Oblicza upadku: Zimbabwe

 Afryce Południowej temperatury rosną ponad dwukrotnie szybciej od średniej światowej. Wzorce opadów zostały zaburzone. Pory deszczowe zatraciły swoją regularność. Susze powracają coraz częściej: w minionym pięcioleciu zdarzyło się to trzykrotnie.

Dzika przestrzeń stworzona przez nagłą zmianę klimatu – wyschnięta pustynia, na której nic nie rośnie – ciągnie się w Zimbabwe przez wiele kilometrów. Większość obszarów wiejskich pozbawionych jest upraw, zwierząt i wody. Kraj ten był kiedyś spichlerzem Afryki Południowej, ale globalne ocieplenie w połączeniu z zapaścią gospodarczą przeobraziły go w pustkowie.

Zimbabwe zamienia się w pustynię.

Już w 2019 r. istniała obawa, że załamanie bezpieczeństwa żywnościowego w tej części kontynentu przyniesie powszechny głód. Słynący z niebywałej wytrzymałości i pomysłowości Zimbabwejczycy znajdowali rozwiązania, które pozwalały im przetrwać różne wstrząsy. Tradycyjne mechanizmy obronne przestały wystarczać: naród, który dawniej był w stanie się wyżywić, teraz jest całkowicie zależny od pomocy zagranicznej.

Rodziny kładą się spać bez posiłku. Brakuje czystej wody. Aptekarze alarmują o niedoborach podstawowych lekarstw. Waluta jest trudno dostępna. Szaleje hiperinflacja. Dystrybutory na stacjach benzynowych są nieczynne. Przerwy w dostawie prądu przedłużają się. Padają tysiące zwierząt hodowlanych. Nieliczni orzą pola. Nawet gdyby ludzie zaufali pogodzie, to i tak nie kupiliby nasion, bo nie mają pieniędzy. Tak wyglądała codzienność 9,7 miliona obywateli pod koniec 2019 r.

Pole kukurydzy.

Roczne opady deszczu nie wystarczają do uzupełnienia warstw wodonośnych zasilających odwierty. Sporadyczne deszcze są tak intensywne, że woda nie przedostaje się na większe głębokości – spływa do strumieni i trafia do pobliskiego oceanu. W Zimbabwe ponad 38% populacji funkcjonuje dzięki wodom podziemnym zaspokajającym zapotrzebowanie gospodarstw domowych, rolnictwa i przemysłu. W czasie suszy nadmierna ich eksploatacja sprawia, iż rezerwuary i pompowane ręcznie studnie zanikają w zastraszającym tempie. Tysiące spragnionych osób tłoczy się na prowincji przy nielicznych źródłach, jakie pozostały.

Fotograficzna pamiątka z „dobrych czasów”.

W sezonie letnim 2019–2020 spodziewaliśmy się obfitszych opadów; tymczasem były jeszcze słabsze niż wcześniej. – mówi Danai Mutoro z wioski Chitora. Racjonujemy wodę, bo zostało jej bardzo mało. Na każdą rodzinę przypada 20 litrów dziennie. – przyznaje Lovemore Muradzikwa, rolniczka z Mafuke.Problem wyczerpywania się wód gruntowych dotyczy też obszarów sąsiadujących z ośrodkami miejskimi. Dochodzi tam do regularnego zapadania się odwiertów.

Angelina Mhlanga.

Trzech na czterech Zimbabwejczyków kultywuje własne rośliny jadalne. Tegoroczne zbiory pokryją tylko połowę krajowego zapotrzebowania na żywność. Kiedy susza zniszczyła poletko kukurydzy 66-letniej Angeliny Mhlangi, gotowanie dla trojga wnucząt stało się wyzwaniem. Gdy przychodzi pora posiłku, moje serce krwawi, bo nie mam dość jedzenia. – wyznaje kobieta. ONZ ostrzega, że głód zagraża już 5 milionom obywateli – jednej na trzy osoby.

Hipopotam uwięziony w wysychającym akwenie.

Głód zabija zwierzęta: w ciągu trzech miesięcy zginęło ponad 200 słoni. Susze pustoszą Park Narodowy Hwange. Jego zdesperowani mieszkańcy muszą ratować się ucieczką. Poszukując pożywienia i wody, wkraczają do ludzkich osad. Dochodzi do śmiertelnych konfrontacji. W ostatnich latach zjawisko nasiliło się w północno-zachodnim regionie państwa – w samym 2019 r. odnotowano tam 311 podobnych incydentów.

