Parlament Europejski za ambitniejszą polityką klimatyczną. Emisje CO2 mają spaść o 60% do 2030 r.

Poparty w głosowaniu cząstkowym cel klimatyczny jest ambitniejszy, niż pierwotnie chciała Komisja Europejska. KE proponowała redukcję emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku (przyjmując za punkt wyjścia rok 1990). Obecnie obowiązujący cel – wynegocjowany między PE, Komisją Europejską i państwami członkowskimi – wynosi 40 procent.

Po głosowaniu cząstkowym, dotyczącym m.in. celu na 2030 rok, odbędzie się jeszcze głosowanie nad całością prawa klimatycznego. Informacje z poszczególnych frakcji w PE wskazują jednak, że wynik głosowania najprawdopodobniej będzie pozytywny.

Ostateczne decyzje PE będą punktem wyjścia dla dalszych negocjacji z Komisją Europejską i przedstawicielami poszczególnych krajów Wspólnoty.

Polscy europosłowie podzieleni

Frakcje, w których działają polscy europosłowie i europosłanki, głosowały różnie w dzisiejszym głosowaniu cząstkowym. Cel przyjęto przede wszystkim głosami: części Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Socjalistów i Demokratów, frakcji Odnówmy Europę, Zielonych i Zjednoczonej Lewicy Europejskiej.

Przeciwna była m.in. frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należą europosłowie i europosłanki PiS oraz część EPL.

Zieloni, wśród których zasiada w europarlamencie m.in. Sylwia Spurek, popierali jeszcze ambitniejsze cele, na poziomie 65 i 70 procent. Nie znalazły one jednak poparcia większości Parlamentu Europejskiego. “Pamiętajmy, takie kompromisy zmniejszają nasze szanse na ratowanie planety” – napisała Spurek na Twitterze.

Ambitniejszy cel klimatyczny poparła także m.in. europosłanka Róża Thun, należąca do frakcji Europejskiej Partii Ludowej. “Wprawdzie dla 65 proc. nie udało się osiągnąć koniecznej większości, ale ambitne 60 proc. jako cel redukcji emisji do 2030 jest! Realizacja wymaga wysiłku od nas wszystkich. Naprawdę warto!” – napisała Thun na Twitterze. “Głosowanie końcowe dziś wieczorem, ale jestem spokojna” – podkreśliła europosłanka.

Europosłowie i europosłanki z PiS zadeklarowali natomiast jeszcze przed głosowaniem, że nie zgadzają się na zwiększenie celów redukcji emisji CO2. Podczas wtorkowej konferencji prasowej sprzeciwiano się proponowanemu przez Komisję Europejską mniej ambitnemu celowi 55 procent.

“Polski rząd musi przestać chować głowę w piasek”

“To dobry znak dla dalszych prac nad Prawem klimatycznym. Liderzy państw wchodzących w skład Unii Europejskiej powinni po tym głosowaniu poważnie podejść do procesu negocjacji oraz jak najszybciej ustalić nowy, wyższy cel redukcji emisji na rok 2030” – powiedziała w oświadczeniu Anna Ogniewska, ekspertka ds. polityki klimatycznej z Greenpeace Polska. “Dzięki temu, że Parlament Europejski ‘przelicytował’ Komisję, śmiało możemy powiedzieć, że cel redukcyjny na rok 2030 nie będzie niższy niż proponowane przez nią 55 proc.” – podkreśla Ogniewska.

“Polski rząd musi przestać chować głowę w piasek i przedstawić plan odejścia od węgla do 2030 roku, by realnie przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu, a nie mamić górników niemożliwymi do spełnienia obietnicami utrzymywania górnictwa do 2049 roku. Najwyższy czas, aby rozpoczął wreszcie realne działania, które doprowadzą Polskę do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Tylko w ten sposób zagwarantuje tysiące nowych, stabilnych miejsc pracy oraz rozwój nowych sektorów w obszarze zielonej gospodarki” – komentuje Ogniewska.

Sebastian Medoń, SmogLab

Komentarze

10.10.2020 17:00 Paweł

Jeszcze chwilę temu, było 55%, teraz 60%
Przebijam do 65%. Kto da więcej?

10.10.2020 17:51 Mariusz

Ja proponuję 100% :-)
Jest to możliwe jeśli użyjemy źródeł energii jak to
https://www.youtube.com/watch?v=NRoCvKh_7w8&ab_channel=BrilliantLightPowerInc


można obok produkcji prądu i ciepła wykorzystywać toto w ciężarówkach a nawet osobówkach z prostymi silnikami parowo-tłokowymi jak ten u Jaya leno
https://www.youtube.com/watch?v=rUg_ukBwsyo&ab_channel=JayLeno%27sGarage

11.10.2020 2:30 gupol(szukam w OZE)

ta, a za rok kryzys ich zdmuchnie ze stołków i zrobią sobie przerwę w ambicjach...;p

11.10.2020 20:01 Coyote

@GUPOL jak kryzys gospodarczy zdewastuje przemysł krajów UE to mogą nawet te ambicje spełnić . Niczym grubasa który nie zdążył uciec przed blokadą Leningradu że schudnie . Jak cienko będziemy przy tym piszczeć , osobna kwestia .

11.10.2020 23:41 Baśka

@ Coyote
Ja myślę że Europarlament spełni te swoje cele ograniczenia antropogenicznej emisji . Tylko sposób ich spełnienia będzie jak tego grubasa w oblężonym Leningradzie.
Schudnie nie stopniowo a nagle mając pusty żołądek pięćdziesiąty, dziewięćdziesiąty, sto dwudziesty dzień z rzędu.
A jak bardzo będzie piszczeć i skamleć przy tej ''kuracji'' ?
Oj jak mu kiszki się będą skręcały i przewracały w bandziochu ?
Na pewno to się nie spodoba pomysłodawcom oraz zainteresowanym do tego stopnia że wybuchnie regularna wojna domowa.

12.10.2020 13:30 Godlike

W tym momencie OZE takie jak wiatr, PV i woda pokrywają 5% popytu na prąd w Polsce. Czyli musimy zbudować tego jeszcze 20 razy więcej by odejść od paliw kopalnych i uniknąć blackoutów. Ciekawe ile wtedy musiała by kosztować MWh.

12.10.2020 17:26 zakrecony

@ Godlike

Przecież OZE się mega opłaca i jest super ekologiczne wtedy gdy, mąja ogromne dofinasowania od rządu i duże ulgi podatkowe, oraz elektrownie konwecjonalne mają narzucane ogromne opłaty za CO2.

12.10.2020 18:04 Coyote

@ZAKRĘCONY co nie zmienia faktu że węgla , gazu i ropy o znośnym EROI w końcu zabraknie . I wtedy zostaniemy z tymi 5% . I to stworzonymi w większości w systemie gdzie ich serwisowanie zapewniała tania energia z kopalin .

13.10.2020 2:20 gupol(szukam w OZE)

kto ma dobrą pamięć niech sobie przypomni hecę z biopaliwami.
tez były bardzo ambitne cele, rezolucje, akty prawne i co? nagle się okazało że durne urzędasy nie mają pojęcia o realnym świecie a przemysł biopaliwowy pożera żywność dla ludzi i jej ceny rosną. cyrk się skończył.

nie jestem lobbystą paliw kopalnych i rozumiem że elity europejskie wiedzą że zbliża się peak oil i próbują jakoś się na niego przygotować ale jak właściwie zachód chce obciąć swoje emisje o 60% w 10 lat?

sama budowa wiatraków i paneli pv nie wystarczy. bez elektrowni jądrowych
jedyny sposób to zbiednieć - ciąć konsumpcję i pensje. odpuścić sobie wzrost gospodarczy.
gdzieś o tym mówi pani sylwia spurek albo róża thun?
no i czy europarlamentarzyści staną w pierwszym szeregu i obniżą sobie pensje oraz zmniejszą konsumpcję? oczywiście realnie a nie deklaratywnie - np. likwidując raje podatkowe i wprowadzając przejrzystość przepływów finansowych.

ja chcę zobaczyć jak te elity dają dobry przykład. bo jesli to ma być tak że jak zwykle za wszystko mają zapłacić najbiedniejsi to sam osobiście załozę żółtą kamizelkę a nawet podłożę parę bomb gdzie trzeba.

13.10.2020 14:20 Carlinfan

@GUPOL
poprawiłem twój tekst: "elity europejskie wiedzą że zbliża się peak oil i próbują jak najwięcej wyciągnąć kasy od obywateli wymyślając irracjonalne plany obniżenia swoich emisji o 60% w 10 lat".

13.10.2020 15:04 Wojtek Sz.

Nie o 60% w 10 lat, ale o 40% w 10 lat, bo te 60% liczy się od 1990 roku, a do 2020 roku już UE udało się obniżyć emisje o 20% (choć głównie dzięki COVID-19).

Choć oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czy np. nie za dużo emisji wyciekło poza obszar UE itp. Bo globalnie emisje nie spadły przecież.

15.10.2020 5:07 gupol(szukam w OZE)

@carlinfan
nawet mi tak nie pisz, to by znaczyło że elity chcą się napchać kasą tuż przed wielkim krachem. to irracjonalne. przecież nawet nie zdążą się tą forsą nacieszyć. nowch willi i jachtów nie zbudują przecież tak od razu. gdyby to co napisałes było prawdą to by bardzo obniżyło moje mniemanie o homo sapiensach. ....

@ wojtek sz

"Choć oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, czy np. nie za dużo emisji wyciekło poza obszar UE itp. Bo globalnie emisje nie spadły przecież."

no to już chyba mamy odpowiedź jak UE chce obniżać emisje. szkoda tylko że my dostaniemy po dupie bo nasz przemysł jeszcze nie jest przeniesiony za granicę w takim stopniu jak zachodni

gra kalkulator zuzycia ciepla

Informacje

 • Polecane materiały
  Portal "Ziemia na rozdrożu" powstał w 2008 roku. Opublikowaliśmy tysiące artykułów, materiałów medialnych, książki i komiksy. W tej sekcji znajdziesz linki do różnych ciekawych materiałów.Polecane książki(...)

  więcej »

 • Świat na Rozdrożu - wykresy
  "Świat na rozdrożu" przedstawia powiązania między systemem finansowo-gospodarczym, zużyciem energii i zasobów oraz podlegającym coraz większej presji środowiskiem. Pokazuje, jak kształtują się i zmieniają powoln(...)

  więcej »

 • Przewodnik do sceptycyzmu globalnego ocieplenia
  Sceptycyzm naukowy jest zdrowy.  Właściwie to nauka z natury jest sceptyczna. Prawdziwy sceptycyzm oznacza rozważenie całości dowodów przed wyciągnięciem wniosków. Jeśli przyjrzymy się bliżej argumentom wyr(...)

  więcej »

 • Źródła informacji o klimacie
  Adresy stron internetowych, zawierających kluczowe dane i informacje o klimacie. Satelitarne pomiary temperaturyRemote Sensi(...)

  więcej »

 • Marcin Popkiewicz w mediach
  Marcin Popkiewicz - notka biograficzna w TVN"O co chodzi"

  więcej »

Linkownia

Wykonanie PONG, grafika GFX RedFrosch.logowanie | nowe konto