W 2020 zainwestowaliśmy w fotowoltaikę 10 mld zł. Ile z tego zostanie w Polsce?

Moc zainstalowana elektrowni słonecznych w Polsce na koniec 2020 roku wyniosła 3960 MW – wynika z opublikowanych właśnie danych Agencji Rynku Energii.

Według szacunków portalu WysokieNapiecie.pl łączna wartość inwestycji w fotowoltaikę w Polsce wyniosła w 2020 roku ok. 10 mld zł, z czego aż 6,5 mld zł wydały gospodarstwa domowe, a ok. 3 mld zł firmy i samorządy.

Liderzy branży PV generują po setki milionów złotych przychodów

W zdecydowanej większości te pieniądze trafiły do polskich firm – przede wszystkim instalatorskich. Sam lider rynku prosumenckiego, notowany na New Connect Columbus Energy, osiągnął w 2020 roku 664 mln zł przychodów, zgarniając ok. 10% rynku prosumenckiego. Aktualny wicelider rynku, Edison Energia, wypracował w minionym roku 200 mln zł przychodów, ale zaczynając początek roku od niemal zera. Jego miesięczne obroty przekraczają dziś 30 mln zł.

Setki milionów przychodów generują już jednak nie tylko sprzedawcy fotowoltaiki, ale też polscy dostawcy sprzętu. Blisko 800 mln zł przychodów, odnotował w 2020 roku olsztyński Corab, jeden z największych w naszym regionie Europy producent systemów montażowych paneli fotowoltaicznych. Zauważalną część z tego przyniósł mu już także eksport.

Jak wyliczyła dla WysokieNapiecie.pl spółka, w minionym roku większość farm fotowoltaicznych w Estonii została zainstalowana właśnie na systemach montażowych Coraba (w sumie 110 MW). Jej największa jednorazowa dostawa pozwoliła na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 20 MW na Ukrainie. Olsztyńska spółka eksportuje swoje systemy także na Zachód: do Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec czy Belgii. Na systemach tej lub innych polskich spółek montujemy tez oczywiście większość paneli fotowoltaicznych w Polsce. W kosztach instalacji prosumenckiej system montażowy stanowi ok. 15% ceny sprzętu i ok. 8% całości kosztów.

Ile pieniędzy trafia do Chin? Ile pieniędzy zostaje w Polsce? Czy mamy jeszcze szanse na europejski sukces? Co dalej z krajowym rynkiem fotowoltaiki? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapicie.pl

Bartłomiej Derski

Komentarze

14.02.2021 8:55 Baśka

Co z magazynowaniem tej energii?
Czy może jest ona marnowana przy okazji i zuużywana tylko wtedy kiedy potrzeba jest teraz zaraz ? Na pewno mniej niż 2000 godzin licząc noc i zachmurzenie
Teraz to mogą sobie stawiać ile wlezie bo i tak już za późno na powstrzymanie globalnego ocieplenia.

15.02.2021 4:41 gupol(szukam w OZE)

@baśka
globalne ocieplenie to nie problem. źródła taniej i skoncentrowanej energii - to jest problem.

15.02.2021 16:32 Baśka

Rozwiń może o jaką taniość ci chodzi?
Tanią pod względem utrzymania, budowy czy taniość po przerzucaniu kosztów na środowisko ?

16.02.2021 3:19 gupol(szukam w OZE)

o taką która utrzymuje całą tą zasraną cywilizację w ruchu a jej miliardy użytkowników - przy życiu. starczy czy jeszcze za krótko?

16.02.2021 6:37 Carlin

@GUPOL
Czy ty chodzi o cenę czy o dostępność ? Bo kto jest komu winien za tanią czy drogą energię ?
To teraz zagadka, dajmy na to, mam patent na pojazd tani i oszczędny. Dlaczego mało kto go ma ?

16.02.2021 16:40 Baśka

@Gupol
Mówiłbyś od razu że chodzi o Eroei powyżej 5:1 przez cały rok ciągle.
Myślałam o eksternalizacji kosztów na kogoś innego podczas produkcji tych paneli i innych przekrętach
@Carlifan
Korporacje międzynarodowe związane z paliwami kopalnymi je wykupują a wynalazców niszczą.

21.02.2021 3:52 gupol(szukam w OZE)

tania energia niestety jeszcze nie gwarantuje sukcesu.
w biednych krajach jej ceny są zazwyczaj niższe niż w bogatych tyle że w stosunku do zarobków jest dokładnie na odwrót. dostępność i taniość generalnie idą jednak w parze.

jeśli globalny transfer dóbr to system naczyń połączonych i odbywa się od biednych do bogatych to stawia tą dyskusję w ciekawym położeniu.
ale ogólny brak taniej energii to katastrofa ogólna. nie ma tu większego znaczenia ani eksternalizacja ani dodowanie czy opodatkowanie.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto