Ostatnie lato było na półkuli północnej najcieplejszym w historii pomiarów. Niestety, to nie jedyny powód, dla którego zapisze się w naszej pamięci.
Komisja Europejska przedstawiła 22 września plan obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. o co najmniej 55% w stosunku do poziomu z 1990 r.
Jak rozmawiać nie słuchając - konferencja Wód Polskich
Glitter is an environmental abomination. It's time to stop using it
Cat and mouse on the high seas: on the trail of China's vast squid fleet
Why the death of a small, punk-like fish rocked the marine world
Wind, Solar Are Cheapest Power Source In Most Places
Australian outback cattle station to house world's largest solar farm, powering Singapore
Japan to reduce greenhouse-gas emissions to net zero by 2050
Welcome to the Final Battle for the Climate
Alarm as Arctic sea ice not yet freezing at latest date on record
Globalna organizacja OXFAM opublikowała nowy raport, w którym pokazuje, jak niewielkie znaczenie dla ochrony klimatu, miały zmniejszone emisje podczas ograniczeń gospodarczych w pandemii COVID-19. Pokazuje także, że bogaci wciąż się bogacą, zwiększając swoje emisje CO2, a biedni, pozostają biedni.
Kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin opublikował raport giełdowy, z którego wynika, że koncern zrezygnował z planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Ościsłowo.
Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery poinformowała, że minione lato było na półkuli północnej najcieplejsze w historii pomiarów. W skali globalnej było trzecim najcieplejszym. Rok 2020 prawdopodobnie znajdzie się w pierwszej trójcie najcieplejszych w historii. Tymczasem w USA trwa ostra kampania prezydencka.
Dawne zmiany klimatyczne zachodziły powoli i były naturalne, stwierdzają w swoich badaniach naukowcy. Dodają, że obecne zmiany wykraczają poza to, co miało miejsce w przeszłości.
Zgadzamy się z Kamilem Fejferem, kiedy pisze, że stawka w grze jest wysoka. Wydaje nam się jednak, że gramy w dwie różne gry. Fejfer gra w grę o zachowanie za wszelką cenę obecnego poziomu życia dla najbogatszych społeczeństw. W naszej grze stawką jest utrzymanie warunków umożliwiających życie na planecie i „dobre życie dla wszystkich”.
W gospodarce leśnej chodzi o to, by pozyskać jak najwięcej drewna. Nie ma w tym nic złego, jednak taki las jest zupełnie czym innym niż naturalny. Tych naturalnych prawie wcale już nie ma, a tych istniejących nie nie chronimy dostatecznie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Tomasz Wesołowski.
W Kalifornii mają miejsce bezprecedensowe pożary, obejmujące m.in. tamtejsze lasy. Najnowsze badania z University of Colorado Boulder sugerują, że część z nich może się nie odrodzić, pozostawiając trwałą wyrwę w lokalnym ekosystemie. Problem będzie narastać w przyszłości, ale jego skala zależy od naszych działań na rzecz klimatu.
Spekulanci widzą, że COVID-19 wprowadził gospodarkę w stan śpiączki. Widzą, że marże zysku znikają. Widzą, jak nadciąga potężna fala ubóstwa. Widzą, ale uznają, że realna gospodarka nie ma już znaczenia. To znak, że rozpoczęła się era postkapitalizmu.
Zbliża się ważna z punktu widzenia rynku
budowlanego data 1 stycznia 2021 r. W tym dniu
zaczną obowiązywać nowe wskaźniki efektywności
energetycznej, zdefiniowane w Warunkach
Technicznych (WT). Nowe nie znaczy w tym przypadku
nieznane, bo ich nadejście zostało ogłoszone
już w 2012 r., kiedy to zmieniono rozporządzenie
o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać
budynki i ich usytuowanie.
Związane ze zmianą klimatu zmiany w ekosystemach - kiedy je zobaczymy i czy będą nagłe, czy powolne?
Edukacja klimatyczna w polskich szkołach prawie nie istnieje. Co gorsza, czasem zamiast rzetelnej wiedzy młodym ludziom przekazywane są nieprawdziwe informacje, półprawdy i wprowadzające w błąd sformułowania. Komentujemy.
Efektywność energetyczna, hasło kompletnie obce naszym politykom. Kupowanie czasu i trwanie w pułapce politycznej.
– Dziś w rządzie PiS usłyszymy głosy, które byłyby nie do pomyślenia w rządzie Ewy Kopacz. Z drugiej strony wciąż brakuje strategii, dwie frakcje w ramach Zjednoczonej Prawicy, gowinowcy i ziobryści, ciągną kwestię klimatu w dwie zupełnie przeciwne strony – Michał Sutowski rozmawia z Kacprem Szuleckim z Uniwersytetu w Oslo.
Europejski Zielony Ład to nowa strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Jej celem jest głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki Unii Europejskiej, która z trzeciego największego źródła emisji gazów cieplarnianych na świecie ma w ciągu trzech dekad stać się pierwszym obszarem neutralnym klimatycznie. Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o Zielonym Ładzie, w pięciu krótkich punktach.
O co apeluje papież ws. konsumpcji, kryzysu klimatycznego,
bioróżnorodności i wyzysku planety przez wielkie koncerny? Odpowiedzi
poiżej. Wiem,że trochę tego jest, ale myślę, że warto. Bo choć mnie
samemu z religią nie po drodze, to w przypadku troski o planetę zgadzam
się z każdym słowem papieża. I myślę, że Wy też możecie.
Why dangerous ‘forever chemicals’ are allowed in US drinking water
Microscopy illuminates charcoal’s sketchy origins
Rising temperatures shrink Arctic sea ice to second-lowest level on record
The Siberian landscape scarred by climate change
Melting Antarctic ice will raise sea level by 2.5 metres – even if Paris climate goals are met
Meet the doomers: why some young US voters have given up hope on climate
Im zieleńsze otoczenie, tym wyższy poziom IQ wychowywanych w nim dzieci – potwierdza belgijskie badanie. Uczeni wykazali, że taka zależność zachodzi bez względu na zamożność i poziom wykształcenia rodziców. Co więcej, dzieci mieszkające wśród zieleni sprawiają też mniej problemów wychowawczych.
Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.