Artykuły

1/3 zwierząt hodowlanych mniej. Holandia pierwsza na świecie

25 miliardów euro ma kosztować program, który pomoże zmniejszyć liczbę zwierząt hodowlanych w Holandii o 30%. To pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Choć rolnicy się sprzeciwiają, nowy rząd jest zdeterminowany.

Zanieczyszczenie chemikaliami - kolejna przekroczona granica

Zdaniem naukowców kolejna granica planetarna została przekroczona. Ziemia takiej ilości plastiku i chemikaliów po prostu nie podoła.

Porzucony sprzęt rybacki zabija życie morskie. A rządy się tym nie przejmują

Pewien szkocki rybak był tak rozwścieczony zarzucaniem sieci do morza, że przyszedł do mnie – wieloletniego krytyka swojej branży – z dowodami – pisze George Monbiot w felietonie dla „The Guardian”.

Brak ustawy o ROP wspiera rosyjskie surowce pierwotne

W minionym tygodniu w Dzienniku Gazecie Prawnej pojawiły się doniesienia, że możliwe jest wstrzymanie prac nad wdrożeniem w Polsce nowego modelu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), a nawet wyrzucenie dotychczasowego projektu do kosza.

Raport IPCC: Możemy zatrzymać ocieplenie u progu 1,5 st. Celsjusza. „Teraz albo nigdy”

Światło dzienne ujrzał kolejny dokument IPCC, wchodzący w skład Szóstego Raportu Oceny (AR6). Stanowi on kompleksowe podsumowanie wiedzy o łagodzeniu zmian klimatycznych. Z publikacji wyłania się obraz sytuacji stanu krytycznego: to działania do końca obecnej dekady zdecydują o tym, czy i w jakim zakresie zostanie przekroczony próg ocieplenia 1,5 st. Celsjusza.

Kronika Rozdroża: kwiecień 2022 (akt. 27.04.2022)

Bloomberg: Rosyjska wojna turbodoładowuje uzależnienie świata od węgla. Groźny trend

Ukraina - ostatnie dziewicze stepy Europy

Prof. Anna Januchta-Szostak: Zatrzymujmy wodę w mieście

Francja liderem ekologii w Europie? Prezydent Macron wygrywa wybory i obiecuje, że tak będzie

Gigawaty ekologicznego wodoru w Hiszpanii i Portugalii

"O 10 rano nie da się pracować". Fala upałów w Indiach i Pakistanie. Blisko 50 stopni Celsjusza

It’s Not Just High Oil Prices. It’s a Full-Blown Energy Crisis.

Praca z domu, tańszy zbiorkom i ograniczenia prędkości. 10 kroków do zmniejszenia zużycia ropy

Ropa naftowa to palący problem w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej proponują plan, który zmniejszy popyt o 2,7 miliona baryłek dziennie przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości dostaw. Jak to osiągnąć? Sprawdzamy.

Pompy ciepła popularne jak fotowoltaika? Pomogą zakręcić rosyjski kurek

Według amerykańskiego tygodnika TIME pompy ciepła mogą z powodzeniem wspierać walkę Europy w wybijaniu się na energetyczną niezależność. „Każdy ma w domu lodówkę, która jest urządzeniem działającym w taki sam sposób jak pompa ciepła, tylko w odwrotną stronę”.

Czy grozi nam apokalipsa klimatyczna?

Film „Nie patrz w górę” jest powszechnie traktowany jako metafora katastrofy klimatycznej. Pojawiają się jednak głosy, że porównywanie zmiany klimatu do zagrożenia uderzeniem komety jest niewłaściwe.

Szóste masowe wymieranie już trwa. Zniknęło już nawet 13% znanych gatunków

Jak w ocenie skali kryzysu przestaniemy ignorować bezkręgowce, szóste masowe wymieranie gatunków okaże się faktem – pokazuje grupa naukowców, która opublikowała swoją pracę w Biological Reviews.

Ustrój Rosji to kleptokracja – rządy złodziei

Klasyczne nauki polityczne znają kilka ustrojów. Jest tam więc na przykład demokracja, w której władza należy do ludu. Republika, gdzie rządzą najlepsi. Jest też autokracja, w której pełnię władzy ma jednostka. Putinowskiej Rosji nie opisuje jednak żadne z tych określeń. Ustrój który w niej panuje to – zdaniem wielu autorów i politologów – kleptokracja. Kleptokracja czyli po prostu rządy złodziei.

I po pandemii... W 2021 r. emisje CO2 wzrosły najbardziej w historii

Według nowej analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej globalne emisje dwutlenku węgla związane z energią wzrosły w 2021 r. o 6%. Powód? Odbicie gospodarek po pandemii, które w największym stopniu oparto na spalaniu węgla.

Wojna w Ukrainie podbija ceny żywności

Wojna Rosji z Ukrainą – krajów, które są kluczowymi producentami żywności, znacząco odbija się na światowym rolnictwie. Problemem są nie tylko niedobory, ale i związana z nimi podwyżka cen.

Polska chce blokować zieloną transformację, a powinna ją przyspieszać

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę przedstawiciele polskiego rządu sugerują, że trzeba ograniczyć działania na rzecz ochrony klimatu. Eksperci twierdzą, że powinno się stać wręcz odwrotnie.

USA i UE odchodzą od paliw kopalnych z Rosji. Jak szybko?

Komisja Europejska chce, by wspólnota odeszła od rosyjskich paliw kopalnych w ciągu najbliższych kilku lat. Już teraz z importu z Kremla rezygnują Stany, które są jednak uzależnione od niego w znacznie mniejszym stopniu.

Jak UE może odejść od gazu z Rosji?

Maksymalizacja dostaw z innych źródeł, przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej w domach i przedsiębiorstwach - to część z propozycji Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która przygotowała plan odejścia od rosyjskiego gazu ziemnego przez Unię Europejską.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ma plan jak ograniczyć import gazu z Rosji

Jeżeli zaczniemy działać teraz, możemy obniżyć import rosyjskiego gazu do krajów Unii Europejskiej o 1/3 w 2022 roku. W przypadku odważniejszych działań może to być nawet ponad połowa importu mniej.

Do końca roku Komisja Europejska chce ściąć import gazu z Rosji o dwie trzecie.

Komisja Europejska przedstawiła plan stanowiący odpowiedź na wojskową agresję Rosji w Ukrainie oraz uzależnienie Wspólnoty od rosyjskiego gazu.

Prof. Anna Januchta-Szostak: Adaptacja miast do zmiany klimatu? Pomogą rozwiązania bliskie naturze.

Mieszkańcy miast i terenów zurbanizowanych (czyli większość populacji) są szczególnie narażeni na zagrożenia, jakie przynosi globalne ocieplenie.

Jak zmiana klimatu wpływa na nasze życie? Druga część raportu IPCC

Zmiana klimatu zagraża dobrostanowi naszemu i całej planety. Podjęcie działań teraz może uratować naszą  przyszłość, piszą w komunikacie prasowym autorzy drugiej części Szóstego Raportu Podsumowującego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC).

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto