Tropiki zanikają. Wylesianie cennych terenów spowodowało takie emisje CO2, jak 570 mln aut

Według najnowszych danych w 2020 roku tropiki utraciły 12,2 mln hektarów terenów leśnych, z czego ponad jedną trzecią stanowiły lasy pierwotne. Są one szczególnie cenne ze względu na swoją bioróżnorodność i magazynowanie dwutlenku węgla.

Dane zebrane przez naukowców z University of Maryland i dostępne w Global Forest Watch wskazują na postępującą deforestację w strefie tropikalnej. Według najnowszych danych w 2020 roku utracono tam 12,2 mln hektarów terenów leśnych.

Spośród nich 4,2 mln hektarów stanowiły cenne przyrodniczo lasy pierwotne, będące również ważnym rezerwuarem dwutlenku węgla. W tym przypadku wylesiono o 12 proc. więcej terenów niż rok wcześniej i był to drugi rok z rzędu, w którym deforestacja przyspieszyła.

Eksperci Global Forest Watch wyliczają, że w przypadku lasów pierwotnych emisje dwutlenku węgla związane z deforestacją wyniosły 2,64 miliardów ton. To tyle, ile rocznie emituje ok. 570 milionów samochodów.

Największa deforestacja w Brazylii

Jak deforestacja lasów pierwotnych wygląda pod względem udziału poszczególnych krajów? Najwięcej cennych terenów leśnych, bo aż 1,7 miliona hektarów, zniknęło w Brazylii. Oznacza to wzrost o 25 proc. w stosunku do roku 2019. Niespełna 0,5 miliona hektarów wylesiono w Demokratycznej Republice Konga, natomiast nieco ponad ćwierć miliona w Boliwii.

Optymizm analityków wywołały z kolei dane z krajów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie odnotowano spowolnienie wylesiania. Czwarty rok z rzędu spadki odnotowano w przypadku Indonezji i Malezji.

Według Global Forest Watch główną przyczyną deforestacji lasów tropikalnych w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej nadal pozostaje wydobywanie surowców. W Afryce natomiast najistotniejszą rolę odgrywa rozwój rolnictwa. Ogromnym niszczycielem tropikalnych lasów, jak zauważają eksperci, są także pożary.

Sebastian Medoń, SmogLab

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto