Artykuly

Śledztwo dziennikarskie: Lobby węglowe blokuje Traktat Klimatyczny

Światowe próby wypracowania traktatu klimatycznego podczas mogących stać się punktem zwrotnym negocjacji w Kopenhadze są podkopywane przez szeroko zakrojone działania przemysłu paliw kopalnych i innych emitentów dwutlenku węgla. Pokazuje to śledztwo Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Śledczych (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ). Zatrudniając tysiące lobbystów na całym świecie, przekazując politykom idące w miliony dotacje i stosując politykę straszenia społeczeństw, grupy interesu na całym świecie dokładają starań w wykolejeniu działań, które zgodnie z rekomendacją naukowców mogą zapobiec niebezpieczeństwu poważnych zmian klimatu.

emission

Dotychczasowe badania pokazują:

  • Zarówno rozwinięte, jak i rozwijające się kraje znajdują się pod silną presją lobby paliw kopalnych i innych gałęzi przemysłu, aby spowolnić proces negocjacyjny i osłabić zobowiązania rządów.
  • Działania Chin w celu przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii, obietnice Brazylii dotyczące ograniczenia wycinki puszczy amazońskiej, oraz inne związane z ochroną klimatu działania wywołały silny opór ze strony miejscowych grup interesu zdeterminowanych do utrzymania status quo.
  • Zamiast szeroko zakrojonego ataku na klimatologię, które miały miejsce przed negocjacjami w Kioto, lobbyści starają się teraz rozwodnić traktat, przyznając, że jest problem, lecz jednocześnie opóźniając i osłabiając porozumienie międzynarodowe.
  • Intensywność lobbingu jest najsilniej widoczna w krajach rozwiniętych, gdzie oficjalne rejestry pokazują tysiące reprezentantów przemysłu starających się wpłynąć na legislację klimatyczną. W samych USA, jest dziś około 2,810 lobbystów klimatycznych - na każdego członka Kongresu pięciu lobbystów! – skok o 400 procent względem poziomu sprzed 6 lat. W Australii, Kanadzie i Unii Europejskiej , dalsze setki lobbystów ciężko pracują nad zablokowaniem lub rozwodnieniem konkretnych limitów emisji.
  • Potężne korporacje prowadzą działania międzynarodowe nad wpłynięciem na debatę, jak np. Peabody Coal, największy światowy koncern węglowy, w Australii i USA; gigant naftowy Exxon Mobil w Kanadzie, Unii Europejskiej i USA. Choć działania są zwykle prowadzone na poziomie poszczególnych państw, przeciwnicy traktatu klimatycznego wszędzie stosują podobną taktykę straszenia społeczeństw, polegającą na groźbach masowych wyłączeń prądu i utraty miejsc pracy.
  • Głosy adwokatów biznesowych silniejszej polityki klimatycznej, w tym firm działających na rynku alternatywnych źródeł energii, są ledwo słyszalne w zgiełku robionym przez działające od dziesięcioleci, bardzo bogate i głęboko zintegrowane ze strukturami politycznymi gałęzie przemysłu, lobbujące przeciw ochronie klimatu już od 20 lat.
  • Na skutek tych działań sprzeciwiających się ustanowieniu zdecydowanych limitów emisji, żaden kraj rozwinięty nie zobowiązał się do takiej redukcji emisji, która według naukowców powinna zajść w ciągu najbliższej dekady, aby nie dopuścić do katastrofalnej zmiany klimatu.

ang Źródło ICIJ

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly