Czy w czasach Wikingów Grenlandia rzeczywiście była zielona?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w opisach tego wojowniczego Norwega Eryka Rudego, który nadał wyspie jej nazwę.

Eryk Rudy, ścigany w Norwegii i Islandii za zabójstwo wyruszył na północny zachód nie wiedząc gdzie ostatecznie trafi. W ten sposób w latach 80. dziesiątego wieku dotarł na południowo-wschodnie wybrzeże Grenlandii, największej wyspy świata.

Wcześniej o tej lodowej krainie nie wiedziano nic. Po trzyletnim odkrywaniu lądu Eryk Rudy wrócił na Islandię. Nie znalazł tam jednak dla siebie miejsca, a miał przywódcze zapędy. Chciał stać się władcą nowoodkrytej krainy, ale musiał najpierw znaleźć poddanych. W ten sposób postanowił ściągnąć na wyspę osadników, ale zachęcić ich do długiej i niebezpiecznej podróży przez wody Atlantyku było niezwykle trudno. Dlatego też wymyślił, że jeśli ogłosi, że Grenlandia jest zieloną krainą pozbawioną lodu, to napłynie tylu osadników, że będzie mógł zakładać pierwsze osady. Tak też się stało, ale podróżnicy z europejskiego kontynentu przybywający na Grenlandię poważnie się zawodzili.

meltinggreenland

Wybrzeża wyspy były zielone tylko latem, kiedy lód odmarzał i ujawniał drobne mchy i porosty. Temperatura dochodziła wtedy do 10-15 stopni. Jednak nadal zdecydowana część wyspy pozostawała skuta wiecznym lodem. Krajobrazy niewiele się różniły od dzisiejszych. Zimy były bardzo surowe, chociaż na pewno cieplejsze niż się spodziewano z uwagi na łagodzący wpływ Prądu Zatokowego. Wikingowie, którzy osadzili się na wybrzeżu Grenlandii, nie byli w stanie uprawiać ziemi, co oznacza, że zielona kraina była jednak mitem. Na kontynent przysyłali łodziami to co udało im się jedynie upolować, a więc kły, skóry i mięso morskich ssaków. O tym zapiski wspominają szczegółowo, natomiast o eksporcie upraw nie ma ani słowa.

W piętnastym wieku podczas małej epoki lodowcowej Grenlandia została skuta lodem nawet na wybrzeżach. Zima wydawała się nie mieć końca. To właśnie w tym okresie wyspa przestała być zaludniona. W zapiskach sprzed tego okresu wspomina się o uprawie roli, ale osiągane plony były tak niewielkie, że wystarczały jedynie do bieżącego zaspokajania potrzeb mieszkańców, a więc o eksporcie upraw do Norwegii i Islandii nie mogło być mowy. Mit zielonej Grenlandii co jakiś czas przetacza się przez światowe media, chociaż w prawdziwych kronikach nic potwierdzającego tą teorię nie można znaleźć.

Podróżnicy odwiedzający latem południową Grenlandię, mogą stwierdzić, że zasługuje ona na nazwę "Zielonej Wyspy". Na południowych krańcach wyspy klimat jest łagodny nawet zimą, a latem temperatury sięgające 16-18°C nie są niczym niezwykłym. Pozwala to na istnienie rolnictwa, a szczególnie hodowlę owiec. Wybrawszy się na wycieczkę łodzią wzdłuż fjordów, spotkamy liczne farmy owcze, dające rzeźniom w Narasq 20 000 owiec.

ang Źródło Greenland Guide

Komentarze

09.08.2011 20:24 jidysz

Statki z Europy przypływały na Grenlandię po kły morsów, narwali, puch klaczek edredonowych, liny ze skór morsów , a nie po produkty rolne. W zamian za kły, puch , skóry otrzymywali z Europy zboże, metale, tkaniny sól, szkło. Drewno sprowadzali sami z wybrzeży obecnej Kanady. Ktoś kto pisze o eksporcie roślin uprawnych z Grenlandii do Norwegii nie ma pojęcia o tym co pisze. Obory na Grenlandii miały stanowiska na kilkadziesiąt krów i po 60 m długości.

11.01.2020 12:26 Paweł

Bez znaczenia jest czy uprawiali tam jęczmień czy go tam przywozili w zamian za sprzedawane kamienie grenlandzie.
Najważniejsze jest to co sami napisaliście
"W piętnastym wieku podczas małej epoki lodowcowej Grenlandia została skuta lodem nawet na wybrzeżach. Zima wydawała się nie mieć końca. To właśnie w tym okresie wyspa przestała być zaludniona. W zapiskach sprzed tego okresu wspomina się o uprawie roli, ale osiągane plony były tak niewielkie, że wystarczały jedynie do bieżącego zaspokajania potrzeb mieszkańców"
czyli ochładzanie się a następnie ocieplanie klimatu to normalna rzecz i ludzie nie mają na to wpływu, a tylko ludzka megalomania sprawia że ludzie myślą że oni mogą ochładzać i ocieplać klimat, a przyroda i tak robi swoje bez oglądania się na ludzi i będzie jeszcze raz tak jak już było czyli że w Polsce będzie odpowiedni klimat dla roślin tropikalnych

Dodaj komentarz

Kod
gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto