Świat czekają masowe migracje klimatyczne

We wrześniu br. międzynarodowy think-tank Institute for Economics & Peace (IEP) opublikował raport zatytułowany „Rejestr Zagrożeń Ekologicznych 2020”. Głównym celem analizy IEP jest pomiar zagrożeń ekologicznych, przed którymi obecnie stoją kraje na całym świecie i dostarczenie prognoz do 2050 roku. W raporcie przeanalizowano ryzyko związane ze wzrostem populacji, niedoborem wody, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, występowaniem suszy, powodzi, cyklonów oraz rosnącą temperaturą i podnoszącym się poziomem mórz.

Biorąc pod uwagę osiem wyżej wymienionych czynników, eksperci IEP ocenili, że w ciągu następnych 30 lat aż 141 krajów będzie narażonych na co najmniej jedno zagrożenie ekologiczne. Regiony, przed którymi stoi największa liczba zagrożeń ekologicznych to Afryka Subsaharyjska, Azja Południowa, Bliski Wschód i Afryka Północna. Jak zauważono w raporcie, 19 państw o największej liczbie zagrożeń ekologicznych (cztery lub więcej zagrożeń) należy jednocześnie do grupy 40 krajów uznawanych za najmniej pokojowe na świecie, m.in. Afganistan, Syria, Irak, Czad, Indie i Pakistan.

Państwa o największej liczbie zagrożeń ekologicznych
(źródło: Institute for Economics & Peace. Ecological Threat Register 2020: Understanding Ecological Threats, Resilience and Peace, Sydney, September 2020)

Połowa ludzkości z ograniczonym dostępem do wody

Przygotowane przez ekspertów IEP prognozy ostrzegają, że do 2040 r. nawet 5,4 miliarda ludzi, czyli ponad połowa przewidywanej wówczas światowej populacji - będzie mieszkać w 59 krajach doświadczających wysokiego lub ekstremalnego niedoboru wody. Wśród państw najbardziej zagrożonych niedostatkiem wody jest m.in. Liban, Singapur, Izrael, Irak, a także Chiny i Indie.

Niepewny dostęp do żywności

Równie niepokojąca jest sytuacja związana z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego. Zdaniem autorów raportu do 2050 r. z powodu braku żywności może cierpieć 3,5 miliarda ludzi, co w porównaniu do obecnej sytuacji oznacza wzrost o 1,5 miliarda. Wśród regionów najbardziej zagrożonych brakiem żywności są przede wszystkim państwa afrykańskie tj. Sierra Leone, Liberia, Niger, Malawi i Lesotho.

Masowe migracje

Eksperci IEP przewidują, że na skutek zmian środowiskowych oraz konfliktów społecznych, w ciągu najbliższych 30 lat nawet 1,2 miliarda ludzi na świecie będzie zagrożonych przesiedleniem. Krajem o największej liczbie osób zagrożonych masowymi wysiedleniami jest Pakistan, a następnie Etiopia i Iran. Haiti stoi w obliczu największego zagrożenia w Ameryce Środkowej. W tych państwach nawet niewielkie zagrożenia ekologiczne i klęski żywiołowe mogą spowodować masowe wysiedlenia ludności, wpływając na bezpieczeństwo regionalne i globalne.

Europa, Stany Zjednoczone i inne kraje rozwinięte stoją w obliczu mniejszych zagrożeń ekologicznych i jak oceniono w raporcie mają również wyższy poziom odporności na te zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że sytuacja w pozostałych regionach świata nie będzie na nie oddziaływać.

- Będzie to miało ogromne skutki społeczne i polityczne, nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w krajach rozwiniętych, ponieważ masowe wysiedlenia doprowadzą do większego napływu uchodźców do krajów najbardziej rozwiniętych - mówił w dniu publikacji raportu Steve Killelea, założyciel IEP.

Z raportem IEP pt. „Ecological Threat Register 2020: Understanding Ecological Threats, Resilience and Peace” (w jęz. angielskim) można zapoznać się pod adresem:
http://visionofhumanity.org/app/uploads/2020/09/ETR_2020_web-1.pdf

Opracowanie: Anna Dąbrowska, Chrońmy klimat
na podstawie materiałów prasowych IEP

Komentarze

25.10.2020 3:55 gupol(szukam w OZE)

mapka się nie wyświetla...

jak to singapur bez wody? tam pada ponad 2 metry rocznie...

26.10.2020 6:36 Carlinfan

@GUPOL z tą woda w Singapurze jak z ociepleniem. Jest chłodniej lokalnie, ale cieplej globalnie ;)
A tymczasem na półkuli południowej tygodniami jest zimniej w stosunku do średniej globalnej.

29.10.2020 4:40 gupol(szukam w OZE)

możliwe.
ale i tak uważam że ten artykuł myli migracje klimatyczne z ekonomicznymi. to globalne nierówności i rządy ekonomicznych "sukinsynów" doprowadzają do migracji w znacznie większym stopniu niż jakiekolwiek zmiany klimatu.
poprostu globalne ocieplenie stało się wygodnym kozłem ofiarnym na który można zwalać wszelkie zło tego świata.

Dodaj komentarz

Kod
gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto