Artykuły

Zdarzyło się w lecie - edycja 2020

Ostatnie lato było na półkuli północnej najcieplejszym w historii pomiarów. Niestety, to nie jedyny powód, dla którego zapisze się w naszej pamięci.


Komisja proponuje ambitniejszy cel klimatyczny: obniżenie emisji do 2030 r. o 55%

Komisja Europejska przedstawiła 22 września plan obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. o co najmniej 55% w stosunku do poziomu z 1990 r.


Kronika Rozdroża: paździenik 2020 (akt. 26.10)

Jak rozmawiać nie słuchając - konferencja Wód Polskich

Glitter is an environmental abomination. It's time to stop using it

Cat and mouse on the high seas: on the trail of China's vast squid fleet

Why the death of a small, punk-like fish rocked the marine world

Wind, Solar Are Cheapest Power Source In Most Places

Australian outback cattle station to house world's largest solar farm, powering Singapore

Japan to reduce greenhouse-gas emissions to net zero by 2050

Welcome to the Final Battle for the Climate

Alarm as Arctic sea ice not yet freezing at latest date on record


Raport OXFAM: Bogaci emitują, biedni wegetują

Globalna organizacja OXFAM opublikowała nowy raport, w którym pokazuje, jak niewielkie znaczenie dla ochrony klimatu, miały zmniejszone emisje podczas ograniczeń gospodarczych w pandemii COVID-19. Pokazuje także, że bogaci wciąż się bogacą, zwiększając swoje emisje CO2, a biedni, pozostają biedni.


Zygmunt Solorz-Żak rezygnuje z nowej kopalni odkrywkowej węgla

Kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin opublikował raport giełdowy, z którego wynika, że koncern zrezygnował z planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Ościsłowo.


Rekordowo ciepłe lato z kampanią prezydencką w tle

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery poinformowała, że minione lato było na półkuli północnej najcieplejsze w historii pomiarów. W skali globalnej było trzecim najcieplejszym. Rok 2020  prawdopodobnie znajdzie się w pierwszej trójcie najcieplejszych w historii. Tymczasem w USA trwa ostra kampania prezydencka.


Wkraczamy w stan cieplarni niewidziany od 50 mln lat

Dawne zmiany klimatyczne zachodziły powoli i były naturalne, stwierdzają w swoich badaniach naukowcy. Dodają, że obecne zmiany wykraczają  poza to, co miało miejsce w przeszłości.


Wzrost gospodarczy nie pomoże światu. Umiar mu nie zaszkodzi [polemika]

Zgadzamy się z Kamilem Fejferem, kiedy pisze, że stawka w grze jest wysoka. Wydaje nam się jednak, że gramy w dwie różne gry. Fejfer gra w grę o zachowanie za wszelką cenę obecnego poziomu życia dla najbogatszych społeczeństw. W naszej grze stawką jest utrzymanie warunków umożliwiających życie na planecie i „dobre życie dla wszystkich”.


Lasy gospodarcze są jak "pola ziemniaków". Naturalnych mamy mało i nie chronimy ich dobrze

W gospodarce leśnej chodzi o to, by pozyskać jak najwięcej drewna. Nie ma w tym nic złego, jednak taki las jest zupełnie czym innym niż naturalny. Tych naturalnych prawie wcale już nie ma, a tych istniejących nie nie chronimy dostatecznie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prof. Tomasz Wesołowski.


Po pożarach w Kalifornii wiele lasów może się nie odrodzić. Winne emisje gazów cieplarnianych

W Kalifornii mają miejsce bezprecedensowe pożary, obejmujące m.in. tamtejsze lasy. Najnowsze badania z University of Colorado Boulder sugerują, że część z nich może się nie odrodzić, pozostawiając trwałą wyrwę w lokalnym ekosystemie. Problem będzie narastać w przyszłości, ale jego skala zależy od naszych działań na rzecz klimatu.


Postkapitalistyczny hit lata

Spekulanci widzą, że COVID-19 wprowadził gospodarkę w stan śpiączki. Widzą, że marże zysku znikają. Widzą, jak nadciąga potężna fala ubóstwa. Widzą, ale uznają, że realna gospodarka nie ma już znaczenia. To znak, że rozpoczęła się era postkapitalizmu.


WT 2021 i co dalej?

Zbliża się ważna z punktu widzenia rynku budowlanego data 1 stycznia 2021 r. W tym dniu zaczną obowiązywać nowe wskaźniki efektywności energetycznej, zdefiniowane w Warunkach Technicznych (WT). Nowe nie znaczy w tym przypadku nieznane, bo ich nadejście zostało ogłoszone już w 2012 r., kiedy to zmieniono rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Związane ze zmianą klimatu zmiany w ekosystemach - kiedy je zobaczymy i czy będą nagłe, czy powolne?


Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Edukacja klimatyczna w polskich szkołach prawie nie istnieje. Co gorsza, czasem zamiast rzetelnej wiedzy młodym ludziom przekazywane są nieprawdziwe informacje, półprawdy i wprowadzające w błąd sformułowania. Komentujemy.


Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – czyli jak wyjść z węgla nie wychodząc z niego

Efektywność energetyczna, hasło kompletnie obce naszym politykom. Kupowanie czasu i trwanie w pułapce politycznej.


PiS nie jest tu gorszy od PO: politycy wciąż wierzą, że zmiana klimatu nie dotyczy Polski

– Dziś w rządzie PiS usłyszymy głosy, które byłyby nie do pomyślenia w rządzie Ewy Kopacz. Z drugiej strony wciąż brakuje strategii, dwie frakcje w ramach Zjednoczonej Prawicy, gowinowcy i ziobryści, ciągną kwestię klimatu w dwie zupełnie przeciwne strony – Michał Sutowski rozmawia z Kacprem Szuleckim z Uniwersytetu w Oslo.


Europejski Zielony Ład w pięciu punktach

Europejski Zielony Ład to nowa strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Jej celem jest głęboka proekologiczna przebudowa gospodarki Unii Europejskiej, która z trzeciego największego źródła emisji gazów cieplarnianych na świecie ma w ciągu trzech dekad stać się pierwszym obszarem neutralnym klimatycznie. Oto najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o Zielonym Ładzie, w pięciu krótkich punktach.


Papież Franciszek: Przerażony głos stworzenia wzywa nas. Jesteśmy częścią, a nie panami sieci życia

O co apeluje papież ws. konsumpcji, kryzysu klimatycznego, bioróżnorodności i wyzysku planety przez wielkie koncerny? Odpowiedzi poiżej. Wiem,że trochę tego jest, ale myślę, że warto. Bo choć mnie samemu z religią nie po drodze, to w przypadku troski o planetę zgadzam się z każdym słowem papieża. I myślę, że Wy też możecie.


Kronika Rozdroża: wrzesień 2020 (akt. 25.09)

Why dangerous ‘forever chemicals’ are allowed in US drinking water

Airbus ZeroE

Microscopy illuminates charcoal’s sketchy origins

Rising temperatures shrink Arctic sea ice to second-lowest level on record

The Siberian landscape scarred by climate change

Melting Antarctic ice will raise sea level by 2.5 metres – even if Paris climate goals are met

Meet the doomers: why some young US voters have given up hope on climate

China pledges to become carbon neutral before 2060

The ultimate cost of carbon


Dzięki sąsiedztwu zieleni dzieci są inteligentniejsze. Niezależnie od zamożności rodziny

Im zieleńsze otoczenie, tym wyższy poziom IQ wychowywanych w nim dzieci – potwierdza belgijskie badanie. Uczeni wykazali, że taka zależność zachodzi bez względu na zamożność i poziom wykształcenia rodziców. Co więcej, dzieci mieszkające wśród zieleni sprawiają też mniej problemów wychowawczych.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto