Wzrost temperatur o 2 stopnie spowoduje uwolnienie z gleby 230 mld ton węgla

Naukowcy szacują, że w gruntach na całym świecie znajduje się od dwóch do trzech razy więcej węgla pierwiastkowego, niż w atmosferze. Może być uwalniany do niej pod postacią CO2 lub metanu.

Im wyższa jest temperatura, tym szybciej rozkładają się związki obecne w glebie. I tym szybciej węgiel trafia do atmosfery.

Uczeni z University of Exter i współpracujących uczelni w swojej najnowszej publikacji w “Nature” obliczyli, jak na klimat wpłynie ocieplenie o 2 stopnie w stosunku do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. To poziom określony w Porozumieniu Paryskim, czyli ogólnoświatowej umowie, która ma doprowadzić do zahamowania emisji gazów cieplarnianych. Naukowcy zalecają jednak, żeby wzrost zatrzymał się na 1,5 stopnia.

Jeśli to się nie uda, a temperatura wzrośnie o 2 stopnie , do atmosfery zostanie uwolnionych 230 miliardów ton pierwiastkowego węgla z gleby – piszą naukowcy.

Według portalu “Science Daily” to dwa razy więcej niż USA wyemitowało w ciągu 100 lat. I cztery razy więcej, niż w tym samym czasie wyemitowały Chiny.

„Sprawdziliśmy, jak węgiel zawarty w glebie reaguje na temperaturę w z różnych miejscach na Ziemi, aby określić jego wrażliwość na globalne ocieplenie” – wyjaśnia główna autorka badania Rebecca Varney.

“Nasze badanie sugeruje znaczne ubytki węgla w gruntach, następujące już po ociepleniu o 2 stopnie. Co więcej, to nawet nie obejmuje ucieczki węgla z wiecznej zmarzliny” – dodaje współautorka badania Sarah Chadburn.

Co się stanie, jeśli Ziemia ociepli się o 2 stopnie Celsjusza?

Jak wynika z badania Carbon Brief, taki wzrost spowoduje, że do 2100 roku poziom mórz będzie wyższy o 56 cm w porównaniu do obecnych poziomów. Liczba dni z morskimi falami gorąca będzie 23 razy większa niż dziś. Śnieg stanie się już tylko wspomnieniem z przeszłości, a liczba gorących dni wzrośnie o 25 proc.

Fale gorąca będą się pojawiać znacznie wcześniej i obejmą jeszcze większą część globu. Naukowcy szacują, że częstotliwość takich ekstremalnych upałów wzrośnie o 343 proc. Susze będą trwać średnio przez cztery miesiące w roku. Eksperci przewidują także łatwiejszą i szybszą transmisję chorób – w tym malarii.

Więcej o cyklu węglowym można przeczytać w opracowaniu Ziemi na Rozdrożu.

Artykuł z “Nature” można znaleźć TUTAJ.

Katarzyna Kojzar, SmogLab

Komentarze

13.11.2020 4:04 gupol(szukam w OZE)

oj tam oj tam. przecież wegiel jest nie tylko uwalniany ale tez wiązany przez rośliny.
wegetacja i asymilacja węgla w arktyce jest z powodu wzrostu temperatur coraz intensywniejsza.
większa zawartość pary wodnej w atmosferze w związku ze wzrostem temperatur sprawia że zwiększają się globalne sumy opadów. co raz większe obszary pustynne będą zarastać roślinnością - kolejne miliardy ton CO2 będą wiązane.
także bez paniki ;p.

13.11.2020 18:30 Baśka

Oj Gupolu Gupolu jak ty mnie rozśmieszyłeś.
Dlaczego w obliczu nieuniknionej zagłady tylu gatunków tak ironizujesz ?
Nie ma po co panikować bo i tak wszyscy zginiemy.
Żartuję sobie i tyle. Tak na poważnie to śnieg już się stał wspomnieniem przeszłości a wieczna zmarzlina przestała istnieć.
Co robić po niezbitym ustaleniu że mamy przerąbane od końca do końca ?

13.11.2020 22:25 Papa ohara

Gdyby nadchodzące święta znowu były u mnie bez śniegu to jeśli dobrze liczę byłyby to siódme lub ósme z rzędu.

14.11.2020 3:49 gupol(szukam w OZE)

powinnaś się wyluzować i nie być taką pesymistką ;). polecam dobrego blanta raz na jakiś czas i codziennie herbatkę z melisy.
po prostu uśmiechnij się i ciesz się życiem ;)

a to co napisałem nie jest chyba bardziej ironiczne niż to co ty napisałaś o wiecznej zmarzlinie co to już niby przestała istnieć.;)

a co do zagłądy gatunków to bynajmniej nie jest to wina żadnego ocieplenia klimatu tylko bezpośrednio dzieło ludzkich rąk - naszych strzelb. wnyków. potrzasków, buldożerów, koparek, pił, ciągników i chemicznych trucizn

chciałem tylko zaznaczyć że zdania są podzielone i oba punkty widzenia - zarówno apokaliptyczny jak i optymistyczny, można uzasadnić równie wiarygodnie ;).

14.11.2020 8:04 Baśka

Gdyby wieczna zmarzlina istniała
to wyprawa STS Siedowa by miejsca nie miała.
Tam gdzie powinna być wielometrowa warstwa lodu
brakuje nawet minimalnego chłodu.
Apokaliptyczką nie jestem tylko realistką
Zmiany klimatyczne mają wiele wspólnego z biologiczną czystką.
Są one jak technika i odpady wytworem człowieka.
Nie udawaj że nie wiesz co nasniedługo czeka.
Optymizm dobry pamiętaj lecz pamiętaj drogi panie
trwa największe w historii świata wielkie wymieranie.
Nikt pewny swojego losu być nie może
Pewne jak w szwajcarski banku że będzie gorzej.
Herbatki wypiję wznoszę twoje zdrowie.
Szczęścia życzę twoim bliskim i tobie.

I takim wierszykiem który wymyśliłam na poczekaniu z załączonym tekstem namawiam cię do zastanowienia się nad prawdziwością założeń optymistów.

Północna Droga Morska po raz pierwszy bez lodu
W 2020 r. po raz pierwszy w historii żaglowiec pokonał rosyjski szlak arktyczny pomiędzy Pacyfikiem i Atlantykiem. W dniu 13 października STS Siedow, największy czteromasztowiec świata, minął południowy kraniec archipelagu Nowa Ziemia. Jeszcze kilka lat temu podróż ta byłaby nie do pomyślenia. Stała się możliwa dzięki bezprecedensowym warunkom atmosferycznym. Według dziennika pokładowego temperatura utrzymywała się niemal przez cały czas powyżej zera, a lodu morskiego praktycznie nie było. Spodziewaliśmy się, że napotkamy jakiś lód w Cieśninie Wilkickiego i Cieśninie De Longa. Przepłynęliśmy całe Morze Północne, ale pokruszonego lodu i gór lodowych nie było, powiedział Michaił Nowikow, kapitan statku. Przebycie Północnej Drogi Morskiej jest kulminacją wyprawy, która rozpoczęła się 1 listopada 2019 r. i objęła 25 tysięcy mil morskich.

14.11.2020 9:20 Carlinfan

Gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem, a fakty są takie, że kiedyś ta wieczna zmarzlina wróci, musi minąć dużo czasu. Dużo jak dla jętki majowej, którą jesteśmy z obliczu czasu życia Planety. Dla tych wszystkich zadufanych w jętkowej nieomylności polecam książkę Kosiarz Terrego Pratchett.

14.11.2020 12:00 XYZ

Gdyby babcia miała wąsy, to by była babcią z wąsami.

Kiedy ta wieczna zmarźlina ma wrócić? Chyba jedynie w przypadku wybuchu jakiegoś superwulkanu, albo innego kataklizmu, który od strzała obniżyłby mocno temperaturę na Ziemi. W innym przypadku, to niemożliwe, skoro temperatura idzie w górę a nie odwrotnie.

W porównaniu z życiem planety, jesteśmy jedynie chwilą, to fakt, tyle, że jesteśmy też wirusem i to niestety z rodzaju tych bardzo groźnych, zdolnych, jak się okazuje, do zabicia swojego żywiciela. Dużo jest takich chorób a wiele ofiar leży po cmentarzach.

14.11.2020 13:25 Coyote

@XYZ nie dramatyzuj , nie zrozumiałeś aluzji @Gupola co do ludzkiej perspektywy czasu . W sporej części temperatury na powierzchni ziemi zależy od jej wewnętrznego reaktora . A cykli jego pracy i ilości paliwa można się jedynie domyślać . Do czasu pożarcia tej planety przez słońce lub jej ostatecznej zagłady w innym kosmicznym kataklizmie może jeszcze być śnieżną kulą , i to kilka razy . A życie na niej do ostatecznego wymarcia może przechodzić jeszcze kilkadziesiąt czy wręcz kilkaset resetów masowych wymierań .

14.11.2020 13:47 XYZ

Ale ja nie dramatyzuję. Co mi po tym? :D Tak w ogóle, to bardziej odnosiłem się do komentarza Carlifana a nie Gupola.

Jasne, że nikt nie wie, co będzie za 50, czy 100 lat. Może Ziemia ma jakieś wewnętrzne zabezpieczenia w przypadku zbyt dużego nagrzania się. Może właśnie w takich przypadkach, w którymś momencie, zaczyna się naturalna regulacja, przez uaktywnienie się wulkanów? Może coś innego? Kto wie...

Jakby nie było, można do tych scenariuszy, dodać jeszcze możliwość zostania przez Ziemię drugą Wenus.

14.11.2020 14:16 Baśka

@Xyz
Erupcja superwulkanu jest bardzo blisko. Tylko czy będzie przed czy po nagrzaniu się wszechoceanów o 4 stopnie C ? Campi Flegrei,Yellowstone mogą wywołać nową epokę ochłodzenia.
https://www.antyradio.pl/News/Koniec-swiata-morderczy-wulkan-zgladzi-ludzkosc-32843
https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Swiat/Wulkan-Yellowstone-koniec-swiata-Zagrozenie-rosnie.-trzesienia-ziemi Pomijając panikarski ton,religijne bzdury i mowę o końcu świata ilość trzęsień ziemi znacząco wzrasta w pobliżu wulkanu. Wpompowanie wody przez agencje rządowe doprowadzi do 1120-krotnego wzrostu ciśnienia przy odparowaniu i rozsadzenia skał dając upust magmie. Sam fakt że park zamknięto dla turystów musi znaczyć bliskość erupcji.
W kontekście destabilizacji gleb spadek aerozoli atmosferycznych może sprowokować erupcję.
Skutki erupcji bezpośrednio śmiertelne będą dotykać obydwu ameryk. Euroazja ucierpi dużo mniej.
Najgorzej w trakcie 1816 roku było w bezpośrednim pobliżu wulkanu.To w tym miejscu opadało najwięcej popiołów które robiły z płuc tubylców kawałki cementu. Im dalej od miejsca erupcji tym słabsze były skutki. Wszyscy ludzie w ameryce północnej się uduszą od tego pyłu.
Na pozostałych kontynentach skończy się na atakach astmy i zawałach serca.
Największym zagrożeniem będą duszące pyły wulkaniczne dotyczyć będą one pobliża wulkanu.
Drugim zagrożeniem będzie brak światła słonecznego powodujący osłabienie wegetacji roślin i co bardziej dotyczące ludzi brak witaminy D3. ( Prawie na pewno plany neonazistów co do murzynów zostaną zrealizowane w 100% bo nie oszukujmy się przez ograniczenia dostępności UV to dla nich murowana śmierć z braku wiadomej witaminy i głodu oraz faktem że o jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz mogą zapomnieć)
Na pewno zacznie też padać kolorowy śnieg w zależności od miejsca świata a ocean arktyczny stanie się lądolodem. Z całą pewnością też prądy oceaniczne się poprzewracają diametralnie,a emisje gazów cieplarnianych zostaną ograniczone. Zacznie być naprawdę zimno. Poza trzęsieniami ziemi które będą dotyczyć ludzi będących na styku płyt tektonicznych czekać nas będzie ‘’standardowy zestaw wydarzeń rodem z lat gdy panowała moda na memy ze szkieletami ’’
Ps. Ziemia drugą wenus raczej nie zostanie bo na wenus nie ma wody w stanie ciekłym czy jakoś tak.

15.11.2020 2:48 gupol(szukam w OZE)

@baśka,xyz

co wy mi tu pier...licie że nie ma zmarzliny. a co to jest? stopiona skała?:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Frozenground.gif

@baśka
"Nie udawaj że nie wiesz co nas niedługo czeka."

no własnie nie wiem. nikt tego nie wie. ty też tego nie wiesz więc nie udawaj greka ;P. żadnej pewności że będzie gorzej mieć nie możemy i może to jest najgorsze.

@baśka
"trwa największe w historii świata wielkie wymieranie."

to jest bzdura moja pani. największe było w permie i kredzie;).
a ostatnie 2 mln lat to około 20 epok lodowcowych. gwałtowne, naprzemienne ocieplenia i ochłodzenia. i jakoś te gwałtowne zmiany nie wywołały żadnych wymierań. ostatnia epoka lodowcowa i nie była żadnym wyjątkiem jeśli chodzi o warunki klimatyczne. zieniło sie tylko jedno - pojawił się człowiek ze swoim nowoczesnym sprzętem.

pólnocna droga morska wolna od lodu w październiku... to jest ten szok? przecież właśnie wtedy jest minimum zasięgu lodu w arktyce.
gdyby lodu nie było w maju... no to można by zacząć robić w gacie a tak. afera koperkowa.

@baśka
"namawiam cię do zastanowienia się nad prawdziwością założeń optymistów."

a ja - vice wersja :). zastanów sie nad prawdziwością założeń pesymistów.
wiem że to mogłoby zburzyć twój światopogląd ale cóż. może wtedy zamienimy sie rolami i bilans wyjdzie na zero;)

15.11.2020 8:42 Baśka

@Gupol
Faktycznie trochę się zapędziłam w swojej porywczości.
Pesymizm vs Optymizm. Nie przyjmując do wiadomości nieprzychylnych informacji proszę się o jeszcze gorsze w dłuższym okresie. Nie jestem w jakieś bańce więc biorę pod uwagę co piszesz.
Miałam zawsze tendencję do pośpiesznego wyciągania wniosków więc może teraz też się zapędziłam.
Może lodu nie ma w październiku ale to jeszcze o niczym nie przesądza. Wypowiem się jak się dowiem co się stanie za kilka miesięcy. O ile lód się pojawi biorąc pod uwagę że temperatura rośnie ?
Z którego roku jest to zdjęcie wiecznej zmarzliny w załączniku ? Czy muszę przypominać że jak to zdjęcie pochodzi sprzed 2 lat i więcej to słabo pokrywa się ze stanem faktycznym ?
Ponadto nie liczy się tylko powierzchnia ale też grubość lodu i jego albedo.
Czy wiem co nas czeka ? Bardziej myślę pod kontekst problemów społecznych a nie pod kontekst przeobrażeń klimatu na długie lata których mogę nie doczekać.

15.11.2020 11:23 XYZ

Mnie się wydaje, że przeciwnie do tych, którzy nie widzą przyszłości w różowych barwach, Ci którzy mają na nosach te różowe okularki, nie chcą zwyczajnie przyjąć do wiadomości, że jest tak źle, jak na to wygląda. Bo świat dał im możliwość włączenia sobie rano telewizorka, zrobienia sobie tostu z dżemem i kawki w ekspresie. Obejrzenie Pytania na śniadanie, pół godziny na bieżni i ciepłego prysznica po wszystkim. I tacy właśnie nie chcą się pogodzić, że to wszystko jest na kredyt, na który w dodatku ich nie stać. W życiu zrobiło się zwyczajnie zbyt wygodnie, dlatego tak ciężko jest pomyśleć, że to się może w którymś momencie zawalić.

Na świecie, w którym 80% ludzi żyje dzień po dniu zupełnie bezrefleksyjnie, to nie jest nic dziwnego.

15.11.2020 14:35 Baśka

@Xyz
Skoro mała epoka lodowcowa dała radę coś takiego wywołać https://www.youtube.com/watch?v=jjSrtBLHpZo, to wielkie wymieranie przemysłowe o kilkukrotnie większych odchyleniach temperatury nie da rady?
Jakieś czarownice muszą parać się czarną magią skoro dobra bozia nas karze wiernych upałami,suszą, nieurodzajem ? Daruję sobie tłumaczenie co niedługo zacznie chodzić ludziom po głowach.
Na pewno akty wandalizmu w wykonaniu lewicy muszą spotkać się z odwetem.
Jeśli umysły ‘’tych 80% ludzi’’ będą bezrefleksyjnie spać jeszcze trochę dłużej obudzą się ‘’demony’’
. W Polsce są prawie idealne warunki żeby utworzyć instytucję o nazwie
‘’ Najświętsza anty-lewacka inkwizycja ’’. Instytucja z właściwymi wydziałami
‘’Wydział palenia na stosie’’ ‘’ -//-torturowania czarnoksiężników i czarownic’’
‘’-//- agitacji antylewicowej’’ W perspektywie czasu jedyną rzeczą jaka może powstrzymać takie wydarzenia jest nagły rozpad rządu i totalna anarchia. W miarę trwającego kryzysu do takich rzeczy zacznie dochodzić.

17.11.2020 3:35 gupol(szukam w OZE)

@baśka
mi do optymizmu jest dosyć daleko. próbuję ci tylko zwrócić uwagę że być może szukasz źródeł "zagłady" nie tam gdzie trzeba.
zamiast przeceniać znaczenie zmian klimatu spójrz lepiej na spadające EROEI paliw kopalnych. ich implikacje dla ekonomii i struktury społecznej są daleko bardziej znaczące i bliższe w czasie.

i ciekawe jest też czemu uważasz że powstanie "anty-lewacka inkwizycja"? może być dokładnie na odwrót. i wszystko na to wskazuje. jak na razie to właśnie "lewactwo" skupia w swoich rękach władzę i pieniądze.. w imię tolerancji zupełnie bezkarnie zastrasza i terroryzuje. czasem sam się zastanawiam gdzie sie podziali słynni polscy skinhedzi i neonaziści?. co się stało z tym krajem że aby sfilmować obchody urodzin hitlera w lesie trzeba opłacić aktorów?;)
w historii ostatnich stuleci to nie konserwatyzm palił, gwałcił i mordował lecz własnie ruchy "postępowe". oparte na nauce a nie "zabobonach" takie jak np. narodowy socjalizm czy komunizm.
warto mieć to na uwadze bo zamiast na stosie równie dobrze możemy skończyć w tęczowym archipelagu gułag.

17.11.2020 18:51 Baśka

@Gupol
Podlinkuj mi jakieś źródła wykazujące dokładny spadek EROEI.

Lewica w ostatnim stuleciu owszem.
Czuję że prawica chce się zemścić.

18.11.2020 0:47 gupol(szukam w OZE)

@baśka

jest jedna moja ulubiona strona w sieci. tylko że w english więc musisz się wysilić ;P.

https://ourfiniteworld.com/author/gailtheactuary/

szkoda że prace tej pani nie są należycie doceniane i krążą gdzieś na marginesie tego całego dyskursu.

może i prawica chce się zemścić do czego zresztą miałaby pełne prawo ale niestety ja nie widzę determinacji z jej strony.
kużwa no wulgarne lewactwo wraz z bandą znudzonych dzieciaków od strajków klimatycznych bezkarnie atakuje staruszki i dewastuje obiekty sakralne przy kompletnej bierności policji.
wygląda na to że wszystkim to pasuje bo im wolno więcej.
i tu sie kłania słabość chrześcijaństwa. unikanie konfliktów i przemocy, nadstawianie drugiego, trzeciego, i czwartego policzka itd.
gdyby takie coś wydarzyło się np w Libanie to następnego dnia na ulice wyszłyby zbrojne grupy chrześcijańskiej Falangi i mielibyśmy na ulicach porządną rzeźnię z setkami ofiar.
a u nas? nikt nie kiwnie palcem. tak wygląda ta zemsta stłamszonej i zakneblowanej prawicy.

teraz wyobraź sobie że takie lewacko- tęczowe bojówki idą dewastować meczety...
komiczne. pogrom byłby taki że nie zostałby przy życiu ani jeden lewacki aktywista a ludzie baliby sie spojrzeć na tęczę po deszczu bo by sie im kojarzyła z masakrami.
lewactwo jest tak głupie że nawet nie zauważa że niszcząc chrześcijaństwo podcina gałąź na której siedzi.
no i to też świadczy o żałosnym poziomie moralnym tych ludzi. potrafią tylko kopać leżące staruszki w obstawie przychylnych sądów. znaleźli sobie bezbronnego wroga i są strasznie odważni ale jak przyjdzie co do czego to pouciekają z płaczem do swoich apartamentów.

18.11.2020 16:44 Coyote

@Gupol dlatego Islam się tak rozwija . Jest coraz więcej konwertytów , często fanatycznych zapałem neofity . Prędzej jak później stanie się dominującą , światową religią . Postępująca degrengolada chrześcijaństwa spowoduje że w pewnym momencie wielu wierzących zda sobie sprawę że stoją o wiele bliżej pozycji umiarkowanego islamu niż tego co deklarują "pasterze" katoliccy czy protestanccy . Wszystko w rękach Allacha ;)

18.11.2020 17:34 Baśka

@Gupol
Ja znam się na języku angielskim co nieco bo w Kaliforni byłam.
Chociaż przyznaję że ten język to jest kali jeść kali pić kali spać. W tłumaczeniu na język polski brzmi jak osoba upośledzona. Nie można się nadstawiać jak cię tłuką. Trzeba odgryźć się tak by zabolało przeciwnika. Lewica w tym kraju jest silna dopóki nie przyjdzie jakaś waligóra z Resovi Rzeszów albo Zasańskiego Kolejarza Przemyśl https://www.youtube.com/watch?v=8DYUBxXuGik
https://www.youtube.com/watch?v=dnEjNL_6_Xs Jeden cios i 5 takich lewaków leży na deskach.
@Coyote
Nigdy w życiu żaden islam. Tam kobiety są traktowane gorzej niż bydło .Po moim trupie się na to zgodzę. Wszystkie wielkie religie to pranie mózgu i zło wcielone. Jedna gorsza od drugiej.

19.11.2020 2:50 gupol(szukam w OZE)

@baśka

ale @coyote ma rację. islam zwycięży. już zwycięża i nic go nie powstrzyma.
dlaczego?
przede wszystkim z powodów biologicznych za którymi oczywiście stoi ideologia.
ja wiem że współczesnej , "wyzwolonej" kobiecie życie w szariacie nie bardzo odpowiada ale jedno trzeba szariatowi przyznać - sprzyja rozrodczości. dla muzułmanki być kobietą to być matką.

czyli ten rodzaj kariery który dla "zachodnich" kobiet jest już raczej symbolem zniewolenia, życiowej porażki, obciachu, straconych szans (na udane zakupy) nadszarpniętej urody, tudzież niszczenia planety, patologii, przeludnienia i diabli wiedzą czego jeszcze.

zachodnia , wyzwolona od męskiego ucisku kobieta kończy żywot zamożnie i baardzo estetycznie w klinice eutanazyjnej .
żyjąc jak w raju. bezdzietnie i samotnie w 100% kontrolując swoją rozrodczość dzięki antykoncepcji, sterylizacji i aborcji na życzenie.



przyroda nie znosi próżni. ludzie się starzeją i umierają.
lewacko-liberalny system wartości może i jest atrakcyjny dla ateisty-hedonisty ale niestety powoduje że nie ma zbyt wielu następców którym można by go przekazać.


populacja miłośniczek dzieci musi wygrać z populacją miłośniczek ćwiartowania dzieci:) takie są prawa przyrody.

a muzułmanie nie przejmują się zmianami klimatu. są odizolowani i hermetyczni na argumenty o "przeludnieniu". do tego są nie skrępowani moralnością - allah pozwala im kłamać , oszukiwać i stosować podstep w imię swojej wiary.

także nie wiem jak wy ale ja pomału zaczynam wkuwać wersety koranu po arabsku i może inch allah w końcu sie ich nauczę. bo konwersja, choćby udawana , już niebawem może być koniecznością....:). allah akbar ;p.

19.11.2020 6:07 Carlinfan

@GUPOL ja stawiam na Chiny i trzymam kciuki, że stawią odpór nadchodzącym mrokom islamu ;)

19.11.2020 7:35 Baśka

@Gupol
Skoro muzułmanie są tak durni że nie umieją sobie przeliczyć pojemności środowiska to na pewno zginą marnie w obliczu następujących warunków. Oni żyją z łaski europejskich technologi z importu. I nic więcej. Wszystkie populacje afryki rosną dzięki ‘’wyłudzeniom z europy i ameryki ’’ Chiny to perfidnie wykorzystują bo mają murzynów za miskę ryżu do łupienia afryki z surowców naturalnych. Gdyby zostawić ich samych sobie to od razu by padli z głodu.
Za kilka lat sobie zrobię następców lub następczynie o ile wyjdę z tej otchłani zniszczenia,śmierci i okrucieństwa żywa. Nawet medialny ściek kontrolowany przez korporacje w 100% nie może już ukrywać tego co jest na wyciągnięcie ręki.

Fragment artykułu dziennika New York Times z 4 listopada 2020 r.
W swojej pracy badawczej pt. Upadek złożonych społeczeństw (wydanej po raz pierwszy w 1988 r.) dr Joseph Tainter pisze, że złożone społeczeństwa zajmują już każdy nadający się do zamieszkania region planety. Nie ma dokąd uciec. Jeśli upadek nadejdzie ponownie, tym razem będzie miał zasięg globalny. Nasze losy są ze sobą powiązane. Upadek pojedynczych narodów nie wchodzi już w rachubę. Dezintegracji ulegnie cała cywilizacja światowa. Kompleksowy paraliż kruchych łańcuchów dostaw może oznaczać, że paliwo, żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby nie będą dostarczane do miast. W bardzo krótkim czasie umarłyby miliardy ludzi, mówi dzisiaj Tainter. Uczony obawia się, że nawet krótkotrwała niewydolność systemu finansowego może wystarczyć, by zerwać łańcuchy dostaw. Najnowsza publikacja Międzynarodowego Funduszu Walutowego pt. World Economic Outlook ostrzega przed „dużymi ujemnymi lukami w produkcji i podwyższonymi stopami bezrobocia” oraz „niezwykle wysokim poziomem niepewności”. Jeżeli pogrążymy się w poważnej recesji lub depresji – tłumaczy Tainter – prawdopodobnie uruchomi to kaskadę. Proces po prostu będzie wzmacniał się sam.

Recesja i szalejące bezrobocie muszą nadejść. Nie ma wyproś ani przeproś.
W końcu zacznie brakować zasobów. A to oznacze że populacja=dostępnej ilości zasobów.

22.11.2020 3:44 gupol(szukam w OZE)

@baśka
chyba za bardzo generalizujesz ;)

ok arabscy muzułmanie z OPEC to są pasożyty które żerują na osiągnięciach zachodniej cywilizacji jednocześnie ją zwalczając.
tak jak muzułmanie w europie którzy mnożą się pasożytując na obfitym socjalu.
być może ta liczebność doprowadzi ich do zagłady ale pewnie jako ostatnich.

w końcu pasożyt ginie dopiero po smierci żywiciela. rzadko na odwrót ;).


@baśka

"Wszystkie populacje afryki rosną dzięki ‘’wyłudzeniom z europy i ameryki ’’. (...) Gdyby zostawić ich samych sobie to od razu by padli z głodu."

absolutnie się z tym nie zgadzam. jest to bzdura bazująca na postkolonialnych stereotypach euroatlantyckiego poczucia wyższości.

jest dokładnie na odwrót. to europa i anglosaska ameryka żerują na afryce drenując ją gospodarczo w sposób wręcz makabryczny.
a żeby to zrobić musza też paraliżować afrykę politycznie i społecznie.

wg mnie jest to jedna z największych nierozliczonych zbrodni przeciw ludzkości.
ale cóż. silnych i bogatych nikt nie ośmieli się ruszyć.
natomiast słabych i biednych - można gnoić do woli.

22.11.2020 10:22 Baśka

@Gupol
Pasożyt rzadko ginie przed śmiercią żywiciela to jest prawda. Ale ale ten pasożyt żywiony jest świadomie i odcięcie go od pokarmu może nastąpić natychmiast w drodze walki zbrojnej i odcięcia socjalu. Na co jak dobrze wiemy europejczykom zbiorowo nie wystarczy odwagi.

Europa i Stany drenują afrykę z zasobów. Bo jest z czego. Afryka to cała tablica mendelejewa. Coś się jednak musiało stać że to europejczycy przypłynęli pierwsi do afryki i zaczęli zaprowadzać tam swoje porządki a nie na odwrót ? Coś się musiało stać skoro tubylcy dają sobie w kaszę dmuchać? https://answ.wordpress.com/artykuly/tresura/ Coś pouczającego bo nie można dać się głupio wciągnąć w upozorowany konflikt. http://www.nienawisc.pl/rwanda-czyli-jak-politycy-cie-kontroluja/

W tej tresurze żydzi maczają palce pośrednio.Czarni sprzedawali czarnych w niewolę, białe załogi okrętów woziły ich na polecenie królowej lub króla. Natomiast żydzi jako armatorzy pociągali po kryjomu za sznurki. Ja się nigdy nie będę czuć winna. Polska nigdy koloni nie miała więc jako rodowita polka nie mam żadnych jakichkolwiek powiązań z tymi zbrodniami czyli nie mam się czego wstydzić. Nie można dać sobie wmówić dziedziczenia win z pokolenia na pokolenie całego narodu lub rasy. Winę ponoszą konkretne osoby odgrywające konkretną rolę w danej zbrodni. Od największej winy do najmniejszej jeśli są sprawcy zrzeszeni w jakiejś organizcji lub porozumieniu. Przywódcy i pomysłodawcy najbliższe otoczenie przywódców wysocy kierownicy średni-//- niscy-//- szeregowi wykonawcy pomocnicy i współpracownicy osoby bierne które mogły podejmować skuteczne próby powstrzymania danej zbrodni. Im wyżej w hierarchi tym większe obciążenie daną zbrodnią ze względu na większy wpływ oraz wiedzę o działaniu jakiejś organizacji.
Większą winę za Katyń ponosi ten kto wydał rozkaz niż taki szeregowiec który nic nie wiedząc ciął sznur wykorzystany do wiązania ofiar. Bo ten drugi przykładał się do tego nieświadomie i sam nikogo nie zabił w przeciwieństwie do tego pierwszego który dobrowolnie i świadomie swoją decyzją stworzył warunki w których zbrodnia mogła jakkolwiek zaistnieć .
Więc przywódca ponosi łączną winę za każdą zleconą lub świadomie niepowstrzymaną zbrodnie wykonaną przez każdego swojego podwładnego. Wykonawca jest winny zbrodni które osobiście wykonał w takim samym stopniu co jego przełożony jeśli przystąpił do organizacji dobrowolnie i świadomie.

22.11.2020 10:50 Coyote

@Gupol @Baśka względem Afryki obydwoje macie racje . Kolonializm i postkolonializm drenuje ją z surowców , w zamian dostarczając marnej jakości żywność . Co hoduje pozbawiony umiejętności technicznych , zdemoralizowany nawis demograficzny . Gdy surowce do drenowania się kończą , kończą się też dostawy paciorków , używanej elektroniki i ŻYWNOŚCI . Niedawno to przerobił Jemen . Czemu Islam rośnie w siłę Gupol świetnie wyjaśnił . Jak ktoś ma mentalność pozwalającą z uśmiechem na ustach ,w imię boże wysadzić się w tłumie niewiernych , to jakieś pierdoły typu niedostatki , głód itd tak łatwo go nie złamią . Przetrwa i się rozmnoży nie przejmując się pierdołami jak to że 3/4 potomstwa umrze przed osiągnięciem dorosłości . Są przecież małe aniołki szczęśliwe u Allacha . Pozostała 1/4 będzie musiała na to dopiero ciężko zapracować . Kiedy zdurniały ateista-hedonista chce się wieszać jak mu prąd i dostęp do sieci odetną na dwa dni . Przy walkach o resztki na trupie cywilizacji kto jest na wygranej pozycji ? Członek klanu zajadłych , sfanatyzowanych brodaczy , którzy szkolili się , utrzymywali sprawność fizyczną i gromadzili broń . Pogodzony z perspektywą śmierci jeśli taka wola Allacha . Więc go to nie paraliżuje . Czy hedonistyczny , zniszczony przez alkohol , antydepresanty i dopalacze płaczek który ma problem nawet zdecydować czy jest kobietą czy mężczyzną ? Którego rodzina dawno się wyparła , albo jest wymierającym zbiorem podobnych wykolejeńców gdzie jeden drugiego sprzedałby za gram skuna ?
Co do traktowania kobiet gorzej niż przysłowiowe kozy ... Polska jest krajem równouprawnienia co ma u nas długą tradycje w przeciwieństwie do krajów anglosaskich . Gdzie wcale nie zostało to wywalczone przez sufrażystki . Tylko było efektem braku rąk do pracy w fabrykach broni w czasie I wś . Ponura prawda jest taka że człowiek reprezentuje to co umie . W sytuacji załamania społecznego ... Kobieta pozbawiona przydatnych dla swojej grupy umiejętności stanie się "materacem" , niezależnie czy społeczeństwo było islamskie , katolickie czy ateistyczne . Pół biedy jak upatrzy ją sobie ktoś którego reszta szanuje lub się boi , i weźmie na wyłączność w miarę dobrze traktując . Jeśli nie , będzie "wszystkich" . A co wspólne to niczyje . Nie ma w tym żadnego szowinizmu , stwierdzenie faktu . Rozpowszechnienie postaw lgbt to samo sprowadzi na młodych chłopców i mężczyzn o chłopięcej urodzie jeśli nie będą mieć czym "płacić" grupie za ochronę . Co innego jeśli kobieta/drobny mężczyzna umie posługiwać się bronią , naprawiać silniki , montować turbiny wiatrowe ze złomu , szyć rany , hodować zwierzęta , zna się na elektryce itd . Jest wartościowym bojownikiem , lub dzięki przydatnym umiejętnościom technicznym ( czy wręcz niezbędnym dla grupy) jest pod ochroną wszystkich tych którzy mają pod czaszką coś więcej niż trociny .

22.11.2020 13:13 Baśka

@Coyote
Dlatego u nas jest niepodważalne kredo.
‘’Jak jest lojalny/lojalna ,posiada wartościowe umiejętności i robi solidnie to co do niego/niej zależy to szacunek i dobre traktowanie się należy jak psu buda’’
Płeć traci wtedy na znaczeniu. Nie całkowicie bo nie mam tyle siły fizycznej co chłopaki od wodza a siła fizyczna jest potrzebna w wielu wypadkach.

To że wyznawcom allaha nie brakuje okrucieństwa i żądzy mordu nie stawia ich do końca na wygranej pozycji. Sama prymitywna siła nic im nie da kiedy nie będą mogli niczego ukraść a taka sytuacja będzie miała miejsce. Na dłuższą metę mogą mieć problemy będące pochodną ich pobytu w europie.
Na pewno przeżyją szok gdy przyjdzie do momentu gdy przestaną lekko żyć z europejskiego socjalu.
Jak sam pisałeś allahowcy nie są zbyt rozgarnięci. Np. Wybiorą w swoim ograniczonym rozumku opuszczony budynek który grozi zawaleniem na urządzenie sobie schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Jedna porządna wichura i skończą pod gruzami. Albo sami w swoje głupocie zapruszą ogień i wywołają pożar których ich zabije. Ja uważam że nie zdegenerowany rozgarnięty europejczyk łatwiej przetrwa niż okrutny muzułmanin. Oczywiście tacy jak ten pierwszy prawie nie istnieją ale jednak.
Muzułmanom podstawowych umiejętności liczenia,czytania i pisania ze zrozumieniem właśnie bardzo brakuje. Za swoją głupotę raczej szybko podzielą los europejskich degeneratów.

22.11.2020 14:19 Coyote

@Baśka kto miał z "szuszakami" styczność ten wie że nie są głupi . Może szaleni , fanatyczni ale nie głupi , nie brakuje im sprytu. A pod względem kultury technicznej , znajomości mechaniki i zdolności manualnych często mogą przewyższać wielu europejczyków rozleniwionych przez kulturę konsumpcyjną . Nie bez powodu tak długo walczą z europejczykami i na tej pamiętającej czasy rzymskich cesarzy wojnie szczęście było naprawdę zmienne . Pewien fatalizm jest bardziej zaletą niż wadą czy głupotą . Posiadanie potomstwa z pełną świadomością że część czy nawet większość nie dożyje lat nastoletnich , bez rozczulania się i wpadania w histerie . Silny przetrwa , słaby poszedł do Boga i już się nie męczy .

23.11.2020 4:09 gupol(szukam w OZE)

@baśka

no jest opcja że gdy upadnie status quo i nastąpi potężny kryzys na zachodzie dojdzie do jakiejś radykalizacji anty islamskiej i jakiejś wojny na kształt libańskiej z lat 70` i 80` zeszłego wieku oraz masowych deportacji o ile oczywiście europejczycy będą jeszcze na tyle silni i zdeterminowani by się muzułmanów pozbyć.
ale to byłoby kompletne odwrócenie trendów. dziś mamy na zachodzie dziwaczny sojusz islamu i lewactwa przeciw konserwatywnej prawicy i chrześcijaństwu.
jeszcze parę lat i chrześcijaństwo zniknie a islam weźmie się za zdegenerowanych lewaków. metroseksualni faceci którzy sami odrzucają swoją męskość raczej nie wygrają starcia z islamistami którzy swoją męskość wynoszą na piedestał i celebrują jak jakiś falliczny totem. sory.

co się stało że europa najechała afrykę?
pewnie to samo co u w polsce że najechali ja sąsiedzi.
jak w bajce o 3 wilkach które chciały pożreć barana.
ten głośno protestuje - jak to? tak bez zdania racji? jakim prawem? nie zrobiłem nic złego!.
a wilki na to - "smacznyś, słabyś i w lesie."


czym polska różni sie od afryki? jesteśmy takim samym narodem ofiar. kolonizowanym nie mniej brutalnie niż afryka.
ciekawe że w stosunku do własnego kraju jesteś jakoś szczególnie wyrozumiała;)
jak to? przecież polska nie zrobiła nikomu nic złego. dlaczego nas atakują?
nie mamy się czego wstydzić. to nie nasza wina.
niech się wstydzą ci którzy dokonywali zbrodni.

to sprawcy ponoszą winę a nie ofiary. więc dlaczego tak łatwo przychodzi ci (i nie tylko) obwinianie ofiar za bycie ofiarą?;)
może dla tego że w każdym człowieku tkwi głęboko zakorzeniona żądza władzy i dominacji.
- podziw dla zwycięzców bo widać są silni a wiec mądrzy, wiec muszą być dobrzy.
- pogarda dla pokonanych bo widać są słabi a więc głupi czyli muszą być źli.

czemu więc ściga się kryminalistów? po co odszkodowania dla ich ofiar?

taka to ludzka podwójna moralność. człowiek powinien się nazywać "homo hipocriticus" a nie sapiens.

23.11.2020 5:21 Baśka

@Coyote
To dlaczego sami nie zbudowali sobie takiej rafineri do obróbki ropy naftowej ?
Coś tam umieją nie przeczę. Tylko dlaczego ci ‘’fachowcy’’ chowają się pod ciężarówkami w często głupi sposób ? Jak wygląda stan techniczny ich osiedli ? Chyba to ewidentnie wskazuje na ich poziom rozgarnięcia umysłowego.
@Gupol
Polska nie zawsze była ofiarą dla ścisłości. Były czasy kiedy polska była mocarstwem które trzęsło europą. Polska padła ofiarą własnej mentalności. Różnice cywilizacyjne. Tutaj nie maltretuje się kogoś tylko dlatego że jest słabszy. Nie było ruchu sufrażystek na taką skalę jak w europie.
Mentalność cywilizacji łacińskiej zrobiła swoje. A nasi zaborcy należeli do cywilizacji odmiennych oraz wielokrotnie bardziej bezwględnych w Rosji( Cywilizacja turańska) i Prusach( Cywilizacja Bizantyńska) poniewieranie kimś tylko dlatego że jest słabszy jest standardem i powszechnie akceptowaną normą.

Jaka była mentalność niemców gdy trzęśli całą europą ?
Poniewierali każdego kogo się dało. Nie mieli żadnych zasad honorowych. Dla cywilizacji turańskiej i bizantyjskiej zasady honorowe i moralność nie mają nic wspólnego z państwem. U nich państwowe władze mogą robić co im się żywnie podoba. Łamać umowy, wszyczynać wojny, przeprowadzać eksterminację podbitej ludności. Nie liczyć się z życiem ludzkim
Polska do takich zbrodni się nie posunęła przez co dostała się pod panowanie tych którzy się do nich posunęli.

23.11.2020 17:48 Coyote

@BAŚKA Turcy produkują własne , nowoczesne uzbrojenie , maszyny , obrabiarki itd . Iran też nie jest tak z tyły mimo dziesięcioleci sankcji . A to właśnie ich ośrodki kulturalne . A nawet poza nimi , kultura techniczna pozwala utrzymywać zaawansowane maszyny na chodzie czy konstruować toporne ale skuteczne uzbrojenie . Nie żebym był jakimś fanem "książąt piasków" , ale lepiej to wygląda jak zdegenerowany europejczyk w butach na rzepy który nie potrafi zapamiętać nawet kierunku odkręcania słoika . Jest karłem na ramionach olbrzymów . Żerującym na ich dokonaniach . Co do cywilizacji Koniecznego byłbym ostrożny . Nie do samego podziału co do ich "rankingu" . Anglicy robili w swoich koloniach rzeczy porównywalne jedynie z bestialstwem Niemieckim i Japońskim w czasie II wś . Belgowie w Kongo ? Francuzi ? Same przyjemniaczki . Nasze wyczyny na "dzikich polach" tutaj zdecydowanie bledną . Przy czym Rzeczpospolita Obojga Narodów wyrosła na pograniczu cywilizacji . Nie należymy czysto do łacińskiej .

24.11.2020 23:36 gupol(szukam w OZE)

@Baśka
"Polska nie zawsze była ofiarą dla ścisłości. Były czasy kiedy polska była mocarstwem które trzęsło europą."

heh no to tak jak afryka. też nie zawsze była ofiarą i były tam czarne mocarstwa które trzęsły kontynentem...

https://en.wikipedia.org/wiki/African_empires

ale chodzi o to co z tym fantem zrobić. np czy byłe kraje kolonialne powinny wypłacić odszkodowania swoim ofiarom?
jak to policzyć?
wypłata pełnych odszkodowań oznaczała by praktyczne zniknięcie takich krajów jak wielka brytania, francja czy belgia których dobrobyt własciwie został zbudowany na wyzysku swoich kolonii.
nawet zmiana reguł handlowych na bardziej korzystne dla afryki oznaczała by histeryczny sprzeciw tych samych środowisk politycznych które nawołują do otwarcia granic dla afrykańskich imigrantów.
to jest dopiero hipokryzja. aż chce się żyg...

przedwczoraj o 9:46 Baśka

@Coyote
Pan Feliks Koneczny twierdził że cywilizacje to są największe odłamy na jakie dzieli się ludzkość mogące obejmować wiele krajów. Twierdził również ponadto że np. w niemczech dochodzi do odwiecznej walki cywilizacji łacińskiej i bizantyjskiej. Że w jednym państwie mogą się wzajemnie zwalczać 2 lub więcej cywilizacji. We francji,beligi, wielkiej brytani również dochodziło do takich starć.
Tam również zdobywała okresowo mniejsze lub większe wpływy cywilizacja bizantyjska i żydowska powodując rozchwianie norm moralnych które ‘’popychało’’ do kolonialnych zbrodni.
Cywilizacja to według Konecznego ‘’sposób organizacji życia zbiorowego obejmująca każdą dziedzinę ludzkiego życia od wojny , polityki, gospodarki aż po malarstwo i poezję.’’ Każda cywilizacja ma swoje ‘’wytyczne’’ niemożliwe do pogodzenia z innymi.
Z tych wytycznych biorą się ‘’ogólne ideały’’ Quinquix które później są wyszczególniane w życiu społecznym. Quinquix to pochodna wyznawanych wartości przez daną społeczność i tzw. 7 dychotomi cywilizacyjnych.
@Gupol
Państwa afrykańskie raczej nie osiągnęły wielkiego rozmiaru.
Według mojej opinii to imperium must have + 1 milion km 2. Państwa czarnych władców oscylowały w większości około powierzchni polski lub ukrainy. Więc uważam że istnienie ‘’imperiów’’ to za dużo powiedziane. Imperium musi wyróżniać się rozmiarem.
Belgia, Francja, Niemcy, Wielka brytania budowały swoją potęgę na kolonialiźmie i wyzysku.
Do dnia dzisiejszego odcinają kupony od tego procederu. Coraz mniejsze ale jednak nadal czerpią z tego jakieś dochody. Tak to już wyszło że czarnoskórzy byli,są i będą mniej rozgarnięci jako ogół.