Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

Naukowcy z Aberystwyth University przeprowadzili modelowanie, którego celem było sprawdzenie, jak dalszy przebieg zmian klimatu wpłynie na topnienie lodowców w Alpach. Wykorzystano w tym celu historyczne dane od 1901 roku, obejmujące cały region Alp, które zestawiono następnie z prognozami na temat warunków klimatycznych.

Z analizy wynika, że zdecydowana większość alpejskich lodowców zniknie do końca wieku. W skrajnym przypadku taki los czeka 92 proc. z nich.

“Te lodowce wpływają na wszystko, od ekosystemów, po populacje ludzi. Jednym z największych skutków dla lokalnej ludności w Alpach będą te dotyczące zasobów wodnych, a także zmiany w topnieniu i spływie wód. Będzie to miało konsekwencje dla zasobów wody pitnej, upraw, nawadniania, infrastruktury sanitarnej i energetyki wodnej” – podkreśla prof. Neil Glasser z Aberystwyth University, koordynator projektu.

Czytaj także: Koronawirus to tylko początek? Topnienie lodowców może uwolnić kolejne źródła chorób

Obecnie w regionie Alp znajduje się około 4 tys. lodowców. Wiele z nich położonych jest w miejscu znanych kurortów narciarskich, jak lodowiec Klein Matterhorn w Zermatt w Szwajcarii, Hintertux w Austrii i La Grand Motte w Tignes we Francji.

Autorzy badania podkreślają, że jest to pierwsza tego typu prognoza, która może pozwolić na zrozumienie procesów zachodzących także w przypadku innych lodowców na świecie. Zaznaczają, że choć obserwuje się poważniejsze skutki zmian klimatu, zanik lodowców jest swojego rodzaju “kopalnianym kanarkiem”, który informuje nas o skali problemu.

Z pełnymi wynikami analiz można zapoznać się tutaj.

Źródło: SmogLab

Komentarze

21.12.2020 13:56 XYZ

Myślę, że do końca wieku, zniknie przy okazji 92% ludzkości.

23.12.2020 9:56 rhrh

przy lodowcu Hintetux jest grafika jak kurczył się od 1900 roku. To co z niego zostało to marne resztki.
Ale przy tamtejszej stacji kolejki linowej stoi na podeście wielkie nowe terenowe BMW 4x4 jako reklama. Na tym lodowcu jest całoroczny stok narciarski. Tak w praktyce Austriacy i Niemcy walczą z globalnym ociepleniem ;-)

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto