ArtykulyPowiązania

Nielegalne studnie obniżają poziom pokładów wodonośnych w Jemenie o 20 metrów rocznie

Ponad połowa skąpych zasobów wodnych kraju jest zużywana dla zaspokojenia uzależnienia.

Nawet gdy susza zabija jemeńskie uprawy, rolnicy w wioskach masowo przechodzą na uprawę łapczywej na wodę rośliny zwanej kat, liście której są codziennie żute przez większość Jemeńczyków, a która daje lekki efekt narkotyczny. Rolnicy zresztą nie mają wielkiego wyboru: uprawa kat to jedyny sposób na zarobienie pieniędzy.
A studnie wysychają, a w spalonej ziemi zaczęły pojawiać się głębokie, złowieszcze pęknięcia, niektóre długie na setki metrów.

Jemen

Kryzys wodny, który zagraża przetrwaniu tego suchego, przeludnionego kraju, może okazać się jeszcze groźniejszy, niż odradzanie się tutejszej Al Kaidy.

“Mówią nam, że to z powodu obniżającego się lustra pokładów wodonośnych”, mówi Muhammad Hamoud Amer, wyglądający na zmęczonego rolnik, który ze względu na nasilającą się suszę w ostatnich dwóch latach stracił dwie trzecie swoich drzew brzoskwiniowych. „Każdego roku musimy wiercić coraz głębiej i głębiej, aby dostać się do wody”.

W całym Jemenie, pokłady wodonośne utrzymujące 24 miliony ludzi wyczerpują się, w niektórych rejonach nastąpi to już za kilka lat. To kryzys, który zagraża przetrwaniu tego suchego, przeludnionego kraju, który może okazać się jeszcze groźniejszy, niż odradzanie się tutejszej Al Kaidy.

Niedobory wody dotykają znacznej części Bliskiego Wschodu, jednak w Jemenie bieda i bezprawie czynią ten problem jeszcze poważniejszym i trudniejszym do rozwiązania. Na znacznych obszarach kraju w ogóle nie ma publicznie gwarantowanych dostaw wody. Cena rynkowa wody w ostatnich 4 latach wzrosła zaś 4-krotnie, zachęcając coraz więcej ludzi do budowy nielegalnych studni czerpiących wodę z wyczerpujących się pokładów wodonośnych.

„To załamanie się sytuacji społecznej, gospodarczej i środowiskowej”, mówi Abdul Rahman al-Eryani, jemeński minister wody i środowiska. „Zbliżamy się do punktu, w którym nie wiemy nawet, czy nasze działania będą w stanie uratować sytuację”.

Rozpowszechnianie się upraw drzew kat pogarsza sytuację. Eliminują one inne uprawy i pochłaniają coraz więcej wody. Rząd próbował ograniczyć pompowanie wody przez uprawiających kat, lecz bez powodzenia. Rząd nie ma realnej kontroli poza samą stolicą, Saną.

Zmiany klimatu pogłębiają problem, czyniąc opady okresowe mniej przewidywalnymi i podnosząc średnie temperatury, stwierdza Jochen Renger, specjalista od zasobów wodnych, wydelegowany przez rząd niemiecki jako konsultant ds technicznych, od 5 lat doradzający jemeńskiemu ministerstwu wody.

ang Źródło: The New York Times

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly