Artykuły

„Czas skończyć z karmieniem bandytów pieniędzmi”. Koalicja Klimatyczna apeluje do rządu ws. importu z Rosji

Przez ostatnie 20 lat Polska za import surowców energetycznych zapłaciła ponad bilion złotych. Z tej puli zdecydowana większość, bo aż 900 miliardów trafiła do samej Rosji. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, Koalicja Klimatyczna wystosowała apel do polskiego rządu. „Czas skończyć z karmieniem bandytów pieniędzmi”.

Kronika Rozdroża: marzec 2022 (akt. 31.03.2022)

Nadchodzi "miażdżąca recesja". Inwestorzy z Wall Street ostrzegają przed chaosem gospodarczym

Koniec importu paliw z Rosji. Eksperci wskazują konieczne zmiany

Światowe cele klimatyczne zagrożone w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

A World That’s More Expensive Is Starting to Destroy Demand

A close look at Roy Spencer's claims on global warming

Why sustainable Buildings are critical for a resilient, healthier society

Coastal home buyers are ignoring rising flood risks, despite clear warnings and rising insurance premiums

Przewidział wojnę. Teraz mówi, jak zatrzymać Putina

Kiedy szachowy arcymistrz Garri Kasparow skończył karierę sportową, zajął się polityką. Od wielu lat zdecydowanie krytykuje Władimira Putina.

„Niskoemisyjny” gaz ziemny i „znikomy” wpływ człowieka na zmiany klimatu – tak manipuluje nami PGE

Polska Grupa Energetyczna to największy emitent gazów cieplarnianych w naszym kraju i właściciel m. in. największej elektrowni węglowej w Europie – Bełchatowa, który sam jeden emituje tyle CO2 co cała Słowacja.

Skąd Putin bierze pieniądze na zbrojenia?

Rosyjskie wydatki na zbrojenia są finansowane przez uzależnienie Europy od ropy. Za każdym razem, gdy napełniamy zbiornik, wysyłamy około 7 euro do Rosji.

Kolejny rekord wylesiania Amazonii

W styczniu 2022 roku padł fatalny rekord związany z tempem wylesiania Amazonii. Według danych Brazylijskiej Agencji Kosmicznej INPE, która monitoruje zmiany, w styczniu 2022 roku wycięto 430 kilometrów kwadratowych puszczy.

Rząd Wielkiej Brytanii pozwany. Bo robi za mało, by chronić klimat

„Rząd nie podejmuje działań w tempie niezbędnym do uniknięcia najgorszych skutków zmian klimatycznych” – piszą organizacje ClientEarth i Friends of the Earth. Dlatego pozywają władze Wielkiej Brytanii do sądu.

Naukowcy alarmują: stężenie metanu w atmosferze rośnie niepokojąco szybko

Metan to drugi po dwutlenku węgla najważniejszy gaz cieplarniany. Według najnowszych danych stężenie metanu w atmosferze szybko rośnie. W zeszłym roku przekroczyło 1900 ppb (części na miliard) i jest dziś prawie trzy razy wyższe niż przed rewolucją przemysłową. Wieści te są bardzo niepokojące. Tak duża ilość metanu w ziemskiej atmosferze ma bardzo silny wpływ na ocieplenie klimatu.

Niemiecki minister klimatu: potroić redukcję emisji CO2

„Środki ochrony klimatu podjęte do tej pory są niewystarczające we wszystkich sektorach” – przyznaje nowy minister klimatu w rządzie Niemiec. I zapowiada przyspieszenie.

Bagna a klimat. Wysuszone torfowiska na świecie emitują 2 mld ton CO2 rocznie

Mleko pochodzi od krów żywionych sianem z łąk na głęboko odwodnionych polskich torfowiskach? Każdy kilogram wyprodukowanego z niego masła „obciążony” jest nawet 190 kg emisji CO2.

Natura i technologia. UE chce rozwijać wychwytywanie CO2

Unia Europejska chce stworzyć system certyfikacji usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Nowe regulacje mają być gotowe w 2022 r.

Grecja zakazuje nowych dróg w górach. Rozwiązanie może się przyjąć w całej UE

Grecja zapewniła ochronę prawną sześciu obszarom Natura 2000, na których nie występowały dotąd drogi. Wprowadziła pierwszą w Europie krajową politykę dotyczącą bezdroży, o czym poinformował europejski oddział Society for Conservation Biology.

Nie da się wyjść z „pakietu klimatycznego” bez wyjścia z UE

„Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty” – uważa Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Jedyną drogą do osiągnięcia tego celu byłoby wyjście Polski z Unii Europejskiej.

Kronika Rozdroża: luty 2022 (akt. 23.02.2022)

Rząd planuje całkowity zakaz palenia węglem w Polsce. Są konkretne daty

Śląsk wymienia stare piece. Skala zaskakuje

Prof. Piskozub: Antarktyda topi się od spodu. Bardzo szybko

Bałtyk porwał plażę koło Ustki. "Brakuje piasku do naturalnej odbudowy"

Spółki energetyczne z Polski wstrzymują zieloną transformację

Z ponad 20 europejskich spółek energetycznych, którym przyjrzano się w nowym raporcie „Limited utility”, żadna nie działa w zgodzie z Porozumieniem Paryskim. W ogonie znalazły się polskie Enea, PGE i Tauron.

Bez działań na rzecz ochrony klimatu polski eksport padnie

Dalsze ignorowanie kwestii klimatycznych będzie słono kosztować – od utraty źródeł finansowania po zerwanie kontraktów zagranicznych. I możliwe, że w wielu przypadkach tak to się skończy, bo polskie firmy we wdrażaniu odpowiednich strategii pozostają daleko w tyle za konkurencją.

Liban: Kryzys pcha w kierunku OZE

Z powodu pogłębiającego się kryzysu energetycznego coraz więcej mieszkańców Libanu montuje panele słoneczne i uniezależnia się od sieci. Potencjał jest duży: słonecznych dni jest tu w roku aż 300.

Krakowianie wychodzili na ulicach zmianę, która kiedyś wydawała się abstrakcją

Możliwe, że w ogóle nie byłoby mowy o zakazie palenia węglem w Polsce, gdyby nie to, co stało się przez lata w Krakowie. Tutaj po raz pierwszy mieszkańcy powiedzieli smogowi dość, uruchamiając falę zmian w temacie ochrony powietrza, która przechodzi teraz przez cały kraj i dzięki której mógł powstać ten cykl.

Dawna elektrownia węglowa stanie się „miasteczkiem w 15 minut”

Zlikwidowana elektrownia węglowa na przedmieściach Toronto zostanie przekształcona w małe miasteczko z 8000 mieszkań, biurowcami, sklepami, parkami i innymi udogodnieniami. Wszystko w odległości 15-minutowego spaceru.

„Zielony wzrost” nie istnieje – mniej wszystkiego to jedyny sposób na uniknięcie katastrofy

Prowadzenie działalności gospodarczej na obecnym poziomie bez niszczenia środowiska jest po prostu niemożliwe - pisze Geoerge Monbiot w felietonie dla „The Guardian”.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto