Artykuły

Ostatnia elektrownia w Polsce będzie zamknięta w 2037 roku? “Pojawiają się rozbieżne cele i daty”

Chaos – to, zdaniem ekspertów, najlepsze słowo opisujące polską politykę energetyczną. – Nad planem odchodzenia od węgla i polityką klimatyczną pracuje jednocześnie kilka resortów. Można odnieść wrażenie, że bez wzajemnego porozumienia.


O reformie lasów mówimy poważnie

Ochrona przyrody za każdego rządu w Polsce miała mocno pod górkę. Od 2016 r. obserwujemy pogłębianie demontażu systemu ochrony przyrody. Oprócz zmiany prawa realizującej interesy wielkiego biznesu i lobby eksploatującego przyrodę (Lex Szyszko, Lex Ardanowski, Lex Inwestor) dramatycznej dewastacji uległa także praktyka stosowania prawa.


Polskie instytucje państwowe każdego dnia niszczą przyrodę rzek i ich dolin


Komisja Europejska: Polska niewystarczająco chroni lasy. Będzie kolejny proces przed TSUE

Brak możliwości zaskarżania planów urządzenia lasu i wyłączenie gospodarki leśnej z obowiązków ochrony ścisłej gatunków i siedlisk ważnych dla UE - to złamanie unijnych dyrektyw. KE dwukrotnie bezskutecznie wzywała Polskę do korekty prawa. Będzie więc proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE


Zmiany klimatu – jak wpłyną na nasze życie?

Minęły już czasy, gdy do problemu globalnego ocieplenia podchodziło się z przymrużeniem oka, traktując je jako fanaberię ekologów. Dziś ludzkość zdaje sobie sprawę z wagi problemu – czy jednak nie ocknęliśmy się zbyt późno? Jakie konsekwencje zmian klimatu mogą być szczególne odczuwalne z naszej perspektywy? Czy możemy się przed nimi w jakiś sposób obronić?


Jeśli przeszłość jest przewodnikiem, Arktyka może stać na skraju rozpadu wiecznej zmarzliny

Nowe badania pokazują, że w przeszłości niejednokrotnie dochodziło do gwałtownego rozmarzania wiecznej zmarzliny. Skutkowało to emisjami gazów cieplarnianych do atmosfery. Skoro tak było w przeszłości, to i w przyszłości może być podobnie.


Nie chcę aby ludzie wpadali w panikę. Wywiad Grety Thunberg.

Wywiadu udzieliła Grata we wczorajszym wydaniu Svenska Dagbladet i był on, jak przystało na wydanie świąteczne, dosyć obszerny, pominąłem więc niektóre wątki.


1% ludzi odpowiada za połowę emisji CO2 z lotnictwa

W opinii naukowców lotniczy lockdown z 2020 roku to dobra okazja, aby zająć się bogatymi superemitentami


Co mają opony samochodowe do wymierania ryb?

Co mają opony samochodowe do wymierania ryb? Jak się okazuje, całkiem sporo. Badanie przeprowadzone w stanie Waszyngton pokazało, że zmywane do wody cząsteczki gumy z opon odpowiadają za masowe wymieranie łososi coho, akurat tuż przed tym, jak mają złożyć ikrę.


Kronika Rozdroża: grudzień 2020 (akt. 31.12)

Nieuctwo z Głupiej Góry

Nie wszystko para, co się kręci – OZE i magazyny stabilizują sieć

Na tej baterii przejedziesz 1000 km. Naładujesz ją tak szybko, że ledwo starczy ci czasu na kawę

Capital and ideology: interview with Thomas Piketty

UK wants new drones in wake of Azerbaijan military success

Build small, think big

Is Dairy Farming Cruel to Cows?

New Wind Turbine Blades Could Be Recycled Instead of Landfilled

In-depth Q&A: Does the world need hydrogen to solve climate change?


Polskie powietrze powoduje raka. Mamy najwyższe stężenia benzo(a)pirenu w Europie

Narażenie na zanieczyszczenia drobnymi pyłami (PM2.5) doprowadziło w 2018 roku do 417 tys. przedwczesnych śmierci w Europie – wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA). Spośród nich 46,3 tys. miało miejsce w Polsce. Nasz kraj zajął pierwsze miejsce wśród krajów o największym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu.


Lasy zbliżają się do “punktu krytycznego”. W Amazonii pod wycinkę pójdzie 2,4 mln hektarów

Ogromne projekty infrastrukturalne i wydobywcze zagrażają lasom i ich bioróżnorodności – alarmują autorzy raportu “Balancing forests and development”. Z analizy wynika, że trwające i planowane inwestycje – wydobywcze, energetyczne i drogowe – mogą doprowadzić lasy świata do “punktu krytycznego”.


Najbogatsze kraje wspierają sektory węgla, gazu i ropy, by wyjść z koronakryzysu

Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 to bezprecedensowa sytuacja dla światowych gospodarek. By je ratować, poszczególne kraje przeznaczają ogromne środki na wsparcie podupadających sektorów. Większość państw G20 nie wykorzystuje tej sytuacji, by znacząco wspomóc transformację w kierunku neutralności klimatycznej. Zamiast tego miliardy dolarów płyną m.in. do sektora węgla, ropy i gazu.


Huragany pustoszą Amerykę Środkową

Huragany niszczą całe państwa, a naukowcy mówią, że skutkiem ocieplenia klimatu jest nie tylko ich rekordowa liczba, ale siła. W obecnym sezonie, z największą liczbą huraganów w historii pomiarów, kraje Ameryki Środkowej doświadczyły uderzenia w krótkim czasie dwóch silnych cyklonów tropikalnych.


Ponad 430 światowych graczy planuje nowe inwestycje węglowe. “Mogą zrujnować naszą przyszłość

“Węgiel to przeszłość” – piszą autorzy corocznego raportu “Global Coal Exit List”. Z ich analizy wynika jednak, że pomimo globalnych ustaleń zawartych w Porozumieniu Paryskim, w planach są inwestycje o łącznej mocy 500 GW. Jak piszą autorzy raportu, wiele krajów – w tym Polska – za wszelką cenę próbuje ratować upadających graczy węglowych.


Wezwanie na rzecz walki z globalnym ociepleniem do wyjścia poza „zero emisji netto”

Naukowcy i działacze na rzecz ochrony klimatu wzywają do podjęcia bardziej ambitnych działań. Zwracają uwagę na to, że samo odejście od paliw kopalnych już nie wystarczy.


Hiszpania ogranicza prędkość w miastach do 30 km/h

Hiszpania zdecydowała się ograniczyć dopuszczalną prędkość na drogach miejskich do 30 kilometrów na godzinę. W przypadku dróg jednokierunkowych ma to być nawet mniej i limit prędkości określono na 20 kilometrów na godzinę. Samorządom dano sześć miesięcy na dostosowanie się do regulacji, jednak niektóre zrobiły to już wcześniej.


Kolejny rekord w 2020 roku. Nigdy wcześniej na Atlantyku nie było tylu silnych huraganów

Kraje położone nad Zatoką Meksykańską jeszcze nie przestały odczuwać skutków huraganu Eta, a amerykańskie służby meteorologiczne poinformowały o formowaniu się kolejnego żywiołu. Theta będzie 29. nazwaną burzą, co oznacza, że kończący się sezon pobił rekord ustanowiony w 2005 roku.


Stanowcze NIE dla budowania spalarni śmieci!

 Spalarnie to droga i ślepa uliczka, prowadząca nas do katastrofy klimatycznej!


Naukowiec, który ratuje świat przed zagładą. Kim jest Marcin Popkiewicz

TVN przygotował krótki film - notkę osobistą o Marcinie Popkiewiczu. Jak chcecie rzucić okiem, nagranie jest dostępne na stronie stacji.


gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto