ArtykulyPowiązania

Woda w rejonie Morza Śródziemnego

Tutaj problem ma trochę inny charakter, chociaż basen Morza Śródziemnego jest geograficznie i etnicznie połączony z rejonem Bliskiego Wschodu. Konkurencja i konflikty o wodę będą tutaj grały mniejszą rolę niż na Bliskim Wschodzie, wzrośnie za to znaczenie zmian klimatu. Najprościej rzecz ujmując symulacje dotyczące zmian klimatycznych wskazują, że basen Morza Śródziemnego zamieni się w jedną wielką pustynię.

Roślinność sucholubna w Hiszpanii

Obecnie w tym rejonie świata około 20 mln ludzi nie ma odpowiedniego dostępu do wody pitnej (poniżej 500 m3/mieszkańca/rocznie). W rejonie tym zasoby wodne są ograniczone, podatne na zmiany ilościowe i jakościowe oraz nierównomiernie rozłożone zarówno w czasie (opady występują głównie zimą), jak i w przestrzeni. Sektor rolniczy jest najbardziej „wodochłonny” i stanowi 64 % całkowitego zużycia. W regionie południowym (kraje subsaharyjskie) oraz na wschodzie (rejon lewantu) popyt na wodę wzrośnie najbardziej (tam wzrost populacji jest największy a braki wody już teraz są poważne). Ocenia się, że liczba ludzi bez odpowiedniego dostępu do wody wyniesie w 2025 r. około 80 mln a w 2050 r. wzrośnie do 290 mln. W ciągu ostatnich 30 lat populacja tego regionu przyrosła o połowę. Dodatkowo turystyka także ma swój wpływ na zużycie wody a prognozy mówią o 312 mln turystów odwiedzających ten region po 2025 r. W 2007 r. w Ankarze, w Turcji, susze i wyjątkowo wysokie temperatury zmusiły władze do racjonowania wody. Cypr zaś niejednokrotnie musiał już ją sprowadzać statkami z Grecji. Jeśli już mowa o Grecji, to w kraju tym przez ostatnie trzy lata szalały niszczycielskie pożary. W tym roku strawione ogniem zostały przedmieścia Aten. Grecja nie jest jedynym krajem w regionie borykającym się z tym problemem – pożary wybuchały w ostatnich latach w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji czy Algierii. Zmiany klimatu w regionie Morza Śródziemnego stają się faktem. Będzie tam cieplej i bardziej sucho, co oznacza zmniejszone opady i zwiększone parowanie. Zmiany klimatu wraz ze wzrostem populacji, tak jak na Bliskim Wschodzie, tak i tutaj stworzą w końcu mieszankę wybuchową.

Mechanizm załamania się regionu będzie prosty. Wiele państw będzie miało problemy z utrzymaniem odpowiedniej jakości usług turystycznych (będzie za mało wody żeby zaspokoić potrzeby zarówno mieszkańców jak i turystów), które stanowią poważną gałąź gospodarek regionu. W końcu turyści przestaną odwiedzać te niegdyś atrakcyjne miejsca. To spowoduje załamanie się gospodarek i niepokoje społeczne czy konflikty na dużą skalę. Ostatecznie przewiduję migrację dużych ilości ludzi na północ (zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej). Oznacza to, że kraje europejskie, w tym Polska, będą musiały zmierzyć się z kolejnymi falami uchodźców klimatycznych podążających na północ w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

pl Więcej w: Futurewatch

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly