Naukowcy sprawdzili, co może się wydarzyć, jeśli Ziemia ogrzeje się o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej. Okazuje się, że taki wzrost średniej temperatury spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.
Co to jest „budżet węglowy” i jak możemy go „wydawać”?
Dziś gościnnie tekst p. Macieja Wójcika, zajmującego się tzw. Earthshipami i zapraszającego na warsztaty z ich budowy i permakultury.
Joe Biden wygrał wybory w USA. Dlatego pora na spełnienie obietnicy -
przyjrzenie się temu, co chce zmienić w podejściu do ochrony klimatu i
środowiska.
Gdyby wiedzę o świecie czerpać z polskiego internetu, handel emisjami należałoby uznać za jeden z gorszych przejawów „eurokołchozowej biurokracji” oraz gospodarczego interwencjonizmu.
Nie trzeba wiele, by uratować ekosystemy. Cywilizacja nie musi cofać się do średniowiecza. Według badań przedstawionych w „Nature”, wystarczy przywrócić do pierwotnego stanu niespełna jedną trzecią tego, co zniszczyła cywilizacja, i chronić to, co dotychczas zostało nietknięte.
W sobotę (24.10) przypadał Światowy Dzień Migracji Ryb. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na wymieranie wędrownych gatunków ryb słodkowodnych, do którego dochodzi w zatrważającym tempie. Jak wskazuje WWF, tylko w ciągu ostatnich 50 lat straciliśmy globalnie 76 proc. ich populacji. W Europie skala problemu jest jeszcze większa: populacja wędrownych gatunków ryb słodkowodnych zmniejszyła się o 93 proc., za co wini się przede wszystkim regulację rzek i zanieczyszczenia.
NGO: przepisy o strefach czystego transportu “zawierają szkodliwe rozwiązania”
Farmy wiatrowe na Bałtyku otrzymają wsparcie. Rząd przyjął ustawę
[Sorry, taki mamy klimat] Jądrowa numerologia
Według UE wodór z energii jądrowej będzie uważany za "niskoemisyjny"
Three Charts Show A K-Shaped Recovery
Welcome To The Interregnum. Your unease has a name: Zozobra
Facebook Is Going After Its Critics in the Name of Privacy
Biden Names John Kerry Climate Envoy
If Past Is a Guide, Arctic Could Be Verging on Permafrost Collapse
Pożary za którymi stoją plantatorzy i hodowcy bydła objęły ogromne obszary czterech południowoamerykańskich państw, w których znajduje się wiele dziewiczych i cennych przyrodniczo terenów.
Globalne ocieplenie powoduje pogłębianie się powierzchniowych warstw cieplejszej wody, które zmieniają prądy oceaniczne, utrudniają pochłanianie węgla, nasilają burze i zaburzają cykle biologiczne.
No dobra, cwaniaki. A więc wierzycie, że Ziemia jest kulą? I w dodatku kręci się dookoła własnej osi? To jak wyjaśnicie to!
Od 2021 r. w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy wymierzone w praktykę planowego postarzania produktów. Producenci zostaną zmuszeni do tworzenia trwalszych sprzętów AGD i RTV. Regulacje nie obejmą jednak tzw. małej elektroniki. Smartfony, tablety czy ekspresy do kawy, które przedwcześnie zakończą żywot, wciąż będą zasilały rosnące góry elektrośmieci.
W ciągu 30 lat na skutek klęsk żywiołowych, braku dostępu do żywności i wody oraz narastających konfliktów społecznych, ponad miliard ludzi będzie musiało zostać przesiedlonych - ostrzega najnowszy raport IEP.
Komisja Europejska opublikowała propozycję głównych założeń strategii “Fali Renowacji” (ang. Renovation Wave), w ramach której znacząco miałoby się zwiększyć tempo poprawy efektywności energetycznej budynków w Unii Europejskiej. Inwestycje mają pomóc nie tylko w walce z coraz szybszymi zmianami klimatu – poprawie uległaby także jakość powietrza.
Już dziś ludzkość tonie w odpadach, a prognozy pokazują, że będzie gorzej. Czy ten negatywny trend można jeszcze odwrócić? Jaką rolę w procesie ma do spełnienia sektor opakowań? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukiwali autorzy raportu pt. „Ziemianie projektują”.
Świat marnuje gaz ziemny. W roku 2019 na całym świecie w tzw. pochodniach bezproduktywnie spalono 150 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego.
David Attenborough w filmie "Życie na naszej planecie" wspomina swoje życie i opowiada o ewolucji życia na Ziemi, komentując zanik dzikiej przyrody i dzieląc się swoją wizją przyszłości. Warto!
Chiny postawiły sobie ambitny cel, jakim jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku. Oznacza to m.in. dalszy spadek konkurencyjności polskich kopalń i koniec argumentu „a bo Chiny nic nie robią”
Parlament Europejski poparł w głosowaniu cząstkowym przyjęcie ambitniejszego celu klimatycznego dla Wspólnoty. Europosłowie opowiedzieli się za redukcją emisji CO2 o 60 proc. do roku 2030 (względem roku 1990). Decyzje PE będą punktem wyjścia do dalszych negocjacji z Komisją Europejską i państwami członkowskimi.
Po raz kolejny okazuje się, że mieszkańcy miast nie patrzą na transport tylko przez pryzmat samochodu. We Wrocławiu zmniejszenie udziału aut w ruchu na rzecz innych środków transportu popiera ogromna część mieszkańców – tak wynika z przeprowadzonego właśnie panelu obywatelskiego.
Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.