ArtykulyZmiany klimatu

Meduzy zdominują oceany?

Gigantyczne meduzy, jak ta na zdjęciu przejmują we władanie coraz większe obszary oceanów, w miarę jako nadmierny połowy ryb i inne nasze działania otwierają im bezprecedensowe możliwości.

jellyfish-nomura

Na zdjęciu, płetwonurek przymocowuje sensor mający śledzić przemieszczanie się olbrzymiej meduzy Nomura, o średnicy 1.5 metra, niedaleko wybrzeża północnej Japonii.

Populacja meduz jest normalnie kontrolowana przez ryby, które zjadają małe meduzy i konkurują z meduzami o pokarm taki jak zooplankton. Jednak, spowodowane naszymi działaniami zmiany w oceanach powodują wzrost populacji meduz.

Te olbrzymie stworzenia, rosnąc w liczbę, mogą niszczyć lokalne łowiska, żywiąc się rybią ikrą i narybkiem.

Anthony Richardson z CSIRO Marine & Atmospheric Research wraz ze współpracownikami opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie „Trendy w Ekologii i Ewolucji” (Trends in Ecology and Evolution). Raport stwierdza, że także zmiany klimatu mogą wpływać na wzrost populacji meduz. Zespół uważa, że po raz pierwszy w historii, wywołane przez nas zmiany w oceanach mogą doprowadzić oceany do „stabilnego stanu z meduzami”, w którym to meduzy staną się dominującą formą życia w oceanach.

Naukowcy są zdania, że kombinacja przełowienia i wysokiego poziomu składników odżywczych skutkuje rozkwitem meduz. Spłukiwane do rzek nawozy azotowe i fosforowe trafiają do oceanów, powodując zakwit fitoplanktonu, co prowadzi do tworzenia się pozbawionych tlenu stref śmierci, w których meduzy są w stanie przetrwać, ale ryby nie.

„Jest taka meduza zwana Nomura, która jest największą meduzą na świecie. Może ważyć 200 kilogramów i jest wielka jak zawodnik sumo – jej średnica może sięgać 2 metrów”, stwierdza Richardson. Populacja tych meduz również rośnie. Zjawisko wzrostu populacji meduz obserwuje się m.in. w Azji Południowo-Wschodniej, w Morzu Czarnym, Zatoce Meksykańskiej i Morzu Północnym.

ang więcej w Discovery

Podobne wpisy

Więcej w Artykuly