Szczątki słonia uśmierconego przez suszę.

Pandemia spotęgowała następstwa serii klęsk żywiołowych, w tym cyklonu, który uderzył w 2020 r. Jej gospodarcze i społeczne skutki są druzgocące. COVID-19 poważnie ograniczył zdolność wielu ludzi do zarabiania pieniędzy. Nie tylko utrudnił lub odciął dostęp do rynków, zakłócił też handel transgraniczny i przepływ przekazów pieniężnych. Przykładowo w RPA mieszka ponad 4 miliony Zimbabwejczyków, którzy wysyłają środki pieniężne swoim bliskim. To wsparcie w dużym stopniu pozwalało ich krewnym „utrzymać się na powierzchni”. Bezrobocie jest na poziomie 80%, a inflacja przekroczyła 700%.

Lockdown w Harare, stolicy Zimbabwe.

Ludność wiejska migruje do miast, gdzie podstawowe usługi są niedostępne. Rząd zwolnił setki strajkujących lekarzy, którzy domagali się podwyżki pensji. Szpitale zostały sparaliżowane. Tylko członkowie bogatej elity mogą sobie pozwolić na leczenie w prywatnych klinikach. Szkoły otwarto dopiero po ośmiu miesiącach. Ubodzy rodzice nie wysłali do nich swoich dzieci; wybór między uiszczeniem obowiązkowej opłaty za naukę a kupieniem warzyw nie jest trudny. Bez edukacji moje dzieci nie będą miały przyszłości, ale bez jedzenia nie będą miały jutra. – stwierdziła Sebiya Chakombera.

Źródło: Blog Exignoranta

Komentarze

13.03.2021 10:18 Baśka

W takim państwie wystarczy pierwszy silniejszy huragan do wywołania totalnej anarchii z ~15000000 zabitych z głodu,pragnienia, chorób i morderstw w ciągu 1 tygodnia od jego przejścia.
(Huragan można zastąpić odcięciem ‘’kroplówki finansowej z RPA’’ lub brakiem pomocy humanitarnej w dostawach żywności) Brak dostaw 55% żywności zza granicy spowoduje masowe zabijanie się o nią.
Brak pieniędzy od tych 4000000 z RPA które są wykorzystywane na zakup rzeczy z zagranicy spowoduje to samo. Unicestwienie tego państwa to bułka z masłem. Niedługo po doszczętnym unicestwieniu Zimbabwe i śmierci prawie wszystkich mieszkańców przyjdzie kolej na każde inne państwo na świecie.
Pomyślałam że Bostwana, Mozambik,Zambia, RPA, będą następne bo zainteresowani zaczną w szale poszukiwania wody i żywności atakować granice sąsiadów i masowo kraść u nich żywność i wodę . Wywoła to krwawy konflikt. W tym samy regionie świata sytuacja powinna być porównywalnie zła.
Później zostaną unicestwione Malawi, Namibia,Angola, Lesotho potem jakieś państwa z nimi powiązane gospodarczo-finansowo. Potem sąsiednie państwa powiązanie z tymi upadłymi na innych kontynentach głównie ściąganiem z Południowej Afryki surowców i zasobów.

Zglobalizowany świat zawali się jak domek z kart w kilka miesięcy od upadku pierwszego państwa.
Rozpad Zimbabwe jeśli będzie piewsze rozpocznie umieranie ponad 90% ludzi na całym świecie przez doszczętnie niszczenie sieci łańcuchów dostaw do wszystkich krajów państwo po państwie.
Ponad 90% tylko na początek bo do 365 dnia globalnej anarchii może nie dożyć nawet 0,01% ludzi zostawionych samych sobie z rezultatami upadku całej światowej cywilizacji.

Ilu ludzi może przeżyć na tak wyniszczonych zasobach wodnych, małej produkcji żywności i wyniszczonych ekosystemach ? Cywilizacja przemysłowa zostawi po sobie gigantyczną wyrwę w zaspokajaniu ludzkich potrzeb i skrajnie wyniszczone środowisko naturalne.
(Przydzielanie 3-5 litrów na głowę dziennie i problem ze zorganizowaniem minimalnej ilości żywności w odległości jaką ktoś może pokonać w ciągu dnia za żywnością.)
3-5 litrów wystarczy żeby się co najwyżej napić i delikatnie wybiórczo opłukać żywność.
Mycie się nie istnieje. To w połączeniu z brakiem lekarstw, i głodem musi się skończyć pandemią śmiertelnych bardzo zaraźliwych chorób.
Czy jeszcze bardziej wyniszczone środowisko będzie dawać tak mało wody i żywności rozproszonej na tak dużym obszarze że garstki żyjących ludzi mogą nie być w stanie znaleźć jakichkolwiek resztek wody pitnej w studni lub roślin i zwierząt do jedzenia w swoim regionie świata?
Jeśli takie ‘’beznadziejne tereny’’ pojawią się w jakimś regionie świata na wielką skalę to żaden człowiek tam nie przeżyje. Ilu ludzi którzy przeżyją rozpad cywilizacji przemysłowej nie da rady znaleźć żywności i wody w zasięgu w jakim są w stanie poszukiwać ? Jak bardzo będzie źle ? Ile żywności i wody będzie można zdobyć rok po rozpadzie cywilizacji przemysłowej i braku przemysłowego rolnictwa ?

Każdemu kto myśli że histeryzuję i przesadzam chcę powiedzieć że piszę o tym równie poruszona jak głaz. Zwisa mi i powiewa ta zagłada tak że nie chce mi się nawet ‘’spuścić powietrza’’
W wygodny fotelu przed dość drogim biurkiem i laptopem z dużym ekranem, pucując gofry z nutellą do syta oglądam ten kataklizm Zimbabwe jak straszny koniec jak w filmie ‘’Czarnobyl-reaktor grozy’’.
Jestem jeszcze nie wiadomo do kiedy totalnie odizolowana od takich sytuacji.
Na pewno nie będę taka obojętna jak takie draki i zadymy dojdą do mojej okolicy.
Dopiero wtedy dowiem się co to znaczy jazda draka bez trzymanki.

Kiedy bohaterowie zczaili się że nie wydostaną się z miasta bo samochodu nie dało się naprawić.
Że są atakowani przez zmutowane stworzenia chcące ich zabić opowieść szybko doszła do końca.
Jak ludzie zczaili się że globalne ocieplenie olewane przez wiele lat doszczętnie ich osaczyło bo nie udało się zmniejszyć emisji i zorganizować OZE. Od kiedy załapali że globalne ocieplenie atakuje i chce ich pozabijać ta ‘’opowieść’’ szybko dojdzie do końca.

14.03.2021 23:20 ereandel

@Baśka
"Pomyślałam że Bostwana, Mozambik,Zambia, RPA, będą następne bo zainteresowani zaczną w szale poszukiwania wody i żywności atakować granice sąsiadów i masowo kraść u nich żywność i wodę . Wywoła to krwawy konflikt. W tym samy regionie świata sytuacja powinna być porównywalnie zła.
Później zostaną unicestwione Malawi, Namibia,Angola, Lesotho potem jakieś państwa z nimi powiązane gospodarczo-finansowo. Potem sąsiednie państwa powiązanie z tymi upadłymi na innych kontynentach głównie ściąganiem z Południowej Afryki surowców i zasobów."

Pornografia zagłady w pełnej krasie. Jak zawsze nie bronię Ci się zabawiać w ten czy inny sposób, ale jedna uwaga natury socjo-ekonomicznej: takie zdarzenia łatwiej przewidywać, analizując nie mapę, a indywidualną sytuację poszczególnych państw.
I tak - najgorzej pod względem klimatycznym oberwą (prócz Zimbabwe) Botswana i Namibia - najbardziej pustynne kraje tej części świata. Zambia, Mozambik, a tym bardziej RPA mają sporo terenów wilgotnych. Ten ostatni kraj ma poza tym całkiem sprawną ekonomię i niski przyrost naturalny. No i trzecią armię Afryki.
Szczególnie ubawiło mnie tak długie przetrwanie Lesotho - kraju, w którym wszystkie kobiety państwa należą seksualnie do króla, a nosicielami HIV jest ponad 25% populacji. Zbieżność tych faktów absolutnie przypadkowa.

"Każdemu kto myśli że histeryzuję i przesadzam chcę powiedzieć że piszę o tym równie poruszona jak głaz. Zwisa mi i powiewa ta zagłada tak że nie chce mi się nawet ‘’spuścić powietrza’’
Widzę i osobiście mnie to martwi. Urojenia wypowiadane z wysyceniem atymicznym są szczególnie niepokojące.

15.03.2021 4:18 gupol(szukam w OZE)

to jest zwykła ściema i propaganda.
kłopoty zimbabwe nie wynikają ze zmian klimatu.
to jest zwykła zemsta białych byłych kolonistów oraz ich mocodawców za to że zostali wyrzuceni z tego kraju i już nie mogą go doić.
tak jest w reszcie afryki - wąskie skorumpowane czarne elity które za garść dolarów umozliwiają białym i chińczykom okradanie afryki. a reszta czarnuchów niech gnije w slumsach.
zimbabwe to taki pokaz światowej białej supremacji w ostrej formie. wiadomo że prawdziwa niepodległość musi drogo kosztować. tak drogo żeby się nie opłacała. przekaz zachodu jest prosty - jak będziecie podskakiwać i nie pozwolicie się okradać białym to wam dokopiemy - a to zamrozimy kredytowanie, a to zniszczymy wam walutę a to znajdą się jakieś karne odsetki od zadłużenia narodowego. a to wprowadzimy parę przykrych sankcji/przepisów gospodarczych itd itp.
oczywiście trwa też medialna ofensywa żeby postawić ten kraj w jak najgorszym świetle. bo gdyby nie daj boże inne kraje afryki poszły tą drogą bo byłaby katastrofa budżetowa na bogatej północy.
chyba tylko brak złóż ropy naftowej sprawia że zachodowi nie opłaca się wysyłać tam wojska i najemników.

15.03.2021 6:50 pole torsyjne

@gupol
dożo racji, chociaż bym tak nie szafował kolorami i stronami świata dziś już to nie aktualne, bo skoro jestem biały i mieszkam na północy to dlaczego nie jestem prawdziwie wolny i bogaty ? podział zaznacza się na innej płaszczyźnie tj. mentalnej. a nawet duchowej. łatwo utożsamić mi się z afrykanami a z obrzydliwie bogatymi białymi jest to niemożliwe, bo nawet nie nazywam ich ludźmi nawet nie podejrzewam że mają indywidualną ludzką tożsamość to tylko ludzkie formy zasiedlone przez coś bardzo obcego, obscenicznego. odraza.
http://www.prisonplanet.pl/polityka/4_marca_2021_zmarl_alan_watt,p311292489

15.03.2021 10:11 Baśka

@Gupol
Może wszystkie kraje afryki są tak rozkradzione że już bardziej się nie da przy malejącym Eroei ograniczającym zdolność do wywożenia surowców ? W Jemenie też były podobne draki.
Chyba nie powiesz że biali koloniści odpowiadają bezpośrednio za gigantyczną suszę i braki wody?
Moje widzimisie mi podpowiada że środowisko jest tak wyniszczone zmianą klimatu na gorsze i wydobyciem zasobów że porządek społeczny sam się wali przez siebie.
Zachód już dawno jest tak słaby że nie zrobi nic z Chinami i Rosją które coraz bardziej śmiało i otwarcie nic sobie nie robią z sankcji i gróźb przysłania wojska.
Nie przyślą wojska do Zimbabwe nie dlatego że nie chcą tylko dlatego że nie mogą.
Zmiany klimatyczne osłabiają prawie wszystkie państwa świata.
@Ereandel
Niekoniecznie w tej kolejności. Jeśli zakładam że taka sytuacja w artykule jest prawdziwa to chyba nie potrzeba niczego do zawalenia się takiego państwa w jednej chwili ?
Nie miałam ani nie mam żadnych urojeń. Widzę unicestwienie tego państwa jak jeden z ostatnich rozdziałów opowieści o ludzkiej głupocie i ignorowaniu zmian klimatu.

Dowiem jak to się skończy. To tak jakbyś oglądał długi i nudny film godzinami i nagle akcja by nabrała tempa i wszystkie wątki fabuły były wyjaśniane coraz szybciej.
Wiesz już że ten bohater zginął, tamtym udało się dotrzeć do celu i wykonać swoje zadanie, tamten bandyta został bezkarny i niezłapany. Itp. itd.

15.03.2021 22:58 Godlike

Baśka - Produkcja żywności bije rekordy prawie co roku ( http://www.fao.org/fileadmin/templates/worldfood/images/home-graph_4_mar321.jpg ). Coraz więcej ludzi ma nadwagę. Bez wojny wielkich krajów, żadnego głodu w najbliższych 20 latach nie będzie, a wojna wielkim krajom się nie opłaca. Nasza cywilizacja ma wielkie nadwyżki energii netto, o czym świadczy ponad miliard samochodów osobowych codziennie zużywających tą energię. Gdy energia netto zacznie jakoś wyraźnie spadać, to decyzjami rządów zostanie przekierowana ze zużywania w samochodach, na produkcję żywności. Moim zdaniem cywilizacja przemysłowa w końcu upadnie i 90% ludzi wymrze, ale do tego jeszcze co najmniej kilka dekad.

16.03.2021 6:59 Baśka

@Goodlike
Od 2020 są gigantyczne problemy z podtrzymaniem wzrostu pozornego który się rozpoczął od kryzysu w 2008.
Jeszcze jest ‘’pozorny wzrost’’. Co z tego że PKB jest większe jak coraz większy jego % jest wykorzystywany na walkę z rezultatami wyniszczenia środowiska a za to co zostanie można mniej kupić bo inflacja ?
Nie ważne że zamiast 1000 tabliczek czekolady o masie 100 gram jest 1300 o masie 77 gram.
Taki wzrost był przez 13 lat. Masowe drukowanie kasy na kredyt.
Wszystkie państwa świata drastycznie zwiększyły ilość kasy w obiegu.

Czy ludzie w 2020 mogą sobie na więcej pozwolić niż w 2019 ?
Bezwzględnie NIE i był spadek. Jeszcze większy spadek będzie w tym roku który jest kontynuacją problemów z zeszłego. Dlatego są coraz większe naciski na wprowadzenie ‘’Wielkiego Resetu’’ narzucenie jakiejś dyktatury i zniszczenie ludzi zastępując ich robotami i komputerami?

Obostrzenia mają zniszczyć gospodarkę pod ten ''Nowy Ład'' po ''Wielkim Resecie''.
Jest on coraz bardziej wciskany na siłę. https://www.youtube.com/watch?v=KMfdVVYhP5g&feature=emb_title
To już wywołuje w wielu krajach świata krwawe zamieszki które będą rosnąć jednocześnie ze wzrostem temperatury.
Ostatecznie konflikt zamieni się w światową wojnę zwolenników i przeciwników rządu następnie wojnę wszystkich ze wszystkimi.

19.03.2021 2:07 gupol(szukam w OZE)

@pole torsyjne

"bo skoro jestem biały i mieszkam na północy to dlaczego nie jestem prawdziwie wolny i bogaty ?"

bo jesteś białym murzynem. teraz rozumiesz?:)

kraje naszej części europy między dawną żelazną kurtyną a rosją zostały potraktowane nie lepiej niż afryka i podobna funkcja została im przeznaczona. źródło taniej siły roboczej, surowców i rynek zbytu.
ZSRR traktował nas jak swoją kolonię do lat 90 XX w. potem to samo zrobili kapitaliści z zachodu.
jedyna nadzieja w tym że pogodzą się z ambicjami "białych murzynów" do bycia równymi im. przynajmniej w pojemności portfela.
a co do podziałów to dużo sie nie zmieniło. to że globalny proletariat ma smartfony nie czyni go mniej ploretariackim niż 100 lat temu.

19.03.2021 2:18 gupol(szukam w OZE)

@baśka
co do jemenu to sytuacja wygląda podobnie jak w syrii. jemen stał się polem walki między arabią saudyjską a iranem. i jak zwykle za wszystko płacą najbardziej bezbronni.
@"Chyba nie powiesz że biali koloniści odpowiadają bezpośrednio za gigantyczną suszę i braki wody?"

za szuszę oczywiście nie. za brak wody już tak. brak wody wynika bezpośrednio z braku funduszy, materiałów i infrastruktury. w zimbabwe też padają deszcze i to okresowo w dużych ilościach.
a zachód nie musi zbyt wiele robić. w końcu kontroluje jakieś 80% globalnych przepływów finansowych. to wystarczy.

19.03.2021 2:33 gupol(szukam w OZE)

kurcze zapomniałem o najważniejszym. w całej tej hecy z zimbabwe chodzi przede wszystkim o jeden kraj - RPA.
Republika Południowej Afryki to najbogatszy kraj subsaharyjski i ostatni bastion postkolonialnego status quo w zachodnim wydaniu.
po wiekach apartheidu grozi mu upadek. wzmaga się przemoc i nastroje antyeuropejskie. coraz więcej "białych białych" stamtąd ucieka do australii albo do wielkiej brytanii.

duża część rdzennych mieszkańców RPA chce pójść w ślady zimbabwe i przegnać europejczyków na 4 wiatry. przejąć ziemię i biznesy które dają bogactwo i władzę białym.
kryzys wywołany w zimbabwe to wyraźne ostrzeżenie od "zachodu". ma przerazić i zniechęcić czarną większość RPA do podobnej rewolucji.
czyli albo będziecie układać towary w białych supermarketach za 2 dolary za godzinę albo nie będzie żadnych supermarketów tylko drugie zimbabwe.

20.03.2021 8:44 Baśka

@Gupol
https://answ.wordpress.com/artykuly/tresura/
Tak czy siak murzyni sami potrafią zniszczyć swoje kraje w sposób doszczętny przy okazji uniemożliwiając obieg surowców na ich terenie w światowej gospodarce.
Myślisz że na rękę mocarstwom jest sytuacja w której złoża miedzi i innych zasobów naturalnych leżą w ziemi a światowa gospodarka jest ich pozbawiona ? W takiej sytuacji nie mogą wysysać zasobów z Zimbabwe. Najczęściej murzyna krzywdzi inny murzyn.
Sami są sobie winni w dużej części że byli kolonizowani bo wierzą do dzisiaj w gigantyczne zabobony i idiotyzmy. https://answ.wordpress.com/artykuly/william-l-pierce-czym-jest-rasizm/
https://answ.wordpress.com/artykuly/nelson-mandela-autorytet/
Ciężko żeby kiedykolwiek mieli się wygrzebać z biedy jak wielu uważa dalej że
‘’Gwałcenie dzieci jest najlepszym lekarstwem na HIV’’

21.03.2021 4:34 gupol(szukam w OZE)

tylko że akurat kraje afrykańskie są znacznie mniej zniszczone niż kraje z pozostałych kontynentów. choćby środowiskowo. o strasznych emisjach CO2 nie wspomnę. afryka emituje tak mało ze powinna byc wzorem dla reszty świata....
murzyni mogą sami wydobywać swoje surowce i je sprzedawać dostając za to uczciwą zapłatę. ale nie. lepiej niech to robią nasze firmy a murzyni niech jeszcze za to płacą.
murzyna krzywdzi inny murzyn... to tak jakbyś napisała że szczur krzywdzi innego szczura gdy są zamknięte w klatce bez jedzenia. a ten kto zamknął je w klatce jest oczywiście niewinny.
to stary sposób na kontrolowanie społeczności danego kraju. w polsce jest to samo. takie same podziały dzięki którym obce korporacje mogą nas doić a my tego nie widzimy bo zabardzo jesteśmy zajęci zagryzaniem się nawzajem.
a ludzie zachodu to co, lepsi?. wierzą w ufo, reptilian, że nie ma różnic między płciami które można sobie wybrać i zmieniać. w wieczny postęp i wzrost pkb na skończonej planecie. czy to nie bardziej szkodliwe niz voodoo?

21.03.2021 17:36 Baśka

@Gupol
Europa się zdegenerowała. Widzimisię murzynów przed przybyciem kolonistów z europy było równie dręczycielskie https://3dno.pl/moralne-zwyciestwo/ https://3dno.pl/studnie-bez-dna/
Tam jest inne ‘’widzimisię zbiorowe’’. Liczy się egoistyczny interes najbliższej bandy rodziny i kumpli z kumpelami. Nie jest ważne że w ogóle większa grupa ludzi na tym straci i będzie przez to cierpieć.
Ich myślenie jest ‘’wyjątkowo ciasne’’. Oni nie mają tak rozwiniętego abstrakcyjnego myślenia jak my.

Dla Erytrei odłączenie się od Etopii było błędem bo Etiopia straciła bezpośredni dostęp do morza i możliwość handlu a na terytorium Erytrei upadły niepotrzebnie porty.
Zamiast pomyśleć o ‘’długoterminowym dobru ogółu’’ wybrali egoizm dla swojej małej bandy.
Jednolite pod względem widzimisię społeczeństwo może o wiele więcej.
Od tysięcy lat tak robili i robią dalej. Oni od zawsze tak się zachowywali. Przyjście europejczyków zmieniło tylko sposób ich skłócania.
Europejczycy kiedyś mogli czuć się lepsi. Jan jeszcze nie wierzyli w idiotyczne teorie spiskowe.
Teorie spiskowe które wymieniłeś są skrajnie idiotyczne. Jak przyjeżdżali anglicy z karabinami i rewolwerami na naboje te znane dzisiaj, zapasem chininy i w ogóle ze stalowymi narzędziami które wyprodukowane zostały w metropolii mogli czuć się ‘’wyższą formą życia’’. Była to wyższość nie bez powodu bo mniej rozgarnięci murzyni nie mieli szans przy wielokrotnie mniejszej liczbie europejczyków którzy rozwalali ich lepszą jakością broni i porównywalną bezwzględnością.

Wielu europejskich mężczyzn zrobiło się za delikatnych żeby ochronić własne dziewczyny u siebie we własnym kraju. Zamiast zacząć agresywnie bronić się przed najeźdźcami wolą śpiewać kolendy https://www.thelocal.de/20161221/refugees-and-berliners-sing-together-against-hate-at-attack-site/#16163287975402&{"sender":"offer-1-87LxT","displayMode":"inline","recipient":"opener","event":"resize","params":{"height":636,"iframeId":"offer-1-87LxT"}}
Jakby cokolwiek z tego sobie zamachowcy robili ?

22.03.2021 21:53 ereandel

@baśka
"Dla Erytrei odłączenie się od Etopii było błędem bo Etiopia straciła bezpośredni dostęp do morza i możliwość handlu a na terytorium Erytrei upadły niepotrzebnie porty"
Rzecz w tym, że te dwa państwa nie były historycznie jednym bytem społeczno-politycznym, chyba że jedno podbiło drugie. Równie dobrze możesz powiedzieć, że Polsce nie opłacało się odłączenie od Rosji.
Zgodzę się jednak, że jednoczenie narodów wg wspólnych wartości cywilizacyjnych stanowi fundamentalną wartość dla cywilizacji europejskiej.

23.03.2021 17:18 Baśka

@Ereandel
Do osoby podobnej kulturowo łatwiej podejść i zagadać bo różnice nie są aż tak skrajne. Żeby zapobiec konfliktowi trzeba porozmawiać z zainteresowanymi.
Jak rozmawiać kiedy różnice w widzimisię i sposobie myślenia są tak ogromne że się nie da ?
Efektem ubocznym są ‘’bąble informacyjne’’. Bo łatwiej się rozumie widzimisię już znane.
Dowiedziałam się że jest takie jedno plemię które wysysa krew miesiączkujących krów bo wierzy że daje im siłę i się włóczy od Somalii do Kenii. Jak można organizować sprawne państwo z czegoś takiego bo jest mnóstwo takich band które tylko łażą gdzie popadnie ? Silna gospodarka wymaga jakiegoś osiadłego stylu życia i zrezygnowania z takich wypadów przynajmniej częściowo.
Nie można się zbyt mocno oddalać od miejsca gdzie jest zapotrzebowanie na pracę.
Część zajęć wymaga dalekiego podróżowania ale tylko jakieś 10-15%.

Pamiętasz naszą zaciekłą i nierostrzygniętą dyskusję o szczepionkach ?
Znalazłam chyba ostatni element układanki który wcześniej się nie zgadzał. Opóźnienia które widziałam wcześniej nie były głównym planem tylko błędem.
https://wolnemedia.net/ku-serc-pokrzepieniu/ . Chcieli wyszczepić jak najszybciej wszystkich za jednym zamachem i UPS nie zgrali się z chinami. Pomylili kroki na poślizgu czasowym a ludzie mieli czas na zgranie się w odwecie. https://www.youtube.com/watch?v=EJIKFbXkSkA&t=5s
Jedna rozgarnięta żydowska kreatura przyznała że mordowanie członków jego bandy w samym USA jest tuż za rogiem. https://lazerbrody.typepad.com USA to jest jaskinia lwa dla żydów.
Jak jeszcze więcej stanów zacznie im się stawiać to jak żydom się oberwie.
https://www.wykop.pl/wpis/55919073/16-stanow-usa-znosi-wyszystkie-obostrzenia-maseczk/

Dodaj komentarz

Kod
gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.



logowanie | nowe konto