmianami klimatycznymi zdrowie publiczne poprawi.


Petycja do pani premier: chcemy energii odnawialnej

Zachęcamy do podpisania petycji wzywającej panią premier do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.


Ograniczyć emisje, ale jak? - przewodnik po nowym traktacie klimatycznym, cz. 1

O co właściwie chodzi w negocjowanym właśnie porozumieniu klimatycznym? W części pierwszej nowego cyklu opisujemy sposoby redukcji emisji CO2 – inne dla Polski, Chin czy Bhutanu.


demosEUROPA: potrzebne ministerstwo OZE i ochrony środowiska

W nowym raporcie demosEUROPA rekomenduje przekształcenie Ministerstwa Środowiska w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska.


Czesi już nie po polskiej stronie. Kończą z węglem

Na początku maja na posiedzeniu Rady UE Polska, dzięki zmontowanej mniejszości blokującej, chciała zawetować pomysł przyspieszenia wejścia w życie rezerwy MSR – jednego z instrumentów mających podnieść ceny uprawnień do emisji CO2. Nagle okazało się, że Czesi dalszą obstrukcją zainteresowani już nie są, mniejszość bez nich przestała być blokująca, a do dalszych prac przeszła propozycja, by rezerwa ruszyła w roku 2019 – dwa lata wcześniej, niż chciała Polska.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto