Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-02-19

Lodowce w Andach mogą zniknąć

Lodowce andyjskie oraz piętro wiecznych śniegów mogą zniknąć za 20 lat, jeżeli nie podejmie się walki ze zmianami klimatu, ostrzegł Bank Światowy we wtorek. Wzrastające temperatury będące wynikiem zmian klimatu mogą mieć również dramatyczny wpływ na gospodarowanie wodą w tym rejonie. Według raportu peruwiańskie lodowce skurczyły się o 22%.

ang czytaj więcej >>

Arktyczna suwerenność odeszła w zapomnienie

Obecnie, globalne ocieplenie gwałtownie topi arktyczne czapy lodowe otwierając Przejście Północne i umożliwiając eksploatację olbrzymich terenów bogatych w zasoby ropy naftowej i gazu. Pięć krajów: Kanada, USA, Rosja, Dania (Grenlandia) i Norwegia spierają się o bezpieczny dostęp do tego regionu.

ang czytaj więcej >>

La Niña słabnie

la nina-el ninoŚwiatowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała we wtorek, że pacyficzny prąd La Niña słabnie. Kiedy Pacyfik jest w fazie La Niña jego powierzchniowe wody są chłodniejsze, niż normalnie. Między innymi dlatego rok 2008, pomimo wzrastającego wpływu gazów cieplarnianych, był najchłodniejszym od kilku lat. Jeśli zacznie dominować El Niño, możemy oczekiwać kolejnych rekordów temperatury.

ang czytaj więcej >>

Chińsko-Rosyjska umowa dot. ropy naftowej pełna sceptycyzmu

umowaPomiędzy Rosją i Chinami została podpisana umowa dotycząca ropy naftowej o wartości 25 mld dolarów. Jest ona mniej konkretna niż wcześniej zakładano i może zostać rozwiązana, kiedy globalne ceny ropy naftowej wzrosną.

ang czytaj więcej >>

Energia jądrowa może być energią przyzłości

uranWraz ze wzrostem populacji i gospodarek na całym świecie nadchodzi zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ma to szczególne znaczenie w obliczu zmian klimatu. Zapotrzebowanie na bardziej „zielone” i czyste źródła energii kieruje uwagę rządów w stronę energetyki jądrowej. Wiele krajów jak Francja – której 80% energii pochodzi z elektrowni jądrowych – Szwecja, Niemcy, Włochy czy Węgry upatruje w tym źródle możliwości uniezależnienia się od paliw kopalnych.

ang czytaj więcej >>

Australia: wezwanie do utworzenia słonecznego miasta

W Australii The Northern Territory Environment Centre pragnie stworzyć modelowe miasto Wedell zasilane całkowicie energią słoneczną. Inicjatywa polega na tym, że mieszkańcy Alice Springs dostają finansową zachętę by instalować panele słoneczne i produkować własną energię, a jej nadwyżki wysyłać do sieci. „Jest to właściwie najtańsze i najmądrzejsze rozwiązanie energetyczne na przyszłość”, powiedział Stuart Blanch, przedstawiciel The Environment Centre.

ang czytaj więcej >>

Czy geoinżynieria może przebudować planetę?

Kiedy globalne ocieplenie nasila się, pojawiają się fantastyczne pomysły olbrzymich projektów modyfikacji środowiska Ziemi zmieniają się w rzeczywistość. Czy to jedyna szansa – wykorzystać technologię na niewyobrażalną skalę poprawiającą nasze błędy – by zapobiec katastrofie?

ang czytaj więcej >>

ONZ poszukuje nowych pracowników

ONZ poszukuje kierowników projektów i ekspertów rynku węglowego, by nadrabiać zaległości w dziedzinach dotyczących farm wiatrowych, redukcji gazów przemysłowych czy zmniejszania emisji dwutlenku węgla. W obecnej chwili wzrasta ilość projektów oraz mechanizmów „czystych” technologii, a „brak jest ludzi z doświadczeniem i umiejętnościami szacowania ograniczeń gazów cieplarnianych”, powiedział Georgina Edwards, analityk globalnego rynku węgla.

ang czytaj więcej >>

Pięć miejsc, które mogą zniknąć w wyniku globalnego ocieplenie

Naukowcy spodziewają się, że wiele miejsc na ziemi zostanie zniszczonych lub w dużym stopniu zmienionych w wyniku globalnych zmian klimatu. Pisarz Bob Henson poleca podróże do takich miejsc jak: Wielka Rafa Koralowa w Australii, Nowy Orlean w stanie Luizjana, Góry Skaliste w Narodowym Parku – Estes Park – w Kolorado, Lodowce Alpejskie w Szwajcarii oraz Amazoński Las Deszczowy w Brazylii.

ang czytaj więcej >>

Sytuacja ekonomiczna: Migawka z 19 lutego 2009

Kryzys ekonomicznyZmiany klimatu i ich przyszłość, kryzys energetyczny i obecny kryzys gospodarczy to nierozerwalne elementy.

Świat zmienia się na naszych oczach – czy w ogóle to dostrzegamy?

Spójrzmy na wiadomości z jednego dnia z Gazety Wyborczej:

Czeskie przewodnictwo odrzuca „gospodarczy rząd” UE
Kwiecień: wymiana środków unijnych nie zahamuje spadku złotego
KE: Pierwszy krok ku otwarciu procedur nadmiernego deficytu wobec 6 państw UE
Spór zbiorowy w Kompanii Węglowej
Premier: lekarstwem na kryzys nie jest dalsze zapożyczanie się
Niemcy: Projekt ustawy o nacjonalizacji banków
Greenspan popiera tymczasową nacjonalizację banków
Banki chcą pieniędzy, a nie mieszkań
Resort gospodarki: spadek eksportu i importu będzie się pogłębiał
Rosyjska giełda Micex wstrzymuje notowania z powodu dużych spadków

Obecnie widzimy obraz przyszłości jako kryzysy energetyczne i gospodarcze, katastrofy ekonomiczne, konflikty i zagrożenia klimatyczne. Czy jest szansa budowania gospodarki opartej na zrównoważonym rozwoju? O „Przeszkodach na drodze” można przeczytać w jednym z artykułów portalu, a następnie skonfrontować z bieżącymi wiadomościami.

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly