Ekowyborca - analiza PEP 2040

Polski rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 roku, więc Ekowyborca zamierza podzielić się swoimi uwagami do planu polskiego rządu...

Zatem jaki jest ten dokument?

Nijaki, Niespójny i Niezaskakująco mało ambitny

W gruncie rzeczy to po prostu smutne, że pierwszy polski program polityki energetycznej Polski od 12 lat, a który powstawał już kilkanaście miesięcy, jest tak miałkim i niespójnym dokumentem.

TRZY FILARY

Plan grzmi, że polska energetyka przejdzie transformację energetyczną do 2040 r. i będzie ona oparta na trzech filarach, czyli:

 • sprawiedliwej transformacji
 • zeroemisyjnym systemie energetycznym
 • dobrej jakości powietrza.

Brzmi nieźle? Gorzej, że nic takiego nie wynika z samego dokumentu, szczególnie w kontekście 'zeroemisyjnej energetyki'.

Wady dokumentu są liczne i aż trudno wszystko ogarnąć:

➖ Plan został ograniczony do sektora energii i ciepłownictwa. Nie ma żadnych w nim propozycji dla takich obszarów jak rolnictwo czy przemysł, natomiast kwestia transportu jest ograniczona do kilku wzmianek (jak dążenie do zeroemisyjnej komunikacji publicznej do 2030 r. we wszystkich większych miastach).

➖ Cel redukcji emisji wynosi 30% do 2030 r. wobec 1990 r. Przypominamy, że cel unijny na ten rok to 55%. Szczególnie przedziwny jest tu fakt, że już teraz emisji polskie są ok. 30% niższe niż w 1990 r., czyli w pewnym sensie można uznać, że rząd nie planuje ŻADNYCH redukcji emisji w najbliższych 10 latach.

➕ Dobra wieść jest taka, że do 2030 roku zakładana wyższa energooszczędność gospodarki (niższe zużycie energii pierwotnej), rozwój ciepłownictwa zeroemisyjnego, wycofanie spalania węgla w miejskich gospodarstwach domowych czy rozwój udziału energetyki odnawialnej do 32% udziału w rynku oznacza, że polski cel emisyjny powinien być z łatwością pobity. Ale do 55% raczej na pewno nie dobije.

➖ Udział węgla do 2030 r. ma wynosić nie więcej niż 56% (choć być może spadnie nawet do 37,5%). Udział OZE (32%) i węgla 37,5-56%) nijak się nie sumują do 100%, więc brakujące 'procenty' pokryje zapewne gaz ziemny.

➕ Dużo w dokumencie pisze się o ochronie wrażliwych grup społecznych jak np. górnicy, ale także o walce z ubóstwem energetycznym. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce, ale ten fragment PEP 2040 należy akurat do najlepiej się zapowiadających. Sprawiedliwość transformacji jest bowiem kluczowa dla jej sukcesu.

➕ Do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych pokrywane będą przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne. Dzięki inwestycjom w transformację sektora ciepłowniczego, elektryfikację transportu oraz promowanie domów pasywnych i zeroemisyjnych (wykorzystujących lokalne źródła energii), w widoczny sposób ma poprawić się jakość powietrza. Przy czym...

❔ WTF ❔ Cytujemy: "kluczowym rezultatem transformacji odczuwalnym przez każdego obywatela będzie zapewnienie czystego powietrza w Polsce." A my naiwnie myśleliśmy, że w transformacji chodzi o walkę z kryzysem klimatycznym, a czyste powietrze to tylko bonus. W ramach ciekawostki warto napisać, że poza wstępem temat klimatu w ogóle nie pojawia się jako cel transformacji.

ENERGETYKA

Większość dokumentu poświęcony jest energetyce. Tu filarami mają być energetyka wiatrowa morska, energia jądrowa i energetyka rozproszona (prosumencka).

➕ Energetyka wiatrowa morska

Ten punkt wygląda najsensowniej - 5,9 GW do 2030 r. i 11 GW do 2040 r. Warto byłoby przeprowadzić analizę, czy jednak ambitniejszy cel 11 GW do 2030 roku nie byłby równie realny. 6-11 GW energii wiatrowej zapewniłoby ok. 15-28% obecnego zapotrzebowania Polski na prąd [szacunki własne].

➕➖ Energia jądrowa

Jak wiadomo pierwszy blok jądrowy ma powstać w 2033 roku o mocy 1-1,6 GW. Potem co 2-3 lata ma powstawać kolejny aż łącznie Polska ma wybudować 6 bloków (czyli łącznie od 6 do 9,8 GW).

I tu zaczynają się schody...

Zakładając, że nie będzie żadnych opóźnień oznacza to, że program jądrowy zakończy się gdzieś między 2043 a 2048 rokiem. Łącznie zapewnią zaś do 27% energii elektrycznej (wg PPEJ). Zbyt wolno i zbyt mało w stosunku do potrzeb...

➖ Energetyka wiatrowa lądowa

Nie istnieje w programie (poza jedną wzmianką). Sugeruje to, że rząd chce podtrzymać kurs na zablokowanie tej formy energetyki (ustawa odległościowa zostanie utrzymana w mocy?), a tym samym przyczyni się do znacznego spowolnienia tempa transformacji.

➖ Energetyka prosumencka (rozproszona) - fotowoltaika

Ten punkt PEP 2040 jest po prostu przedziwny. PRZEDZIWNY!

Zakłada on, że do 2030 roku fotowoltaiki w sieci będzie od 5 do 7 GW.

Przypominamy, że w 2020 roku do sieci przyłączono ponad 2 GW nowych mocy fotowoltaicznych i w grudniu zeszłego roku osiągnięto łączny poziom mocy zainstalowanych 3,5 GW. Założywszy, że to tempo się utrzyma Polska osiągnie cel na 2030 rok gdzieś na jesieni 2021 roku (czyli w tym roku).

➕ Biomasa

Program PEP 2040 powinien w tym punkcie zadowolić sceptyków. Zakłada on ograniczenie produkcji bioenergii tylko z masy odpadowej. Nie zakłada żadnych wycinek i upraw bioenergetycznych, a tylko lokalną produkcję z odpadów czy ścieków.

➖ Gaz ziemny

Wygląda na to, że wszelkie braki w dostawach energii elektryczne rząd zamierza pokryć za pomocą gazu. Wg rządu gaz ziemny ma być energią pomostową, ale nie ma żadnej wzmianki o tym, kiedy przestanie być owym 'pomostem'. Warto wiedzieć, że innych programach rządowych prognozuje się nawet 30% udziału gazu w systemie w połowie lat 40, a ten dokument wydaje się z nimi dosyć spójny.

❔ Zeroemisyjna energetyka ❔

Program chwali się zeroemisyjną energetyką. Ale kiedy i jak nie dowiemy się z tego dokumentu. Plan energetyki jądrowej może się rozciągnąć w lata 2050+, a energetyka solarna czy wiatrowa lądowa traktowane są po macoszemu.

Źródło: Ekowyborca

Komentarze

04.02.2021 16:02 XYZ

Zapotrzebowanie na energię rośnie z roku na rok, bo z roku na rok, ludzi jest coraz więcej. Fachowcy w kwestii planowania, w ogóle nie biorą pod uwagę, że ocieplenie nie stoi w miejscu i to, co jest dzisiaj za oknem, nie będzie tym samym w 2030, 2040 i 2050. Już nie mówiąc, że do 2050 roku, to Polska będzie zaorana finansowo na wszelkie możliwe sposoby, przez głupotę własnego rządu i pseudo eko świat, który sam nie ma pojęcia, co będzie za 5 lat. Ekologia kończy się na portfelu Kowalskiego, który rok w rok, ma finansować wielkie plany korporacji i rządów. Efektem jest to, że poza coraz wyższymi rachunkami za prąd, wodę, wywóz śmieci i tysiącem innych podatków, świat coraz bardziej tonie w plastiku, w bezrobociu, nadmiernej konsumpcji z jednej strony a marnotrastwu z drugiej. Dziesiątki gatunków wymiera, hektary lasów są wycinane i wypalane. Lód na biegunach topi się coraz szybciej. Można tak wymieniać i wymieniać.

Ekologia, to dzisiaj takie pierd...nie o Szopenie. Skończy się tak samo, jak wiele innych, wielkich przedsięwzięć. Ktoś bogaty zarobi dużą kasę, cała reszta zbiednieje jeszcze bardziej. Wszyscy będziemy w jeszcze większej dupie, niż jesteśmy.

04.02.2021 16:49 Mariusz

https://youtu.be/miJBC_6v2aA?t=470

04.02.2021 22:00 Baśka

@Xyz
Codziennie znika bezpowrotnie kilkaset gatunków może nawet 1000.
Wielu biologów się żali że umrą zanim zdążą je w ogóle opisać.
Nie myśl o horyzoncie 5 letnim tylko o najbliższych kilku miesiącach ze względu na pogarszającą się sytuację.
Coraz wyższe ceny wszystkich produktów to wynik spadku Eroei.
Niedługo ceny będą tak gigantyczne że system zawali się pod wpływem braków. Jeden brak wywołuje kolejny.
Braki wywołają totalną anarchię. Spadek wartości nabywczej może popchnąć ludzi do tylu zabójstw, rozbojów i kradzieży jakiej sobie nie wyobraża nikt z nas.

05.02.2021 0:37 Mariusz R.

Wszyscy obecni na "Ziemi na Rozdrożu" zdajemy sobie sprawę, że nie czeka nas łatwa przyszłość i obecne problemy ludzkości mogą nasz gatunek przerosnąć.

Tworzenie i ogłaszanie programów polityki energetycznej dla Polski, Europy, czy Świata nie ma żadnego znaczenia, a politycy i pieniądze nie uchronią Ziemi przed biologiczną katastrofą, bo na całym świecie demokratyczne systemy sprawowania władzy w istocie przestały funkcjonować według pierwotnych zasad i przekształciły się we własne karykatury.

Niestety, aktualnie najważniejszymi systemami politycznymi świata nie są już demokracje, lecz dyktatury lobby finansowo-korporacyjnego sprawowane za pośrednictwem wysoko wykwalifikowanej kasty politycznych akwizytorów kłamstwa i obłudy.

Współcześnie największym problemem całej ludzkości, poza katastrofą jaką rozpędzamy, jest funkcjonujące w globalnym społeczeństwie sprzężenie zwrotne, które centralizuje władzę dzięki kumulowaniu w pojedynczych rękach absurdalnego bogactwa.
Władzę tą, na nasze nieszczęście, dzierżą najmniej odpowiedni przedstawiciele gatunku, bo obciążeni rozmaitymi psychicznymi jednostkami chorobowymi kwalifikującymi ich bardziej do leczenia zamkniętego, niż do kreowania jakiejkolwiek światowej polityki.

Jeśli szybko nie ogarniemy tego problemu, nie dokonamy samooczyszczenia i naprawy, to do końca nie zawrócimy ze ścieżki prowadzącej ku zagładzie i jako gatunek nie mamy żadnej przyszłości.

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto