OZE wygrywają z paliwami kopalnymi w UE. Węglowa Polska zostaje w tyle

Z najnowszego raportu think-tanków Ember i Agora Energiewende wynika, że w 2020 roku źródła odnawialne (OZE) po raz pierwszy stały się głównym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Na tle pozostałych państw UE Polska pozostaje w tyle: z OZE wyprodukowaliśmy w ubiegłym roku jedynie 17 proc. prądu, przy pięciokrotnie większym udziale paliw kopalnych.

Raport “The European Power Sector in 2020” ujawnił, że po raz pierwszy OZE wyprzedziły paliwa kopalne, jeśli chodzi o udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Dzięki źródłom odnawialnym wyprodukowano w ubiegłym roku 38 proc. energii, natomiast z wykorzystaniem paliw kopalnych – 37 proc. Warto jednak zaznaczyć, że do kategorii OZE zaliczono w tym przypadku zarówno energetykę słoneczną, wiatrową i hydroenergetykę, jak również bioenergię, do której zalicza się m.in. spalanie biomasy leśnej.

Energetyka jądrowa odpowiadała natomiast za 25 proc. produkcji energii elektrycznej w “unijnej 27-ce” w 2020 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że twarde dane pokazują postępujący odwrót europejskiej energetyki od paliw kopalnych, a szczególnie węgla. Z wyliczeń autorów raportu wynika, że w 2020 roku z wykorzystaniem “czarnego złota” wytworzono 13,2 proc. energii, przy czym jeszcze w 2015 roku było to 24,5 proc. W przypadku energetyki słonecznej i wiatrowej (liczonych łącznie) w ostatnich pięciu latach nastąpił wzrost udziału w produkcji energii z 12,7 proc. do 19,6 proc. W roku 2010 było to zaledwie 5,5 proc.

Polska emisyjnym liderem

Na tle pozostałym państw unijnych wyróżnia się Polska, gdzie jedynie 17 proc. energii elektrycznej w 2020 roku pochodziło ze źródeł odnawialnych. 83 proc. prądu produkowaliśmy z wykorzystaniem paliw kopalnych, czyli przede wszystkim węgla (ok. 70 proc.). Co za tym idzie, zasilająca nas energia była najbardziej emisyjną (jeśli chodzi o dwutlenek węgla) w Unii Europejskiej: emisja CO2 na kilowatogodzinę wynosi w przypadku Polski średnio 724 gramy. To trzy razy więcej niż unijna średnia.

Wyróżnia nas ponadto niskie tempo odchodzenia od węgla w energetyce. W stosunku do 2019 roku ilość energii wytwarzanej z tego surowca spadła w Polsce o 8 proc. Przykładowo, w przypadku produkujących więcej prądu z węgla Niemiec była to redukcja o 22 proc.

“Produkcja z węgla załamuje się w całej Europie. Tymczasem Polska nie nadąża za transformacją, co daje jej najbrudniejszą energię elektryczną w Europie. Od lutego do lipca 2020 r., po raz pierwszy w historii, Polska produkowała nawet więcej energii elektrycznej z węgla niż Niemcy, gdzie trwa wycofywanie węgla z eksploatacji. Plany Polski w zakresie energii wiatrowej i słonecznej nabierają rozmachu, ale nie są wystarczające do szybkiego odejścia od węgla. To spowodowało, że ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce są najwyższe w Europie” – komentuje Dave Jones, starszy analityk ds. energii elektrycznej w Ember.

“Według najnowszej publikacji Ember, produkcja energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. była po pierwsze najdroższa w Europie, a po drugie najbardziej emisyjna. Taki stan rzeczy przede wszystkim pokazuje jak bardzo oderwane od rzeczywistości są wyniki obecnie prowadzonego dialogu w sprawie transformacji górnictwa pomiędzy rządem a związkowcami” – ocenia Zofia Wetmańska, analityczka ds. klimatu z think-tanku WiseEuropa. “Wbudowane w ten proces próby utrzymania statusu quo energetyki opartej o paliwa kopalne w Polsce, w połączeniu ze zbyt powolnymi zmianami mającymi na celu odblokowanie inwestycji w energetykę odnawialną, sprawiają, że systematycznie zwiększa się dystans pomiędzy Polską a liderami niskoemisyjnej transformacji. Płacimy coraz większą cenę za bierność wobec europejskich trendów” – dodaje Wetmańska.

Sebastian Medoń, SmogLab

Komentarze

06.02.2021 20:58 Zakrecony

Powiedzmy ile w tym zasługi, od wysokich podatków CO2?
Czemu unia w 2019 roku wyprodukowała o wiele mniej stali A importowala więcej stali?
Wygląda mi to tak sąsiad ma brudno A ja czysto. Jednak wszystkie imprezy robimy u sąsiada;)

06.02.2021 20:59 Mariusz

https://youtu.be/JJln7jVcLFA?t=841

Mam nadzieję że wkrótce rozpoczna produkcję i apokaliptycy zostana bezrobotni

06.02.2021 22:58 papa ohara

Kłamliwa propaganda UE, nic więcej.

07.02.2021 4:44 gupol(szukam w OZE)

to co , lepiej zamknąć własne kopalnie węgla i kupować gaz ziemny od arabów. amerykanów i norwegów?
ja bym nawet na to poszedł żeby nie bulić za emisje i zostawiłbym węgiel na czarną godzinę ale kopalnie lepiej trzymać w gotowości nawet gdyby trzeba było do nich dopłacać.

jak tylko w USA skończy sie shale boom ceny gazu skoczą pod niebiosa a zachodnie kraje co to takie anty emisyjne teraz, padną gospodarczo na pysk i węgiel przestanie byc taki fuj.

09.02.2021 0:11 papa ohara

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2021-02-08/szwedzi-zamarzaja-zmuszeni-sa-kupowac-brudna-energie-z-polski-bo-za-wczesnie-wylaczyli-reaktory/

"Dramatyczna sytuacja w Szwecji. Z powodu największych w ostatnich latach mrozów, władze zdecydowały się kupić „brudną energię” z Polski, ponieważ zapotrzebowanie na prąd bije rekordy, a reaktory jądrowe zostały wyłączone stanowczo zbyt wcześnie"

09.02.2021 0:15 papa ohara

Szwedzi z powodu tęgich mrozów zmuszeni są uruchomić rezerwową elektrownię w Karlshamn na olej opałowy, który uważany jest za brudne paliwo, z którego kraj ten chciał zrezygnować na rzecz energii odnawialnej. Sroga zima rewiduje jednak zbyt pochopne decyzje podjęte pod naciskiem ekologów.

Jak czytamy na łamach gazety Dagens Nyheter, szef szwedzkiego operatora sieci przesyłowej Svenskakraftnat (SVK) twierdzi, że Szwecja w ostatnich latach zainwestowała w energetykę wiatrową i latem sprzedaje nadwyżkę zielonej energii, ale zimą pojawia się problem.

W najmroźniejsze dni i noce padają rekordy zapotrzebowania na moc, której nie sposób pobrać z siłowni wiatrowych, ponieważ mrozom towarzyszy wyż atmosferyczny, podczas którego wiatr jest bardzo słaby lub panuje cisza atmosferyczna.

Fot. TwojaPogoda.pl
Wiatraki stają się wówczas bezużyteczne. Według szefa SVK wraz z ograniczeniem energetyki jądrowej, Szwecja stała się bardziej zależna od paliw kopalnych. Efektem jest podjęcie decyzji o zakupie węgla i oleju opałowego z Polski, Niemiec lub Litwy.

Nie brakuje głosów, że Szwecja może znaleźć się w kropce, gdy nie będzie w stanie wyprodukować dostatecznych ilości energii, aby zapewnić w zimie wszystkim mieszkańcom ciepło. Ostatnie rekordowo łagodne zimy sprawiły, że władze były pewne, że tak już pozostanie. Pogoda spłatała im jedna figla.

Fot. Pixabay.
W efekcie zamknięto, jak się okazało przedwcześnie, pod koniec 2020 roku reaktor jądrowy R1, a w 2019 rektor R2. W dodatku na producentów energii jądrowej nałożono wysokie podatki. To zaskakujące, ponieważ energia jądrowa uważana jest za jedną z najbardziej przyjaznych środowisku.

Teraz okazuje się, że przejście wyłącznie na zieloną energię odbija się Szwedom czkawką. Zamiast ogrzewać się ekologicznie, kupują węgiel i olej, tym samym zwiększając emisję dwutlenku węgla, a co za tym idzie, nasilając globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne.

09.02.2021 3:11 gupol(szukam w OZE)

@papa ohara
ożesz ty. ja miałem ten link wstawić;).

ale ten artykuł nie wspomina że szwedzi czerpią energię odnawialną nie z wiatraków tylko głównie ze swoich hydroelektrowni.
teraz woda zamarzła, śnieg się nie topi, rzeki słabo płyną to i prądu nie ma.
swoją drogą to ciekawe jak ideologia zabija zdrowy rozsądek.

11.02.2021 8:00 Poganin

https://wysokienapiecie.pl/35555-blackout-w-szwecji-bo-wylaczyli-atom/ No patrz okazuje się, że łykacie wszystko jak głodne pelikany. Ludzie tutaj nie mają zielone pojęcia o przyrodzie, energetyce, nie mówiąc o fizyce i naukach ścisłych. Ich miałkie umysły łatwo zmanipulować, stąd idiotyzmy jakimi zaśmiecają ten, niegdyś skupiający intelektualną elite portal. No bo co my tu mamy? Psychofanow Kaczyńskiego, porn-katastrofistow masturbujących się wizja masowej śmierci, po antyszczepow, plaskoziemcow, wyznawców chemitrails i reptalian. Kto sensowny chciałby w tym intelektualnym szambie się babrać?

11.02.2021 17:15 zakrecony

@ Poganin

"Kto sensowny chciałby w tym intelektualnym szambie się babrać?"

w takim razie sensowny nie jesteś, bo jednak się babrasz:)

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto