Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-02-16

Przesunięcie w stronę cieplejszego klimatu

Jeśli nasz klimat staje się cieplejszy, to czy zimy nie powinny być również bardziej łagodne?
Właściwie, odpowiedź brzmi „nie”, stwierdza Elwynn Taylor, profesor agronomii, klimatolog z Uniwersytetu Stanowego Iowa w USA. „Obecnie ogólne rzecz biorąc klimat ociepla się, lecz podczas okresu ocieplania, możemy oczekiwać częstszych ekstremów temperaturowych na obu końcach skali”, wyjaśnia profesor. „Pomimo, że typowa zima Środkowego Zachodu USA jest cieplejsza, to wciąż możemy spodziewać się występowania najchłodniejszych zim”.
Planeta jest w czasie ocieplania, okresy ocieplania i ochładzania występowały cyklicznie w przeszłości. Pojawia się pytanie: czy te cykle będą kontynuowane i czy wzrastające stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze - zmiana wprowadzono przez działalność człowieka – zmieni ten dotychczasowy wzorzec.
Rzecz w tym, czy okres ochłodzenia powróci?.
„Natura sama robi to, co robi, i nie chcę mieć na to zbyt dużego wpływu. W przeszłości następowało topnienie i zamarzanie czap polarnych, lecz teraz różnica polega na tym, że wprowadziliśmy do równania dodatkowy czynnik zmieniający sytuację, przez co może rozwinąć się ona inaczej, niż bez naszej ingerencji”, mówi profesor Taylor.

ang czytaj więcej >>

Węgiel w centrum zawziętej nowej bitwy klimatycznej

Debata w Wielkiej Brytanii nad wpływem paliw kopalnych rozgorzała w rezultacie bliskiej zgody na elektrownię węglowa w Kingsnorth w hrabstwie Kent. Czy zaawansowana technologicznie elektrownia może dostarczać metody wychwycenia niebezpiecznych emisji i uczynienia węgla bezpiecznym? Redaktor naukowy – Robin McKie – przedstawia konflikt poglądów na ten temat.
Według Jima Hansena, czołowego klimatologa z NASA Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku, węgiel jest największym zagrożeniem dla naszej planety: „Elektrownie opalane węglem to fabryki śmierci”.
Zgadza się z tym wielu naukowców. Węgiel powoduje wiele problemów środowiskowych. Jest brudny, spalany emituje zanieczyszczenia tworzące kwaśne deszcze, jest mniej wydajny energetycznie niż spalany gaz lub ropa. Mimo to już tylko kilka tygodni pozostało do oczekiwanej zgody rządu na budowę potężnej nowej elektrowni węglowej w Kingsnorth.
Najgorszy ze wszystkiego jest jednak fakt, że węgla pozostało sporo i jest tani. Profesor z Dermot Roddy, z Newcastle University powiedział: „W Wielkiej Brytanii, po okresie dwustu lat wydobycia, nadal mamy zasobu węgla na ponad 100 lat. Nie wyczerpiemy go w jedną noc”.
Geolog Stuart Haszeldine, z Edinburgh University uważa, że „jeśli będziemy mieć technologię wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS), to elektrownie nadal mogą spalać paliwa kopalne – bez emisji CO2„.

ang czytaj więcej >>

Biopaliwa mogą przyspieszyć, nie spowolnić zmiany klimatu

Boom w obszarze biopaliw, przyczyniający się do poszukiwania przez rolników dodatkowych terenów pod uprawy energetyczne, może przynieść środowisku więcej złego, niż dobrego. Jeśli zaczniemy napędzać nasze samochody biopaliwe produkowanym w tropikach, jest aż nadto prawdopodobne, że w efekcie puścimy z dymem w naszych samochodach lasy deszczowe.

ang czytaj więcej >>

USA chcą wzmacniać związki z krajami Azji

hillary clintonSekretarz Stanu USA Hillary Clinton udaje się do Azji, obiecując pogłębienie związków USA z krajami regionu, w celu podjęcia działań przeciwko globalnemu kryzysowi gospodarczemu i zmianom klimatycznym, a także zapobieganiu rozprzestrzenianiu się broni jądrowej.

ang czytaj więcej >>

Zielona Agenda – przeciąganie liny w Waszyngtonie

Administracja prezydenta Obamy, Kongres i przemysł walczą, by kontrolować debatę nad czystą energią, klimatem i „zielonymi” miejscami pracy.
Kiedy chodzi o energię, misja jest jasna: redukcja uzależnienia Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostaw ropy naftowej oraz walka ze zmianami klimatu. Wszystko, od rozwoju miejsc pracy w „zielonej energii”, po regulacje dotyczące emisji węgla, jest „wyłożone kawa na ławę”. Znacznie mniej jasne jest, kto będzie podejmował decyzje – o kontrolę walczy kilka ośrodków władzy.

ang czytaj więcej >>

„Wielka zielona taniocha”

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan, którego ambitnym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla z gospodarstw domowych prawie do zera do 2050 roku. „Straty energii kosztują rodziny średnio 300 funtów rocznie, jedna czwarta całej naszej emisji pochodzi z domów. Nie stać nas na takie bezczynność”, powiedział Ed Miliband, sekretarz energii i zmian klimatu
Propozycje zawarte w propozycji obejmują m.in.:
– gospodarstwa domowe otrzymają pożyczki na działania poprawiające efektywność energetyczną i niskowęglowe źródła ciepła i zasilania. Pożyczki spłacane będą z oszczędności w rachunkach.
– właścicielom nieruchomości zostaną zaproponowane tanie audyty energetyczne
– rozszerzony zostanie program subsydiowania energooszczędnych działań przez firmy energetyczne,
– wprowadzone zostaną zachęty dla wytwarzania własnej elektryczności na małą skalę, z gwarantowanymi płatnościami w ramach taryf feed-in
– specjalny program oszczędności energii dla rodzin o niskich dochodach

ang czytaj więcej >>

Marnotrawstwo ciepła w domach „zielonych”

thermal imagePomiar domów czołowych działaczy ochrony środowiska ujawniły „wycieki” energii.
Mogą głośno krzyczeć o swojej zielonej wiarygodności, lecz niektórzy z prominentnych obrońców środowiska mieszkają w domach, które produkują do 0.5 tony nadmiarowego dwutlenku węgla na rok. Obrazy termiczne rezydencji 10 osób prowadzących „zielone” kampanie ukazał, że utrata ciepła przez budynki były nie lepsze, a czasem nawet gorsze, niż w przeciętnym rodzinnym domu.

ang czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly