ArtykulyRozwiązania systemowe

Portugalia: czwarty kraj w UE, który odszedł od węgla

Portugalia zamknęła ostatnią elektrownię węglową w kraju. W ten sposób stała się czwartym krajem w Unii Europejskiej, który odszedł od węgla.

Ilustracja: Popularne tramwaje w Lizbonie. Źródło: Canva.

Po zamknięciu elektrowni Pego w środkowej części kraju, Portugalia stała się kolejnym po Szwecji, Belgii i Austrii krajem w UE, który zakończył wykorzystywanie węgla jako źródła energii. Doszło do tego na dziewięć lat przed planowanym zakończeniem stosowania węgla do 2030 r., do czego Portugalia zobowiązała się na szczycie klimatycznym w 2017 r.

Gdy kraj się zobowiąże, tempo przyspiesza

„To doskonały przykład na to, że gdy kraj zobowiąże się do rezygnacji z węgla, tempo wycofywania się nieuchronnie przyspiesza. Korzyści płynące z przejścia na odnawialne źródła energii są tak wielkie, że po rozpoczęciu wycofywania sensowne jest już tylko wycofanie go jak najszybciej” – komentuje Kathrin Gutmann z inicjatywy Europe Beyond Coal.

Organizacja dodaje, że Portugalia jest 21 krajem w Europie, który odszedł od węgla lub ma konkretne plany jego wycofania.

Warto mieć przy tym na uwadze, że choć 60-70% energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, Portugalia nadal w dużym stopniu polega na importowanych paliwach kopalnych, zwłaszcza gazie ziemnym.

Nie zastępować węgla drewnem

Pomimo wcześniejszego przejścia na energetykę nie spalającą paliw kopalnych istnieją obawy, że elektrownia Pego, będąca w rękach prywatnych, może zostać przebudowana na potrzeby spalania peletu drzewnego. Gdyby do tego doszło, wykorzystywanie jej na pełnych obrotach wymagałoby blisko 5 mln ton drewna rocznie.

Organizacje ekologiczne podkreślają, że byłby to wielki błąd. „Wycofanie węgla tylko po to, by przestawić się na następne najgorsze paliwo, nie jest odpowiedzią. Zamiast tego należy skupić się na szybkim zwiększaniu naszej mocy w zakresie energii wiatrowej i słonecznej” – przekonują.

Na aktualny miks energetyczny Portugalii w największym stopniu składają się energetyka wiatrowa (5,2 GW zainstalowanej mocy), gazowa (4,6 GW) i wodna (4,4 GW).

Szymon Bujalski

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly