Artykuły

Expose premiera: ekologiczna rewolucja czy “puste frazesy”?

Premier podczas wygłoszonego przed południem expose zapowiadał miliardowe inwestycje w energetykę odnawialną i powołania rządowego pełnomocnika ds. OZE. Polskie władze nie porzucają jednak energetyki konwencjonalnej. W wystąpieniu szefa rządu zabrakło również deklaracji wyzerowania polskich emisji netto.


Kopalnie węgla poważnym źródłem emisji metanu

Naukowcy stwierdzają, że kopalnie węgla są dużym źródłem emisji metanu do atmosfery, większym niż dotychczas sądzono. Emisje w przełożeniu na ekwiwalent dwutlenku węgla są porównywalne do tych, jakie emitują transport morski i lotnictwo.


Nie cieszmy się z ciepłej jesieni

Wysokie temperatury w drugiej połowie listopada tego roku powinny być dla nas równie niepokojące co fale upałów - na przykład te, z jakimi mieliśmy do czynienia w czerwcu i sierpniu, kiedy w dzień temperatura przekraczała 35 °C.


200 mln m3 plastiku u wybrzeży Chin - Państwo Środka bezskutecznie walczy z zanieczyszczeniem

Chińskie władze próbują walczyć z plastikiem, jednak odpady z tworzyw sztucznych wciąż zalewają kraj i jego wybrzeża. I to dosłownie – bo duża część z nich wpada do największych rzek Państwa Środka.


Jak chronić klikmat? Według naszych polityków - węglem.

Ministerstwo Energii wypowiedziało się o "Technologiach wspomagających polski sektor paliwowo-energetycznych w spełnieniu celów klimatycznych". Jakie to technologie?
Węgiel.
Więcej węgla.
I jeszcze więcej węgla.


Ekologiczny odcisk mody. Co z nim zrobić?

Badania przeprowadzone przez grupę usług środowiskowych Quantis pokazują, że przemysł odzieżowy i obuwniczy odpowiada za 8% światowych emisji CO2. Jeśli nic się nie zmieni i politycy za pośrednictwem regulacji nie wpłyną na branże modową, to do 2030 emisje te wzrosną o blisko połowę.


W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 gigawatów

W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 GW (gigawatów). To 29% mocy wszystkich istniejących obecnie elektrowni spalających węgiel. I ponad 100 razy więcej niż moc Bełchatowa – największej takiej elektrowni w Europie.


Otyłość - miara nadmiernej konsumpcji: stan na 2018 rok

Podczas gdy ponad 100 mln ludzi w ponad 50 krajach na świecie dotkniętych jest skrajnym głodem, co oznacza wysokie ryzyko śmierci, w innej części świata żywności jest aż nadto. Na tyle dużo, że zamiast głodu ludzkość „cierpi” z przejedzenia.


11 tysięcy naukowców ostrzega przed „cierpieniem nie do opisania”. Piszą, jak uratować naszą przyszłość

Jako naukowcy mamy moralny obowiązek ostrzegać ludzkość o każdym katastrofalnym zagrożeniu i »mówić jak jest«” – piszą autorzy najnowszej publikacji w magazynie „BioScience”. Ostrzegają, że katastrofa klimatyczna będzie dla ludzkości „cierpieniem nie do opisania”. Opisują kroki, jakie należy podjąć. Ich zdaniem wzrost PKB trzeba zastąpić innymi priorytetami.


Czy możemy uczyć się sztuki życia od zwierząt

Od dawna obserwuję uważnie swojego towarzysza - psa, starając się to czynić bez uprzedzeń „ekologicznych”. Dostrzegłem kilka ciekawych zachowań.


Copernicus: najcieplejszy październik w historii pomiarów

Opublikowane kilka dni temu dane z europejskiego programu Copernicus pokazują, że październik także był najcieplejszym w historii pomiarów.


NOAA: najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery USA poinformowała, że wrzesień 2019 był najcieplejszym w historii pomiarów prowadzonych od 1880 roku.


Stany Zjednoczone oficjalnie rozpoczynają wyjście z Porozumienia Paryskiego

Poniedziałkowym popołudniem amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił oficjalnie, że Stany Zjednoczone rozpoczynają procedurę wystąpienia z Porozumienia Paryskiego. Oznacza to, że dokładnie za rok kraj ten przestanie być stroną porozumienia. Nastąpi to dzień po zbliżających się amerykańskich wyborach prezydenckich.


Smogowi liderzy – ranking polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Tym razem liderem pod względem stężeń rakotwórczego benzo(a)pirenu jest Nowy Targ.


Kronika Rozdroża: listopad 2019 (akt. 29.11)

Czego potrzebuje polska przyroda?

Zagrożone gatunki zwierząt w Polsce

Padł ostatni nosorożec sumatrzański w Malezji. Do 2040 roku z Afryki znikną słonie

Rząd za 20 mld zł zamieni węgiel na biomasę z Indonezji?

Strategia dla polskiej energetyki pilnie poszukiwana

Analysis: Global coal power set for record fall in 2019

Scotland's bogs reveal a secret paradise for birds and beetles

There used to be 4 billion American chestnut trees, but they all disappeared

The New Climate Math: The Numbers Keep Getting More Frightening

Climate change: 'Bleak' outlook as carbon emissions gap grows

Greta Is Right: Study Shows Individual Lifestyle Change Boosts Systemic Climate Action


Cztery obrazki, które pokazują stan polskiego powietrza. Polskie miasto zamyka skalę

Na stronach Europejskiej Agencji Środowiska są publikowane interaktywne mapy, które prezentują stan powietrza na kontynencie.


Redakcja Nature: Członkowie młodzieżowych ruchów klimatycznych są odważni i mają rację

Młodzi aktywiści klimatyczni (a nie ich krytycy) mają rację, na serio podchodząc do ustaleń nauki i reagując adekwatnie do powagi sytuacji w której się znaleźliśmy.


Pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za “grzechy ekologiczne”

Podczas Synodu Biskupów dla Amazonii pojawiła się dyskusja na temat “grzechów ekologicznych”. Choć biskupi – dopytywani o szczegóły podczas konferencji prasowej – nie wskazali konkretnych przykładów takich grzechów, zwrócono uwagę na ich związek z ludzką chciwością.


Monbiot: Wzrostu gospodarczego nie da się utrzymać

Nowe zasoby niczego nie rozwiązują. Nie sprawią, że nasz głód surowców zniknie.


Dlaczego warzywa i owoce w supermarketach nie mają smaku?

Żyjemy w czasach obfitości i nieograniczonego wyboru. Dostęp do żywności „sezonowej” mamy przez okrągły rok. Jednak ten luksus ma swoją cenę. Wiele warzyw i owoców, które lądują na naszym stole, oferuje doznania smakowe o podobnej intensywności, co woda. Badania wskazują również, że płody rolne mają coraz mniej wartości odżywczych.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  "O co chodzi"TEDx - Czy globalne ocieplenie jest faktem?, maj 2017 Klimatyczne fakty i mi(...)

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto