Szukam chętnych do zajęcia się stroną 'Ziemia na rozdrożu'

To już 12 lat... od 2008 roku publikuję tu artykuły na temat megatrendów gospodarczo-zasobowo-energetyczno-środowiskowych i powiązań między nimi.

Mam teraz mniej czasu na pisanie i tłumaczenie artykułów, obecnie umieszczam głównie przedruki, a 12 lat i 4000 artykułów później widzę, że to, co kiedyś było niszowe, o czym pisałem w książkach "Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" staje się kluczowym nurtem polityki europejskiej (European Green Deal) i światowej, zdecydowanie zasługując na uwagę. Trwa wyścig między budzeniem się Ludzkości z zaczadzenia wzrostem konsumpcji a destrukcją planetarnego systemu podtrzymywania życia. Wszystko to jak najbardziej zasługuje na uwagę.

Przechodząc do rzeczy - zajmując się wieloma rzeczami nie mam czasu na prowadzenie "Ziemi na rozdrożu" jak należy, szukam więc osób, które chciałyby przejąć temat. Jak bardzo i w jakiej formie, do ustalenia.

Zapraszam - od osób, które czują, że czasem mogłyby dostarczyć tekst, po osoby mające pomysł na pozyskanie konkretnego dofinansowania na działania edukacyjne w obszarze ochrony klimatu, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności itd. i rozbujanie ZnR tak, żeby było tam więcej wejść niż na Onet. Jak będzie ktoś, kto będzie mógł to dobrze 'pociągnąć' mogę docelowo nawet 'przekazać klucze'.

Zapraszam do kontaktu na mail redakcja@ziemianarozdrozu.pl

Marcin Popkiewicz

Komentarze

31.12.2020 19:59 Nowicjusz

Aby prowadzić takiego bloga, trzeba mieć nie tylko czas ale i wiedzę. Ja z pewnością się do takiej roli nie nadaję, podobnie jak większość czytelników. Obawiam się, że nie łatwo będzie znaleźć taką osobę.
Wiem ile czasu zajmuje prowadzenie bloga, jeżeli się dodatkowo pracuje zawodowo.
Póki co widzę 2 kandydatów: Hubert Bułgajewski i Exignorant.
Mam nadzieję, że Ziemia na Rozdrożu będzie działać dalej, bo naprawdę wykonuje dobrą robotę.
Niestety, na taką popularność jak Onet nie liczyłbym. Większość ludzi to bezmyślni konsumenci, którzy nie chcą wiedzieć o niczym, co nie dotyczy konsumpcji.
Pozdrawiam

31.12.2020 20:01 Marek Marszałek

Raport OZE:

Grudzień 2020- PV-22.1 kWh, GN- 362Wh

Rok 2020 PV- 733,6 kWh, INST.ROW- 9.6kWh, G.N- 6569 Wh

Napiszę jeszcze coś pod, do czego już wiele razy się zabierałem ale w wersji mini. Pod względem OZE był to rok absolutnie rekordowy. Niestety nie udało mi się jeszcze zbudować od lat planowanej elektrowni wodnej, tylko skromne alternatywne źródło oparte o fizyczną generacje energii elektrycznej, którego z racji hałasu nie mogę nocą używać, choć w można na tym z pewną uciążliwością wykonać wszelkie prace warsztatowe, ja głównie ładuje tym baterię ale też nie raz gotowałem wodę.
Jak pisałem wiele miesięcy temu zbudowałem elektryczny wózek rowerowy choć z czasem wyszły minusy. Chodzi tu o uciążliwe, bardzo szybkie zdzieranie się zębatek na silniku, dopiero domyśliłem się na jesieni i zamontowałem silnik z wstępnym 10 krotnym reduktorem na trybie. Drugą sprawą jest szybkie tarcie opony ale tutaj sprytnie owijam koło dętkami i mam wymienny bieżnik. Poza tym fajnie się tym poruszać, pewnego dnia pobiłem nawet rekord życiowy, pędząc rowerem pchanym przez wózek bodaj 32 km/h aż się cykałem. Oczywiście taka jazda, była by kompletnie nieekonomiczna, poniżej 20 km/h nowe aku wystarczają na około 40-50 km. Po ponad pół rocznych jazdach, pojazdem elektryczno-nożnym, zaczynam mieć wątpliwości czy mi to potrzebne. Zobaczcie aby np. pokonać 150 km tym te około 20 km/h, potrzebuje już ze 30 kg ogniw litowo-jonowych. Tyle samo bez większego problemu zrobię na kilogramie cukru i kilku litrach wody i w trakcie ciągle spada mi masa. Jaki sens ma dopiero as. na baterie to dopiero absurd ekonomiczny(żywotność wedle moich doświadczeń po 2 latach zostaje z ¼ pojemności pierwotnej) , myślę że są to podobne bajki jak ekologiczność ważących setki ton pociągów elektrycznych. Są inne drogi, skrajnie wybuchowy wodór albo zasilanie z trakcji i po kablu ze stacjonarnych źródeł OZE.

Poza tym robi się dobry czas na kolejne inwestycje. Wiecie w lipcu dowiedziałem się, że jednak skup u Kazka w Niepołomicach, został przeniesiony na Hutę. Jest teraz do niego ze 20 km ale otworzyły się nowe połacie terenów do poszukiwań i wszystko po staremu, nawet we wrześniu otworzył się przyjazny skup
koło mostu w Niepołomicach ale słabe ma ceny. Ostatnio bardzo gwałtownie rosną notowania metali co wyprowadziło mnie już ze złości i pewnej depresji w euforię odnotowałem rekordowy grudzień. Na pewno będę inwestował w jeszcze większą redukcje śladu węglowego. Ale teraz już jest to bardzo trudne.

Marcin jeszcze do tego tekstu pod którym stukam coś. Dobrze, że jeszcze istnieje ZNR. Stukasz w sumie od przeszło dekady jedno i to samo jak dla mnie to raz na parę miesięcy coś stuknąć i niech se ludzie sami coś wpisują. Ja też się zapętlam w treści. Moje życie, zmieniają czyny a nie milion słów. W trakcie odbierania treści z ZNR, już zakręciłem kaloryfer, przestałem jesienią 2013 wpierdalać trupy ssaków i ptaków. W połowie 2019 roku o czym pisałem, pierdoląc ekspertów przestawiłem się na weganizm. Niestety dalej nie udało mi się choć z 20 kg schudnąć mimo że intensywnie ruszam się w tygodniu ze 30-40 godzin.
Zabawnie Marcin, naiwnie piszesz:
„ ..."Świat na rozdrożu" i "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" staje się kluczowym nurtem polityki europejskiej (European Green Deal) i światowej, zdecydowanie zasługując na uwagę.”
Jesteś w jakimś świecie równoległym ! prędzej zacznę prowadzić fotosyntezę niż zdegenerowany do potęgi-ntej świat Zachodu zakręci ogrzewanie, przejdzie na weganizm i zacznie masowo śmigać rowerem. Realistyczne wizje transformacji to tylko, że jakimś cudem nie dojdzie do ekstremalnego ocieplenia i po masowym wyginięciu, gdziekolwiek na Ziemi przetrwa jakaś para homo, zdolna do rozrodu.
Dla mnie świat gdzie jesteś tyle warty ile masz kasy, fanatycznie człowieczo centryczny jest nic nie warty.

01.01.2021 3:19 gupol(szukam w OZE)

ja mogę przetłumaczyć parę artykułów z ameryki ;). chociaż wolałbym zbierać zespół naukowców z różnych dziedzin do przeprowadzenia pilotażu działania cywilizacji przemysłowej na OZE.

13.01.2021 12:39 Hubert

ja jestem gotowy
ridi fajt tu najt :)

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto