IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

“Współczesna zmiana klimatu (…) bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – pisze w raporcie “Klimat Polski” prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB i Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował właśnie szczegółowy raport, który pokazuje, że globalne ocieplenie to problem, który nas w Polsce bardzo mocno dotyczy.

“Średnia obszarowa temperatura powietrza w 2020 roku w Polsce wynosiła 9,9°C i była o 1,6°C wyższa od średniej rocznej wieloletniej wartości temperatury dla klimatologicznego okresu normalnego 1981-2010. Rok 2020 należy zaliczyć do ekstremalnie ciepłych, jeśli wziąć pod uwagę średnią dla Polski” – czytamy we wstępie do raportu “Klimat Polski”. Jak podkreślają autorzy, 2020 rok był drugim najcieplejszym w historii – najcieplej było w 2019 roku. Wtedy średnia wyniosła 10,2°C.

Najwyższe temperatury w minionym roku zanotowano w zachodniej części pasa nizin – średnia z 12 miesięcy to 10,6°C. Rekord gorąca padł 8 sierpnia w Słubicach i było to 35,3°C. Najniższą temperaturę zarejestrowano 25 marca w stacji w Zakopanem: – 13°C.

“Liczba godzin, w których świeciło słońce, mieściła się w przedziale od 1585 godzin w Mławie do 2202 godzin w Jeleniej Górze. Była wyższa od normy wieloletniej o wartości wynoszące od 100 godzin do prawie 600 godzin” -czytamy w raporcie.

Klimat Polski się ociepla

Od 1951 roku temperatura w Polsce wzrosła o ponad 2°C. Zimy są cieplejsze o 2,5°C, a lata – o 1,9°C. Najlepiej widać to na grafice zamieszczonej w raporcie IMGW:

Jedynym stosunkowo chłodnym rokiem w ciągu ostatnich 20 lat był 2010 ze średnią 7,5°C. Zadecydowały o tym bardzo zimne miesiące zimowe (zarówno styczeń i luty, jak i grudzień), jednak lipiec był bardzo ciepły – 20,8°C.

Czytaj także: 2020 rok jest jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów

Najcieplejszą zimą była ta zeszłoroczna: 3,1°C. Najwyższa temperatura wiosną, czyli średnio 10°C, została zanotowana w 2007 roku. Rekordowe lato – 19,9°C – zarejestrowano w 2019 roku. Jesień była najcieplejsza w 2006 roku ze średnią 11°C.

Naukowcy sprawdzili także, jak temperatury ostatnich lat różnią się od średniej wieloletniej (1981-2010). Na pierwszym miejscu znalazł się rok 2019 z największym odchyleniem – 1,9°C. W 2020 było nieco lepiej: 1,6°C.

Temperatura najszybciej rośnie w Warszawie

“Regularne pomiary instrumentalne temperatury rozpoczęto w Polsce w XVIII wieku, w tym w Warszawie (w 1779 roku), we Wrocławiu (w 1791 roku) oraz Krakowie (w 1792 roku). Jednak najwcześniej przeprowadzono
je w 1739 roku w Gdańsku” – czytamy w raporcie IMGW.

Z kolei Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu (IPCC) systematycznie publikuje analizy zmienności temperatury od 1851 roku. Dlatego możemy sprawdzić, jak w poszczególnych miastach zmieniała się temperatura na przestrzeni prawie 170 lat.

Okazuje się, że najszybszy wzrost zanotowano w stolicy – 2,3°C. W Gdańsku przyrost był znacznie wolniejszy i wyniósł 1,4°C.

Poziom morza przekracza wartości alarmowe

Średnia opadów w 2020 roku to 645,4 mm – szósta pod względem wysokości opadów w XXI wieku.

Rozkład opadów w 2020 roku. Źródło: raport IMGW “Klimat Polski’

Pomimo tego kwiecień 2020 był najbardziej suchym od 2000 roku. Z kolei czerwiec był najbardziej mokry w XXI wieku ze średnią opadów 120 mm. Najwięcej opadów zanotowano w wyższych partiach Karpat. Najmniej – w strefie brzegowej Bałtyku, w centralnej i zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i w zachodniej części Niziny Mazowieckiej.

Autorzy raportu IMGW zwracają również uwagę na wysoki poziom morza. Wpływa na to globalna zmiana klimatu, która powoduje m.in. topnienie lodowców.

Czytaj także: Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

W 2020 roku na wodowskazie w Świnoujściu ani razu nie zanotowano poziomu wody poniżej tzw. średniej niskiej, która wynosi 416 cm. Na wodowskazie we Władysławowie również woda nie spadła do niskich wartości. Przekroczyła jednak poziom ostrzegawczy 551 cm aż 18 razy. Trzy razy poziom wody był wyższy niż alarmowy (570 cm).

“Zmiany nigdy nie następowały tak szybko, w tak krótkim czasie”

“Obserwowana od około 170 lat współczesna zmiana klimatu, będąca konsekwencją działalności człowieka, bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – pisze w raporcie prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB i Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju. “Ta bezsprzeczność jest związana z tempem zmian. Nigdy wcześniej bowiem nie następowały one tak szybko w tak krótkim czasie. Ponadto nigdy wcześniej żadna ze zmian klimatu nie zagrażała tak dużej populacji ludzkiej, obejmującej obecnie 7,8 mld ludzi” – dodaje.

Katarzyna Kojzar, SmogLab

Komentarze

18.02.2021 16:28 Baśka

Zmiany klimatyczne jakie ludzkość teraz czuje są niczym w porównaniu do przewidywań Bulletin of Atmospheric Science and Technology z dnia 26-10-2020.
Całe przewidywania tutaj https://link.springer.com/article/10.1007/s42865-020-00019-0

‘’Podczas kwietniowych lockdownów w Stanach Zjednoczonych zawartość NO2 w atmosferze była niższa o 13% w zestawieniu ze średnią z poprzedniego pięciolecia. Z kolei pyły zawieszone, cząstki stałe wydalane przez samoloty, pojazdy ciężkie z silnikiem wysokoprężnym i przede wszystkim elektrownie węglowe nie tylko nie odnotowały redukcji, lecz były większe niż w minionym pięcioleciu. Gdyby pandemia wyłączyła przykładowo całą gospodarkę USA, Europy lub Chin na parę miesięcy, brak aerozoli wywarłby dramatyczny, niemal natychmiastowy wpływ na ogólny bilans energetyczny Ziemi. Wielkie wymieranie przyśpieszyłoby raptownie.’’

Zaprzestanie produkcji wszystkich zanieczyszczeń przez załamanie się globalnej sieci łańcuchów dostaw doprowadziłoby w ciągu 100 dni do gigantycznego wzrostu promieniowania słonecznego.
Bilans energetyczny ziemi zostałby zaburzony a dodatnie sprzężenia zwrotne wielokrotnie pomnożone.
6 wielkie wymieranie jest nietypowe przez aerozole maskujące bezpośredni wpływ promieniowania słonecznego.

18.02.2021 16:54 papa ohara

@Baśka, najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie ma żadnej pandemii. Niesamowite jest to jak ogromną siłę rażenia ma internet. Jeszcze rok temu nawet nie pomyślałbym, że zostanie on użyty jako broń masowego rażenia. Co jeszcze w przyszłości ludziom się wmówi? Strach się nawet bać.

18.02.2021 19:06 Carlinfan

Poziom morza za wysoki :) A podatki nie były za wysokie ?

19.02.2021 4:10 Baśka

@Papa Ohara
Jest pandemia strachu, wyzysku i głupoty zwykłych ludzi wierzących w to że koronawirus jest przerażająco śmiertelny.
@Carlifan
Poziom morza rośnie wolniej przez to że głównie topi się lądolodód arktycznego.
Przez to że stopiona woda ma mniejszą objętość niż lód o tej samej masie nie ma tych apokaliptycznych scen zatapiania całych miast od tak sobie.
Nie będę zaprzeczała że poziom morza się podnosi i powoduje liczne problemy jak w Bangladeszu gdzie podtopiło 35 % całego kraju, wysp na oceanie spokojnym i oczywiście Gdańska w którym wzrost poziomu morza regularnie uprzykrza życie w przybrzeżnych dzielnicach grożąc podtopieniem fundamentów budynków blisko brzegu.

19.02.2021 6:08 Carlinfan

@BAŚKA
A wiesz ile tego lodu już się stopiło i ile terenów zostało zalanych odkąd zlodowacenie ustąpiło ?

19.02.2021 21:16 ereandel

@baśka
"Gdyby pandemia wyłączyła przykładowo całą gospodarkę USA, Europy lub Chin na parę miesięcy, brak aerozoli wywarłby dramatyczny, niemal natychmiastowy wpływ na ogólny bilans energetyczny Ziemi. Wielkie wymieranie przyśpieszyłoby raptownie."
Ciekawe, bo tego nie ma w podlinkowanym fragmencie. Dałabyś radę na przyszłość stawiać wyraźną cezurę między własną poezją, a tekstem cytowanym?

@papa Ohara
"Niesamowite jest to jak ogromną siłę rażenia ma internet. Jeszcze rok temu nawet nie pomyślałbym, że zostanie on użyty jako broń masowego rażenia."
Prawda? Ja też jestem zaskoczony. Idę do pracy - COVID, wracam - COVID. Ale otwieram komputer, włączam Internet i co? Covida ni ma, jest tylko wielki spisek.
"co jeszcze w przyszłości ludziom się wmówi?"
Sam zadaję sobie to pytanie

19.02.2021 23:14 Baśka

@Ereandel
W tekście cytowanym tego nie ma ale dane w nim zamieszczone dają taki obraz sytuacji jak w opisie.
Są tam tabele i wykresy z ilością stężeń związków azotu i temperaturą rosnącą bezpośrednio po nich.
Jak to były tylko same związki azotu z pominięciem wszystkich innych zanieczyszczeń powietrza blokujących promienie słoneczne to co się stanie jak cały przemysł przestanie działać ?
Próbkę tych wydarzeń mieliśmy w marcu i kwietniu 2020.

20.02.2021 1:16 ereandel

@Baśka
Który z podanych w artykule wykresów przedstawia temperaturę? Nie widzę takiego, nie jest ona też w ogóle komentowana w tekście.

20.02.2021 11:53 Baśka

@Ereandel
Oj tam oj tam ale się czepiasz To oczywiste że temperatura błyskawicznie wzrośnie jak nie będzie aerozoli w powietrzu Autor lub autorzy nie musieli o tym pisać bo uważali to za domyślne lub może pisali kiedy indziej w tym biuletynie

20.02.2021 16:02 Mariusz

Tak - wzrośnie błyskawicznie ... o 0.2stC wg klimatologów jak prof Malinowski

Nie zapominaj o ujemnych sprzężeniach zwrotnych i o tym, że trochę dodatnich już się ujawniło

20.02.2021 17:04 Baśka

@Mariusz
Nie zapomniałam ale mnie ciągle zastanawia
Jak się zachowa cała planeta ziemia w tygodniu w którym cywilizacja przemysłowa wypełni ostatecznie swoje ''przeznaczenie'' ? Od kiedy jestem uziemiona dużo czytam i zauważam że w jak bardzo odrealnionym świecie funkcjonuję. Jak bardzo wiele naturalnych zjawisk zostało zaburzonych i wypaczonych.
Jeśli ziemia by wróciła do stanu nie zaburzonego globalnie przez ludzi czyli same OZE i brak użycia paliw kopalnych na taką skalę jak by zareagował klimat ?
Aerozole przemysłowe nie opadną z dnia na dzień ale 100 dni systematycznego oczyszczania się powietrza to dla klimatu ułamek sekundy.
Jakich upałów doświadczyłaby ziemia jeśli promieni słonecznych by nie hamowały jakiekolwiek zanieczyszczenia?
Jakie dodatnie sprzężenia zwrotne zaczęłyby się tworzyć przez tak czystą atmosferę?

To jest natychmiastowe dodanie gigantycznych ilości energii zgromadzonej w czasie do i tak już zdestabilizowanego bilansu energetycznego. Takie rzeczy w ogóle się nie działy podczas poprzednich wielkich wymierań które szły wolniej i bardziej liniowo. To były TYLKO I WYŁĄCZNIE ZWIĄZKI AZOTU mniejsze o 13-14% i to jeszcze na dodatek połączone ze wzrostem innych zanieczyszczeń. To co będzie się musiało dziać jak wszystkie zanieczyszczenia opadną na ziemię ?

Jakbyś się czuł i co byś widział po przeżyciu 3 miesięcy w świecie w którym nie ma żadnego przemysłu, nie działają żadne elektrownie na paliwa kopalne, 99% ludzkości nie żyje, wszystkie pożary się same zgasiły i emisje CO2 dla resztki ludzi to mniej niż 20000000 ton globalnie?
Jak bardzo pogoda by się zmieniła od tego zachwiania równowagi energetycznej?
Jak gigantyczne huragany by wywołał tak nieograniczony dostęp do energii słonecznej dla oceanów ?
Jak szybko by urosły stężenia gazów cieplarnianych wydalanych przez gleby,gnijące ciała,oceany,klatraty metanu?
Co spowodowałoby tak gwałtownie zwiększone tempo parowania wody ?

Tak myślałam o tym i postanowiłam sobie że będę żyła tylko po to by zobaczyć co się stanie nie przejmując się specjalnie niczyją śmiercią po drodze bo rozstanie na kilka miesięcy jakoś zniosę.

20.02.2021 21:43 Mariusz

Weź sie uspokój :-D
Ludzkie aerozole to mały procent aerozoli naturalnych. Np pustynie generują zapylenie które jest praktycznie permanentne. To nie pozwoli sie oczyścic atmosferze. BTW - jest to tez jedno z ujemnych sprzężeń zwrotnych - im więcej pustyń tym więcej pyłów i blokowania promieniowania
Poza tym to wpływ likwidacji ludzkich aerozoli jest już policzony i o tym napisałem. A ty dalej swoją śpiewkę o "gigantycznych" i "ogromnych" promieniowaniach, sprzężeniach i katastrofach

20.02.2021 23:03 ereandel

@Baśka
"Oj tam oj tam ale się czepiasz"
Sorry, tak wygląda analiza prac naukowych. Wiem, że nuda, ale nie możesz komentować pracy, nie znając jej treści.

"To oczywiste że temperatura błyskawicznie wzrośnie jak nie będzie aerozoli w powietrzu"
W pracy naukowej musisz zawsze podać źródło informacji. Nawet podręcznik, czy klasyczna praca poglądowa. Poza tym, to wcale nie oczywiste.

21.02.2021 3:38 gupol(szukam w OZE)

widzę że nasza portalowa histeryczka w końcu zostaje zmuszona do pójścia po rozum do schłodzonej głowy i poruszania się na gruncie logiki a nie urojeń. brawo. popieram. wspaniała inicjatywa.

21.02.2021 5:55 Baśka

@Gupol @Mariusz
Zaraz histeryczka z urojeniami. Po prostu jestem ciekawa tego co się stanie. W zeszłym roku z powodu obostrzeń widziałam spadek aerozoli i dość szybki wzrost temperatury bo wolniej je emitowano do atmosfery niż opadały.
Może nic większego się nie stanie bo brak zapylenia przemysłowego uzupełni zapylenie pustynne. (W miarę równomiernie) Nawet jeśli wszystko jest policzone to na czym się opierał profesor Malinowski ?

W ogóle przewidywanie przyszłości w takich warunkach to wróżby z fusów.
Kiedyś też przewidywano że klimat zacznie się ocieplać dopiero w 2090 roku a dodatnie sprzężenia zwrotne zaczęły działać 100 lat wcześniej. Ile razy przewidywania były zaniżone ?
Może je za bardzo przeszacowałam ?

21.02.2021 9:00 Baśka

I w ogóle dlaczego na pierwszym filmiku od góry jest od 1951 a nie od lat wcześniejszych kiedy tylko zaczęli mierzyć ? Zmieniają punkt pomiaru dla zaniżenia wyników ?

23.02.2021 4:38 gupol(szukam w OZE)

@baśka

"Może je za bardzo przeszacowałam ?"

no brawo. w końcu jakiś logiczny wniosek:)
ale nie dziwię się. gołym okiem widać że wszelakie typy katastrof mocno cię nakręcają. znam to z własnego doświadczenia. można się tym nieźle podjarać. na tym portalu nie jesteś pierwszą katastroficzno-apokaliptyczną osobą. on przyciąga takich ludzi jak magnes. ale prędzej czy później dojdziesz do dość osobistego pytania - "dlaczego mnie to tak jara?". może wtedy przynajmniej lepiej się poznasz:)

23.02.2021 11:02 Baśka

@Gupol
Kiedy żyjesz w nieświadomości i masz to gdzieś to cię nie obchodzi.
Jak zaczniesz się interesować i zrozumiesz to ''przyspieszenie'' to jest gigantyczna różnica.
Jeszcze większość zniszczeń jest naprawdę tak katastroficzna i równie przerażająca jak film Po Jutrze.
Wiem że to są jakieś ''jednorazowe draki'' ale jest strach że będzie to niedługo regułą.
Najbardziej się bałam wzrostu częstotliwości i nasilenia takich ekstremalnych zdarzeń.
Czujesz że coś przerażającego wisi w powietrzu i te kataklizmy wyglądają jak zwiastun premiery jakiegoś wielkiego dzieła. Tylko ''premiera'' będzie nie wiadomo po którym zwiastunie.
Nie wiadomo po którym gigantycznym rozszalałym pożarze to się globalnie wyrwie z jakiejkolwiek kontroli ?
Nie wiem kiedy takie pożary zaczną szaleć tak że nie ugasi globalna armia strażaków z najlepszym sprzętem i cały porządek społeczny zakładający że nie pali się pół miasta naraz nie istnieje.

Jak pojawiły się pierwsze maszyny parowe to później zaroiło się od nich tak że ludzie nie poznawali swojego świata. Czuję coraz mocniej jak założenia które utrzymują porządek społeczny w ryzach są coraz bardziej fikcyjne. Jara mnie to bo nie wiem co się stanie i czuję jakby dosłownie ziemia pod nogami znikała.
Czuję się jak o tym czytam jakbym już była w wielkim płonącym drewnianym budynku z zamkniętymi wszystkimi drzwiami i oknami. W budynku w którym wszystko się pali i wali na głowę odcinając potencjalne drogi ucieczki. Obawiam się że te kataklizmy klimatyczne zaczną rozprzestrzeniać się z prędkością pożaru w składzie materiałów wybuchowych i fajerwerków zamiast kroczącego kryzysu który da się zaobserwować ale nie jest tak szybki.
Coś się stanie wytrąci zabezpieczenia ziemii przed nadmiernym rozgrzaniem z równowagi i wszystko się wali.

25.02.2021 5:53 Tummeq

Hipotezę o szybkim wzroście temperatury po opadnieciu aerozoli przemysłowych promuje Guy McPherson. Często wspomina też o tym Sam Carana. Nie znalazłem rzeczowej dyskusji z ich argumentami. Jest w każdej żałobie moment analizy co by było gdyby. Musi być. Ale jest jeszcze coś dalej: akceptacja i radość z tego co zostało. Dla mnie cały dom jeszcze nie płonie skoro można zmarznąć na spacerze.
Można oglądać zwiastuny: są bardzo wciągające. Można też się zachwycić, że tyle ten świat trwał, a my mieliśmy szczęście na nim mieszkać.

25.02.2021 7:51 Baśka

@Tummeq
Słyszałeś że rozcinanie się prądów strumieniowych spowodowało potężne opady śniegu w... Arabii Saudyjskiej,Teksasie i północnym Meksyku ? \ W miejscach w których w ogóle tego śniegu nie powinno być. Klimat jest już tak zdestabilizowany że strefa równikowa miesza się ze strefą arktyczną.
To jest nienormalne żeby intensywnie padał śnieg w Meksyku leżącym w strefie równikowej lub Arabii Saudyjskiej na podobnych stopniach geograficznych.

Rezultatem tego pożaru jest na przykład Zimbabwe które było spichlerzem afryki eksportującym żywność samo jest państwem upadłym w którym 35 % populacji głoduje. a 50% cierpi ma wody. Zimbabwe utrzymujące się z pomocy zagranicznej i ''kroplówki finansowej z RPA'' podawanej przez emigrantów.(50% żywności w 2020 to import a w 2021 jeśli sytuacja będzie dalej się pogarszać to będzie 70-90% żywności z importu jeśli nie totalny upadek porządku społecznego przez potworną suszę i rzadkie gwałtowne ulewy)
Część regionów świata już się robi niemożliwa do życia a funkcjonowanie w nich z roku na rok robi się nieporównywalnie trudniejsze (środkowa afryka, azja na równiku,)
Jak dojdzie do sytuacji że któreś państwo upadnie to ''pociągnie za sobą'' wszystkie inne. Sytuacja pogarsza się w wielu państwach jednocześnie ale to upadek którego wywoła łańcuch upadków wszystkich innych jest zagadką.

25.02.2021 13:45 Tummeq

Baśka
Zgadza się. Umieramy. Jednocześnie ciągle żyjemy. I tak przez całe życie.
Chcesz poczuć to zycie: zacznij chodzić nad przepaściami zamiast przeczesywac Internet w poszukiwaniu złych wiadomosci. Kto chodzi nad przepaścią ten czuje że żyje. Kto czyta Internet ten czyta Internet.
Woda w basenie coraz cieplejsza więc zamiast o tym czytać lepiej chyba iść popływać, póki jeszcze można.

25.02.2021 14:59 Baśka

@Tummeq
Wzięłabym się przejechała na rowerze gdyby lokalni policjanci nie walili mandatami każdemu kogo znajdą z wymyślonych powodów Uwierz mi że naprawdę że bez dobrej jazdy ciężko mi usiedzieć w miejscu
Przez te idiotyczne obostrzenia dostaje sząłu a w basenie nie popływam bo go nie mam w ogrodzie a na publiczny nie pujdę bo obostrzenia

Gnije w domu jak w areszcie domowym i będę gniła robiąc wypady jak bandytka pewnie do dnia w którym po tej zniecierpionej policji zostaną same martwe ciała z ranami od przemocy fizycznej i sprzęt
Dosłownie można zwariować https://wolnemedia.net/rzad-zdelegalizowal-przylbice-kominy-oraz-chusty/
Ciekawe czy jak karzą ludziom zakładać foliową torbę na głowę i zakręcić ją taśmą to czy będą to robić
Mam to gdzieś i będę wzorem regularnej bandytki nosiła kominiarkę do zasunięcia na szybko

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto