Artykuly

Kronika Rozdroża: 2009-02-05

Czy można przespać zmiany klimatu?

Najlepszym sposobem na przetrwanie niekorzystnego wpływu zmian klimatu i zanieczyszczeń może po prostu być przespanie tego okresu. Według nowych badań opublikowanych w The American Naturalist, ssaki, które zapadają w stan hibernacji lub zakopują się w norach, mają lepsze szanse na uniknięcie znalezienia się na liście zagrożonych gatunków.

ang czytaj więcej >>

Węgiel drzewny śladem zmian klimatu w okresi Młodszego Dryasu

Wyniki badań publikowanych właśnie w Proceedings of the National Academy of Sciences stwierdzają wyraźne powiązanie pomiędzy nagłymi zmianami klimatu i aktywnością pożarów w czasie przejścia z ostatniej Epoki Lodowcowej do obecnego ciepłego okresu interglacjału, który rozpoczął się 11 700 lat temu. Te powiązania są także zgodne z wpływem warunków obecnych zmian klimatycznych na gwałtowne pożary mające miejsce w ostatnich dekadach w Ameryce Północnej.

ang czytaj więcej >>

Zatopić pozostałości z upraw w głębiach oceanów

Przewodnia idea walki z globalnymi zmianami klimatu opiera się na trwałym usunięciu części dwutlenku węgla wpuszczonego przez nas do atmosfery.
Rośliny pochłaniają CO2 z powietrza i w procesie fotosyntezy włączają cząstki węgla w swoje tkanki. Masowe umieszczenie kukurydzianych łodyg, pszenicznej słomy lub innych pozostałości na dnie oceanu, gdzie niska temperatura i brak tlenu zapobiegną ich rozkładowi, odseparować uwięziłoby tam atmosferyczny dwutlenek węgla na tysiące lat.
Pomysł ten wydaje się za aż prosty, żeby zakończyć się sukcesem, jednak przedstawiający go naukowcy szacują, że rolnictwo przemysłowe wytwarza tak dużo pozostałości, że ich sekwestracja w oceanie zmniejszyłoby tempo wzrostu koncentracji CO2 w atmosferze o 15 procent.

ang czytaj więcej >>

USA: Projekt klimatyczny możliwy za kilka tygodni

senatSenator USA Barbara Boxer, przewodnicząca komitetowi ds. środowiska i robót publicznych, stwierdziła, że przyjęcie ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu zmianom klimatu przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest możliwe już w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Przedstawiła też kluczowe założenia nowej ustawy:
– ustanowienie „wymiernych i wypełnianych” krótko – długoterminowych limitów emisji
– zapewnienie ukierunkowanych na przeciwdziałanie zmianom klimatu działań na szczeblu stanowym i lokalnym
– wprowadzenie rynkowego systemu ograniczającego emisje CO2
– wykorzystanie dochodów z tego rynku do wsparcia konsumentów w przechodzeniu na czystą energię, inwestycji w nowe technologie i poprawę efektywności
– zapewnienie równych warunków gry na skalę globalną, z zachętami dla najbardziej zanieczyszczających krajów, aby włączały się do międzynarodowych wysiłków ograniczających zmiany klimatu

Tak sformułowane cele zyskały pozytywne opinie nie tylko ze strony organizacji ekologicznych, takich jak National Wildlife Federation, Pew Center on Global Climate Change, Environment America i Environmental Defense Fund, ale też poparcie (z ostrożnymi zastrzeżeniami) ze strony reprezentującej koncerny energetyczne Electric Reliability Coordinating Council.

ang czytaj więcej >>

Czarne dni zielonej energii

W USA w ostatnich latach energia słoneczna i wiatrowa rozwijały się w spektakularnym tempie i wydawało się, że ten wzrost jeszcze przyspieszy w czasie rządów prezydenta Obamy. Jednak z powodu kryzysu kredytowego i szerszego spowolnienia gospodarczego, dzieje się odwrotnie: gwałtownie spadają inwestycje w elektrownie wiatrowe i słoneczne.

ang czytaj więcej >>

Hiszpańskie farmy wiatrowe odnotowują stały wzrost w 2009

Hiszpania to trzeci w kolejności – po USA i Niemczech – największy producent energii wiatrowej na świecie. W tym roku, pomimo kryzysu kredytowego, spodziewany jest dalszy wzrost oddawanych do użytku mocy.
W ostatnich latach w Hiszpanii była dobra koniunktura na energię wiatrową, która pojawiła się w wyniku szukania przez rząd sposobu na zmniejszenie zależności od drogich importowanych paliw i redukcję emisji gazów cieplarnianych, których wartość emisji ciągle odbiega od limitu przyjętego w protokole z Kioto.
Hiszpańskie farmy wiatrowe są na dobrej drodze, by zrealizować rządowy cel 20GW do roku 2010.

ang czytaj więcej >>

„Zielony” gaz móże pomóc ogrzewać domy

Gaz pochodzący z wysypisk mógłby ogrzewać prawie połowę domów w Wielkiej Brytanii – stwierdza, raport National Grid. Uzyskanie większej ilości metanu z wysypisk śmieci pomoże zredukować emisję węgla, polepszy bezpieczeństwo energetyczne i zrekompensuje niedobór miejsca na ich składowanie. Koszt generowanej w ten sposób energii jest porównywalny z innymi odnawialnymi źródłami energii.

ang czytaj więcej >>

Skandynawowie zamieniają węgiel na biomasę

vattenfallSzwedzki gigant energetyczny Vattenfall ogłosił znaczący plan przebudowy swoich elektrowni węglowych w Danii w taki sposób, by do roku 2018 móc zastąpić rocznie 724 tyś. ton węgla biomasą. W ten sposób emisja elektrowni zostanie zredukowana o 1,5mln ton CO2, czyli o 27%.

ang czytaj więcej >>

Parasolka z baterii słonecznych

power plasticPowerPlastic – nowy wynalazek Amerykanów – może wkrótce zrewolucjonizować energetykę na świecie. Dzięki niemu funkcję baterii słonecznych będzie mogło pełnić dosłownie wszystko: siatka na zakupy, parasol czy szyba w oknie. PowerPlastic to elastyczny materiał, w którym tak jak w tradycyjnej baterii słonecznej, pod wpływem światła dochodzi do wzbudzania ruchu elektronów i konwersji energii. PowerPlastic przetwarzają 6% docierającego do nich światła na energię elektryczną.

ang czytaj więcej >>

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly