Artykuły

Kronika Rozdroża:styczeń 2017 (akt. 15.01)

Katastrofalna sytuacja w Arktyce - fatalny początek roku

Thawing Arctic is turning oceans into graveyards

Populist autocrats threaten human rights in 2017 – “We forget at our peril the demagogues of the past: the fascists, communists, and their ilk”

U.S. on Track to Become Net Energy Exporter by 2026

Bluefin Tuna Sells for $632,000 at Tsukiji's New Year Auction

U.S. lists first bumble bee species as endangered

NASA Satellite Images Show the Stunning Toll of Climate Change

Short-lived greenhouse gases cause centuries of sea-level rise


Klimatyczna bzdura roku 2016

Pomimo pełnej zgodności liczących się w świecie instytucji co do kwestii antropogeniczności globalnego ocieplenia  wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie


Zanik lodowców powoduje katastrofalną suszę w Boliwii

Trzy główne sztuczne zbiorniki wodne, zasilane wodą z andyjskich lodowców i zaopatrujące w wodę La Paz oraz El Alto, prawie zupełnie wyschły. 


NOAA Arctic Report Card 2016

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Przedstawia on obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku.


Geolog wietrzy spisek

Ponieważ zbliża się konkurs na „Klimatyczną bzdurę roku”, postanowiliśmy przypomnieć Państwu, omawiany już szerzej na blogu „Doskonale Szare” kuriozalny artykuł, który pojawił się kilka miesięcy temu na łamach „Przeglądu Geologicznego”.


Polska tonie w smogu

Smog w WarszawieNiskie temperatury spowodowały, że Polacy zaczęli intensywniej palić w piecach, zaś bezwietrzne warunki zatrzymały dym tam, gdzie powstał. W rezultacie gęsty smog spowił nie tylko Kraków, Katowice, Żywiec i górskie uzdrowiska, ale też Warszawę, Kielce i wiele innych polskich miast.


Adaptacja - wyścig z czasem

Zdaniem naukowców wiele gatunków roślin i zwierząt nie zdąży zaadaptować się do postępujących zmian klimatu. 


Globalne ocieplenie w 2016 roku

Koniec grudnia to tradycyjnie czas podsumowań, wykorzystam zatem tę okazję do reaktywowania bloga i krótkiego omówienia kontekstu związanego z najcieplejszym rokiem w historii obserwacji.


Jeśli Ziemia nadal będzie się ocieplać, spora część Hiszpanii stanie się pustynią

Jeśli globalne ocieplenie nie zostanie powstrzymane na poziomie 1,5°C, południowa Hiszpania obróci się w pustynię, a lasy liściaste znikną na większości obszaru basenu Morza Śródziemnego.


W nieodległej przeszłości geologicznej na znacznej części Grenlandii nie było lodu

Lądolód Grenlandii jest bardziej wrażliwy na klimat, niż dotąd uważano


Matt Ridley, specjalista od ryzyka: zróbmy Northern Rock na skalę planetarną

O czym opowiadał ulubieniec "Listów z naszego sadu" w sali wynajętej od The Royal Society.


Planet Earth II: Official Extended Trailer - BBC Earth

10 lat temu film BBC Planet Earth zmienił nasz pogląd na świat. Druga część tego filmu zabierze nasz w jeszcze głębszą niż wcześniej podróż po świecie. Świecie, w którym istnieje pełne zachwytu życie, które twórcy filmu Planet Earth II chcą nam pokazać.


Walka z rurociągiem Dakota Access.„To początek czegoś niesamowitego”

Od marca tego roku plemię Siuksów ze Standing Rock w Północnej Dakocie zażarcie protestuje przeciwko projektowi przeprowadzenia rurociągu w sąsiedztwie indiańskiego rezerwatu, argumentując, że projekt ten zagraża zarówno ich dostępowi do wody pitnej miejscom kultu.


Co stracimy, gdy znikną żaby?

Płazy znakomicie przetrwały zagładę, która zabiła dinozaury. Czemu teraz masowo wymierają?


Ekonomia w Czasach Kryzysu: Czas Przemian

Aby wyjaśnić, jak będzie wyglądać transformacja naszej cywilizacji w kierunku bardziej zrównoważonego korzystania z zasobów natury posłużę się przykładem obrazującym jak złożony system (taki jak cywilizacja przemysłowa) zachowuje się w czasach wzrostu.


Ekonomia w czasach Kryzysu

Mówi się, że pieniądze są źródłem władzy, wpływów, oraz przywilejów. Ale co jest źródłem pieniądza? Pieniądz, ani złoto nie są bogactwem same w sobie, ale stanowią środek wymiany bogactwa pomiędzy ludźmi, chcącymi wymienić się owocami swojej pracy. 


Trump szykuje polowanie na czarownice

Pracownicy administracji Obamy, którzy zajmowali się tematami związanymi ze zmianą klimatu, nie mogą spać spokojnie. Donald Trump gromadzi wokół siebie prawdziwą drużynę inkwizytorów, która ma sprawdzić, czy w szeregach urzędników nie kryją się „wrogie elementy”. 


Carbon Budget 2016: wykresy po polsku

Doroczny raport Global Carbon Project, podsumowuje bieżący stan światowych emisji dwutlenku węgla. Przetłumaczyliśmy dla Was najważniejsze grafiki. 


Koniec wzrostu, oraz kryzys złożoności – tendencje, które postanowiliśmy ignorować

Podstawową przyczyną fali populizmu, ważniejszą nawet niż globalizacja, może być ogólnoświatowy zanik wzrostu gospodarczego szczególnie widoczny w krajach Zachodu. 


Bajania Pilastra

Co jakiś czas trafia się osoba, która pozuje na bardzo naukową, choć po bliższym przyjrzeniu się widać, że z tą naukowością jest bardzo „nie bardzo”. Ostatnio na forum pojawił się Pilaster (co ciekawe od strony psychologicznej, odnoszący się do siebie w trzeciej osobie), dzieląc włos na czworo.


grakalkulator kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto