Pandemia pogłębiła nierówności. Jedyne rozwiązanie: przycisnąć super-bogatych.

Takie porównania niektórych rażą, jednak uświadamiają nam skalę szokujących nierówności. Jaj podaje Oxfam International, od wybuchu pandemii majątek 10 najbogatszych osób na świecie wzrósł o 550 mld dolarów – sumę, która pozwoliłaby na zaszczepienie każdej dorosłej osoby na Ziemi, a także skompensowały dochody utracone w 2020 roku przez najbiedniejszych ludzi na świecie. Liczby te zostały podane w dniu otwarcia tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (w tym roku online). To oczywiście tylko 10 najbogatszych. Jak uwzględnić wszystkich miliarderów z samych Stanów Zjednoczonych, ich majątek wzrósł o ponad 1000 mld (bilion) dolarów.

Można dyskutować, czy skoro pomoc gospodarcza udzielona dotychczas przez rządy wyniosła aż 12 bilionów dolarów, to kolejny biliona dolarów dałby dużą różnicę. Trudno jednak zaprzeczyć wnioskowi zawartemu w raporcie z Forum, że obecna polityka gospodarcza umożliwia bogatym elitom gromadzenie ogromnego bogactwa w środku najgłębszej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu, podczas gdy miliardy ludzi walczą o związanie końca z końcem.

Ekonomiści polityczni, zarówno z lewej, jak i z prawej strony dochodzą do wniosku, że przepaść między bogatymi i biednymi krajami, a także między bogatymi i biednymi ludźmi wewnątrz krajów, jest destabilizująca i niebezpieczna dla demokracji. Współczynnik Giniego nierówności w dochodach osobistych w ostatnich dekadach XX wieku systematycznie spadał, ale w XXI w trend się odwrócił i gwałtownie wzrósł. Świat staje się mniej równy.

Powodów jest wiele, ale uważa się, że niektóre są związane z innowacjami technologicznymi. Nadwyżka majątku trafiająca do przedsiębiorców takich jak Jeff Bezos, Mark Zuckerberg i Elon Musk wzrastała w ciągu ostatnich 9 miesięcy głównie z powodu boomu w świecie Internetu, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście na giełdzie. Bezos dodał do swojego majątku 100 000 dolarów za każdego pracownika Amazonu. Jak powiedziano o przemysłowcach w 1918 roku: „Wygląda na to, że świetnie wyszli na tej wojnie”. Ogólne wezwania Oxfam International, że musimy kształtować „bardziej równe społeczeństwa” raczej nie doprowadzą do zmiany. Niezależnie od tego, co sugeruje Światowe Forum Ekonomiczne, świat nie ma jednego rządu ani jednego systemu podatkowego, nie mówiąc już o jednej ideologii. Rządy piętrzą ogromne długi dla przyszłych pokoleń. Nawet jeśli znajdą się środki na spłatę długów minionego wyjątkowego roku, potrzebne będą bardziej skuteczne źródła dochodu narodowego – w szczególności w podatkach.

Najlepiej prosperujące branże na świecie – w tym przedsiębiorstwa 10 najbogatszych tego świata – nadal funkcjonują praktycznie bez płacenia podatków. Powodem jest to, że funkcjonują one globalnie, podczas gdy opodatkowanie jest krajowe. Systemy podatkowe wciąż wydają się być silnie konserwatywne, osoby o niskim i średnim dochodzie wciąż zazwyczaj są względnie bardziej obciążone podatkami niż te o wysokim dochodzie, nisko opodatkowany jest też majątek, jak. np. nieruchomości. Organy podatkowe często cynicznie pobłażają unikaniu opodatkowania i praniu pieniędzy, jednocześnie obciążając podatników regresywnymi opłatami, takimi jak VAT, ponieważ wydatki na dobra konsumpcyjne stanowią stosunkowo większą część wydatków osób o niskich dochodach.

Globalny rynek zdominowany przez Apple, Google i Facebook został jakby pozostawiony sam sobie w przestrzeni. Żaden kraj jeszcze nie miał odwagi się z nimi zmierzyć na poważnie – z wyjątkiem być może Chin – pomimo ich ogromnego potencjału podatkowego. Skończy się to dopiero wtedy, gdy Europa i Stany Zjednoczone staną się liderami tego frontu i będą działać zgodnie, co powinno być jednym z punktów programu Joe Bidena i Komisji Europejskiej.

W międzyczasie, to do rządów należy tropienie i pilnowanie tych, którzy płacą podatki w niewystarczającej wysokości lub wcale. Bogacą się, utrzymując swoje majątki za granicą w rajach podatkowych, odmawiając wpłacania składek do budżetów, z których oni i ich rodziny również czerpią korzyści. Sama kwota unikanych przez najbogatszych podatków szacowana jest na 250 mld dolarów rocznie.

Istnieją trzy możliwe odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć wkład od bogatych elit: wzruszyć ramionami, zawstydzać lub opodatkować. Wzruszanie ramionami jest łatwe, choć obecnie jest dominującym podejściem polityków do tematu. Skuteczność zawstydzania jest wątpliwa. Andrew Carnegie mógł powiedzieć: „Człowiek, który umiera bogaty, umiera zhańbiony”, jednak wielu z nich podejmuje to ryzyko. Aby być postrzeganym jako ludzie uczciwi, lub wręcz dobrzy, bogacze przekazują część swojego majątku organizacjom charytatywnym. Ale czy naprawdę chcemy, by dobrobyt świata pozostawiono kaprysom oligarchów? Uznaniowo-losowe rozdawanie pieniędzy na cele charytatywne jest szalenie nieefektywne.

Pandemia pogłębia przepaść między bardzo bogatymi a biednymi – przepaść, która nie jest nieunikniona, a którą demokracja może zasypać, jeśli zechce.

Jeśli chodzi o wyższe podatki osobiste, Oxfam International argumentuje, że skoro Argentyna może nałożyć jednorazowy, awaryjny podatek wyrównawczy na swoich 12 000 najbogatszych obywateli, to z pewnością zamożniejsze kraje świata też mogą to zrobić. Byłoby to oczywiście działanie akcyjne, podczas gdy potrzebne są zmiany systemowe, takie jak progresywne opodatkowanie dużych majątków, opodatkowanie spadków i eliminacja rajów podatkowych.

Alicja Jankowska na podst. Covid has made inequality even worse. The only answer: squeeze the super-rich

Komentarze

08.02.2021 13:41 pole torsyjne

no ja to bym raczej nie przyciskał, bo kto wie co może być w środku , jad trupi może być a nie jak się komuś wydaje deszcz złotych monet. nie przyciskajcie tego bolesnego obrzmienia. i kochajcie dzieci swoje
https://globalna.info/2021/02/07/swiat-funkcjonuje-inaczej-niz-widzisz-watykan-nazisci-nwo-pandemie-rockefeller-rothschild/
akupresura na nowotwór może nie zadziałać

08.02.2021 15:43 Baśka

@Pole Torsyjne
‘’Pamiętaj że przyjaciół wybierasz sobie sam wrogów dostajesz gratis w zestawie’’
Opowiadając się po stronie jednej bandy,grupy ludzi będziesz wrogiem pozostałych jej przeciwnych.

Międzynarodowe korporacje i banki oddadzą to co zabrały ? Chyba tylko po trupach zamordowanych swoich wiernych ochroniarzy i niebieskich mend. Bardzo bogaci i bardzo biedni mają bardzo mało wspólnych interesów.
Przy pewnym wzroście nierówności społeczeństwo dzieli się na wrogie wzajemnie zwalczające się obozy.
Bardzo biedni liczą na zasiłki które zostaną opłacone z podatków bardzo bogatych.
W interesie bardzo bogatych jest by tych podatków nie zapłacić.
Bardzo biedni mają więcej głosów. Bardzo bogaci mają większy wpływ na media które tymi biednymi manipulują.
W interesie bardzo biednych jest chęć posiadania swojego majątku. W interesie bardzo bogatych jest chęć jego utrzymania.

Ludzie biedni nie są tolerancyjni ani ugodowi. Ludzie biedni uwielbiają radykalne agresywne poglądy.
Im większa bieda tym mniej ich obchodzą zasady moralne zakazujące kradzieży i zabijania. Dzięki wielkim nierównościom można odczłowieczyć znienawidzonego bogacza podczas rozłupywania mu czaszki siekierą by zrabować jego zasoby. Nie jestem zwolenniczką komunizmu bo to będzie przegięcie w drugą stronę i skończy się równie źle. Jedynym rozsądnym wyjściem jest ustabilizowanie nierówności stale na poziomie 21 w skali giniego.
Niestety to jest niewykonalne. Widać to po coraz bardziej agresywnych staraniach w postawieniu u władzy ‘’wodza’’ reprezentującego widzimisie jakiejś bandy lub grupy ludzi nietolerującej innych grup ludzi.
Tworzą się różne grupy światopoglądowe i każda z nich ma swojego wodza. Najczęściej jest to charyzmatyczny samozwańczy człowiek z ‘’bogatym agresywnym widzimisie’’ i chęcią władzy po trupie obecnej.
Istnieją grupy ludzi chcące własnych rządów po trupie obecnych.

Na przykład Marta Lempart której ‘’barwy narodowe’’ to czerwone błyskawice na czarnym tle nie biało czerwona flagą.
Żadne barwy we flagach,godłach i znakach rozpoznawczych grup ludzi nie są przypadkowe.
Czerwony oznacza krew,męczęństwo walkę i poświęcenie.
Czarny oznacza egoizm,żądzę dominacji,upór,bezkompromisowość, śmierć i zniszczenie dla wrogów.
Błyskawica jest symbolem gwałtowności,siły i przemocy.
Czy muszę tłumaczyć jaki może być jedyny wynik połączenia znaczeń tych symboli ?
Okrzyki ‘’To jest Wojna!’’ J@#$@ PIS!!’’ Niszczenie miejsc publicznych ,atakowanie ludzi za odmienne poglądy mówią same za siebie. (Ja sama nie opowiedziałam się po stronie tej bandy)

‘’Banda czerwonych błyskawic’’ ma również wrogów.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/strajk-kobiet-podczas-protestow-doszlo-do-atakow-na-manifestantow/8zyydhb?utm_source=duckduckgo.com_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
‘’Banda Legii Warszawa’’ której znakiem jest biało,czerwona zielona tarcza z literą L w kółku w prawym górnym rogu.
‘’Banda Lecha Poznań ‘’ której znakiem jest białe skrzydło na niebieskim tle po lewej i niebieskie skrzydło na białym tle po prawej stronie tarczy.
‘’Banda ONR’’ której znakiem jest białe ramię z mieczem na zielonym tle i głownia krzyża celtyckiego również szykuje się do wojny o swoje ‘’widzimisie’’ https://wiadomosci.wp.pl/strajk-kobiet-onr-tworzy-bojowki-brygady-narodowe-maja-bronic-kosciolow-6569510913632960a
‘’Banda niebieskich mend’’ której nie muszę nikomu przedstawiać. Mający legiony wrogów w całej Polsce znienawidzeni w dużej części przez wszystkie inne bandy. Próbujący coraz mniej skutecznie ‘’rozdzielić’’ wrogie sobie bandy chcące wojny. Jest mnóstwo band w całej Polsce i w każdym innym kraju. Wymieniłam tylko te najbardziej rozpoznawalne i wyzywające.
Nadchodzi gigantycznymi krokami dzień w którym nikt nie powstrzyma wodzów tych band przed toczeniem swoich wojen o zasoby,terytorium i widzimisie. Świat zamienia się w gigantyczne krwawe pole bitwy.
Kiedy dokładnie dojdzie do totalnej anarchii z powodu wzajemnej agresji wrogich sobie band chcących się pozabijać ?
Opowiedziałam się po stronie jednej bandy nie mając bladego pojęcia ilu wrogów zyskałam gratis nie licząc niebieskich mend które są przeciwko wszystkim antyrządowym bandom.
Wprowadzanie tego porządku światowego skończy się na jego rozpadzie i totalnej anarchii.

08.02.2021 18:01 Coyote

I kto ich niby przyciśnie ? Słabe , skorumpowane rządy na ich smyczy ? xD Opodatkowanie ? Chwyt propagandowy do uderzenie w "kułaków" , małych i średnich przedsiębiorców , niezależnych rolników itd . Najwięksi oligarchowie są nietykalni . Ich majątki nikną w gąszczu spółek córek , rad nadzorczych , akcji i kreatywnej księgowości . Trzeba by ich chwycić za mordy . Ale nie ma takiej mocy .

08.02.2021 21:29 Baśka

@Coyote
Jest bez przerwy rosnąca moc ludzkiej żądzy krwawych samosądów, morderstw,rozbojów z nienawiści w zemście.
Podzieliłam na 5 stadiów sposób w jaki międzynarodowe banki i korporacje przestaną istnieć.

Stadium 1 ‘’Spiskowe niepokoje społeczne’’
Oficjalna narracja mediów pod kontrolą korporacji zostaje zbiorowo podważona. Upadają dotychczasowe autorytety przez szkodliwe zdaniem ludzi zalecenia. Tworzą się zalążki bardzo szybko pogłębiających się problemów gospodarczych i społecznych. Ma miejsce początek konfliktu interesów podporządkowanych i rządzących.
Najlepszym przykładem są zawirowania społeczno-gospodarcze
W Polsce od marca do listopada 2020. W Europie od marca do września 2020

Stadium 2 ‘’Otwarta słowna agresja’’
Podważone zaufanie do rządu i gigantyczne sprzeczności wywołują konflikt. Ludzie systematycznie zaczynają uzewnętrzniać coraz większy gniew i radykalizm. Dochodzi do pierwszych objawów polaryzacji obecnego społeczeństwa na wrogie wobec siebie bandy. Zaczynają się otwarte groźby i nieśmiałe próby agresji. Z każdym tygodniem słowne agresywne incydenty stają się bardziej regularną normą niż okazją. Groźby przemocy i wulgaryzmy stają się normalną formą funkcjonowania. Trwają coraz agresywniejsze przepychanki z wiernymi rządowi służbom.
W Polsce od przełomu grudnia i listopada do teraz.(Bardzo zaawansowane stadium)
Na przykład https://www.youtube.com/watch?v=flX4Vviptt0 W Europie i stanach od listopada do teraz.
(Bardzo późne stadium wyjątkami bo coraz więcej państw i ich regionów przechodzi do poniższego)

Stadium 3 ‘’Postępująca prowokacyjna agresja fizyczna’’
Gigantyczne natężenie krzyków, wulgaryzmów i gróźb połączone z jednoczesnym radykalizowaniem się stron konfliktu wywołuje prowokacje. Dochodzi do coraz częstszego ‘’sprawdzania ‘’ prawdziwości gróźb przez przemoc.
Strony konfliktu się polaryzują jeszcze bardziej. Na strukturze społecznej jest mnóstwo pobocznych ‘’pęknięć’’.
Najważniejsza ze wszystkich przebiega jednak na linii za rządem -przeciwko rządowi.
Rząd najpierw jest atakowany spontanicznie później przez zorganizowane uzbrojone bandy. Wykładniczo rośnie ilość rannych i poszkodowanych w starciach. Na przykład Holandia i Hiszpania https://www.youtube.com/watch?v=R0O-Sk0zB9A (Względnie wczesne stadium) Polskę to czeka w ciągu najbliższego miesiąca lub miesięcy.

Stadium 4 ‘’ Otwarta agresja antyrządowa’’
Wszystkie stworzone krwiożercze bandy doraźnie lub wyprzedzeniem chcące wprowadzić swoje widzimisię w życie rozumieją że jest to niemożliwe dopóki rząd istnieje. Dochodzi do masowych zabójstw ludzi opowiadających się po stronie rządu. Z godziny na godzinę z dnia na dzień rząd przestaje kontrolować kolejne jednostki administracyjne opanowane krwawymi zadymami. Broń dotychczas należąca do służb wiernych rządowi jednak niebędących na tyle bezwzględnych by bez wahania zastrzelić człowieka patrząc mu prosto w twarz przechodzi w ręce członków krwiożerczych band. Liczba gmin, powiatów, województw w których panuje totalna anarchia rośnie z szybkością niegaszonego rozszalałego pożaru w składzie materiałów wybuchowych. Instytucje biurokratycznie się walą jak domek z kart. Łańcuchy dostaw wody, gazu, elektryczności ,paliw, towarów i usług zostają rozszarpane na strzępy przez nieopisany chaos. Pozostało tylko płynne przejście do ostatniego stadium w którym zostaniemy aż do śmierci.
O ile w ogóle będziemy jeszcze żyć ? Najprawdopodobniej jednak tak rozgarnięci ludzie jak ty jakoś sobie poradzą.

Stadium 5 ‘’Totalna anarchia’’
Wszystkie rządy przestają istnieć. Początkowo zszokowani ludzie tym co się dzieje zrzeszeni w krwiożerczych bandach zabijają się o zasoby. Bez przerwy w dzień i w nocy trwają ciągłe strzelaniny o terytorium. Budynki, terytorium i zasoby bardzo często zmieniają właścicieli. W miarę spadku liczby ludzi konflikty same się wygaszają.
Dochodzi do ustanowienia względnego porządku przez bandy z monopolem na władzę na danym terytorium.
Ze zmian klimatycznych dochodzi do spadku aerozoli przemysłowych obecnie ograniczających docieranie do ziemi promieniowania słonecznego. Tempo spadku aerozoli przemysłowych jest pomniejszone przez pyły i dym z pożarów których nikt nie gasi. Tempo wzrostu temperatur radykalnie rośnie ze spadkiem aerozoli przemysłowych.
(Tak jak obostrzenia w marcu i kwietniu 2020 tylko ~10 krotnie szybciej)
Szybko wyrównuje się naprawdę wielka różnica pomiędzy wpływem słońca na ziemię nienaruszoną cywilizacją przemysłową. Jeśli dojdzie do przekroczenia 3,5 stopnia temperatury oceanów wielkie wymieranie pozabija wszystkich ludzi. Opadnięcie aerozoli przemysłowych może wywołać mnóstwo nieznanych dodatnich sprzężeń zwrotnych w czasie od 2 do 3 miesięcy po zapanowaniu totalnej anarchii. Aerozole w powietrzu krótko się utrzymują.
Cywilizacja przemysłowa przedłuża swoje istnienie ich emisją blokując słońcu swobodny dostęp do ziemi.

09.02.2021 0:03 papa ohara

To nie jest żadna pandemia ani nawet epidemia. To jest Plandemia wywołana celowo w interesach ekonomicznych - gospodarczych i psychologicznych. To jest najnowsza broń naszych czasów. Mistrzostwo świata godne nagrody Nobla na które nabrały się setki milionów mieszkańców Ziemi. Historia ludzkości nie pamięta takiego oszustwa w całych swoich dziejach.

09.02.2021 3:01 gupol(szukam w OZE)

@
1"Skończy się to dopiero wtedy, gdy Europa i Stany Zjednoczone staną się liderami tego frontu i będą działać zgodnie, co powinno być jednym z punktów programu Joe Bidena i Komisji Europejskiej."

2"Istnieją trzy możliwe odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć wkład od bogatych elit: wzruszyć ramionami, zawstydzać lub opodatkować."

3"Pandemia pogłębia przepaść między bardzo bogatymi a biednymi – przepaść, która nie jest nieunikniona, a którą demokracja może zasypać, jeśli zechce."

te 3 zdania to absolutny szczyt infantylizmu i naiwności lub cynicznej propagandy.

zdanie nr 1 - czy naprawdę autor nie rozumie że komisja europejska i joe biden to marionetki super bogaczy? oni nie są po to żeby "przyciskać" miliarderów tylko własnie nędzarzy. i tu działają wyjątkowo zgodnie. europa to największe gniazdo rajów podatkowych na świecie a o korupcyjnych malwersacjach bidena już krążą legendy.

zdanie nr 2. - zawstydzać i wzruszać ramionami...? ależ my jesteśmy żałośni. skoro tylko tyle możemy zrobić ludziom którzy odpowiadają za większość zła na tym świecie.

zdanie nr 3. "demokracja"? jaka demokracja? nie ma demokracji z takimi nierównościami. gdzie klasa średnia wymiera a społeczeństwo dzieli się na super bogaczy i ich pracowników/klientów. gdzie media są własnością oligarchów i cenzurują co im się tylko spodoba. a jak nie wybierzemy polityków którzy się mediom podobają - to jest dopiero histeria i szantaże psychiczne.

najzabawniejsze jest właśnie to że dziś to liberalna lewica jest strażnikiem nierówności i własnej hegemonii.
skoro w ameryce można było zakneblować urzędującego prezydenta i miliony jego wyborców to o czym my tu mówimy. to już jest dyktatura nie demokracja.

paradoksalnie jedynym sposobem jakiejkolwiek walki ze skrajnymi nierównościami jest popieranie tych ruchów które są najbardziej znienawidzone przez większość miliarderów i ich media. takich których symbolami są ludzie typu donald trump, jarosław kaczyński czy wiktor orban.
inaczej będziemy do usranej śmierci w nędzy "wzruszać ramionami" lub próbować "zawstydzać".

09.02.2021 17:37 JO

@Gupol - Pomyślałeś że Trump Orban z Jarkiem Kaczyńskim mogą być częścią ich teatrzyku czyli opozycją kontrolowaną dla odwrócenia uwagi ? Sprawa opłacanego z zagranicy patriotyzmu Nawalnego daje do przemyślenia.
Nie znam się aż tak na polityce ale zachowałbym ostrożność wobec tak zwanych niezależnych stronnictw.
https://www.money.pl/gospodarka/wielka-brama-przed-sejmem-ma-uchronic-przed-demonstrantami-6577578274294560a.html Dobre sobie Jarek Kaczyński zmniejszy nierówności.

@Baśka – Zgadza się w 100%. Nikt już nie ukrywa się w sferze publicznej ze swoją obscenicznością bezczelnym chamstwem, agresją wymierzoną w grupy o innych poglądach. Rządy chcą tylko więcej pieniędzy i wpływów kosztem zwyczajnych ludzi. Stadia będą przechodzić do późniejszych coraz szybciej poprzez skumulowanie dotychczasowej agresji. Wk*****ny człowiek będzie łatwiej roz**** łby rządowym pasożytom niż spokojny. Założę się że przejście od stadium 3 do stadium 4 wymaga mniej wysiłku niż przejście od stadium 2 do stadium 3.

09.02.2021 23:18 Baśka

@Jo
PlanDemia to ostatnia rozpaczliwa próba wymuszenia na ludziach posłuszeństwa.
Wirus to zwykły straszak do terroryzowania ludzi i niszczenia ich ekonomicznie. Urojony iluzoryczny wróg.
Z igły widły. Szczepionki to sposób na zabicie części ludzi podstępem by zastąpić ich robotami przemysłowymi i komputerami ku chwale zysków międzynarodowych korporacji. Jesteśmy w bardzo niebezpiecznym miejscu.

Zachowaj spokój bo jak masowo do ludzi dotrze mechanizm, ‘’Pozabijaj polityków ich zanim zabiją ciebie’’ reakcja będzie bardzo histeryczna. Odezwą się w ludziach najgorsze żądze morderstw i nienawiści.
Wielu ludzi zostanie zaślepionych nienawiścią w tak gigantycznym stopniu że stracą nad sobą panowanie pogarszając swoją sytuację.Zaślepieni nienawiścią ludzie są nieobliczalni. Uważaj na to kogo się nienawidzisz i w jakim stopniu.
Trzeba wiedzieć kiedy zostawić znienawidzony cel napaści w spokoju bo możesz narobić sobie większych kłopotów. Nie każda zbrodnię można ukarać samosądem w ‘’rozsądnych kosztach’’. Wielu zjawisk jeszcze nie ma lub są w stopniu niewystarczającym jednak sytuacja się dalej rozwija coraz szybciej.

Po 20 lutego będę wiedziała więcej niż dzisiaj. Precyzyjniejsze informacje uzyskam kiedy temperatura wzrośnie (podczas upałów ludzie robią się bardziej agresywni). 20 marca tego roku w Warszawie mają być miliony ludzi. Wśród tych milionów ludzi na pewno będą agresywni zadymiarze którzy spróbują się wyżyć.
Mogą swoimi wyczynami zachęcić te miliony ludzi i wtedy Warszawa nie będzie różniła się od Rotterdamu.
(20 lutego i 20 marca odbędą się kolejne protesty StopNop i akcja góralskie Veto rozwinie się w pełni.)
Zamyśliłam się jeszcze nad tą Holandią. Jak szybko ludzka agresja zdestabilizuje międzynarodowe łańcuchy dostaw towarów i usług? Kiedy któryś kraj dojdzie do 4 stadium odbije się to na wszystkich krajach z nim połączonych gospodarczo. Jeśli będzie to kraj z UE to pociągnie za sobą wszystkie pozostałe w ciągu tygodnia do stadium 4. Holandia i Hiszpania mają największe szanse na pierwszeństwo pod względem krwawych zadym bo tam już jest stadium 3. Łatwiej przejść od rzucania kamieniami,koktajlami mołotowa,palenia radiowozów i budynków rządowych do masowych morderstw ludzi stojących po stronie rządu niż od krzyków i przepychanek do takich zadym.

Podzieliłam stadia dochodzenia do totalnej anarchi ze względu na ‘’namacalność’’ przemocy w ogóle.
Teraz teoria którą wymyśliłam pasuje do rzeczywistości. Co będzie później ?
Najprawdopodbniej mogłam popełnić błąd gdzieś podczas przechodzenia ze stadium 3 do 5.
(Nie potrafię opisać tak gigantycznego chaosu.) Raz już się pomyliłam z brakiem śniegu.

10.02.2021 4:26 gupol(szukam w OZE)

@jo
owszem. zawsze jest takie ryzyko. polska ma tu bogate pole do popisu. wałęsa, giertych albo niesiołowski . niby takie katole antykomunistyczne a teraz widać kogo reprezentują.
możliwe że jarek jest super agentem pod super przykrywką ale jeśli tak to system pozwala mu na naprawdę dużo i długo. musiałby by być kryptokomuchem głebiej zakamuflowanym niż giertych niesiołowski i wałęsa razem wzieci. i to na całe swoje życie.
to byłaby naprawdę mistrzowska mistyfikacja.
ale nawet jeśli to jest teatrzyk to służby pozwalają jarkowi na duuużo więcej niż poprzednim agentom. pozwalają wręcz działać na swoja niekorzyść.
i ten ciągły nieprzerwany atak od 40 lat na niego. za dużo trupów sie posypało z jego strony. jeśli jarek jest agentem to zwrot z jego "usług" musiałby być obliczony na dekady w przyszłość. pozostali agenci byli szybko "konsumowani". robili swoje, zbierali poparcie pozytecznych idiotów a po kilku latach przystepowali do komuchów. i pozamiatane do następnych wyborów.

no ale mniejsza o to. jeśli orban, jarek czy trump są agentami superbogaczy to mamy ostro przej...ane.

niestety jak na razie nie widać innej alternatywy antysystemowej. albo oni albo "wzruszanie ramionami"

@jo
"Dobre sobie Jarek Kaczyński zmniejszy nierówności."
no sory ale bądż trochę obiektywny/a. mało kto zrobił więcej w tym temacie niż on.
500+ to oczywisty przykład redystrybucji dóbr.
no i powiedz czy jakiś inny polityk w tym kraju obciął pensje parlamentarzystom? a on to zrobił.
nawet jeśli jest agentem to realnie działa w dobrym kierunku. i jeśli dalej tak będzie działał to taki agent nie byłby najgorszy. tak czy nie?:)

10.02.2021 11:07 Poganin

Co tu się odjaniepawla na tym portalu? Dawno tu nie zaglądałem. Kiedyś komentowali sensowni ludzie, a teraz to zbiorowisko wszelkiej maści oszołomów.

10.02.2021 18:28 Jo

@Gupol@Poganin- Bo dostają szału jak widzą że rząd ich okrada. Bo OZE to mrzonki i tania propaganda.
OZE to pretekst żeby rządowe pasożyty mogły bardziej okradać ludzi !
Właśnie tak o nim myślałem. Jarek Kaczyński to długoterminowy superagent. 500+ dał natomiast podwyższył podatki ludziom na spożywcze przez co te 500+ jest gówno warte. Rząd zawsze dawał mniej a więcej zabierał. Rząd jest pasożytem od którego dostaje szału i wyczerpania. Kiedy tylko pomyślę ile ten pasożyt pożera mi z pensji czuję że muszę się go pozbyć. Wiesz kiedy przypada dzień wolności podatkowej dla zwykłego człowieka w 2021 ? 50% na rzecz tych pasożytów! Jeszcze zdzierska inflacja i rosnące ceny wszystkiego!

@Baśka- Dotarło do mnie od listopada. Uspokoiłem się trochę.
Nie r****** się łbów rządowemu pasożytowi w głupi sposób.
Jedyną nadzieją jest krzywa Laffera. Rządowe pasożyty żrą więcej niż się odkłada.
Po przekroczeniu progu w krzywej Laffera pasożyty osłabną na tyle żeby można im r****** łby.
Pasożyt ginie ze śmiercią żywiciela. Muszę zachować siłę gdy pasożyt będzie wysysał ostatnie soki z lemingów.

10.02.2021 19:23 Carlinfan

@GUPOL
"no sory ale bądż trochę obiektywny/a. mało kto zrobił więcej w tym temacie niż on.
500+ to oczywisty przykład redystrybucji dóbr. "
Czy Ty się dobrze czujesz ? O jakiej redystrybucji mówisz ? Czy przeliczyłeś ile dodatkowych podatków wprowadzono przy okazji (zaznaczę, że PiS miał nie dowalać nowych podatków ani podwyższać istniejących, jaka faktycznie prawi i sprawiedliwi w tych kwestiach się wywiązali to widać) 500+ ? Nie ma żadnej redystrybucji, chyba że ta standardowa od biedoty do bogatych.

10.02.2021 22:39 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan
a czy ty przeliczyłeś ile podatków zostało obniżonych?:)
skoro uważasz 500+ nie jest redystrybucją to znaczy że chyba nie rozumiesz co to sowo oznacza.

aha włącz sobie teraz telewizor na stacje komercyjne. jest czarny protest bogaczy bo... kaczyński usiłuje ich opodatkować.

żaden lewacko-libralny rząd w tym kraju nawet by nie śmiał o tym wspomnieć.
jak sobie teraz przypomnę komorowskiego bredzącego o tym że na pis głosuje tylko hołota która nie płaci podatków to mi się niedobrze robi.
jest dokładnie na odwrót. to najbogatsi nie płacą podatków. zamiast tego płacą takim komorowskim żeby opowiadali swoje brednie.


i kuźwa teraz widać jak na dłoni kto jest kim. kto chce przycisnąć super bogatych a kto jest psem na ich smyczy.
znowu będą histeryczne brednie o łamaniu demokracji, wolności słowa, faszymie, nazizmie i komunizmie w jednym.
jeśli demokracja i wolność mediów ma polegać na monopolu superbogaczy to ja wolę "faszyzm" którym ciągle mnie straszą.

10.02.2021 22:56 gupol(szukam w OZE)

@poganin

nie ma tu już sensownych ludzi bo tacy sensowni jak ty mają ten portal gdzieś i nie komentują:)

@jo

owszem. rząd jest pasożytem. pasożytem którego nie da się pozbyć.
pytanie czy wolisz żeby pasożytował na tobie rząd zjednoczonej prawicy czy rząd postkomuny?.
ja jak na razie nie mam wątpliwości.

10.02.2021 23:05 Baśka

@Carlifan@Gupol@Poganin
Polityka to ‘’konfliktogenny’’ temat. Szczególnie jeśli jest się osobą zmanipulowaną socjotechnicznie.
Może sam portal przestał być sensowny bo nagłówki Górniczy eksperci PGE GiEK negują zmianę klimatu nie zachęcają a klimat się tylko pogarsza? Stwórzy konflikt kontrolując obie strony to wtedy głupi ludzie się emocjonują. Od takiego ‘’urobienia’’ już tylko krok do oszukiwania ludzi na gigantyczne sumy pieniędzy. PIS i PO to jedno wcielone zło. Udają konflikt by napuścić na siebie ludzi.Całymi miesiącami myślałam nad odpowiedziami na poniższe pytania.

Które konflikty nie są udawane ? Ile jest instytucji i firm uczestniczących w konflikcie pozorowanym?
Gdzie ostatecznie prowadzą powiązania pomiędzy instytucjami i firmami?
Gdzieś się te powiązania łączą w jakieś ‘’główne centrum dowodzenia’’?
Które instytucje i firmy nie są w to zamieszane?
W jaki sposób poszczególne instytucje gałęzie są zarządzane i kontrolowane przez te ważniejsze?
Czy ta sieć potajemnych powiązań jest agresywnie rozbudowywana i ludzie przeciwko tej rozbudowie są niszczeni? Które powiązania są równoważne? Ile jest powiązań potajemnych ukrywanych przed ludźmi?
Kto tym wszystkim zarządza lub przynajmniej próbuje zarządzać?
Które pogłoski o zmowach i spiskach władzy są prawdziwe a które fałszywe?
Kto jest udawanym wrogiem systemu a kto prawdziwym?

11.02.2021 8:55 Fox

PiSu szczerze nienawidzę, ale będąc szczerym przyznam, że głównie ze względów ideologicznych. I przyznać też muszę, że są dość sprawni w rządzeniu, przynajmniej jak na nasze warunki. Zawsze się przeciwstawiałem opiniom w otoczeniu na choćby 500+, jak to niby cwaniacy i patologia tak się poustawiali na tym 500+, że nie muszą pracować i żyją lepiej niż ci ciężko pracujący na te wszystkie świadczenia. Nie rozumiem, jak można myśleć, że w Polsce z socjalu da się wygodnie żyć. Musiałbym mieć chyba z 7 dzieci, żeby "wyciągnąć" to co mam teraz, no ale te dzieci przecież trzebaby utrzymać..

11.02.2021 9:44 pole torsyjne

waszym bogiem jest pieniądz na nic więcej nie starcza wam wyobraźni. i on się dopomina wielkich ofiar.
a wyobraźnia to ta przestrzeń niesforna do której system edukacji nie zdołał dotrzeć i wyłożyć jej kostką brukową żeby się nóżki nie brudziły kawałek żyznej dzikiej przestrzeni ta wyobraźnia. . przeciwieństwem słowa wyobraźnia jest słowo metropolia jako coś ustalonego w żelbetonie
lisy mają swoje nory wy macie swoje metropolie

pozostaje w rozpaczy bić w ten beton gołą pięścią
https://www.youtube.com/watch?v=2X08dz6yi5M&t=1130s

11.02.2021 12:12 Devak

@POLE TORSYJNE
Dzięki za link, niestety niewielu się tym zainteresuje...

11.02.2021 17:46 Jo

@ Pole Torsyjne- Wiem że może macie mnie za wariata. Gdy widzę stawki podatków i ceny w sklepach ogarnia mnie gniew. Haruję jak wół żeby pomóc swojej rodzinie. Porządny pieniądz to klucz do godnego życia. Chcę mieć ich jak najwięcej żeby móc się nie martwić tym co będzie za jakiś czas kupując na zapas zanim inflacje je zeżre. Rządowy pasożyt zdechnie ze śmiercią żywicieli. Muszę być silny żeby się na nich zemścić. Każdy kolejny 100 złotowy banknot wydarty temu systemowi to moje zwycięstwo. Gdyby nie rząd żyłoby się lepiej wszystkim.
Co z tego że biorę +500 jak inni płacą 750 żeby je sfinansować ? Każdy kolejna opłata jest uderzeniem batem dla zwykłego człowieka. Muszę znieść ten najgorszy czas. Żebym tylko mógł r******* sku**** łby przed śmiercią.

11.02.2021 23:47 Baśka

@Jo
Nie mam cię za wariata. Ta strona dawno straciła swój sens bo złego trendu zmian klimatycznych odwrócić się nie da. Nie ma czego komentować nie licząc rozgoryczonego widzimisie często negatywnego do artykułów które karmią ludzi fałszywą nadzieją. Ograniczanie się teraz nic nie da poza dodatkowym smutkiem. ‘’Nawet jeśli ograniczasz się ty nie ograniczają się inni’’.
Rozsądnym ludziom którzy kiedyś komentowali przejadła się propaganda sukcesu a u innych wywołuje drażniącą alergię. Strona która i tak nic nie zmieni na lepsze.
@Devak @Pole Torsyjne
Jacy wy wydajecie się oderwani ‘’prawdziwego środowiska naturalnego’’ które tak chwali ten poeta wojskowy chwytający za serce. Tylko ludzie są źli a zwierzęta doskonałe i szlachetne.
Przenigdy się nie przejmowałam ani nie płakałam po wszystkich dotychczasowych 274 kurach które osobiście zamordowałam odrąbując głowę maczetą taty żeby je później wszyscy mogli je zjeść. Na zabójstwach ten świat jest zbudowany.
Nawet jeśli ktoś jest wegetarianinem pozbawia życia rośliny które też czują coś w rodzaju bólu. Utrzymywanie drobiu jest tańsze i zdrowsze. Nie przeciągałam swojej zbrodni na żywym zwierzęciu torturami bo miejsce kury jest garnku lub piekarniku w oskórowanych przyprawionych kawałkach jak najszybciej a nie po godzinach niepotrzebnego dręczenia.
Ta ‘’zbrodnia’’ dla zwierzolubów jest formalnością dla każdego kto lubi jeść mięso i się nie wstydzi o tym mówić.

Mam alergię na infantylizowanie środowiska naturalnego. Pooglądajcie sobie Dzierzbę gąsiorek jak ja kiedyś podczas z jednej z wypraw do lasu. Niezwykle ‘’humanitarny ptaszek’’ Morduje inne zwierzęta nawet jak nie jest głodny. Uwielbia żyjące ofiary swoich morderstw nadziewać na ciernie tarniny. Może pooglądajcie sobie inne szlachetne i czyste moralnie ptaszki mordujące żabie kijanki. Jeszcze lepiej zobaczcie jak lis zamiast odgryźć kurze głowę się nad nią znęca jeszcze całkiem długo urywając skrzydła, miażdżąc kości i obgryzając skatowanej kurze łapki. Po czym zadowolony z siebie czeka aż zdechnie w męczarniach. Może jeszcze zobaczcie sobie jak wilki traktują najsłabszego samca z całej watahy. Maltretują i znęcają się nawet całymi latami. Szczują, podgryzają łapy.
Nie mogłabym pominąć zachowania wśród samców samotnych drapieżników potrafiących pożreć żywcem dzieci które jego samica miała z innym. Morderstwo ze szczególnym okrucieństwem i kanibalizm w jednym.
Zbrodnie bez jakiejkolwiek kary i potępienia. U ludzi przynajmniej teoretycznie jest takie zachowanie piętnowane.
(I tak jeszcze nie wobec wszystkich.(politycy i szefowie korporacji stworzyli
‘’uznawany monopol na zbrodnie’’)

Jeśli byście się dowiedzieli jakie potworności zwierzęta potrafią robić same sobie to inaczej byście patrzyli na twórczość tego wojskowego poety. Wiesz dlaczego ludzie wyrządzają tak gigantyczne krzywdy innym stworzeniom ?
Bo mają technologią mnożącą ich wpływ na środowisko. Zwierzęta też potrafią być sadystami.
Nie jest to sadyzm tak namacalny bo robią to same sobie i nie na tak gigantyczną skalę jak ludzie.

Wilki mordują ledwie kilka zwierząt bo są zrzeszone w grupie nie przekraczającej 20 osobników nie licząc szczeniaków.
Dzierzba gąsiorek czerpie z morderstw przyjemność i robi to na małą skalę bo nie ma większych możliwości. Ludzie mordują więcej bo są zrzeszeni w większej społeczności, mają większe zachcianki i możliwości. Te same zwierzęce instynkty tylko w innym wydaniu i trochę utemperowane przez cywilizację.

12.02.2021 10:38 pole torsyjne

@Baśka
czy w ten sposób chcesz usprawiedliwić umniejszyć zbrodnie? zracjonalizować je? różne zbrodnie, ale najogólniej zbrodnie przeciwko życiu.
czy chcesz wyrazić zdanie, że można napadać dowolny kraj dowolną grupę etniczną w celu odebrania im ich bogactw jeśli tylko ma się nad nimi przewagę bo tak funkcjonuje świat natury?
czy uważasz że iść jako najemnik na nieswoją wojnę stając po stronie agresora łupieżcy, to praca jak każda?
czy da się usprawiedliwić trucie środowiska faktem że w domach z betonu czekają ludzie na gaz ziemny miliony tysiące milionów tych ludzi
czy ludzkie (rzekome) wyższe funkcje poznawcze z których wynika samoświadomość powinny zobowiązywać do czegoś ponad atawistycznego czy raczej to okoliczność usprawiedliwiająca?
czym jest serce a czym jest rozum?
czy ten wiersz to nie jest właśnie detektor serca ?
jeśli coś zaboli to może być właśnie ono.

https://www.youtube.com/watch?v=E4kt13FzMTg

12.02.2021 23:50 Baśka

@Pole Torsyjne
Nie usprawiedliwiam żadnych zbrodni. Zwierzęta nie są szlachetnym wzorem do naśladowania pod względem takiego zachowania. Ludzie mogliby się powstrzymać od krzywdzenia innych.
Niestety prymitywne zwierzęce instynkty mają na nich tak gigantyczny wpływ że nie są w stanie się im oprzeć.

Najlepiej żebyś zaczął interesować się przyczynami zbrodni a nie tylko tym że są złe.
Po dokładnym rozczytaniu doszłam do wniosku że zbrodnie biorą się z wewnętrznych sprzeczności niemożliwych do pogodzenia pomiędzy ludźmi.
Zawsze będą grupy ludzi mające odmienne niemożliwe do pogodzenia ze sobą widzimisie i sposób życia. Nie można jednocześnie jeść mięsa i być wegetarianinem.
Domy można ogrzać czymś innym niż gazem łupkowym niszczącym środowisko podczas wydobycia. Można też próbować oddzielać zanieczyszczenia jakąś oczyszczalnią.
Jak wiesz w mojej rodzinie są ludzie którzy wtedy nieświadomie dołożyli się do wydobycia w Afganistanie. Dzięki temu można było się wzbogacić. Za wszystko w największym stopniu odpowiadają rządzący psychopaci którzy chcą tylko więcej pieniędzy i władzy.
Drugim największym winnym są ludzie którzy im ulegają dla świętego spokoju.

Jak wiesz mnóstwo zbrodni powstało przy biernym patrzeniu ogromnej większości ludzi którzy mogli w pewnym okresie czasu przed lub nawet w trakcie powstrzymać dokonanie tych zbrodni.
Na przykład Rwanda i bierne patrzenie się uzbrojonych po zęby błękitnych hełmów na zbrodnie którym mogli zapobiec. Jeśli nie byliby bierni ilość ofiar śmiertelnych byłaby mniejsza o 1 lub 2 rzędy wielkości. Bierne przyzwolenie jest dokładaniem się w 50-60% do całokształtu dlatego wszystkie błękitne hełmy i ich dowódcy którzy mieli tam swoje przydziały są winni wszystkich masakr które mogli przerwać zabijając sprawców.
Bierne przyzwolenie jest siłą napędową dla ‘’inicjatorów-przywódców’’ i ‘’wykonawców’’

13.02.2021 5:00 gupol(szukam w OZE)

@jo

kierujesz swój gniew nie w tą stronę co trzeba.
rządy nie mają prawdziwej władzy na świecie.
to biznesowa elita ma władzę. i jak chcesz rozwalać łby to przynajmniej wiedz kto ci robi krzywdę.
żyjesz w systemie gospodarczym który nie pozwala ci zbyt dużo zarobić po to żeby milionerzy mogli kupić kolejny pałac. kolejny samolot, kolejny jacht.
w końcu twoja harówka i ludzi tobie podobnych tworzy prawdziwe bogactwo. oni tylko nim zarządzają.

a co do 500+ to dane wskazują wyraźnie że w polskim systemie finansowym były ogromne nieszczelności i z budżetu wypływały miliardy za granicę. pewnie do kieszeni miliarderów w rajach podatkowych.
to się musiało skończyć inaczej nie dałoby się sfinansować 500+ i jednocześnie zmniejszać deficyt.

a co do najbogatszych. nie wolno dać się nabierać na ich propagandę że są gwarantem demokracji i wolności.
teraz będą pieprzyć że tak naprawdę to baaardzo dużo robią dla zwykłych ludzi.
że są organizacją charytatywną i to oni tak naprawdę utrzymują całe biedne społeczeństwo.
co za bzdury. jakoś biednych nie ubywa na świecie. wręcz przeciwnie.
nic dziwnego skoro bogacze jedną ręką dają biednemu 1 dolara a drugą zdzierają z niego 9.

https://www.youtube.com/watch?v=uWSxzjyMNpU

17.02.2021 10:59 Misha_XL

@GUPOL(SZUKAM W OZE)
Właśnie takie poglądy jak prezentowane przez Ciebie i autorkę artykułu, poglądy rodem z leninowskich broszurek propagandowych, przekonują mnie, że nie ma szans na zmianę obecnej sytuacji. Są szanse na rewolucję, która obali obecne elity... i w zamian stworzy nowe. Ale tak naprawdę nic się nie zmieni poza nazwiskami na liście najbogatszych.
Wierzysz naiwnie, że biedota zadowoli się awansem do klasy średniej, jeśli będzie jej to dane? Że nie będą chcieli więcej? Nie wiesz chyba, jak działa typowy ludzki mózg.
Amerykanie zrobili kiedyś sondaż. Zapytali wielu ludzi, czy ich domy są duże, małe czy w sam raz. Potem przeanalizowali odpowiedzi i wyciągnęli wnioski - przerażające wnioski. Okazało się, że odpowiedź nie zależała od obiektywnej powierzchni domu, tylko od relacji tej wielkości do domów sąsiadów. Biedak w czynszówce jest szczęśliwy, bo ma dwa pokoje i łazienkę - ale jeśli przeprowadzi się na osiedle bogatych, po roku zacznie narzekać, że jego salon ma "tylko" osiemdziesiąt metrów kwadratowych.
Albo inaczej: porównajmy obrzydliwie bogatego, chciwego Jeffa Bezosa i jego biednych, wykorzystywanych pracowników z magazynu pod Wrocławiem. Tych, którzy zrobili ostatnio strajk o - jakżeby inaczej - pieniądze, krzycząc (dosłownie!) o równych żołądkach. Czy oni nie są tak samo chciwi i pazerni jak ich szef? Narzekają na ciężką pracę, a mimo to nikomu do głowy nie przyjdzie, żeby ją zmienić na lżejszą i gorzej płatną. Tyrają jak woły - bo Przenajświętsza Forsa jest uber alles.
Nie bronię bogatych, chcę Ci tylko pokazać, że biedni są tacy sami. To tylko kwestia skali.

19.02.2021 21:24 ereandel

@ MISHA_XL
"Wierzysz naiwnie, że biedota zadowoli się awansem do klasy średniej, jeśli będzie jej to dane? "
i
"Okazało się, że odpowiedź nie zależała od obiektywnej powierzchni domu, tylko od relacji tej wielkości do domów sąsiadów.
pokazuje w sumie, że jeśli wszyscy będą równi (jak w leninowskich broszurkach propagandowych), wtedy faktycznie, mogą czuć się szczęśliwsi.

"Tych, którzy zrobili ostatnio strajk o - jakżeby inaczej - pieniądze, krzycząc (dosłownie!) o równych żołądkach. Czy oni nie są tak samo chciwi i pazerni jak ich szef? Narzekają na ciężką pracę, a mimo to nikomu do głowy nie przyjdzie, żeby ją zmienić na lżejszą i gorzej płatną."
Roszczeniowe lenie normalnie. Przecież praca leży na ziemi, a rodzinę można wykarmić ideałami.

20.02.2021 15:03 Godlike

Gupol - błąd ortograficzny w każdym zdaniu. Zdolny jesteś.

20.02.2021 17:08 Baśka

@Ereandel
Wiesz skąd się bierze to zjawisko ''dóbr pozycjonalnych'' ?
Że coś ma wartość tylko w porównaniu do tego co mają inni.
To są jakieś zwykłe zwierzęce skłonności i chęć pokazania jak wysoko się stoi w swojej ''kategorii majątkowej'' czy ludzki egoizm i pragnienie wyjątkowości ?
@Godlike
Może Gupolowi się nie chce pilnować interpunkcji?

21.02.2021 11:49 ereandel

@Baśka
"To są jakieś zwykłe zwierzęce skłonności i chęć pokazania jak wysoko się stoi w swojej ''kategorii majątkowej'' czy ludzki egoizm i pragnienie wyjątkowości ?"
Powiedziałbym, że zdecydowanie nie zwierzęce skłonności, tylko typowo ludzka cecha. Intencjonalność, to znaczy zdolność do pomyślenia, że ktoś myśli, że ja jestem taki czy inny rozwinęła się dopiero u ludzi. Ma dobre strony - bo dzięki temu wczuwamy się w potrzeby innych (co nazywa się empatią) i tworzenia społeczności, ma również złe (bo pozwala wykorzystywać innych).
W każdym razie - pragnienie wyjątkowości może być realizowane na różne sposoby. Dość wysublimowanym jest pisanie na forum ZNR po to, by poczuć się lepszym od nieuświadomionej reszty świata ;)

21.02.2021 14:41 Baśka

@Ereandel
Nie jest to wyższość obiektywna w dziedzinie świadomości problemu mniejszej lub większej ale jednak ?
Piszę tutaj bo łatwiej mi rozwijać swoje widzimisie w towarzystwie osób które mnie mogą poprawić.
Wiele zyskałam tutaj bo jest wielu ludzi którzy mnie wyprowadzili z błędów jakie popełniłam podczas szoku że z klimatem dzieje się coś złego. Słyszałeś o poziomach intencjonalności i przez to maksymalnej liczbie ludzi mogących stworzyć społeczność każdy zna każdego ?

Poziom 1 (Zwierzęta i chorzy totalnie nierozgarnięci ludzie)
Myślę że zamknęłam drzwi
Poziom 2 (Słabo rozgarnięci i upośledzeni ludzie)
Myślę że moja mama zamknęła drzwi.
Poziom 3 (Większość ludzi dlatego powyżej ~150 ludzi tworzy się hierarchia dzieląca takie grupy na zjednoczone podgrupy z których każda ma jakiegoś mniej ważnego wodza od tego głównego
Istnieją różne niemożliwe do pogodzenia ze sobą ‘’sposoby organizowania tych podgrup’’ dlatego ludzie tworzą różne cywilizacje na granicy których najczęściej wybuchają wojny. Państwa podobne kulturowo nieporównywalnie rzadziej się ze sobą zwalczają zbrojnie,ekonomicznie i kulturowo Ile było wojen Słowacja Vs Polska a ile Rosja Vs Polska? Tych pierwszych nieporównywalnie mniej bo podobieństwa w sposobie zorganizowania społeczeństwa są większe i przez to łatwiej się przyjaźnić lub przynajmniej się tolerować bo ''wspólne wartości'' będą rusztowaniem dla przyjaznych kontaków.
Myślę że kumpela (1) mojej(2) mamy (3) zamknęła drzwi.

Poziom 4 (Tutaj zaczyna się zabawa bo ludzie zaczynają mieć problemy ze zrozumieniem większości powiązań. Na tym poziomie zaczynają działać prawdziwe teorie spiskowe po to by ludzie nie rozumieli i nie zauwazyli powiązań. Te dodatkowe stopnie są robione po to by wprowadzić chaos w prostym podstępie. Zawsze można odwrócić uwagę na inną osobę w łańcuchu lub uciąć dojście kiedy ktoś zaczyna odkrywać prawdę o podstępie. Na samym końcu tego łańcucha powiązań są prawdziwi sprawcy mający wykonawców którzy wiedzą mniej niż oni. Zwykle to oni najwięcej zyskują na takim podstępie)
Myślę że mama (1) kumpeli (2) mojej (3) mamy (4) zamknęła drzwi.
Poziom 5
Myślę że wujek(1) mamy(2) kumpeli(3) mojej(4) mamy (5) zamknął drzwi.
Poziom 6
Myślę że brat(1) wujka(2) mamy(3) kumpeli(4) mojej(5) mamy(6) zamknął drzwi.

21.02.2021 22:20 ereandel

@Baśka
Tyle że to nie o to chodzi.
Intencjonalność trzeciego stopnia to raczej "Myślę(1), że moja mama chciała(2), abym zamknęła drzwi(3)". Intencjonalność szóstego stopnia to coś w rodzaju "Myślę(1), że moja mama chciała (2), aby mój wujek pomyślał (3), że chciałam sprawić (4), by mama poprosiła(5), aby mój brat zamknął drzwi (6)".
Pisanie kryminału to intencjonalność przynajmniej czwartego stopnia (Chciałabym, by czytelnik pomyślał, że John podejrzewał Jenny, o to że chce go otruć).

Teorie spiskowe u podstawy mają nie tyle wysoce skomplikowaną intencjonalność, co (moim zdaniem mylne) założenie o decyzyjnej roli czynnika ludzkiego w przebiegu procesów zachodzących na świecie. Przykłady?
Niemożliwe, że zboże się lepiej wykłosiło za granicą i jego ceny spadły - to Żydy musiały coś zachachmęcić. Niemożliwe, że wyczerpuje nam się węgiel - to ktoś musi go kraść/opodatkowywać/zabraniać nam wydobycia. Niemożliwe, że tak po prostu doszło do pandemii - ktoś musiał to zaaranżować tak, by wyglądała na pandemię.
Kluczem do zrozumienia fałszywości teorii spiskowych jest właśnie empatia w stosunku do tych "zepsutych bogaczy, chcących dowalić maluczkim". Czyli wynikająca z intencjonalności empatia ;)

22.02.2021 6:42 Baśka

@Ereandel
Trochę uprościłam tą intencjolnalność ale z przymrużeniem oka się zgadza.
Napisałam że prawdziwe spiski i potajemne zmowy zaczynają się od 4 stopnia intencjonalności.

''Niemożliwe, że zboże się lepiej wykłosiło za granicą i jego ceny spadły - to Żydy musiały coś zachachmęcić''

Żydy mogły zachamęcić a sąsiedzi mogą mieć lepsze techniki uprawy i gleby przez co mają lepszy stosunek ilości ziaren zasianych do zebranych. Za granicą również mogą nie mieć plagi szkodników która jest w naszym kraju.
Liczą się jeszcze ''przyczyny przyczyn''. To że Niemcy mają wielką rozwiniętą gospodarkę jest rezultatem skradzionych maszyn i zasobów z innych państw podczas wojny. Przyczyna przyczyny.
To że pola w naszym kraju są niszczone plagą szkodników może być wynikiem celowego sabotażu z zagranicy polegającego na potajemnym rozrzuceniu szkodników na polach. To również przyczyna przyczyny.

''Niemożliwe, że wyczerpuje nam się węgiel - to ktoś musi go kraść/opodatkowywać/zabraniać nam wydobycia.''

Jest to prawda ale tylko częściowa. Pomimo że wiele złóż węgla w tym kraju jest wyczerpanych w takim stopniu że zostały tylko puste przestrzenie pod ziemią i odkrywkowe dziury w ziemi.
Teorią spiskową nie jest istnienie ''bieda-szybów'' które właśnie służyły i służą dalej tylko i wyłącznie do kradzieży węgla.
Teorią spiskową nie jest zabranianie wydobycia przez przepisy UE i ''sabotażystów'' na stanowiskach urzędowych.
Teorią spiskową nie jest opodatkowanie celowo na złość w celu zdławienia wydobycia żeby inne kraje mogły się dorobić.

''Niemożliwe, że tak po prostu doszło do pandemii - ktoś musiał to zaaranżować tak, by wyglądała na pandemię''
Mogło dojść ot tak spontanicznie. Tylko podejrzenia dotyczące przebiegu i niespójności są tak gigantyczne że nie da się założyć inaczej po roku jej trwania.

Wśród zwolenników teorii spiskowych trzeba ''odcedzić'' te prawdziwe i nieprawdziwe.
Osoby demaskujące spiski i zmowy korporacji które miały im przynieść dochody szkodząc jednocześnie zdrowiu i życiu ludzi są prawie zawsze oczerniane i stylizowane na wariatów wierzących w płaską ziemię z folią aluminiową na głowie.
Jeśli korporacje nie mogą uciszyć kogoś dając zlecenie płatnemu mordercy to robią z takiej osoby wariata. Manipulacją socjotechniczną połączoną z propagandą robią taką ''reklamę'' że nikt im nie wierzy.
Często nawet sami potajemnie opłacają tak zwanych ''crysis actors' którzy celowo robią z siebie idiotów i wariatów żeby wmieszać się w tłum tych prawdziwych teorii spiskowych.

Są teorie spiskowe bez mylnego założenia czynnika ludzkiego u samej podstawy.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto